01 października 2022

Zapowiedzi fantasy i science fiction na październik 2022

W październiku 2022 wydawnictwa przygotowały dla nas bardzo różnorodną ofertę książek fantasy i science fiction, a także sporo ciekawych pozycji popularnonaukowych. Jak zwykle wybrałam z nich te, które są moim zdaniem warte przeczytania. 
 
Warto wiedzieć, że z września zostały przesunięte daty wydania następujących woluminów: Księga zaginionych opowieści J.R.R. Tolkiena (na 21.10) i druga część powieści graficznej Diuna (na 4.10).
 
Niestety nie wszystkie wydawnictwa przygotowały już opisy i okładki październikowych premier, np. Mięta planuje wydrukować antologię Kwiat paproci oraz drugie wydania Nomen omen Marty Kisiel i Słowodzicielki Anny Szumacher, Rebis prawdopodobnie wyda kolejną powieść w serii Wehikuł czasu, czyli 2010: Odyseję kosmiczną Arthura C. Clarke'a, a na pewno dodrukuje pierwszy tom serii dark fantasy Agnieszki Hałas Teatr węży pt. Dwie karty. Ja ostrzę sobie też ząbki na nową powieść Romualda Pawlaka z serii Dom Krastów, która ukaże się pod koniec miesiąca dzięki Wydawnictwu IX. A będzie zatytułowana Wolny jak Hamilton. [EDIT: Okładka i opis już są, więc wstawiłam do niniejszego wpisu].

Co z moich propozycji wzbudza w Was chęć przeczytania? Jak zawsze wypatruję Waszych komentarzy!
 


 
 
 4 października 2022
Aleksander Brückner, Mitologia słowiańska i polska


Kiedy umiera Swaróg, strzygi przemieniają się w puszczyka, a spocone Słońce idzie się wykąpać w Nawii – czyli w co wierzyli nasi pradziadowie. Wiek XIX nazwać można złotym wiekiem slawistyki, rozumianej szeroko jako nauka o historii i kulturze Słowian. Jednym z najbardziej cenionych slawistów w Polsce i wielkim autorytetem w swojej dziedzinie był Aleksander Brückner. Jego mitologie: słowiańska i polska to napisane przepiękną polszczyzną książki, które opowiadają o tym, w co wierzono i w jaki sposób tę wiarę praktykowano ponad sto lat temu. Niniejsze wydanie zawiera obie te pozycje. Perun, Swaróg, Weles. Bóstwa ruskie. Demonologia polska. Słowianie zachodni. Pogaństwo i chrześcijaństwo – to tylko niektóre zagadnienia, jakie porusza Brückner. Koncentrując się na Polsce, opowiada o rodzimych upiorach i wilkołakach, Piaście, Popielu i Wandzie, ale również o siłach nieczystych, z jakimi niegdyś się mierzono. Nie pomija także wierzeń ludowych. Mitologia słowiańska i polska, choć powstała na początku XX wieku, do dziś traktowana jest jako jedna z najważniejszych pozycji w temacie słowiańskich wierzeń. To solidne kompendium wiedzy, docenione zarówno przez pasjonatów, jak i znawców tematyki.

 

 12 października 2022
2 listopada 2022
Brandon Sanderson, Cytoniczka
3 tom cyklu Skyward

 

Trzeci tom porywającego cyklu o dziewczynie, która w miejscu odleglejszym niż gwiazdy usiłuje uratować przed zagładą swój ukochany świat. Życie Spensy jako pilota Sił Powietrznych Śmiałych było naprawdę niezwykłe. Okazała się jednym z najlepszych pilotów myśliwskich ludzkiej enklawy na Detritusie i uratowała wszystkich jego mieszkańców przed zagładą z rąk Krelli - enigmatycznych obcych istot, które więziły ich tam od kilkudziesięciu lat. Co więcej, aby pod przykrywką zinfiltrować Zwierzchnictwo, udała się do jego odległego o lata świetlne centrum dowodzenia, gdzie dowiedziała się o istnieniu galaktyki pełnej zamieszkanych planet. Teraz Zwierzchnictwo - będące galaktycznym sojuszem ciemiężącym ludzkość - rozpoczęło szeroko zakrojone dzialania wojenne. A Spensa widziała działanie broni, którą przeciwnik zamierza użyć - Wnikaczy, bedących prastarą, tajemniczą siłą, potrafiącą w mgnieniu oka niszczyć całe planety. Spensa wie, że SPŚ nie zdołają obronić przed nimi Detritusa, obojętnie ilu będą miały pilotow. Tylko że Spensa jest cytoniczką. Już stawiła czolo Wnikaczowi i dostrzegła w nim coś dziwnie znajomego. Może jeśli zdoła zrozumieć co to takiego, stanie się kimś więcej niż tylko jednym z wielu pilotow tej nadchodzącej wojny. Może zdoła ocalić galaktykę. Jednak aby odkryć kim naprawdę jest, musi pozostawić wszystko co zna i udać się w niebyt. Tam, skąd wróciło niewielu...
 
 
 11 października 2022
Arkadij i Borys Strugaccy, Wywrócony świat i inne utwory

  

Powieści "Wywrócony świat", "Żuk w mrowisku" oraz "Fale tłumią wiatr" składają się na quasi-trylogię, którą w luźną całość łączy postać Maksa Kammerera, kosmonauty, odkrywcy, buntownika, śledczego. W tych różnych rolach Kammerer prowadzi nierówną walkę - w "Wywróconym świecie" z bezdusznym reżimem manipulującym społeczeństwem na innej planecie za pomocą technologii, w "Żuku w mrowisku" z bliżej nieokreślonym zagrożeniem dla ludzkości ze strony tajemniczego uciekiniera - zwiadowcy Abałkina, a w "Falach… " wspomaga młodego śledczego Tojwo Glumowa w demaskowaniu tajemniczej grupy terrorystycznej. Wieloletnie zmagania Kammerera stają się dla Strugackich pretekstem do zaskakująco aktualnych refleksji o losie jednostki w systemie totalitarnym, o mechanizmach rządzących tworzeniem się elit i pseudoelit, o nieprzemijającym lęku przed wojną i terrorem, który prowadzi społeczeństwo do rezygnacji z wolności. W 2008 roku na podstawie powieści "Wywrócony świat" powstał film w reżyserii Fiodora Bondarczuka. Czwarta powieść w omnibusie, czyli "Niepokój", to pierwotna wersja "Ślimaka na zboczu", opublikowana dopiero w 1990 roku, która pojawia się po raz pierwszy w polskim tłumaczeniu. Sami Strugaccy wrócili do tego pierwszego wariantu po 25 latach od powstania i uznali, że stanowi on samodzielną opowieść poza kontekstem uniwersum "Świata Południa".

Tom zawiera cztery utwory: "Żuk w mrowisku", "Fale tłumią wiatr", "Wywrócony świat", "Niepokój". 

 

 11 października 2022 
George R.R. Martin, Elio M. Garcia Jr, Linda Antonsson,
Panowanie smoka

Ten piękny wizualnie przewodnik – zawierający ponad sto pięćdziesiąt kolorowych ilustracji – stanowi znakomite wprowadzenie do historii dynastii Targaryenów, sławnej rodziny stojącej w centrum nowego serialu HBO Ród smoka, prequela Gry o tron. Członkowie tej dynastii przez stulecia zasiadali na Żelaznym Tronie Westeros, podczas gdy ich smoki władały niebem. Historia jedynej rodziny smoczych lordów, która przetrwała Zagładę Valyrii, jest pełna politycznych intryg, zdrad oraz czynów zarówno szlachetnych, jak i podłych. Panowanie smoka opowiada pierwszą część ich dziejów, od podboju Westeros przez Aegona Targaryena aż po osławiony Taniec Smoków, krwawą wojnę domową, która omal nie położyła na dobre kresu rządom Targaryenów. Ta wyjątkowa publikacja zawiera bardzo wiele zupełnie nowych ilustracji przedstawiających Targaryenów oraz ich smoki i może zainteresować zarówno fanów wiedzących bardzo dużo o Westeros, jak i tych, którzy po raz pierwszy spotkali się z nimi w nowym serialu HBO Ród smoka. Panowanie smoka jest najlepszym przewodnikiem dla wszystkich, którzy pragną dowiedzieć się więcej o najpotężniejszej rodzinie Siedmiu Królestw. 

  

 12 października 2022 
Brian Herbert, Kevin J. Anderson, Pani Kaladanu
2 tom cyklu Trylogia Kaladanu

Brian Herbert i Kevin J. Anderson od lat z powodzeniem kontynuują sagę Franka Herberta o Diunie. Napisali wspólnie m.in. trylogie "Legendy Diuny", "Wielkie Szkoły Diuny" i "Preludium do Diuny" oraz dwutomowe zwieńczenie legendarnych "Kronik Diuny", a także zaadaptowali ich pierwszy tom na trzyczęściową powieść graficzną. Wszystkie książki ukazały się nakładem DW REBIS. "Trylogia Kaladanu" składa się z następujących tomów: Książę Kaladanu, Pani Kaladanu, Dziedzic Kaladanu.

 

 12 października 2022  
Olivie Blake, The Altas Six

 

Na wybrańców, którzy zasilą szeregi Towarzystwa Aleksandryjskiego, czekają władza, prestiż i bogactwo, o jakich nie śniło się zwykłym śmiertelnikom. Szansę dostają jednak tylko nieliczni, wyłonieni w światowym naborze. Tym razem finałowa szóstka to: Libby Rhodes i Nico de Varona – którzy po mistrzowsku poruszają się w obszarze fizyki; Reina Mori – wybitny talent w dziedzinie magii przyrody; telepatka Parisa Kamali – ma dar przenikania do podświadomości; Callum Nova – empata, który potrafi sterować mechanizmami najintymniejszych zachowań ludzkich; i Tristan Caine, zdolny przejrzeć każdą iluzję i obserwować strukturę otoczenia w sposób niedostępny dla innych – to dar tak rzadki, że ani jego towarzysze, ani on sam nie są świadomi jego skali. Kandydaci, zwerbowani przez Atlasa Blakely’ego, wiedzą, że od wtajemniczenia dzieli ich dwanaście miesięcy. Zyskają częściowy dostęp do archiwów Towarzystwa, a potem będzie oceniane ich zaangażowanie w badania nad czasem, przestrzenią, myślą, życiem i śmiercią. Ostatecznie wtajemniczenia dostąpi pięć osób. Jedna zostanie wyeliminowana. Szóstka magów będzie więc przez rok rywalizować o to, by się jak najlepiej zaprezentować i o to, by przetrwać. Większości z nich się uda. Większości…

 

 12 października 2022 
Marcin Mortka, Skrzynia pełna dusz
3 tom cyklu Nie ma tego Złego

 

Los ponownie wystawia Drużynę na ciężką próbę. W Dolinie rozhulały się jesienne wichry, co z reguły jest złym znakiem – nie dość, że zimno, to jeszcze nie wiadomo, co przywieją. Edmunda zwanego Kociołkiem, gospodarza w karczmie Pod Kaprawym Gryfem, martwi głównie to drugie, bo wrogów sobie w świecie narobił niemało. I choć jeszcze tego nie wie, do jego gospody zmierza właśnie pewna banda z Głodnej Puszczy. A za nią kolejna, jeszcze większa. Nie wie też, że będzie się musiał rozmówić z księciem Rupertem, który ani trochę za nim nie przepada, zaingerować w młodzieńczy romans, zebrać kilka razy po gębie, zagościć w prawdziwej bajce i wyprowadzić w pole Złe. No i kompletnie nie ma pojęcia, co Zwierzak robi na dachu karczmy.


 13 października 2022 
Łada Łuzina, Miecz i krzyż
1 tom cyklu Wiedźmy Kijowa 

 

Masza, nieśmiała i inteligentna studentka historii, mieszka z rodzicami i zaczytuje się w "Mistrzu i Małgorzacie". Dasza, ekscentryczna piosenkarka z nocnego klubu, żywiołowa i nieco naiwna artystka: mało co ją dziwi, prawie wszystko cieszy. Katia, bizneswoman z sukcesami, samotna, zimna, lecz w głębi serca przepełniona pragnieniem miłości. Trzy młode mieszkanki współczesnego Kijowa spotykają się po raz pierwszy niby przypadkiem... w chwili śmierci kijowskiej wiedźmy. Niespodziewanie przejmują jej moce, co całkowicie odmienia życie każdej z nich. Zaczynają się czary i loty na miotłach nad kopułami kijowskich cerkwi. W żyłach buzuje gorąca krew. Jednak gdy w mieście dochodzi do rytualnych mordów, a podejrzenie pada na ojca Maszy, zabawa się kończy. Do Kijowa powrócił demon. Trzy początkujące wiedźmy muszą stawić mu czoła: uchronić miasto przed jego klątwą i zapobiec kolejnemu morderstwu.

Łada Łuzina urodziła się w 1972 roku w Kijowie. Dziennikarka, osobowość telewizyjna, jedna z najpopularniejszych ukraińskich pisarek. Studia nad historią, religią i magią Kijowa miały ogromny wpływ na jej twórczość literacką. Cykl o kijowskich wiedźmach stał się w Ukrainie wielkim bestsellerem.

 

14 października 2022
Paweł Zych, Witold Vargas, Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach
nowe wydanie

Studiując rodzime baśnie, podania i legendy, odnosimy nieodparte wrażenie, iż nasi przodkowie kochali niesamowite opowieści. Przez setki lat historii naszego kraju powstał olbrzymi, barwny i ludny świat polskich wierzeń ludowych. Pięknie ilustrowany przez Pawła Zycha i Witolda Vargasa „Bestiariusz” jest skromną próbą zilustrowania tego bogactwa i ukazania choćby jego części współczesnemu Czytelnikowi. Zapraszamy do podróży śladami opowieści naszych przodków, mitów pełnych słowiańskiej magii tak rzadko obecnej we współczesnej polskiej kulturze.

 

 20 października 2022 
Magdalena Kubiak, O latarni Stilo i inne pomorskie legendy

„O Latarni Stilo. Legendy Pomorskie“ to zbiór najciekawszych legend z rejonów północnej Polski w opracowaniu laureatki konkursu literackiego „Legendy błękitnej krainy“ Magdaleny Kubiak. Stylizowana fabuła w niezwykle ciekawy sposób opisuje rzeczywiste miejsca, pochodzenie zabytków czy pomników przyrody znajdujących się w okolicy. Tłumaczy skąd biorą się sztormy na Bałtyku, jak powstało jezioro Łebsko, odkrywa wiele tajemniczych historii. Niezwykły charakter legend podkreślają elementy fantastyczne w postaci kaszubskiego licha, podmorskiego niedźwiedzia, tajemniczych bohaterów i zjaw. Całość osadzona jest w historii i tradycji ziem północnych i nawiązuje do wydarzeń sprzed wielu lat. Przenosi czytelnika w pradawny świat wierzeń i zwyczajów, które zaciekawią nie tylko dorosłych, ale również nastolatków i starsze dzieci.

 26 października 2022
Shelley Parker-Chan, Ta, która stała się słońcem
1 tom cyklu Świetlisty cesarz
 
dwie okładki i oprawy do wyboru (żółta broszurowa, czerwona zintegrowana)

 

Przepowiedziano jej nicość. Miała umrzeć z głodu w pyle rolniczej prowincji, zapomnianej przez bogów i ludzi. Jednak żar przepełniający jej duszę, niepowstrzymane pragnienie życia, popchnęły ją do walki. Skryła się za imieniem zmarłego brata i mając nadzieję, że Niebiosa nie zauważyły oszustwa, ruszyła spełniać jego przeznaczenie. Przeznaczenie pełne bólu i wielkości. I choć wielkość przypadnie imieniu Zhu Chongba, to cały ból będzie musiała znieść osoba ukryta w skórze młodego mężczyzny. Oto historia, w której "wielkość" może oznaczać cokolwiek a drogi do niej pełne są cierpienia, złamanych ślubów i wyborów, których nikt nie powinien dokonywać. Nie ma jednak ceny, której Zhu nie zapłaci za nakarmienie ognia który w niej płonie - dzikiej, nieokiełznanej żądzy życia.

 

26 października 2022
Stefan Darda, Przebudzenie zmarłego czasu. Druga gemma
2 tom cyklu Przebudzenie zmarłego czasu

Powrót, o którym mowa w pierwszej części cyklu, pociąga za sobą coraz więcej zaskakujących i niepokojących zdarzeń. Jakub Domaradzki z każdym dniem odkrywa kolejne tajemnice nieżyjącego wuja, a te zagrażają już nie tylko głównemu bohaterowi "Przebudzenia zmarłego czasu". Okazuje się jednak, że niekiedy ryzykowna droga może prowadzić do zaskakujących rozwiązań – nawet takich, których nie sposób wytłumaczyć przy pomocy wiedzy naukowej oraz zdrowego rozsądku... Czy Kuba zdecyduje się połączyć dobro i zło, by przekonać się, co czeka go w miejscu, gdzie panuje zmarły czas? Czy chęć pomocy choremu chłopcu i jego mamie będzie wystarczająco silna, by zaryzykować wywołanie nieprzewidywalnej w skutkach lawiny losu? Druga część cyklu o przemyskiej gemmie – bezcennym tysiącletnim artefakcie – wciąga w literacki świat, z którego trudno się wyrwać. Stefan Darda błyskotliwie łączy realizm z fantastyką, a grozę i kryminał z wątkami historycznymi, nie pozwalając czytelnikowi nawet na chwilę oddechu.

 

28 października 2022
Katarzyna Wierzbicka, To nie jest kraj dla słabych magów
2 tom cyklu Między światami
 

Agacie Filipiak udało się powrócić z martwych. I już zaczyna tego żałować… Musi nauczyć się żyć w rzeczywistości, w której istnienie magii zostało ujawnione, a ludzie i Iskry – istoty obdarzone nadprzyrodzonymi zdolnościami – znajdują się na skraju wojny. Agata nie chce opowiadać się po żadnej ze stron. Interesuje ją tylko jedno: zemsta na półdemonie, z którym łączy ją telepatyczna więź. Kiedy zatem przystojny czarownik prosi ją o pomoc w poszukiwaniu broni zdolnej do zabijania istot nadprzyrodzonych, dziewczyna nie waha się ani chwili.Tylko czy w świecie pełnym magów, demonów i słowiańskich bożków Agata może komukolwiek zaufać?

 

28 października 2022
Romuald Pawlak, Wolny jak Hamilton
2 tom cyklu Dom Krastów


Hamilton miał być rajem. Uciekinierzy z Ziemi nadali mu nazwę upamiętniającą przywódcę, dzięki któremu mogli zdobyć dwa statki fotonowe i zostawić za sobą planetę rozdartą wielką wojną. Na Ziemi jednak nie zapomniano, że Ray Hamilton przede wszystkim był zbrodniarzem wojennym mającym na rękach krew milionów ludzi. To przeszłość. Dziś ten raj może zostać planetą przeklętą. Oleg Skun przylatuje z Ziemi, aby ustalić, czy Hamilton lub któryś z jego pomocników nie ukrywa się na planecie. Dziwne? Nie w czasach, kiedy można użyć hibernatora. Natrafia na mur milczenia ze strony tubylców i gąszcz sprzecznych interesów ludzi z Ziemi. Swoją obecnością narusza gwarancje ich zysków, gdy więc on zajęty jest szukaniem prawdy, inni wypatrują sposobu pozbycia się uciążliwego agenta. Na jego drodze stają również dwie kobiety, wobec których musi się określić – są wrogami czy przyjaciółmi? Na nic jego postanowienie, aby nie poddawać się emocjom, pozostać chłodnym profesjonalistą skupionym na wykonaniu zadania. To powieść o poszukiwaniu tożsamości i wolności. Szukają ich mieszkańcy Hamiltona, szukają Krastowie, także Skun musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy bliżej mu do Hamiltonian, czy jednak wciąż do Ziemi? A może odpowiedzią jest Kennedy, pracująca dla Krastów?

 

 Wszystkie okładki i opisy pochodzą z materiałów wydawców. Wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany, książki tu zaprezentowane odzwierciedlają mój gust literacki.

 Hop do zapowiedzi listopada 2022.

16 komentarzy:

 1. Październik skubnie po kieszeni ;)
  George R.R. Martin, Elio M. Garcia Jr, Linda Antonsson, Panowanie smoka
  Brandon Sanderson, Cytoniczka
  Łada Łuzina, Miecz i krzyż
  Shelley Parker-Chan, Ta, która stała się słońcem
  Stefan Darda, Przebudzenie zmarłego czasu. Druga gemma
  Katarzyna Wierzbicka, To nie jest kraj dla słabych magów

  OdpowiedzUsuń
 2. Październik zapowiada się naprawdę obiecująco! Ja czekam na "The Atlas six", "Ta, która stała się słońcem" i jeszcze na drugą część nowego cyklu Ilony Andrews. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo czekam na ten październik!

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością fani znajdą tutaj coś idealnego dla siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Olivie Blake... Widzę, że nawet do tak szacownego wydawnictwa, jak Muza, dotarła zaraza nietłumaczenia tytułów na polski. To się wręcz prosi o ustawowy zakaz. I zalecam omijanie takich książek.

  Kupię, oczywiście, Strugackich, do tego Łada Łuzina na spróbowanie.

  Bojkotujesz Maga? :D Bo dostałem na maila rozpiskę (z kodem rabatowym: ND2709). Mają się ukazać 4 nowe tytuły w "mrocznej" serii (nietrafnie zwanej serią horrorów), w tym znane już u nas "Koko" Strauba, dalej: "Ring Shout niejakiego P. Djeli Clarka (to chyba warto sprawdzić, bo Mag ma w planach jego powieść fantasy o dżinach (oby lepsze, niż Chakraborty) i dwie powieści Stephena Grahama Jonesa ("Jedyni dobrzy Indianie" i "Mapa wnętrza").

  W Magu także wznowienia: "Arka odkupienia" Reynoldsa i dwa razy Uczta Wyobraźni - "Peryferal" Williama Gibsona i "Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć" Paolo Bacigalupiego.

  I jest jeszcze Stalker Books, czyli dawne Solaris. Na dniach wydali zbiór opowiadań Strugackich "Maszyna życzeń" i bardzo dobre rosyjskie fantasy Jeleny Chajeckajej "Lizyp, albo Pieśń Kozła". W październiku ma się ukazać "Język Babilonu", antologia ukraińskiej fantastyki oraz powieść, cenionego u nas raczej za opowiadania, Iana Watsona "Orgazmomat".

  A kupię też Romka Pawlaka to nowe o Krastach (ma mieć tytuł "Wolny jak Hamilton").


  Aaaa, mnie to nie interesuje, ale może kogoś... Kobiece w październiku wyda retelling opowieści o wojnie trojańskiej - opowieść z punktu widzenia kobiet: Natalie Haynes "Tysiąc okrętów".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o Maga - po pierwsze, nie przepadam za horrorami, więc ich nie uwzględniam w zapowiedziach, w których skupiam się na sf i fantasy. Po drugie, nigdy do końca nie wiadomo, co i kiedy wydadzą, do ostatniej chwili nie ma okładek i opisów, więc mam serdecznie dość szukania informacji, których dosłownie nigdzie nie można znaleźć, nawet na Facebooku i stronie wydawcy. Powiedz, dobry człowieku, skąd masz tę rozpiskę?

   Z tym nietłumaczeniem tytułu - może i ryzykowne, ale Polacy znają angielski coraz lepiej i większość z nich zrozumie, co ten tytuł oznacza i będzie także w stanie dostrzec jego wieloznaczność. A jak wypadnie sama książka po polsku - to można sprawdzić tylko przeczytawszy ją całą.

   Dzięki za podrzucenie całej masy ciekawych propozycji na ten miesiąc!

   Usuń
  2. Rozpiskę mam stąd, że kupuję w sklepie Maga, więc przysyłają mi kody rabatowe, kiedy już wydanie jest pewne. Ze sklepem Maga jest tak, że są strasznie wkurzający, bo mają jedną osobę od wszystkiego - sekretarkę, infolinię, pakowacza i wysyłacza zamówień, odpowiadacza na maile itd. itp. Więc osoba ma co robić = wysyłka trwa (np. teraz mi pokazało, że poczekam 26 dni, ale u nich 26 dni = 26 dni ROBOCZYCH, więc jak dostanę do 1 listopada, to będzie dobrze.

   Teraz korzyści:
   1. Kody rabatowe (z zasady 10%).
   2. Dostęp do dodruków (np. dodruki uczty Wyobraźni są chyba tylko w sklepie Maga).
   3. Gratisy (teraz kupujesz trzy te z serii "horrorów", czwartą masz gratis - i nie wiadomo czy ta czwarta w ogóle pojawi się w księgarniach, wcześniejsze gratisy nieraz były, nieraz nie).
   4. Punkty - kiedyś były chyba za każde 10 zł, obecnie za każde 20 zł (np. za książkę kosztującą 64 zł dostajesz 3 pkt.). Za punkty też możesz kupić książki - ja już dwa razy wymieniałem, a w tej chwili mam 32 pkt za co mogę sobie wziąć np. poszukiwane (Uczta Wyobraźni) "Wieki światła" Iana R. MacLeoda, "Smok Griaule" Luciusa Sheparda, "Rzeka bogów" Iana McDonalda (kosztują po 31 pkt), albo także z UE niedawno wydane książki Jimeneza i Samatar (po 27 pkt.), albo któryś z tomów Expanse (27 pkt.).

   Seria horrorów. Tam horrory nie będą głównym daniem. Właściwie to nie ma w serii głównego dania, to będą mroczne odmiany fantastyki (horror, dark fantasy, weird fiction, new weird itd.), a także niefantastyczne thrillery (te, które nieraz błędnie wrzuca się do horrorów - sekty, kanibale itp.).

   A jeśli chodzi o Stalker Books, to informacje z bloga Sedeńki, ale podobnie jak w przypadku Maga, nie ma co się sugerować planami (acz Strugaccy terminowo, a nawet przed terminem, bo miało to wyjść równocześnie z omnibusem Strugackich od Prószyńskiego, a wyszło trzy tygodnie wcześniej) - natomiast jak podaje, że coś jest w druku, to zaraz będzie. Tylko jeszcze takie miki, że nieraz Sedeńko czymś się NIE chwali - np. o wydaniu książki Chajeckajej nie informował (dlaczego, to u mnie w notce raporcie za wrzesień). Ja co jakiś czas odwiedzam jego księgarnię (eSeF.com.pl) i sprawdzam zapowiedzi (nie wiem czemu, ale dziś nie działa mi strona tej księgarni).

   Usuń
  3. Pozwolę sobie do MAG-a wtrącić moje 3 gorsze. ;)
   Kody rabatowe w Magu są super, ale przez to, że mają "człowieka orkiestrę" i często im się zdarzało przesunąć termin wysyłki na inny — to mnie strasznie "bolało" i musiałam z nich zrezygnować.
   Niestety jak się ma wypad do PL zaplanowany na jakiś termin raz na kwartał, a oni mi przesuwają paczkę o 2 tygodnie, to pół roku moja paczka się wala gdzieś u znajomych po kątach.
   Wysyłki zagranicznej na Słowację jak nie mieli, tak nie mają — choć ciągle mi piszą, że Słowenia jest — a ja na to, że Słowenia to nie Słowacja. :P

   Co do korzyści — lubiłam te maile z info, że są nowości itp. Ale kiedy sprawdziłam te 10% zniżki, to okazało się, że ja mam tę samą cenę w Empiku.
   Dodruki są też dostępne w Empiku (już mam w koszyku te zaprezentowane na październik).
   Co do gratisów — też są dostępne w innych księgarniach — choć z poślizgiem, ale na to mogę trochę poczekać.

   Za to strasznie mi szkoda tych punktów, które tam się gromadzi. Ile książek "gratisowych" dzięki tym punktom nabyłam.
   Jak by się Mag ogarnął, z miłą chęcią wróciłabym do nich na kolejne zakupy. No, ale póki co, wybieram opcję "pewną", a nie "mocno opóźnioną".

   Usuń
 6. Bruckner i Wierzbicka - to na pewno musze przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kilka książek zwróciło moją uwagę. Przede wszystkim "Wiedźmy z Kijowa".

  OdpowiedzUsuń
 8. Na książkę o mitologii słowiańskiej skuszę się na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja bardzo się cieszę iż Fabryka Słów i ja współpracujemy recenzencko. Naprawdę mają tyle pięknych książek (dotyczy jednakowo pięknych okładek oraz wnętrz), że mój portfel płakałby gęsto.
  Nowe wydanie Bestiariusza Słowiańskiego. Ciekawie, ale pozostanę przy swoich starszych wydaniach z wydawnictwa Bosz.
  Miłego dnia

  OdpowiedzUsuń
 10. Dużo fajnych propozycji z fantastyki :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jest kilka pozycji na które czekam. Na pewno chętnie przeczytam dodruk Mięty - Kwiat Paproci- bo wtedy trafii na Legimi. Intryguje mnei The Atlas Six, To nie kraj dla starych magów, Ta, która stała się słońcem :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mega dużo fajnych propozycji, ale uwagę przyciąga "To nie jest kraj dla słabych magów" :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Widzę, że słowiańskie klimaty w książkach się rozsiadły na rynku i nigdzie nie odchodzą ;)

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.