Kiedy umiera Swaróg, strzygi przemieniają się w puszczyka, a spocone Słońce idzie się wykąpać w Nawii – czyli w co wierzyli nasi pradziadowie. Wiek XIX nazwać można złotym wiekiem slawistyki, rozumianej szeroko jako nauka o historii i kulturze Słowian. Jednym z najbardziej cenionych slawistów w Polsce i wielkim autorytetem w swojej dziedzinie był Aleksander Brückner. Jego mitologie: słowiańska i polska to napisane przepiękną polszczyzną książki, które opowiadają o tym, w co wierzono i w jaki sposób tę wiarę praktykowano ponad sto lat temu. Niniejsze wydanie zawiera obie te pozycje. Perun, Swaróg, Weles. Bóstwa ruskie. Demonologia polska. Słowianie zachodni. Pogaństwo i chrześcijaństwo – to tylko niektóre zagadnienia, jakie porusza Brückner. Koncentrując się na Polsce, opowiada o rodzimych upiorach i wilkołakach, Piaście, Popielu i Wandzie, ale również o siłach nieczystych, z jakimi niegdyś się mierzono. Nie pomija także wierzeń ludowych. Mitologia słowiańska i polska, choć powstała na początku XX wieku, do dziś traktowana jest jako jedna z najważniejszych pozycji w temacie słowiańskich wierzeń. To solidne kompendium wiedzy, docenione zarówno przez pasjonatów, jak i znawców tematyki.
Powieści "Wywrócony świat", "Żuk w mrowisku" oraz
"Fale tłumią wiatr" składają się na quasi-trylogię, którą w luźną całość
łączy postać Maksa Kammerera, kosmonauty, odkrywcy, buntownika,
śledczego. W tych różnych rolach Kammerer prowadzi nierówną walkę - w
"Wywróconym świecie" z bezdusznym reżimem manipulującym społeczeństwem
na innej planecie za pomocą technologii, w "Żuku w mrowisku" z bliżej
nieokreślonym zagrożeniem dla ludzkości ze strony tajemniczego
uciekiniera - zwiadowcy Abałkina, a w "Falach… " wspomaga młodego
śledczego Tojwo Glumowa w demaskowaniu tajemniczej grupy
terrorystycznej. Wieloletnie zmagania Kammerera stają się dla
Strugackich pretekstem do zaskakująco aktualnych refleksji o losie
jednostki w systemie totalitarnym, o mechanizmach rządzących tworzeniem
się elit i pseudoelit, o nieprzemijającym lęku przed wojną i terrorem,
który prowadzi społeczeństwo do rezygnacji z wolności. W 2008 roku na
podstawie powieści "Wywrócony świat" powstał film w reżyserii Fiodora
Bondarczuka. Czwarta powieść w omnibusie, czyli "Niepokój", to pierwotna wersja
"Ślimaka na zboczu", opublikowana dopiero w 1990 roku, która pojawia się
po raz pierwszy w polskim tłumaczeniu. Sami Strugaccy wrócili do tego
pierwszego wariantu po 25 latach od powstania i uznali, że stanowi on
samodzielną opowieść poza kontekstem uniwersum "Świata Południa".
Tom zawiera cztery utwory: "Żuk w mrowisku", "Fale tłumią wiatr", "Wywrócony świat", "Niepokój".
Ten piękny wizualnie przewodnik – zawierający ponad sto pięćdziesiąt kolorowych ilustracji – stanowi znakomite wprowadzenie do historii dynastii Targaryenów, sławnej rodziny stojącej w centrum nowego serialu HBO Ród smoka, prequela Gry o tron. Członkowie tej dynastii przez stulecia zasiadali na Żelaznym Tronie Westeros, podczas gdy ich smoki władały niebem. Historia jedynej rodziny smoczych lordów, która przetrwała Zagładę Valyrii, jest pełna politycznych intryg, zdrad oraz czynów zarówno szlachetnych, jak i podłych. Panowanie smoka opowiada pierwszą część ich dziejów, od podboju Westeros przez Aegona Targaryena aż po osławiony Taniec Smoków, krwawą wojnę domową, która omal nie położyła na dobre kresu rządom Targaryenów. Ta wyjątkowa publikacja zawiera bardzo wiele zupełnie nowych ilustracji przedstawiających Targaryenów oraz ich smoki i może zainteresować zarówno fanów wiedzących bardzo dużo o Westeros, jak i tych, którzy po raz pierwszy spotkali się z nimi w nowym serialu HBO Ród smoka. Panowanie smoka jest najlepszym przewodnikiem dla wszystkich, którzy pragną dowiedzieć się więcej o najpotężniejszej rodzinie Siedmiu Królestw.
Brian Herbert i Kevin J. Anderson od lat z powodzeniem kontynuują sagę Franka Herberta o Diunie. Napisali wspólnie m.in. trylogie "Legendy Diuny", "Wielkie Szkoły Diuny" i "Preludium do Diuny" oraz dwutomowe zwieńczenie legendarnych "Kronik Diuny", a także zaadaptowali ich pierwszy tom na trzyczęściową powieść graficzną. Wszystkie książki ukazały się nakładem DW REBIS. "Trylogia Kaladanu" składa się z następujących tomów: Książę Kaladanu, Pani Kaladanu, Dziedzic Kaladanu.
Na wybrańców, którzy zasilą szeregi Towarzystwa Aleksandryjskiego, czekają władza, prestiż i bogactwo, o jakich nie śniło się zwykłym śmiertelnikom. Szansę dostają jednak tylko nieliczni, wyłonieni w światowym naborze. Tym razem finałowa szóstka to: Libby Rhodes i Nico de Varona – którzy po mistrzowsku poruszają się w obszarze fizyki; Reina Mori – wybitny talent w dziedzinie magii przyrody; telepatka Parisa Kamali – ma dar przenikania do podświadomości; Callum Nova – empata, który potrafi sterować mechanizmami najintymniejszych zachowań ludzkich; i Tristan Caine, zdolny przejrzeć każdą iluzję i obserwować strukturę otoczenia w sposób niedostępny dla innych – to dar tak rzadki, że ani jego towarzysze, ani on sam nie są świadomi jego skali. Kandydaci, zwerbowani przez Atlasa Blakely’ego, wiedzą, że od wtajemniczenia dzieli ich dwanaście miesięcy. Zyskają częściowy dostęp do archiwów Towarzystwa, a potem będzie oceniane ich zaangażowanie w badania nad czasem, przestrzenią, myślą, życiem i śmiercią. Ostatecznie wtajemniczenia dostąpi pięć osób. Jedna zostanie wyeliminowana. Szóstka magów będzie więc przez rok rywalizować o to, by się jak najlepiej zaprezentować i o to, by przetrwać. Większości z nich się uda. Większości…
Masza, nieśmiała i inteligentna studentka historii, mieszka z rodzicami i zaczytuje się w "Mistrzu i Małgorzacie". Dasza, ekscentryczna piosenkarka z nocnego klubu, żywiołowa i nieco naiwna artystka: mało co ją dziwi, prawie wszystko cieszy. Katia, bizneswoman z sukcesami, samotna, zimna, lecz w głębi serca przepełniona pragnieniem miłości. Trzy młode mieszkanki współczesnego Kijowa spotykają się po raz pierwszy niby przypadkiem... w chwili śmierci kijowskiej wiedźmy. Niespodziewanie przejmują jej moce, co całkowicie odmienia życie każdej z nich. Zaczynają się czary i loty na miotłach nad kopułami kijowskich cerkwi. W żyłach buzuje gorąca krew. Jednak gdy w mieście dochodzi do rytualnych mordów, a podejrzenie pada na ojca Maszy, zabawa się kończy. Do Kijowa powrócił demon. Trzy początkujące wiedźmy muszą stawić mu czoła: uchronić miasto przed jego klątwą i zapobiec kolejnemu morderstwu.
Łada Łuzina urodziła się w 1972 roku w Kijowie. Dziennikarka, osobowość telewizyjna, jedna z najpopularniejszych ukraińskich pisarek. Studia nad historią, religią i magią Kijowa miały ogromny wpływ na jej twórczość literacką. Cykl o kijowskich wiedźmach stał się w Ukrainie wielkim bestsellerem.
Studiując rodzime baśnie, podania i legendy, odnosimy nieodparte wrażenie, iż nasi przodkowie kochali niesamowite opowieści. Przez setki lat historii naszego kraju powstał olbrzymi, barwny i ludny świat polskich wierzeń ludowych. Pięknie ilustrowany przez Pawła Zycha i Witolda Vargasa „Bestiariusz” jest skromną próbą zilustrowania tego bogactwa i ukazania choćby jego części współczesnemu Czytelnikowi. Zapraszamy do podróży śladami opowieści naszych przodków, mitów pełnych słowiańskiej magii tak rzadko obecnej we współczesnej polskiej kulturze.
„O Latarni Stilo. Legendy Pomorskie“ to zbiór najciekawszych legend z rejonów północnej Polski w opracowaniu laureatki konkursu literackiego „Legendy błękitnej krainy“ Magdaleny Kubiak. Stylizowana fabuła w niezwykle ciekawy sposób opisuje rzeczywiste miejsca, pochodzenie zabytków czy pomników przyrody znajdujących się w okolicy. Tłumaczy skąd biorą się sztormy na Bałtyku, jak powstało jezioro Łebsko, odkrywa wiele tajemniczych historii. Niezwykły charakter legend podkreślają elementy fantastyczne w postaci kaszubskiego licha, podmorskiego niedźwiedzia, tajemniczych bohaterów i zjaw. Całość osadzona jest w historii i tradycji ziem północnych i nawiązuje do wydarzeń sprzed wielu lat. Przenosi czytelnika w pradawny świat wierzeń i zwyczajów, które zaciekawią nie tylko dorosłych, ale również nastolatków i starsze dzieci.
Przepowiedziano jej nicość. Miała umrzeć z głodu w pyle rolniczej prowincji, zapomnianej przez bogów i ludzi. Jednak żar przepełniający jej duszę, niepowstrzymane pragnienie życia, popchnęły ją do walki. Skryła się za imieniem zmarłego brata i mając nadzieję, że Niebiosa nie zauważyły oszustwa, ruszyła spełniać jego przeznaczenie. Przeznaczenie pełne bólu i wielkości. I choć wielkość przypadnie imieniu Zhu Chongba, to cały ból będzie musiała znieść osoba ukryta w skórze młodego mężczyzny. Oto historia, w której "wielkość" może oznaczać cokolwiek a drogi do niej pełne są cierpienia, złamanych ślubów i wyborów, których nikt nie powinien dokonywać. Nie ma jednak ceny, której Zhu nie zapłaci za nakarmienie ognia który w niej płonie - dzikiej, nieokiełznanej żądzy życia.
Powrót, o którym mowa w pierwszej części cyklu, pociąga za sobą coraz więcej zaskakujących i niepokojących zdarzeń. Jakub Domaradzki z każdym dniem odkrywa kolejne tajemnice nieżyjącego wuja, a te zagrażają już nie tylko głównemu bohaterowi "Przebudzenia zmarłego czasu". Okazuje się jednak, że niekiedy ryzykowna droga może prowadzić do zaskakujących rozwiązań – nawet takich, których nie sposób wytłumaczyć przy pomocy wiedzy naukowej oraz zdrowego rozsądku... Czy Kuba zdecyduje się połączyć dobro i zło, by przekonać się, co czeka go w miejscu, gdzie panuje zmarły czas? Czy chęć pomocy choremu chłopcu i jego mamie będzie wystarczająco silna, by zaryzykować wywołanie nieprzewidywalnej w skutkach lawiny losu? Druga część cyklu o przemyskiej gemmie – bezcennym tysiącletnim artefakcie – wciąga w literacki świat, z którego trudno się wyrwać. Stefan Darda błyskotliwie łączy realizm z fantastyką, a grozę i kryminał z wątkami historycznymi, nie pozwalając czytelnikowi nawet na chwilę oddechu.
Agacie Filipiak udało się powrócić z martwych. I już zaczyna tego żałować… Musi nauczyć się żyć w rzeczywistości, w której istnienie magii zostało ujawnione, a ludzie i Iskry – istoty obdarzone nadprzyrodzonymi zdolnościami – znajdują się na skraju wojny. Agata nie chce opowiadać się po żadnej ze stron. Interesuje ją tylko jedno: zemsta na półdemonie, z którym łączy ją telepatyczna więź. Kiedy zatem przystojny czarownik prosi ją o pomoc w poszukiwaniu broni zdolnej do zabijania istot nadprzyrodzonych, dziewczyna nie waha się ani chwili.Tylko czy w świecie pełnym magów, demonów i słowiańskich bożków Agata może komukolwiek zaufać?
Wszystkie okładki i opisy pochodzą z materiałów wydawców. Wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany, książki tu zaprezentowane odzwierciedlają mój gust literacki.
Hop do zapowiedzi listopada 2022.
Październik skubnie po kieszeni ;)
OdpowiedzUsuńGeorge R.R. Martin, Elio M. Garcia Jr, Linda Antonsson, Panowanie smoka
Brandon Sanderson, Cytoniczka
Łada Łuzina, Miecz i krzyż
Shelley Parker-Chan, Ta, która stała się słońcem
Stefan Darda, Przebudzenie zmarłego czasu. Druga gemma
Katarzyna Wierzbicka, To nie jest kraj dla słabych magów
Październik zapowiada się naprawdę obiecująco! Ja czekam na "The Atlas six", "Ta, która stała się słońcem" i jeszcze na drugą część nowego cyklu Ilony Andrews. :)
OdpowiedzUsuńBardzo czekam na ten październik!
OdpowiedzUsuńZ pewnością fani znajdą tutaj coś idealnego dla siebie ;)
OdpowiedzUsuńOlivie Blake... Widzę, że nawet do tak szacownego wydawnictwa, jak Muza, dotarła zaraza nietłumaczenia tytułów na polski. To się wręcz prosi o ustawowy zakaz. I zalecam omijanie takich książek.
OdpowiedzUsuńKupię, oczywiście, Strugackich, do tego Łada Łuzina na spróbowanie.
Bojkotujesz Maga? :D Bo dostałem na maila rozpiskę (z kodem rabatowym: ND2709). Mają się ukazać 4 nowe tytuły w "mrocznej" serii (nietrafnie zwanej serią horrorów), w tym znane już u nas "Koko" Strauba, dalej: "Ring Shout niejakiego P. Djeli Clarka (to chyba warto sprawdzić, bo Mag ma w planach jego powieść fantasy o dżinach (oby lepsze, niż Chakraborty) i dwie powieści Stephena Grahama Jonesa ("Jedyni dobrzy Indianie" i "Mapa wnętrza").
W Magu także wznowienia: "Arka odkupienia" Reynoldsa i dwa razy Uczta Wyobraźni - "Peryferal" Williama Gibsona i "Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć" Paolo Bacigalupiego.
I jest jeszcze Stalker Books, czyli dawne Solaris. Na dniach wydali zbiór opowiadań Strugackich "Maszyna życzeń" i bardzo dobre rosyjskie fantasy Jeleny Chajeckajej "Lizyp, albo Pieśń Kozła". W październiku ma się ukazać "Język Babilonu", antologia ukraińskiej fantastyki oraz powieść, cenionego u nas raczej za opowiadania, Iana Watsona "Orgazmomat".
A kupię też Romka Pawlaka to nowe o Krastach (ma mieć tytuł "Wolny jak Hamilton").
Aaaa, mnie to nie interesuje, ale może kogoś... Kobiece w październiku wyda retelling opowieści o wojnie trojańskiej - opowieść z punktu widzenia kobiet: Natalie Haynes "Tysiąc okrętów".
Jeśli chodzi o Maga - po pierwsze, nie przepadam za horrorami, więc ich nie uwzględniam w zapowiedziach, w których skupiam się na sf i fantasy. Po drugie, nigdy do końca nie wiadomo, co i kiedy wydadzą, do ostatniej chwili nie ma okładek i opisów, więc mam serdecznie dość szukania informacji, których dosłownie nigdzie nie można znaleźć, nawet na Facebooku i stronie wydawcy. Powiedz, dobry człowieku, skąd masz tę rozpiskę?
UsuńZ tym nietłumaczeniem tytułu - może i ryzykowne, ale Polacy znają angielski coraz lepiej i większość z nich zrozumie, co ten tytuł oznacza i będzie także w stanie dostrzec jego wieloznaczność. A jak wypadnie sama książka po polsku - to można sprawdzić tylko przeczytawszy ją całą.
Dzięki za podrzucenie całej masy ciekawych propozycji na ten miesiąc!
Rozpiskę mam stąd, że kupuję w sklepie Maga, więc przysyłają mi kody rabatowe, kiedy już wydanie jest pewne. Ze sklepem Maga jest tak, że są strasznie wkurzający, bo mają jedną osobę od wszystkiego - sekretarkę, infolinię, pakowacza i wysyłacza zamówień, odpowiadacza na maile itd. itp. Więc osoba ma co robić = wysyłka trwa (np. teraz mi pokazało, że poczekam 26 dni, ale u nich 26 dni = 26 dni ROBOCZYCH, więc jak dostanę do 1 listopada, to będzie dobrze.
UsuńTeraz korzyści:
1. Kody rabatowe (z zasady 10%).
2. Dostęp do dodruków (np. dodruki uczty Wyobraźni są chyba tylko w sklepie Maga).
3. Gratisy (teraz kupujesz trzy te z serii "horrorów", czwartą masz gratis - i nie wiadomo czy ta czwarta w ogóle pojawi się w księgarniach, wcześniejsze gratisy nieraz były, nieraz nie).
4. Punkty - kiedyś były chyba za każde 10 zł, obecnie za każde 20 zł (np. za książkę kosztującą 64 zł dostajesz 3 pkt.). Za punkty też możesz kupić książki - ja już dwa razy wymieniałem, a w tej chwili mam 32 pkt za co mogę sobie wziąć np. poszukiwane (Uczta Wyobraźni) "Wieki światła" Iana R. MacLeoda, "Smok Griaule" Luciusa Sheparda, "Rzeka bogów" Iana McDonalda (kosztują po 31 pkt), albo także z UE niedawno wydane książki Jimeneza i Samatar (po 27 pkt.), albo któryś z tomów Expanse (27 pkt.).
Seria horrorów. Tam horrory nie będą głównym daniem. Właściwie to nie ma w serii głównego dania, to będą mroczne odmiany fantastyki (horror, dark fantasy, weird fiction, new weird itd.), a także niefantastyczne thrillery (te, które nieraz błędnie wrzuca się do horrorów - sekty, kanibale itp.).
A jeśli chodzi o Stalker Books, to informacje z bloga Sedeńki, ale podobnie jak w przypadku Maga, nie ma co się sugerować planami (acz Strugaccy terminowo, a nawet przed terminem, bo miało to wyjść równocześnie z omnibusem Strugackich od Prószyńskiego, a wyszło trzy tygodnie wcześniej) - natomiast jak podaje, że coś jest w druku, to zaraz będzie. Tylko jeszcze takie miki, że nieraz Sedeńko czymś się NIE chwali - np. o wydaniu książki Chajeckajej nie informował (dlaczego, to u mnie w notce raporcie za wrzesień). Ja co jakiś czas odwiedzam jego księgarnię (eSeF.com.pl) i sprawdzam zapowiedzi (nie wiem czemu, ale dziś nie działa mi strona tej księgarni).
Pozwolę sobie do MAG-a wtrącić moje 3 gorsze. ;)
UsuńKody rabatowe w Magu są super, ale przez to, że mają "człowieka orkiestrę" i często im się zdarzało przesunąć termin wysyłki na inny — to mnie strasznie "bolało" i musiałam z nich zrezygnować.
Niestety jak się ma wypad do PL zaplanowany na jakiś termin raz na kwartał, a oni mi przesuwają paczkę o 2 tygodnie, to pół roku moja paczka się wala gdzieś u znajomych po kątach.
Wysyłki zagranicznej na Słowację jak nie mieli, tak nie mają — choć ciągle mi piszą, że Słowenia jest — a ja na to, że Słowenia to nie Słowacja. :P
Co do korzyści — lubiłam te maile z info, że są nowości itp. Ale kiedy sprawdziłam te 10% zniżki, to okazało się, że ja mam tę samą cenę w Empiku.
Dodruki są też dostępne w Empiku (już mam w koszyku te zaprezentowane na październik).
Co do gratisów — też są dostępne w innych księgarniach — choć z poślizgiem, ale na to mogę trochę poczekać.
Za to strasznie mi szkoda tych punktów, które tam się gromadzi. Ile książek "gratisowych" dzięki tym punktom nabyłam.
Jak by się Mag ogarnął, z miłą chęcią wróciłabym do nich na kolejne zakupy. No, ale póki co, wybieram opcję "pewną", a nie "mocno opóźnioną".
Bruckner i Wierzbicka - to na pewno musze przeczytać.
OdpowiedzUsuńKilka książek zwróciło moją uwagę. Przede wszystkim "Wiedźmy z Kijowa".
OdpowiedzUsuńNa książkę o mitologii słowiańskiej skuszę się na pewno.
OdpowiedzUsuńJa bardzo się cieszę iż Fabryka Słów i ja współpracujemy recenzencko. Naprawdę mają tyle pięknych książek (dotyczy jednakowo pięknych okładek oraz wnętrz), że mój portfel płakałby gęsto.
OdpowiedzUsuńNowe wydanie Bestiariusza Słowiańskiego. Ciekawie, ale pozostanę przy swoich starszych wydaniach z wydawnictwa Bosz.
Miłego dnia
Dużo fajnych propozycji z fantastyki :)
OdpowiedzUsuńJest kilka pozycji na które czekam. Na pewno chętnie przeczytam dodruk Mięty - Kwiat Paproci- bo wtedy trafii na Legimi. Intryguje mnei The Atlas Six, To nie kraj dla starych magów, Ta, która stała się słońcem :)
OdpowiedzUsuńMega dużo fajnych propozycji, ale uwagę przyciąga "To nie jest kraj dla słabych magów" :D
OdpowiedzUsuńWidzę, że słowiańskie klimaty w książkach się rozsiadły na rynku i nigdzie nie odchodzą ;)
OdpowiedzUsuń