Styczeń 2026 raczej nie wydrenuje kieszeni miłośnikom fantasy i science fiction, ale będzie w nim kilka ciekawych premier oraz wznowień, które znajdziecie oczywiście w niniejszym wpisie. Ja najbardziej czekam na Absolucję i Robota, a do Was co najbardziej przemawia z mojej listy? Koniecznie napiszcie w komentarzach!
13 stycznia 2026
Daria Lavelle, Posmak
Wyobraź sobie, że możesz zjeść ostatni posiłek z kimś, kogo straciłeś. Konstantina Duchovnego nawiedzają smaki – wyczuwa w ustach potrawy, których nigdy nie jadł, a nawet nie miał szansy spróbować. Wkrótce odkrywa, że to duchy porozumiewają się z nim za pośrednictwem swoich ulubionych dań. Co więcej, gdy uda mu się idealnie odtworzyć smak takiego widmowego posiłku, zjawy materializują się na jedno, ostatnie spotkanie, trwające nie dłużej niż do ostatniego kęsa.Co Konstantin zrobi z tak niezwykłym talentem? Być może jego życiową misją jest pojednanie żywych z tymi poza światem. Szkopuł jednak w tym, że nie umie gotować. Wejście w świat nowojorskiej gastronomii przypomina wyprawę przez wyjątkowo nieprzyjazny krąg piekła, ale to wcale nie nauka zawodu jest największym problemem Konstantina. Prawdziwe niebezpieczeństwa czają się bowiem w ukryciu – po tej i po tamtej stronie życia. Historia o duchach, opowieść o miłości i stracie, melancholijna i pełna humoru, słodko-gorzka i apetyczna, pachnąca tęsknotą, doprawiona szczyptą magii – po prostu niepowtarzalna. Bon appétit. Wystarczy tylko sięgnąć.
14 stycznia 2026
Adam Wiśniewski-Snerg, Robot
W świecie rządzonym przez tajemniczy Mechanizm ludzie to zaprogramowani niewolnicy systemu. Nie zdają sobie sprawy z tego, że ich wybory są jedynie pozorne. Net Porejra zaczyna kwestionować swoje istnienie. Wyrusza w podróż po schronie, w którym został zamknięty wraz z innymi, by odkryć prawdę o otaczającym go świecie i o sobie samym. Bohaterowi towarzyszy cały czas pytanie o to, czy jest człowiekiem, czy też maszyną. Robot Adama Wiśniewskiego-Snerga to mistrzowska powieść science fiction, w której filozoficzno-psychologiczna refleksja nad ludzką naturą i człowieczeństwem splata się z pełną napięcia fabułą, a na pierwszy plan wybijają się takie tematy, jak wolność, tożsamość i granice rzeczywistości.
Mrok gęstnieje nad światem. Nadciąga sztorm. Jeszcze nikt nie wypowiedział tego słowa głośno, a już budzi grozę w sercach królów, wojowników, kobiet i dzieci. Wojna - zawisła w powietrzu niczym omen. Do Troi, na ślub Hektora, zjeżdżają królowie Zachodu - sojusznicy i przeciwnicy. Za zasłoną święta kryją się jednak chciwość, zdrada i pragnienie krwi. Los splata drogi młodego wojownika Kalliadesa, tajemniczej uciekinierki z Tery - Piri oraz nieustraszonego Banoklesa. Tymczasem do Teb zmierza ambasador króla Priama z darami, które mają ocalić Troję. Ale jak długo zdołają powstrzymać nieuniknione? Na tle nadciągającej wojny trojańskiej rozgrywa się opowieść o ludziach rozdartych między honorem a pragnieniem przetrwania, między zemstą a tęsknotą za spokojem. Bohaterowie antycznego świata – brutalnego, pełnego pasji i napięć – walczą nie tylko z wrogami, lecz także z własnym lękiem, gniewem i żądzą, potrafią kochać i nienawidzić, a także śmiać się ze swoich słabości i porażek. Tak żywi i bliscy współczesnym, jakby żyli dziś - wśród nas. Tarcza Gromu – mocna i bezkompromisowa, pełna emocji.
Jednostka inicjująca: nieznana. Priorytet: wysoki.
Stary Jim dostaje tajne akta sprzed powstania Strefy X. Materiały sprawiają, że zaczyna podejrzewać Centralę o kłamstwa i manipulację. Z plątaniny obrazów i informacji zaczyna wyłaniać się historia niezidentyfikowanego Łotra. Ta wychudła, blada istota wydawała się istnieć poza czasem. Ponoć niosła za sobą zapach błyskawicy, a jej krzyk miał oszałamiać. Kim jest Łotr i skąd przybywa? Dlaczego atakuje wszystkich, którzy chcą ingerować w nieokiełznaną naturę terenu nazwanego później Strefą X? Trzy ekspedycje, trzy przestrzenie czasowe i trzy punkty widzenia. Prequel, sequel i uzupełnienie kultowej serii „Southern Reach”. Prawda jeszcze nigdy nie była tak blisko.
Renie Sulaweyo, nauczycielka i fundament swojej rodziny, dumna ze swojego afrykańskiego pochodzenia, przez całe życie walczyła, aby przetrwać. Nigdy nie chciała być bohaterką. Ale gdy jej młodszy brat zapada na dziwną i tajemniczą chorobę, Renie przysięga że go uratuje. Gdy ludzie wokół niej zaczynają umierać, zdaje sobie sprawę, że odkryła coś, czego nie powinna wiedzieć, przerażający sekret, od którego nie ma odwrotu.
Xabbu jest Buszmenem, ma serce poety i duszę szamana. Przybył do miasta, aby nauczyć się umiejętności, które mogą uratować ducha jego plemienia. Wraz z Renie wyrusza na wyprawę w samo serce ciemności.
Paul Jonas jest zagubiony, zdaje się dryfować w czasie i przestrzeni. Uciekając z krwawych pól bitewnych I wojny światowej do podniebnego zamku i dalej do krain wykraczających poza wyobraźnię, musi nie tylko unikać przerażających prześladowców, ale także rozwiązać straszliwą zagadkę swojej własnej tożsamości.
Czternastoletni Orlando znany jest także niepokonany barbarzyńca Thargorm, ale tylko w swojej wyobraźni. Jednak młodość i kruchość nie są wystarczającymi wymówkami, aby uniknąć ratowania świata.
A pan Sellars, dziwny starzec zamknięty w bazie wojskowej, więzień zarówno rządu, jak i własnego ciała, może być największą zagadką ze wszystkich. Czy jest częścią Bractwa Graala? Czy im się przeciwstawia? Czy, siedząc jak pająk w centrum ogromnej sieci, ma własne ambicje?
Odpowiedzi można znaleźć tylko w Innym Świecie.
SERIALE
Rycerz siedmiu królestw, sezon 1 – 18 stycznia
Wszystkie okładki i opisy pochodzą z materiałów wydawców. Wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany, książki i seriale tu wyróżnione odzwierciedlają mój gust literacki i filmowy.









Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Proszę jednak o zachowanie kultury dyskusji i nie umieszczanie spamu, dlatego też włączyłam funkcję moderowania.