30 lipca 2022

Zapowiedzi fantasy i science fiction na sierpień 2022

W sierpniu 2022 wydawcy i twórcy seriali najwyraźniej wracają już z wakacji, dzięki czemu zapewnią miłośnikom fantastyki zdecydowanie ciekawsze propozycje niż w lipcu. Ja czekam na wszystkie książki z Rebisu, czyli Odyseję kosmiczną 2001, Kamyk na niebie, Ja, robot i Folwark zwierzęcy. Z chęcią sięgnę po Lwa i stalkera z grzywą, a także po Las ożywionego mitu i Pana Ciemności. Z seriali najbardziej czekam na Mecenas She-Hulk, Sandmana i Ród Smoka

A Wy na co macie chętkę w sierpniu 2022? Na coś z moich sugestii czy też coś zupełnie innego? Jak zawsze niecierpliwie wypatruję Waszych komentarzy!
 
 
 
 
3 sierpnia 2022
Robert Holdstock,
Las ożywionego mitu
1 tom serii Las ożywionego mitu
 
 
Tajemniczy las Ryhope zaczyna się o krok za Oak Lodge, posiadłością rodziny Huxleyów. Ojciec, George Huxley, poświęca życie badaniu jego sekretów, przypłacając swą pasję obłędem. Starszy syn kontynuuje jego dzieło, coraz głębiej wkraczając w pierwotną puszczę jej krętymi ścieżkami. Gdy z wojennej zawieruchy powraca do domu młodszy, Steven, on również słyszy niepokojący zew… Dziennik prowadzony przez Huxleya seniora jest opisem ogarniającego go szaleństwa, lecz także przewodnikiem po zagubionych w gęstwinie traktach. Wiedzie on Stevena w równoległy, nierzeczywisty świat naszych najgłębszych pokładów podświadomości. Jest listem z najstarszych, przedneolitycznych epok, w których granica między Człowiekiem a Naturą jeszcze nie istniała. Jak zakończy się mityczna podróż, w którą wyruszył Steven Huxley? Czy las Ryhope okaże się grobem, w którym złożony zostanie w gorączkowym, szamańskim rytuale? A może ubrane w ciało starożytne mity będą łaskawe i odkryją przed nim zagadkę niespisanej nigdy opowieści o początkach rodzaju ludzkiego?

Robert Holdstock urodził się w Hythe, odległym zakątku hrabstwa Kent w 1948 r. Dzieciństwo spędził między ponurymi bagnami Romney Marsh a gęstymi lasami Kentu. Na początku swojej kariery pisał fantastykę naukową, m.in. "Eye Among the Blind" i "Where Times Winds Blow". Jednak to właśnie z literaturą fantasy jest kojarzony najbardziej, a zainteresowanie mitologią celtycką i nordycką stanowi niezmienny motyw jego twórczości. W 1984 roku ukazał się "Las ożywionego mitu", nagrodzony BSFA (British Science Fiction Association) i World Fantasy Award w kategorii najlepszej powieści, powszechnie uznany za jedno z najwybitniejszych dzieł współczesnej fantastyki. Olśniewający klimatem i zaskakujący rozmachem "Las…" jest historią niepokojącą, mroczną i na miarę fantasy... solaryjską.
 
 
9 sierpnia 2022
Arthur C. Clarke, Odyseja kosmiczna 2001
 

Nie jest nam dane odgadnąć, jak wiele z tych potencjalnych rajów lub piekieł jest zamieszkanych i przez jakiego rodzaju istoty. Najbliższy z nich znajduje się milion razy dalej niż Mars czy Wenus, które nadal stanowią odległe cele kolejnych pokoleń. Lecz przełamujemy bariery odległości i być może któregoś dnia spotkamy pośród gwiazd równych sobie, jeśli nie potężniejszych. Ludzkość bardzo wolno zdaje sobie sprawę z tej możliwości, gdyż – jak sądzą niektórzy – nigdy nie stanie się ona rzeczywistością. Jednak coraz więcej ludzi zadaje pytanie: Dlaczego nie doszło jeszcze do takiego spotkania, skoro my sami już za chwilę podbijemy kosmos? Dlaczego? Oto jedna z możliwych odpowiedzi na to bardzo rozsądne pytanie. Pamiętajcie jednak, proszę, że jest ona jedynie fikcją. Prawda – jak to bywa – okaże się o wiele bardziej niezwykła. 
 
 
9 sierpnia 2022
Isaac Asimov, Kamyk na niebie
3 tom serii Imperium Galaktyczne


Joseph Schwartz, emerytowany krawiec, zostaje niespodziewanie przeniesiony z Chicago w 1949 roku w odległą przyszłość, w okres świetności pierwszego Imperium Galaktycznego. W tych czasach Ziemia to zaścianek, zwykły kamyk na niebie. Mieszkańcy 200 milionów planet Imperium odnoszą się z pogardą do zacofanych Ziemian, którzy ośmielają się twierdzić, że ich świat jest kolebką całej ludzkości. Na dodatek na Ziemi panuje bieda wywołana wysokim poziomem skażenia radioaktywnego gleby i powietrza, a wedle obowiązującego prawa osoby, które kończą 60 lat, muszą poddać się eutanazji. Czy Schwartz, który ma już 62 lata, będzie mógł w ogóle na tej nowej Ziemi żyć?

 

10 sierpnia 2022
Grzegorz Gajek, Bolko

 

Świat się zmienia. Trwa wiek żelaza i krwi. Na słowiańskich ziemiach rozbrzmiewa szczęk broni i chrzęst końskich kopyt. Starzy bogowie powoli odchodzą w niepamięć, ale jeszcze walczą. Na Połabiu plemiona Wieletów wzniecają powstanie, aby wyrwać się spod wpływu Cesarstwa, podczas gdy panowie Rzeszy szarpią się ze sobą o wpływy. A pośród całej tej zawieruchy pewien chłopiec wraca do domu z dalekiej Północy, aby się ożenić i zostać kniaziem, aby się nauczyć, co to miłość i okrucieństwo, co to polityka i wojna. Jego imię brzmi Bolko Mieszkowic. Potomni nazwą go Chrobrym…

 

11 sierpnia 2022
T.J. Klune, Dom nad błękitnym morzem

 

Linus Barker pracuje w Wydziale Nadzoru nad Magicznymi Nieletnimi. Ma czterdzieści lat, mieszka w małym domku z wrednym kotem i kolekcją starych płyt gramofonowych, bardzo poważnie traktuje swoją pracę i wiedzie spokojne, chwilami wręcz nudnawe życie. Do czasu. Konkretnie do chwili, kiedy Niezwykle Ważne Kierownictwo niespodziewanie zleca mu zagadkową, ściśle tajną misję: Linus ma udać się do sierocińca na odległej wyspie, by stwierdzić, czy mieszkające tam dzieci rzeczywiście są tak niebezpieczne, jak się wydaje. Bo wydaje się, że są. Nawet bardzo. Tak bardzo, że mogą spowodować koniec świata?

16 sierpnia 2022
Isaac Asimov, Ja, robot
 

Opublikowany w 1950 roku zbiór dziewięciu opowiadań fantastycznonaukowych przedstawiających ewolucję robotów posiadających sztuczną inteligencję. Ponadczasowa kolekcja absolutnie klasycznych opowieści sf napisanych przez mistrza gatunku. W ich centrum znajdują się roboty związane Trzema Prawami Robotyki, w myśl których nie mogą wyrządzić krzywdy człowiekowi, muszą słuchać wydawanych przez ludzi poleceń i starać się zachować własne istnienie. W dużym stopniu to dzięki maszynom ludzkość wciąż istnieje i zaczyna kolonizować Galaktykę. Ale same roboty przechodzą ewolucję od zaprogramowanych pomocników przez świadomych towarzyszy ludzi do ich – czy im się to podoba czy nie – przywódców. To niezwykłe historie robotów popadających w obłęd, miewających zdolności telepatyczne i poczucie humoru, tworzących własnych bogów, i w końcu – świadomych własnej inteligencji i siły – prowokujących najważniejsze pytanie: o istotę człowieczeństwa.

 

17 sierpnia 2022
Magdalena Świerczek-Gryboś, Lew i stalker z grzywą

Jedne światy się kończą, inne dopiero zaczynają. Lew, Finka, Suri i Abigail dorastają w przedziwnych realiach: na Ziemi pożeranej przez kosmicznego pasożyta, na rozkwitającym życiem Marsie i na rozpadającej się stacji kosmicznej, która zawisła przy Czerwonej Planecie. Choć dzieciaki dzielą setki milionów kilometrów, ich perypetie splatają się ze sobą z powodu tajemniczego stalkera, który zaczyna się za nimi włóczyć. Ciepła, mądra i zabawna, a przy tym niestroniąca od trudnych tematów i mrocznych wizji opowieść o tym, jak być dobrym człowiekiem – nie tylko dla innych ludzi, ale i dla przybyszów z gwiazd. Zbiór opowiadań "Lew i stalker z grzywą" to siedem różnorodnych historii wprowadzających do powieści "Nieświat", która ukaże się w 2023 roku. 

 

17 sierpnia 2022
Brandon Sanderson, Wśród gwiazd
wydanie drugie

Przez całe życie Spensa marzyła o lataniu. Chciała dowieść, że jest równie dzielna jak jej ojciec. Została pilotem, ale wtedy odkryła druzgocącą prawdę o swoim ojcu. Plotki o jego tchórzostwie okazały się prawdziwe ? zdezerterował w trakcie bitwy z Krellami. A w zasadzie jeszcze gorzej, bo zwrócił się przeciwko swoim i ich zaatakował. Dziewczyna jest pewna, że kryje się za tym coś więcej. Jest przekonana, że cokolwiek przydarzyło się ojcu w jego myśliwcu, może także zdarzyć się jej. Kiedy przedostała się za pierścień fortów broniących jej planetę, usłyszała gwiazdy ? i było to przerażające przeżycie. Spensa odkryła, że wszystko, czego uczono ją o jej świecie, jest kłamstwem. A do tego odkrywa również kilka faktów o sobie ? i jeśli będzie musiała, poleci na koniec galaktyki, żeby ocalić ludzkość… 

 

23 sierpnia 2022
George Orwell, Folwark zwierzęcy

Arcydzieło George’a Orwella w nowym tłumaczeniu Mai Justyny. "Folwark zwierzęcy" Orwell nazwał bajką. Nie jest to jednak poczciwa bajka na dobranoc. To bajka w kostiumie ezopowym, która z każdym zdaniem przechodzi w horror oryginalnej, nielukrowanej twórczości braci Grimm. Nie mogło być inaczej, bo jest ona alegorią totalitaryzmu, i to w najgorszym, sowieckim wydaniu. W postaciach świń trzęsących zrewoltowanym folwarkiem, który wyrwał się spod władzy ludzi, łatwo się dopatrzyć Stalina czy Trockiego, w stadzie owiec – oddanych Partii mas robotniczych i chłopskich, w siejących terror psach – enkawudzistów. Folwark jest światem zamkniętym, ale nie do końca. Mimo deklarowanej wrogości do dawnych ciemięzców świnie podejmują z nimi handel. I bez trudu znajdują partnerów. Interes kwitnie. W końcu trudno odróżnić jednych od drugich, świnie od ludzi…

 

 24 sierpnia 2022
Robert Silverberg, Pan Ciemności

„Pan Ciemności” opowiada historię żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku angielskiego korsarza Andrew Battella, który ujęty i zniewolony przez Portugalczyków, przez ponad 20 lat służył im jako pilot morski, żołnierz, negocjator i tłumacz. Walczący o odzyskanie wolności bohater mierzy się nieustannie z przeciwnościami losu. Dzień po dniu i rok po roku przesiąka rzeczywistością jakże odmienną od cywilizacji, w której się wychował. Rzucony w sieć intryg, zdrad i spisków knutych przez zarządców portugalskiej kolonii w Angoli, nie zdaje sobie sprawy, że będzie musiał walczyć o życie, gdy stanie oko w oko z pierwotnymi mieszkańcami kongijskiej dżungli. Poznaje na własnej skórze kult brutalnej siły, niewyobrażalne okrucieństwa i kanibalizm, na które nie był gotowy, i lawiruje między chrześcijaństwem a onieśmielającą manifestacją potęgi pogańskich bogów, wszystko to zaś, by przeżyć i pewnego dnia wrócić do ukochanej ojczyzny.

Robert Silverberg w znakomity sposób ukazuje podstawowy problem swego bohatera: czy świat Afryki wydaje się Anglikowi „fantastyczny” w swej nieopisanej grozie, bo jest „tylko” inny, czy też rzeczywiście jest fantastyczny, „nie z tej ziemi”? Nieprzypadkowe jest tu też nawiązanie do słynnej powieści Josepha Conrada, lecz Silverberg przekracza w swej książce granice, do których dotarł Conrad w „Jądrze ciemności”. 

 

24 sierpnia 2022
Ed West, Ogień, lód i żelazo

Historia intryg i wojen, która zainspirowała Grę o tron. Znacie to? Po śmierci ojca młody chłopak mobilizuje wierne mu siły i rusza w bój o władzę. Naprzeciwko niego staje królowa, która na tronie wolałaby widzieć raczej swojego syna sadystę. A to? Na weselu zamiast wina strumieniami leje się krew. Albo taka postać: szalony król, lubujący się w torturach. Wrzaski poddawanych kaźni więźniów sprawiają mu przyjemność, ale kiedy sam zostaje lekko ranny, natychmiast zaczyna płakać i zawodzić z bólu. Brzmi znajomo? Dla fanów serialowej Gry o tron albo Pieśni lodu i ognia George’a R.R. Martina na pewno tak. Przed oczami musieli stanąć wam konkretni bohaterowie – może ulubieni, a może tacy, których kochaliście nienawidzić. To właśnie ich odnajdziecie w tej książce – chociaż może nie do końca tak, jak się tego spodziewacie. Losy Robba Starka meandrują podobnie jak te Edwarda IV Yorka. Brienne z Tarthu ma zaskakująco wiele wspólnego z Joanną d’Arc, a Tywin Lannister bardzo przypomina Edwarda Długonogiego. Ed West spędził dziesiątki godzin nad książkami Martina i dziejami Europy. Skrupulatnie sprawdzał, kto został przeniesiony z kart historii na karty powieści, jakie wydarzenia uległy fantastycznemu przeobrażeniu i przede wszystkim – o co chodziło z tymi smokami?

 

SERIALE

 5 sierpnia  The Sandman

   

10 sierpnia  Locke & Key, sezon 3

 

10 sierpnia I am Groot

  

 17 sierpnia Mecenas She-Hulk

 

21 sierpnia Ród Smoka


31 sierpnia 21 września – Andor


Wszystkie opisy i okładki pochodzą z materiałów wydawców.

 

Hop do zapowiedzi września 2022.

5 komentarzy:

 1. Czuję, że wiele książek może mi podpasować :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja planuję z powyższej listy nabyć:
  Arthur C. Clarke, Odyseja kosmiczna 2001
  Isaac Asimov, Kamyk na niebie
  Isaac Asimov, Ja, robot
  George Orwell, Folwark zwierzęcy

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj czuję, że w sierpniu wiele książek zagości na moich półkach! :D A niby to sezon ogórkowy... ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Dom nad błękitnym morzem" mnie zaciekawił!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla miłośników gatunku to interesujące propozycje :) Ja też znalazłam coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.