Zapraszam na kolejne podsumowanie roku – będzie w nim trochę statystyk, podziękowań, ale przede wszystkim zaserwuję Wam sporo wartych przeczytania fantastycznych książek. Ogólnie rzecz biorąc, to nie był dla mnie najlepszy okres, szczególnie pod względem zdrowotnym, nie było więc mowy o biciu jakichkolwiek rekordów.
Mimo tego jeszcze nigdy nie objęłam patronatem tylu książek – bo było ich aż pięć. W pierwszym kwartale 2024 roku wyszła papierowa wersja wizjonerskiego sf – Nieświata Magdaleny Świerczek-Gryboś, potem na rynku pojawił się drugi tom rewelacyjnego fantasy Pawła Zbroszczyka Dar anomalii, w lecie wydane zostało genialne mitologiczno-liściaste Lavondyss Roberta Holdstocka. Jesienią zaś zachęcałam Was do przeczytania dowcipnej Zbrodni i magii Katarzyny Wierzbickiej oraz inteligentnego i wielowarstwowego fantasy Wszystkie drogi prowadzą Łukasza Kucharczyka. I oczywiście dalej będę Was namawiać do sięgnięcia po te wartościowe i wyróżniające się na plus pozycje!
W roku 2024 Głodna Wyobraźnia, która obchodziła 7 urodziny, zaserwowała Wam 44 wpisy, z czego 11 dotyczyło zapowiedzi fantasy i science fiction, a kolejnych 33 to oczywiście recenzje. 20 z nich dotyczyło gatunku fantasy, 11 – science fiction, a dwie pozostałe były poświęcone komiksom. W mediach społecznościowych zaczęłam też eksperymentować z nową formą, czyli minirecenzją – zobaczymy, jak się przyjmie. Oprócz książek papierowych i e-booków przesłucham w tym roku sporo, bo aż 18 audiobooków w abonamencie Legimi. Moim zdaniem dobrze się sprawdzają w przypadku lżejszych, rozrywkowych książek. Dajcie znać w komentarzach, czy też słuchacie ich coraz więcej.
Mimo malejącej popularności blogów nadal licznie mnie odwiedzacie, za co bardzo dziękuję! Rok 2024 kończę z imponującą liczbą 353122 wyświetleń, co oznacza, że czytaliście moje wpisy prawie 46 i pół tysiąca razy! Na Facebooku obserwuje mnie 991 osób, marzy mi się więc, że wkrótce przekroczę próg 1 tysiąca. Nie da się ukryć, że na Instagramie odnajduję się coraz gorzej, tu mam nieco ponad 1200 fanów.
Najchętniej czytanymi przez Was wpisami były po raz kolejny zapowiedzi fantasy i science fiction, choć niestety cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem, zastanawiam się więc nad zrezygnowaniem z ich przygotowywania w roku 2025. Napiszcie koniecznie w komentarzach, czy nadal chcecie je czytać. Oprócz tego najwięcej wejść w 2024 roku zebrały:
Podsumowanie roku 2023, hity fantasy i science fiction, debiuty roku
Brandon Sanderson „Warkocz ze Szmaragdowego Morza” – Potęga prostych słów
Magdalena Świerczek-Gryboś „Nieświat” – Przyszłość wśród gwiazd
Jay Kristoff „Cesarstwo potępionych” – Są rzeczy gorsze niż śmierć
Brandon Sanderson „Yumi i malarz koszmarów” – Wyczuć tusz, zrozumieć kamień
Łukasz Kucharczyk „Wszystkie drogi prowadzą” – Wyprawa po rozprawę
HITY FANTASY 2024
Wszystkie drogi prowadzą Łukasza Kucharczyka
Lavondyss Roberta Holdstocka
Pieśń zemsty Grzegorza Wielgusa
I odpuść nam nasze korpo Karo M. Nowak
Yumi i malarz koszmarów Brandona Sandersona
Dar anomalii 2 Pawła Zbroszczyka
Zbrodnia i magia Katarzyny Wierzbickiej
Cesarstwo potępionych Jaya Kristoffa
Warkocz ze Szmaragdowego Morza Brandona Sandersona
HITY SCIENCE FICTION 2024
Nieświat Magdaleny Świerczek-Gryboś
Powtórka Kena Grimwooda
Kukułcze jaja z Midwich Johna Wyndhama
Kosmiczne wampiry Colina Wilsona
Czarna chmura Freda Hoyle'a
Wściek Magdaleny Salik
Dzień tryfidów Johna Wyndhama
Poczwarki Johna Wyndhama
HITY SERIALOWE 2024
Star Trek: Lower Decks, sezon 5
Arcane, sezon 2
X-Men'97
Dom Smoka, sezon 2
What We Do in the Shadows, sezon 5
Fallout
Delicious in Dungeon
Pingwin
Szogun
DEBIUT ROKU 2024
Pierwszy raz przyznałam tę nagrodę w roku 2018, bo sądzę, że polski rynek nie wspiera odpowiednio debiutujących twórców fantastyki. W 2018 ten tytuł dostał Triskel. Gwardia Krystyny Chodorowskiej, w 2019 Skrzydła Karoliny Fedyk, zaś w 2020 Imię Boga Michała Dąbrowskiego. W roku 2021 najbardziej przypadła mi do gustu Wiedma Moniki Maciewicz, w 2022 rzucił mnie na kolana Łukasz Kucharczyk i jego zbiór opowiadań Granty i smoki. W 2023 przyznałam aż dwie nagrody – w kategorii fantasy za kipiący potencjałem pierwszy tom Daru anomalii Pawła Zbroszczyka, a w gatunku urban fantasy za rewelacyjne anielsko-korporacyjno-słowiańskie Na wieki wieków korpo Karo M. Nowak. W tym roku mam sporą zagwozdkę, bo mimo iż było wiele debiutów, które przeczytałam bądź też przesłuchałam, to większość z nich po prostu mnie ani trochę do sobie nie przekonała. Jedyną historią, która naprawdę mnie wciągnęła, był... Kroczący wśród cieni Jarosława Kukiełki – pierwszy tom dark fantasy z interesującym światem, tajemniczym bohaterem oraz licznymi zwrotami akcji. Tak więc zostaje tegorocznym laureatem niniejszej nagrody.
Bardzo ciekawe podsumowanie. Życzę wszystkiego dobrego i jak najwięcej patronatów :)
OdpowiedzUsuńŚwietnie podsumowanie :)
OdpowiedzUsuńNie Ty jedna odnajdujesz się na Instagramie coraz gorzej 🤣
OdpowiedzUsuńZ podsumowania najbardziej "przyciągnęły" mnie hity fantasy i muszę przyznać, że są tam tytuły, które albo już czytałam, albo mam w planie.
Dużo zdrówka i fantastycznego, zaczytanego 2025!