poniedziałek, 6 stycznia 2020

Podsumowanie roku 2019, fantastyczne hity 2019

Jako że 2019 rok dobiegł końca, oto jego podsumowanie.


Przygotowałam dla Was 11 wpisów o zapowiedziach książkowych oraz 52 recenzje, a jakich dokładnie gatunków dotyczyły, ilustruje poniższy graf. W ubiegłym roku przeczytałam więcej sf i zbiorów opowiadań niż w 2018, a książki dobierałam chyba nieco staranniej, co zaowocowało zdecydowanie mniejszą ilością nietrafionych lektur. Odwiedziliście mnie 54000 razy, a od początku działania bloga do końca 2019 roku daje to oszałamiającą liczbę 95730 wejść, co motywuje mnie do dalszej pracy i za co oczywiście bardzo Wam dziękuję! Zaś na facebooku liczba polubień wzrosła z 221 do 396, a obserwatorzy powiększyli się do grona 427 osób. Za każde polubienie jestem niezwykle wdzięczna i zapraszam do zaglądania na fanpage'a, gdzie umieszczam nie tylko informacje o nowych recenzjach, ale też trailery filmów i seriali fantastycznych, a także krótkie opinie o nich, ponadto informuję was o wybranych konkursach i promocjach książkowych.

Ogólnie rzecz biorąc najchętniej czytaliście zapowiedzi książkowe, a z recenzji najwięcej czytelników uzyskały
 1. Legendarny zawrót głowy – zbiór opowiadań Ja, legenda
 2. Smokocepcja antologia Fantazmatów Dragoneza
 3. Poaztecki epos W. Zembaty Głodne Słońce. Ołtarz i Krew,
 4. Raz, dwa, trzy, wykorzeniony jesteś ty! Naomi Novik Wybrana,  
 5. Mysz i człowiek Daniel Keyes Kwiaty dla Algernona,
 6. O tym, jak Oda szaławiła nierówne boje toczyła y naturę swą słowiańską zgłębiała – Marta Kisiel Oczy uroczne,
 7. Jaką książkę podarować miłośnikowi fantastyki pod choinkę w 2019 roku?
 
  
HITY ROKU 2019

DEBIUT ROKU 2019 

Karolina Fedyk, Skrzydła


W zeszłym roku wybrałam Triskel. Gwardia Krystyny Chodorowskiej, w tym niezaprzeczalnym liderem na polu debiutantów jest dla mnie Karolina Fedyk i jej Skrzydła - za umiejętność budowania napięcia i mrocznej atmosfery oraz wyrazistych bohaterów, a także za stosowanie interesujących chwytów fabularnych. Z niecierpliwością czekam na kontynuację tego udanego dark fantasy!


FANTASY


 1. Anna Brzezińska Woda na sicie
 2. Wojciech Zembaty dylogia Głodne Słońce:
3. Martyna Raduchowska Fałszywy Pieśniarz
4. zbiór opowiadań Dragoneza
5. Naomi Novik Wybrana
6. Marta Kisiel Oczy uroczne 
Woda na sicie zachwyciła mnie pomysłem na narrację, dzięki któremu nie wiemy, czy magia w tym świecie istnieje czy też nie. Głodne Słońce oczarowało epickim rozmachem, pobudzającym wszystkie zmysły opisami i azteckim klimatem. Fałszywy Pieśniarz zaś ma wyjątkowo pomysłową fabułę, łącząca śledztwo i elementy nadprzyrodzone. Dragoneza to mój ulubiony tom opowiadań ze względu na wyobraźnię autorów i wszechobecne smoki, Wybrana ma cudowny baśniowy klimat i interesujące przesłanie, zaś Oczy uroczne bawią i śmieszą, będąc najlepszą jak dotąd książką Marty Kisiel.  

 SCIENCE FICTION 


1. Daniel Keyes Kwiaty dla Algernona
2. Kurt Vonnegut Syreny z Tytana
3. Cezary Zbierzchowski Distortion
4. Arthur C. Clarke Koniec dzieciństwa
5. Robert A. Heinlein Hiob. Komedia sprawiedliwości
 
Kwiaty dla Algernona są z całą pewnością najlepszą książką, którą przeczytałam w tym roku. To idealny przykład znakomitego sf - łączącego różne dziedziny nauki, z dominacją psychologii. Dawno nic mnie tak nie poruszyło... Syreny z Tytana pokazują absurdalny, cudowny dystans w stosunku do przekonania o ludzkiej supremacji w kosmosie, Distortion opowiadając o wojnie i depresji sprawia, że aż przechodzą ciarki, zaś Koniec dzieciństwa i Hiob. Komedia sprawiedliwości dają do myślenia, pierwsza na temat przyszłości ludzkości, a druga - religii i istotnych aspektach naszego życia oraz prezentuje jeden z najciekawszych obrazów diabła w literaturze.

A jak u Was wyglądał rok 2019? Ile książek udało się przeczytać, jakich gatunków i która z lektur zdobywa u was tytuł hitu roku 2019? Czekam na Wasze komentarze!

10 komentarzy:

 1. Świetny dobór hitów - z sci-fi, albo czytałam, albo mam w planach, więc czuję, że przede mną wspaniała uczta.
  Zaintrygował mnie debiut roku - jeszcze zobaczę czy pokuszę się na to dark fantasy z wypaczoną magią. ;) :D


  Wspaniałego i zaczytanego 2020!

  P.S. Hity i podsumowanie u mnie na blogu, więc nie będę się powtarzać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Większość nie czytałam, ale niektóre mam w planach - Brzezińską, Zbierzchowskiego i Raduchowską (choć przy niej nie nastawiam się jakoś superpozytywnie). "Kwiaty" też bardzo mi się podobały, ale czytałam je kilka lat temu w starym wydaniu, natomiast w "Oczach urocznych" Kisiel była jak dla mnie nieco zbyt dydaktyzująca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy jakoś nie sięgałam po książki fantasy, przeważnie są to obyczajowe. No może poza "Szeptem" ale to taka książka pół na pół. Trochę fantastyki, trochę romansu. W tym roku jednak postanawiam sięgnąć po którąś z tej półki. Co możecie polecić na początek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli lubisz połączenie fantastyki i romansu, to spodoba ci się pewnie seria "Księga wszystkich dusz", który napisała Deborah Harkness a także twórczość Anne Bishop. Zaś jeśli lubisz tajemnice i przygody to polecam recenzowaną przeze mnie niedawno książkę "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena".

   Usuń
 4. Bardzo ciekawe zestawienie. Widać, że fantasy u Cb rządzi :D
  Pozdrawiam serdecznie :)
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozumiem, że to zestawienie książek przeczytanych, a nie wydanych w 2019? Np "Woda na sicie" wyszła w 2018, a "Wybrana" to już prehistoria :D - 2015.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze rozumiesz, nie zawsze udaje się mieć na bieżąco wszystkie nowości (Brzezińska), a czasem po przeczytaniu jednej książki danego autora sięga się po kolejne (Novik).

   Usuń
 6. Czytałam "Wybraną", ale tej drugiej książki z serii jeszcze nie. Jestem ciekawa, jaka jest.

  OdpowiedzUsuń