W listopadzie 2022 najważniejszą zagraniczną premierą fantasy będzie bez wątpienia Zaginiony metal Brandona Sandersona, fani tego gatunku z chęcią nabędą zapewne także Silmarillion w wersji z ilustracjami (będzie jej dodruk) lub bez. Zaś z rodzimej fantasy osobiście najbardziej wyczekuję Najstarszej z Potęg, nowej części Księgi Całości niedawno zmarłego Feliksa W. Kresa. W listopadzie ukaże się też przesunięta z października Cytoniczka Brandona Sandersona (2.XI), którą z chęcią przeczytam.
Na co najbardziej czekacie w tym miesiącu? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!
Nakręcana dziewczyna - zdobywczyni HUGO, NEBULA, LOCUS 2010. Anderson Lake jest przedstawicielem koncernu kalorycznego AgriGen na Tajlandię. Udając dyrektora fabryki sprężyn, przeczesuje uliczne targi Bangkoku w poszukiwaniu dawno uznanych za wymarłe gatunków owoców i warzyw. Poznaje tam nakręcaną dziewczynę – prześliczną i tajemniczą Emiko – pozostawioną na pastwę losu i slumsów. Emiko zalicza się do Nowych Ludzi, wyhodowanych dla zaspokajania kaprysów bogaczy. Produkuje się ich jako żołnierzy, niewolników i maskotki do towarzystwa; powstała w ten sposób cała nowa klasa ludzi, zepchnięta na margines tej złowrogiej przyszłości, w której ropa się skończyła, nad państwami dominują firmy kaloryczne, a po świecie szaleją wyprodukowane w laboratoriach choroby i szkodniki. W miarę nasilania się obsesji Andersona na punkcie Emiko, pośród upału zawiązują się intrygi, a polityczne napięcia grożą niekontrolowanym chaosem. Biznesmeni, urzędnicy ministerialni, bogaci cudzoziemcy i uchodźcy bez grosza – każdy z nich ma własny plan. Lecz nikt nie jest w stanie przewidzieć niszczycielskiego wpływu Nakręcanej Dziewczyny.
Pompa numer sześć - debiut Paolo Bacigalupiego – ten zbiór opowiadań pokazuje siłę i zasięg opowiadania fantastycznego. Sednem twórczości Paolo jest krytyka społeczna, polityczna przypowieść i dyskurs ekologiczny. Każde z zawartych tu opowiadań ostrzega i jednocześnie zachwyca się tragikomedią ludzkich przeżyć. Utwory Paolo ukazywały się już w różnych dorocznych antologiach, były nominowane do Nebuli i Hugo oraz zdobywały nagrodę Theodore Sturgeona za najlepsze opowiadanie fantastyczne.
Szerń ma moc obdarzania rozumem, ale nie może stworzyć życia. Życie tworzą tylko Bezmiary - najstarsza z Potęg. Od śmierci Riolaty Ridarety minęło 5 lat. Długich lat. Mapa Szereru zmieniła się - krainy straciły władców, rozpadły się sojusze, odeszli ci, którzy, wydawali się niezastąpieni a na ich miejsce przyszli nowi, bez których świat istniałby tak samo. Tylko cicha walka o władzę trwa niezmiennie i nieustępliwie. Nadchodzi czas przesilenia i tym razem nowy porządek wykuje się nie w szczęku mieczy i rżeniu koni, ale w huku dział abordażowych i ostatnich krzykach tonących rannych. Karty rozdadzą zdrajcy a konsekwencje poniosą legendarni kapitanowie i ich marynarze. Żaden z nich nie wybiera się na spotkanie ze śmiercią, a jednak wielu ją spotka. Oto powieść, na którą czekaliśmy ponad 20 lat! Pierwsza z książek, które budują zakończenie "Księgi Całości".
Najdziwniejsze obrazy, rzeźby i inne kurioza z historii sztuki. Autor entuzjastycznie przyjętej Biblioteki szaleńca (wyróżnionej nagrodami „Sunday Times Literature Book of the Year 2020”, „Radio 4 Book of the Week”, w Polsce Książka Roku 2020 „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”) powraca z nadzwyczajną nową kolekcją. Oto Galeria szaleńca – błyskotliwy rezultat szeroko zakrojonych poszukiwań najdziwniejszych obrazów, rzeźb, grafik i innych artystycznych osobliwości stworzonych przez człowieka (i nie tylko). Znajdziecie tu ponad sto wspaniałych dzieł wybranych dla ich niebanalnego piękna oraz fascynujących opowieści o kulisach ich powstawania. Nieznane i zapomniane skarby sąsiadują w niej ze słynnymi arcydziełami z tajemniczą historią. Są tu wizje końca świata, krzyczące rzeźby, magiczne rękopisy, niemożliwa architektura, święci o psich głowach i pierwszy w dziejach portret kanibala. Sztuka kradziona, sztuka marginesu, sztuka duchów i sztuka zemsty, malowidła tworzone na dnie morza przeplatają się ze skandalami artystycznymi, fałszerstwami i mistyfikacjami, sztuką snów i koszmarów, a także zakodowanymi obrazami wciąż czekającymi na rozszyfrowanie. Odkryjcie intrygujące elżbietańskie portrety mężczyzn w płomieniach, sekret nagiej Mony Lizy, makabryczne składniki pewnych pigmentów i historię włoskiego mnicha, który lewitował tak często, że niektórzy uznają go za patrona pasażerów samolotów. Autor, obficie czerpiąc z efektów niezwykle wnikliwych badań i szerokiego spektrum dzieł – od prehistorycznych rysunków naskalnych do obrazów wykonanych przez sztuczną inteligencję – stworzył nadzwyczajną książkę, która nie przestaje zaskakiwać czytelnika i może być uznana za bogato ilustrowany pean na cześć nieskończonej potęgi i kreatywności ludzkiej wyobraźni.
Egipt, rok 1912. W alternatywnej wersji Kairu Ministerstwo Alchemii, Uroków i Istot Nadprzyrodzonych stoi na straży delikatnej równowagi pomiędzy światem zwykłych śmiertelników a potężnych bóstw. Gdy agentka specjalna Fatma el-Szarawi zostaje przydzielona do nietypowej sprawy samobójstwa, nie ma pojęcia, gdzie ją to zaprowadzi. Będzie się musiała zmierzyć się z krwiożerczymi ghulami, szelmowskimi mordercami, mechanicznymi aniołami i ujawnić spisek, który może zagrozić wszelkiemu istnieniu.
Kair, 1912. Chociaż Fatma el-Szarawi jest najmłodszą kobietą pracującą w Ministerstwie Alchemii, Uroków i Istot Nadprzyrodzonych, to z pewnością nie jest nowicjuszką. Dlatego kiedy członkowie tajemnego bractwa zostają zamordowani, to właśnie ona zostaje przydzielona do tej sprawy. Morderca podaje się za al-Dżahiza, który pięćdziesiąt lat wcześniej przekształcił świat, otwierając przejście między wymiarami ludzkim i magicznymi, zanim zniknął bez śladu. Posługując się niebezpiecznymi nadprzyrodzonymi zdolnościami, wzbudza niepokoje na ulicach Kairu, które grożą rozlaniem się na arenę światową. Agentka Fatma musi rozwikłać tajemnicę otaczająca impostora i przywrócić spokój w mieście… albo pogodzić się z faktem, że jej przeciwnik może być dokładnie tym, kim się wydaje…
Nottingham, rok 1906. Marietta Stelle marzy o karierze baletnicy. Jednak w miarę zbliżania się świąt Bożego Narodzenia z coraz większym smutkiem myśli o tym, że będzie musiała porzucić swoją pasję – rodzina życzy sobie, by w dzień Nowego Roku wyszła za mąż i zajęła należne sobie miejsce w społeczeństwie. Kiedy sąsiednią kamienicę kupuje tajemniczy wytwórca zabawek dr Drosselmeier, Marietta nie przeczuwa jeszcze, że wkrótce w jej życie wkroczy magia. Gdy jednak Drosselmeier konstruuje misterną scenografię teatralną do jej ostatniego występu baletowego, młoda tancerka odkrywa, że scena stała się miejscem zaczarowanym. A gdy zegar wybija północ, pięknie udekorowana sala balowa w jej rodzinnym domu znika, a ona stoi w lodowatej ciszy pośrodku cukrowego pałacu, w lesie pełnym ośnieżonych jodeł... Jaki mroczny czar ktoś tutaj roztoczył? Co to za tajemnica? Marietta musi znaleźć sposób na powrót do domu, zanim na zawsze zostanie uwięziona w zwodniczym uścisku Everwood. W ciemności nocy czai się magia. Nigdy nie zapomnisz tego, co spotka cię po północy w Everwood.
W roku 1588 została zamordowana królowa Elżbieta. Ta tragedia zapoczątkowała cały ciąg wydarzeń, którego wynikiem było pokonanie Anglii przez Hiszpańską Armadę i późniejszy upadek protestantyzmu. Teraz jest wiek dwudziesty, najwyższą władzę sprawuje Kościół rzymski. Ludzie prowadzą sielskie życie, zajmują się rzemiosłem i rolnictwem, technika zatrzymała się na etapie lokomotyw parowych i prymitywnego radia. Jednak rozwoju nauki nie da się hamować w nieskończoność... zaczyna się rewolucja.
Ciekawe tytuły dla miłośników fantasy. Moją uwagę przykuła książka "Północ w Everwood" swoją piękną okładką i fabułą. Może będę miała okazję ją przeczytać.
OdpowiedzUsuńJa czekam na drugi tom Decimusa Fate'a i na "Finał" S. Garber - tak najmocniej. :)
OdpowiedzUsuńO rety! Ależ obfitość! Kusi mnie jak zawsze Marta Kisiel, Sanderson oraz "Północ w Everwood".
OdpowiedzUsuńZ powyższych planuję zanabyć:
OdpowiedzUsuńPaolo Bacigalupi, Nakręcana dziewczyna. Pompa numer Sześć
Feliks W. Kres, Najstarsza z Potęg
P. Djéli Clark, Martwy dżinn w Kairze i inne opowiadania
P. Djéli Clark, Władca dżinnów
Brandon Sanderson, Zaginiony metal
Rebecca Roanhorse, Czarne słońce
Keith Roberts, Pawana
Marta Kisiel, Małe Licho i krok w nieznane
Nie wiem, jakim cudem przegapiłam Sandersona!! A wydawało mi się, że dokładnie przejrzałam wszystkie zapowiedzi! Oprócz niego z twojej listy czekam na Północ w Everwood i Czarne Słońce :)
OdpowiedzUsuńByłaby szkoda przegapić Sandersona, cieszę się, że pomogłam :) i życzę przyjemnego czytania!
Usuń"Słowodzicielka" brzmi jak coś odjechanego, co chętnie bym przeczytała. Ale generalnie listopad chyba minie mi pod znakiem Netfliksa, bo tam jest sporo premier, na które czekałam.
OdpowiedzUsuńCzytałam pierwszą edycję i naprawdę mi się spodobała - a opowieść zdecydowanie jest odjechana, więc polecam!
UsuńBędę wypatrywała Północy w Everwood w księgarniach!
OdpowiedzUsuńNa , niektóre tytuły miałabym ochotę.
OdpowiedzUsuń