George R.R. Martin, Ogień i krew
Marcin Mortka, Druga burza
Straceńcy Madsa Voortena tom 0,7
Garstka buntowników. Potężna wroga armia. Powstanie przeciwko ciemiężycielowi. Tajemnicza przeszłość jego przywódcy. Krew. Zemsta. Miłość. Marcin Mortka powraca z kontynuacją Martwego Jeziora, kolejnym prequelem cyklu o straceńcach Madsa Voortena – Mroźnego szlaku i Utraconej godziny. Pułkownikowi Madsowi Voortenowi, weteranowi upadłego powstania Burza, udało się przekształcić garstkę walecznych ochotników w małą armię, gotową stanąć w szranki z wyznawcami Smoczycy i ciemiężcami Rozkrzyczanych Krain – potężnymi Tuistanami. Rychło jednak okazuje się, że Smoszczury nie są jedynym ich wrogiem. Z odmętów przeszłości Madsa wyłania się daleko bardziej złowroga postać, gotowa za cenę wielu ofiar zemścić się na tym, który ongiś ją poniżył…
„Skrajny despota, przeświadczony co do swej racji do tego stopnia, że z największym trudem przyjmuje jakiekolwiek rady. Na wszelakie próby krytyki reaguje atakami szału. Od podwładnych oczekuje bezwzględnego posłuszeństwa. Podejrzliwy i skrajnie nieufny, bezustannie poszukuje dowodów zdrady wokół siebie, a każdego podejrzanego karze śmiercią. Niejednokrotnie udowadniał, że dla zrealizowania własnych idei gotów jest poświęcić życie wszystkich podwładnych”. Sprawozdanie z przesłuchań więźnia 16/1344, Brzask
Inne nieba
Dwanaście utalentowanych polskich autorek SF i
fantasy oraz ceniony współczesny artysta, autor niepokojących,
sugestywnych obrazów. Dwanaście opowieści, dwanaście poruszających prac.
Niezliczone emocje, trudne dylematy i fascynujący bohaterowie żyjący
pod niebami innymi niż nasze.
Aneta Jadowska pisze o tym, że wiedźmy i potwory też mają swoje historie
miłosne, a pradawna klątwa, pierwotna magia i mnóstwo uporu to czasami
recepta na happy end.
Anna Kańtoch porusza temat pandemii i zadaje pytania o źródło szaleństwa.
Agnieszka Hałas zabiera czytelnika do krainy, gdzie płynie bezcenne
żywomleko, a zło tkwi nie tyle w tajemniczym Potworze, ile w ludziach. Opowieść Krystyny Chodorowskiej stanowi zapis trudów życia w dalekiej osadzie i ucieczki przed nimi do zwierzęcego świata.
Anna Nieznaj przedstawia dawną Rosję, gdzie panuje przedwieczne, niebezpieczne bóstwo. Ewa Białołęcka zabiera nas do krainy olbrzyma, któremu co roku składana jest ofiara. Z kolei Anna Hrycyszyn odmalowuje planetę, gdzie panuje sielski spokój… do czasu. Magdalena Kubasiewicz tworzy sugestywny zapis podróży młodej dziennikarki, której straceńczy kierunek za wszelką cenę musi zostać zmieniony. W postapokaliptycznym świecie Aleksandry Zielińskiej rządzą leśni bogowie i przedziwne zwierzęta. Wszystko się zmienia, gdy granicę zony przekraczają żołnierze.Główną bohaterką opowiadania Mileny Wójtowicz jest dziewczynka, która w czasach polowań na czarownice traci matkę i postanawia się zaprzyjaźnić z budzącym powszechny strach pół człowiekiem, pół wilkiem. Aleksandra Janusz kreuje wizję toczonej przez wojnę Ukrainy, do której zdezerterował neosowiecki android. Martyna Raduchowska przedstawia podwodny świat syren, które są bezwzględnie zabijane przez ludzi i bynajmniej nie pozostają dłużne.
Odległe krainy. Odmienne emocje. Inne nieba.
Malazańska Księga Poległych tom 9
Na wojnie przegrywają wszyscy. Tę okrutną prawdę można wyczytać w oczach każdego żołnierza na każdym ze światów… W Letherze armia malazańskich wygnańców pod dowództwem przybocznej Tavore wyrusza w marsz na wschodnie Pustkowia, by walczyć o nieznaną sprawę z nieprzyjacielem, którego żaden z żołnierzy nigdy nie widział. Na tych samych Pustkowiach gromadzą się również inni, gotowi stawić czoło przeznaczeniu. Wojowniczy Barghastowie, niezdolni do tego, by wywrzeć zemstę na Tiste Edur, szukają za granicą nowego nieprzyjaciela, a przed Onosem Toolanem, ongiś nieśmiertelnym T’lan Imassem, obecnie zaś śmiertelnym wodzem klanów Białych Twarzy, stanęła groźba buntu. Na południu, zgubańskie Szare Hełmy wytargowały prawo przejścia przez zdradzieckie królestwo Bolkando. Zgubańczycy zamierzają się spotkać z Łowcami Kości, ale złożona przez nich przysięga wierności Malazańczykom zostanie poddana poważnej próbie. Starożytne enklawy pradawnej rasy szukają natomiast zbawienia – nie wśród swoich, lecz wśród ludzi – ponieważ do ostatniego ocalałego bastionu K’Chain Che’Malle zbliża się starodawny wróg. Ostatnia wielka armia Imperium Malazańskiego jest zdeterminowana stanąć do jeszcze jednej bohaterskiej bitwy w imię odkupienia. Czy jednak można uznać czyny za bohaterskie, jeśli obywają się bez świadków? I czy to, czego nikt nie ujrzał, może na zawsze zmienić losy świata? Przeznaczenie rzadko jest proste, a prawda nigdy nie bywa jasna. Pewne jest tylko jedno – czas nie sprzyja żadnej ze stron. Albowiem dokonano odczytu Talii Smoków i uwolniono straszliwą moc, której nikt nie potrafi zrozumieć… W dalekim kraju, pod obojętnym niebem, rozpoczyna się przedostatni rozdział "Malazańskiej Księgi Poległych".
Malazańska Księga Poległych tom 10
Ostatni tom "Malazańskiej Księgi Poległych". Na wojnie przegrywają wszyscy. Tę okrutną prawdę można wyczytać w oczach każdego żołnierza na każdym ze światów… Łowcy Kości maszerują do Kolanse, na spotkanie nieznanego losu. Udręczeni i wyczerpani, są armią stojącą na skraju buntu. Ale przyboczna Tavore Paran nie daje za wygraną. Jeśli zdoła powstrzymać rozkład swych sił, jeśli kruche sojusze, które wykuła, przetrwają, i jeśli będzie to leżało w jej mocy, zamierza uczynić jeszcze jedno. Rzucić wyzwanie bogom. Na drodze przybocznej i jej sojuszników stoją potężni wrogowie. Władający straszliwą mocą Forkrul Assailowie zamierzają oczyścić świat – zniszczyć wszystkie cywilizacje i wytępić ludzi – by móc zacząć od nowa. Pradawni bogowie również pragną odzyskać utraconą pozycję. W tym celu skruszą łańcuchy skuwające moc szerzącą ostateczne zniszczenie i uwolnią ją z wiecznego więzienia. Na świat znowu wrócą smoki. Tak się zaczyna ostatni, apokaliptyczny rozdział Malazańskiej Księgi Poległych Stevena Eriksona, rewelacyjnej sagi, która odmieniła oblicze fantasy.
Hierarchia magii tom 1
W każdej legendzie tkwi ziarno prawdy - pradawne zło czai się w mroku czekając na moment odrodzenia. A absolutne zło wykorzenić można tylko w sposób absolutny. W tej walce nie będzie zwycięzców, będą tylko konieczne ofiary. Mnisi uratowali małego Caldana od niechybnej śmierci, która czekałaby sierotę na ulicach miasta. Dali mu kilkanaście lat spokoju, możliwość nauki i jakąkolwiek szansę na godne życie. Wszystko zmienił niefortunny pojedynek. W ciągu jednej nocy Caldan stracił wszystko, co znał i dowiedział się o sobie rzeczy, które muszą pchnąć go na zupełnie nową ścieżkę. Ścieżkę pełną niebezpieczeństw i pułapek, groźnych nawet dla obytego w świecie intryganta. Dla nieznającego świata dzieciaka z klasztoru nowa wiedza może być wyrokiem śmierci. Przeszłość prędzej czy później dogania każdego. Ale wszak dojrzewamy, mierząc się z tym, co przynosi nam życie. Caldan zaczął dojrzewać. Szybko i boleśnie.
7 września 2022
Tarnowskie góry. Miejskie opowieści
Tarnowskie Góry po raz kolejny stają się labiryntem
pełnym cudów. Tym razem – niepokojącym, mrocznym, momentami
postapokaliptycznym. A niekiedy odrobinę baśniowym. Do labiryntu zaś
nigdy nie wchodzi się bezkarnie – można coś zyskać albo coś stracić, ale
za każdym razem trzeba zapłacić jakąś cenę. Bywa, że niemałą. Kiedy
natomiast błądzi po nim pisarz lub pisarka w poszukiwaniu pomysłów,
napotkać może - jak to w baśniach bywa - to, czego się nie spodziewa.
Bo nie ma gór w Tarnowskich Górach.
Autorzy:
1. Arkadiusz Poźniak
2. Marta Kisiel
3. Andrzej Kozakowski
4. Magdalena Świerczek-Gryboś
5. Marcin Majchrzak
6. Izabela Grabda
7. Artur Olchowy
8. Tomasz Maruszewski
9. Eugeniusz Dębski
10. Maria Galina
11. Tomasz Matkowski
12. Ina Goldin
16 września 2022
Witold Vargas, Bestiariusz japoński
Kolejna publikacja z serii bestiariuszy autorstwa Witolda Vargasa poświęcona tym razem stworom z kraju kwitnącej wiśni. Poznamy tajemnicze i magiczne zwierzęta, demony oraz duchy nazywane w Japonii yokai. Stwory, które są częścią fantastycznego świata tego odległego kraju, należą do najbardziej przerażających na świecie. Autor przeanalizował wiele dokumentów, baśni oraz legend i odkrywa przed czytelnikami magiczny świat orientalnych istot o nadprzyrodzonych mocach. Nekomata wyciąga z grobów zmarłych, yamachichi wysysa z ludzi siły witalne, bezbronne furaribi błąkają się szukając ukojenia, a łaskawy baku emanuje szczęściem odpędzając złe demony.
Andrew Harlan żyje w Wieczności, miejscu istniejącym poza Czasem. Elitarna organizacja Wiecznościowców wprowadza dla dobra całej ludzkości drobne, precyzyjnie zaplanowane zmiany w historii. Podczas jednej z misji Harlan poznaje Noys Lambent, arystokratkę z 482 Stulecia. Wbrew etyce zawodowej zakochuje się w niej. Kiedy się dowiaduje, że po następnej zmianie Noys może przestać istnieć, Harlan podejmuje decyzję, która może zmienić jego przeszłość i zagrozić istnieniu Wieczności.
Księga zaginionych opowieści" cz. 1 to tom
pierwszy "Historii Śródziemia", najbardziej oczekiwanego przez fanów na
całym świecie (w całości ukazała się tylko po angielsku, wybrane tomy
natomiast opublikowano po francusku, niemiecku, szwedzku, hiszpańsku,
węgiersku i rosyjsku) dwunastotomowego cyklu książek wydanych przez
Christophera Tolkiena na podstawie zapisków i notatek, które pozostawił
jego ojciec. Polskie wydanie zatem będzie pierwszą pełną edycją
zagraniczną Tolkienowskiego oryginału.
Cykl krok po kroku pokazuje, jak był tworzony świat Śródziemia oraz
zawiera oprócz wcześniejszych wersji niektórych opowiadań także
niedokończone opowieści, wiersze, poematy, listy i komentarze J.R.R.
Tolkiena. Tylko znajomość "Historii Śródziemia" pozwala wypełnić
wszystkie luki w wiedzy o Śródziemiu i delektować się w pełni ogromem i
bogactwem wykreowanego przez autora Władcy Pierścieni świata.
Dwa pierwsze tomy, pod wspólnym tytułem "Księga zaginionych opowieści",
prezentują różne wersje z komentarzami tych opowiadań i wydarzeń, które
stały się najwcześniejszymi formami mitów składających się na
Silmarillion. To właśnie tu chronologicznie po raz pierwszy pojawiają
się Valarowie, Dzieci Iluvatara, elfowie i ludzie, krasnoludowie i
orkowie oraz krainy, w których została umiejscowiona ich historia:
Valinor na drugim krańcu zachodniego oceanu, Śródziemie i Wielkie Krainy
pomiędzy morzami wschodu i zachodu, oraz złowieszczy Angband, siedziba
Morgotha, Władcy Ciemności, którego najwierniejszy sługa Sauron stoczy
później Wojnę o Pierścień.
Drugi z trzech tomów powieści graficznej, adaptacji Diuny Franka Herberta. Młody Paul Atryda i jego matka, lady Jessica, utknęli na głębokiej pustyni Arrakis. Zdradzeni przez jednego ze swoich i zniszczeni przez największego wroga, Paul i Jessica muszą odnaleźć tajemniczych Fremenów lub zginąć. Wierna adaptacja powieści Diuna z 1965 roku autorstwa Briana Herberta, syna Franka Herberta, i autora bestsellerów New York Timesa Kevina J. Andersona, jest kontynuacją podróży Paula i jego ewolucji od chłopca do tajemniczego mesjasza. Zilustrowana przez Raúla Alléna i Patricię Martín, ta spektakularna mieszanka przygody i duchowości, ekologii i polityki jest przełomowym spojrzeniem na nasz wszechświat a przekształcona w powieść graficzną staje się potężną, fantastyczną opowieścią dla nowego pokolenia czytelników.
Księgi Ambhy tom 2
W Cesarstwie Ambhańskim nie ma miejsca dla wdowy. A na pewno nie dla takiej, która jako jedyna przeżyła masakrę, w której życie stracił jej mąż i wszyscy jego ludzie. Jedynym miejscem, w którym pragnie znaleźć się Arwa jest eremitorium wdów w odległym krańcu prowincji Numriha. Tam ma nadzieję ukryć się przed smutkiem, gniewem i hańbą. Przed własną naturą i klątwą płynącą w jej żyłach. Ale przed przeklętą krwią można próbować się schować, lecz nie można od niej uciec. Wiecznie walcząca z własną naturą, spętana tajemnicami i hańbą rodziny młoda Arwa odkrywa, że zamiast pozostawać ofiarą klątwy, jaka spadła na Cesarstwo, może stanowić dla niego lekarstwo.
Kalifornia, rok 1876. Helena Modrzejewska i Henryk Sienkiewicz wynajmują z przyjaciółmi rancho, aby uprawiać winorośl. Polacy, do pobliskiego Anaheim, założonego przez imigrantów z Niemiec, jeżdżą po sprawunki, do golibrody, po whiskey, bójki i inne saloonowe atrakcje. W kalifornijskim upale, w dusznych, gorących podmuchach wiatru Santa Ana, pod okiem Karola Chłapowskiego, męża Modrzejewskiej, rośnie miłosne napięcie między genialną aktorką a warszawskim dziennikarzem, którym jest wtedy Sienkiewicz. Niezwykła kobieta, przywykła do świata leżącego u jej stóp, i bezczelny trzydziestolatek, który sięgnie po nieosiągalne.
SERIALE
Pierścienie Władzy – 2 września
Cobra Kai, sezon 5 – 9 września
Opowieść podręcznej, sezon 5 – 14 września
Star Wars: The Bad Batch, sezon 2 – 28 września
Młody Sheldon, sezon 6 – 29 września
Rzadko sięgam po fantastykę, ale z twoich propozycji wybrałabym "Ogień i krew"
OdpowiedzUsuńZainteresowały mnie 4 pierwsze tytuły.
OdpowiedzUsuńLiteratura japońska ostatnio coraz bardziej mnie wciąga i chętnie sięgnęłaby do tej propozycji. I oczywiście seria Marcina Mortki coraz bardziej mnie ciekawi. I Tarnowskie Góry. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńPrzyjemnego czytania!
Usuń" To przez ten wiatr" brzmi jak coś, co albo będzie świetne, albo bardzo nieświetne, ale nie zmienia to faktu, że pomysł jest superintrygujący!
OdpowiedzUsuńMój portfel na koniec września będzie potrzebował reanimacji, tyle tytułów wpadło mi w oko. ;)
OdpowiedzUsuńOj, ten miesiąc zdecydowanie będzie obfitował w genialne premiery! :D
OdpowiedzUsuńTen bestiariusz japoński kupilam juz dobre pol roku temu jak nie jeszcze wczesniej. Wznowienie ?
OdpowiedzUsuńAgaman
Ciekawe zapowiedzi, będzie trzeba się im bliżej przyjrzeć.
OdpowiedzUsuńA co z nowym Kingiem?
OdpowiedzUsuńPowiem szczerze, że nie przepadam za tym autorem, dlatego też nie umieściłam go na liście moim zdaniem najciekawszych zapowiedzi na ten miesiąc. Im więcej elementów horroru, tym gorzej mi się czyta i ogląda.
UsuńBardzo lubię ten gatunek, więc na pewno po coś sięgnę.
OdpowiedzUsuńW zasadzie tylko "inne światy" mnie w tym miesiącu ciekawią.
OdpowiedzUsuń