01 lutego 2020

Zapowiedzi wydawnicze fantasy i science fiction na luty 2020

Witam serdecznie w kolejnej porcji najciekawszych zapowiedzi fantasy i science fiction. Luty 2020 wygląda dużo ciekawiej niż dwa poprzednie miesiące, ponieważ niesie ze sobą kilka ciekawych premier, szczególnie Testamenty M. Atwood oraz nowe wydania, np. Wieczną wojnę Haldemana czy Drzwi do lata Heinleina. Dla fanów Mag przygotował nowe okładki Sandersona i Pullmana, zaś Powergraph opowiadania Zbierzchowskiego. Co zobaczylibyście najchętniej w swojej biblioteczce? Jak zwykle czekam na Wasze komentarze!
Joe Haldeman, Wieczna wojna
12 lutego
recenzja

POWIEŚĆ ZDOBYŁA NAGRODY HUGO, NEBULA, LOCUS
Nazwanie Wiecznej wojny najlepszą powieścią wojenną SF byłoby krzywdzącym niedopowiedzeniem. Oprócz błyskotliwego technologicznego i społecznego wizjonerstwa jest ona tak dobrą i przejmującą powieścią wojenną jak żadna z tych, które czytałem. - William Gibson, autor Neuromancera
Znakomita powieść należąca do kanonu literatury SF. Łączy pełen rozmachu obraz przyszłego konfliktu z wizjonerskim i ponadczasowym spojrzeniem na człowieka i zmiany wywołane przez wojnę.
Wojna to piekło i William Mandella przekonuje się o tym na własnej skórze, walcząc z Taurańczykami. Towarzyszymy mu przez całą służbę, obserwując jego oczami okrucieństwa, ogrom cierpień i absurdy walk… a także przemiany na Ziemi, która w ciągu jego życia – na skutek efektów relatywistycznych – starzeje się o kilkaset lat.
Wieczna wojna to powieść wojenna, ale i… pacyfistyczna, w której walka z wrogiem przeradza się w walkę o człowieczeństwo.
Robert A. Heinlein, Drzwi do lata
12 lutego

recenzja


 


Dan Davis, inżynier i wynalazca, stworzył dzieło swojego życia, rewolucyjnego robota. Zamiast jednak osiągnąć gigantyczny sukces, Dan zostaje oszukany przez chciwego wspólnika i dwulicową narzeczoną, którzy podstępem odbierają mu firmę i prawa do wynalazków. Doprowadzają również do tego, że Dan pogrąża się w Długim Śnie, czyli hibernacji przeprowadzanej pod nadzorem towarzystw ubezpieczeniowych. Gdy budzi się trzydzieści lat później, odkrywa, że świat bardzo się zmienił. Przy błyskawicznych postępach nauki być może nawet uda mu się cofnąć w czasie i uratować sytuację, a ważną rolę odgrywa w tej historii jego kot...
Katherine Arden, Zima czarownicy
12 lutego Niesamowite zakończenie "Zimowej Trylogii"!
Wasia i Morozko powracają w trzeciej części przygód, stanowiącej kontynuację "Niedźwiedzia i słowika" oraz "Dziewczyny z wieży", by walczyć ze śmiertelnymi i magicznymi wrogami i ocalić obie Rusie, tę widzialną i tę niewidzialną.
Wasilisa Pietrowna to niezwykła dziewczyna, za wszelką cenę szukająca własnej drogi. Jej odwaga oraz magiczne zdolności przyciągnęły uwagę Morozki, króla zimy. Za wcześnie jednak, by ocenić, czy jego zainteresowanie okaże się błogosławieństwem, czy przekleństwem.
Na Moskwę spadło nieszczęście. Jej mieszkańcy szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie ich to spotkało, a także kogoś, kogo mogliby winić. Wasia jest całkiem sama i osaczona ze wszystkich stron. Wielki Książę , przepełniony gniewem, wybiera sojuszników, którzy poprowadzą go ku wojnie i upadkowi. Powraca zły demon, zdeterminowany, by szerzyć chaos. Wasia znajduje się w samym sercu konfliktu, czując, że los obu światów spoczywa na jej barkach. Niepewna własnej przyszłości odkryje zdumiewającą prawdę o sobie samej, próbując ocalić Ruś, Morozkę oraz świat magii, tak bliski jej sercu. Może się jednak okazać, że nie zdoła uratować wszystkich...
Rebecca F. Kuang, Wojna makowa 
12 lutego


Kiedy jesteś sierotą wojenną świat ma dla ciebie głównie pogardę, odrzucenie, brutalność i ból. Czasem, jeśli akurat masz szczęście, obojętność. Jeśli natomiast do tego jesteś dziewczynką, szczęście ma twoja przybrana rodzina. Zawsze może ubić interes i sprzedać cię na żonę jakiemuś zamożnemu staruchowi.
Rin doświadczyła tego wszystkiego. Jest nikim, jej życie nie ma dla nikogo żadnego znaczenia, nikogo też nie obchodzi jej los. Jeśli chce wydostać się z rynsztoka, w którym się wychowała, ma tylko dwie drogi. Pierwsza wiedzie przez łóżko obmierzłego starca. Druga, przez bramę Akademii Sinegradzkiej – elitarnej szkoły wojskowej. Aby podążyć tą drugą drogą, Rin zrobi wszystko, co tylko leży w ludzkiej mocy. A nawet więcej.
To nie jest historia o potędze nauki, sile przyjaźni czy starciach wielkiej magii.
To jest historia o kołach czasu, które nieustępliwie i bezlitośnie mielą ludzkie losy. I o dziewczynie, która zniszczyła cały mechanizm. Kamieniem, bo na miecz była za biedna.Karina Bonowicz, Nie wywołuj wilka z lasu
2 tom cyklu Gdzie diabeł mówi dobranoc
14 lutego
Pięcioro przeklętych i tylko jedna zasada: jesteś z diabłem albo przeciwko niemu.
Według legendy wiele stuleci temu czwórka przyjaciół została wygnana z rodzinnej wioski, gdyż ludzie lękali się ich czarów. Rozeszli się w cztery strony świata, ale zadziwiającym zbiegiem okoliczności i tak wszyscy dotarli w to samo miejsce - do czarciego kamienia. Tam wywołali diabła i dobili z nim targu... Ich potomkowie przez wieki odczuwali skutki tego paktu i bezskutecznie próbowali się z niego wywikłać. Czy przedstawicielom kolejnego pokolenia uda się wreszcie wrócić do normalności? Jakie przeszkody będą musieli wcześniej pokonać? Z jakimi przeciwnikami się zmierzyć? Jakich sojuszników pozyskać? Małe miasteczko na odludziu stanie się sceną niezwykłych wydarzeń.
Związani magiczną przysięgą, Alicja i Nikodem nie ustają w poszukiwaniach naczynia niezbędnego do odprawienia upragnionego rytuału. Tymczasem dokoła nich dochodzi do serii morderstw, jednak część ofiar szybko wraca z martwych. Para nastolatków może ufać wyłącznie sobie; nawet ich najbliżsi mają przed nimi starannie skrywane tajemnice. Na dodatek obrzęd odprawienia diabła znienacka staje pod znakiem zapytania. Czy w ostatniej chwili uda się znaleźć brakującego uczestnika rytuału?Marcin Mortka, Żółte ślepia
26 lutego 
recenzja


 
Jest 995 rok. Medvid to potężny, barczysty wojownik, który od zawsze wiernie towarzyszy księciu Bolkowi, próbującemu zjednoczyć kraj pod swoim panowaniem. Medvid doradza księciu, jak okiełznać słowiańskie moce magiczne – jak postępować z żercami, gdzie szukać wilkołaków i wodników, czym przekupić miejscowe wiedźmy i rusałki, jak przepędzić licha, leszych i latawice. Jednak na książęcym dworze coraz więcej do powiedzenia mają niemieccy księża misjonarze. Los Medvida też jest niełatwy, łączy go bowiem tajemna miłość z żoną księcia, węgierską księżniczką Hajną.
"Prawdziwie słowiańska, magiczna przygoda z krwi i kości. Zmiennokształtni, wiedźmy, widzenia i majaki przeplatające się z rzeczywistością w kołowrocie tak obłąkanym, że sam czytelnik nie wie, co było prawdą historyczną, a co wymysłem bajarza... Książka, którą każdy miłośnik rodzimej fantastyki powinien obowiązkowo przeczytać!"
Michał GołkowskiBrandon Sanderson, Słowa światłości (nowa okładka)
26 lutego 

 


Świetliści Rycerze muszą znów powstać.
W końcu wypowiedziano starożytne przysięgi, spreny powracają. Ludzie szukają tego, co zostało utracone. Być może ta misja ich zniszczy. 

Philip Pullman, La Belle Sauvage (nowa okładka)
26 lutego
 

"Malcolm był synem właściciela, jedynakiem (…) miał wielu kolegów, ale największą radość sprawiało mu pływanie kanoe w towarzystwie swojego dajmona, Asty. Kanoe nazywało się La Belle Sauvage." Malcolm Polstead wiedzie w oberży nad Tamizą życie bezpieczne i szczęśliwe, choć niezbyt ekscytujące. Jednakże pewnej zimy, podczas nieustających ulewnych deszczy dochodzi do zderzenia sił nauki, religii i polityki. W obliczu pogodowego szaleństwa wszystkie pewniki w świecie Malcolma nagle się rozpadają. Kiedy zrządzeniem losu zostaje opiekunem dziewczynki imieniem Lyra, musi podjąć największe wyzwanie w życiu i odbyć niebezpieczną podróż, która na zawsze zmieni ich oboje… Dwadzieścia dwa lata po opublikowaniu przełomowych "Mrocznych Materii" Philip Pullman wraca do swojego niesamowitego świata równoległego w mistrzowskiej nowej powieści, długo wyczekiwanym pierwszym tomie "Księgi Prochu". 
Margaret Atwood, Testamenty
 26 lutego 
recenzja
 
Margaret Atwood po ponad trzydziestu latach wraca do świata ze swojej najsłynniejszej powieści "Opowieść Podręcznej". I to w jakim stylu! Za "Testamenty" pisarka zdobyła Nagrodę Bookera.
"Zawsze mówiłam »nie«, gdy proszono mnie o napisanie drugiej części. Ale jako że zaczęliśmy zbliżać się do Gileadu, zamiast się od niego oddalać, ponownie to przemyślałam" – powiedziała autorka w dniu premiery.
Od wydarzeń przedstawionych w "Opowieści Podręcznej" minęło piętnaście lat. Sytuacja Republiki jest dramatyczna. Brakuje jedzenia, na świat przychodzą zdeformowane, słabe dzieci, umierają też Podręczne, czyli niewolnice, których zadaniem jest rodzić. W tym kraju przemocy żyją obok siebie Ciotka Lidia, surowa i okrutna funkcjonariuszka Gileadu oraz młodziutka Agnes, przygotowywana do roli Podręcznej. Ich losy obserwuje z jak dotąd bezpiecznego dystansu Daisy, nastolatka mieszkająca w Kanadzie. Jaki los spotka mieszkańców Gileadu? A raczej jaki los czeka świat, w którym powstał Gilead?

Cezary Zbierzchowski, Requiem dla lalek (wersja papierowa)
recenzja

Zawartość zbioru:
Innego nie będzie
Miejsce na drodze
Moneta
Limfy szklanka
Bestiariusz
Mr Fiction
Bezludzie
Requiem dla lalek
Smutek parseków
Płonąc od środka
Garcia


 Wszystkie powyższe okładki i opisy pochodzą z materiałów wydawców.

Hop do zapowiedzi marca 2020.

8 komentarzy:

 1. Dla mnie Haldeman oraz Sanderson i Pullman - Sanderson tylko w ramach nałogu i zbieractwa :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie na pewno Haldeman - wstyd, że dotąd nie czytałem ;). Sandersona poszukam w starszym wydaniu. Poważnie natomiast zastanowię się nad tą powieścią Heinleina oraz Mortki - ten ostatni ma dość zróżnicowany poziom ;).
  Natomiast, panią Bonowicz prawie na pewno sobie odpuszczę - jeśli już, to wezmę z biblioteki. Po doświadczeniach z tomem pierwszym (niedawno opisywałem), nie mam wielkiej ochoty na kontynuację.

  OdpowiedzUsuń
 3. O, info o nowym Mortce sprzedałam kumpeli ;) A to mowe wydanie ABŚ to jednak nie dla mnie, zostaję przy dużym formacie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja planuję przytulić z tej listy:
  Joe Haldeman, Wieczna wojna
  Robert A. Heinlein, Drzwi do lata
  Rebecca F. Kuang, Wojna makowa
  Marcin Mortka, Żółte ślepia
  Brandon Sanderson, Słowa światłości
  Cezary Zbierzchowski, Requiem dla lalek

  OdpowiedzUsuń
 5. Sporo będę czytać - na pewno Sanderson i "Wojna makowa" oraz książka Pullmana. Chodzi za mną żeby przeczytać książki Arden. Pewnie przeczytam "Nie wywołuj wilka z lasu", ale to bardziej dlatego, że lubię dokańczać zaczęte cykle. Kuszą mnie też "Drzwi do lata" i "Requiem dla lalek", ale gdy czasu tak mało, a dobrych książek tak wiele... :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Sanderson świetnie się zapowiada. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dwie z tego już mam, a te Testamenty to jak dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak podobają mi się te nowe okładki Sandersona, ale mam już na półce stare wydanie, więc trochę szkoda wydawać mi pieniądze na dublowanie książek.

  www.kulturalnameduza.pl

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.