01 grudnia 2022

Zapowiedzi fantasy i science fiction na grudzień 2022

Grudzień zazwyczaj nie obfituje w nowości wydawnicze, w tym roku znalazło się jednak kilka ciekawych pozycji, które Wam poniżej prezentuję. I są one nie tylko dla fanów Tolkiena i Diuny :). Ponadto pojawi się także kilka interesujących seriali dla fanów fantastyki.

Koniecznie dajcie znać w komentarzach, na co macie chętkę z wybranych przeze mnie premier!

 

 

 

2 grudnia 2022
Paweł Zych, Witold Vargas, 
Bestiariusz Słowiański 2, czyli o nieznanych biziach, kadukach i samojadkach
(dodruk)

 

Druga część znakomitego i niezwykle popularnego wśród czytelników "Bestiariusza słowiańskiego". Autorzy i ilustratorzy: Paweł Zych i Witold Vargas zapraszają tym razem do poznania rzadko przywoływanych w literaturze fantastycznych opowieści i legendarnych stworów, m.in.: bizi, kaduków czy samojadków. Znajdziemy w nim historie zarówno rodzimych istot - z terenów przedrozbiorowej Polski, Mazur, Śląska i Pomorza, jak i bohaterów opisywanych w podaniach i legendach kultury ludowej Białorusi i Ukrainy. Blisko sto dziewięćdziesiąt opisanych i pięknie zilustrowanych - czasem śmiesznych, czasem strasznych, ale zawsze niezwykle interesujących postaci można oglądać na kartach "Bestiariusza 2", odkrywając na nowo ten nieco zapomniany fragment naszego dziedzictwa kulturowego.

 

3 grudnia 2022
Marcin Mortka, Koszyczek dla Doli
 

Nadchodzi Dzień Zstąpienia Doli, czas rodzinnego świętowania, wielkiej zadumy i wspaniałego jedzenia w samym środku bezlitosnej śnieżycy. Wszystko jednak wskazuje na to, że w karczmie Pod Kaprawym Gryfem świętowanie się nie uda, bo w kuchni jedna awantura wybucha po drugiej, Zwierzak gdzieś się zapodział, Urgo jeszcze nie wrócił, Edmundowa teściowa pojawia się w trzech miejscach jednocześnie, a Gramm robi się coraz weselszy. Na domiar wszystkiego dzieciaki robią wszystko, by umknąć z sypialni i podglądać dorosłych przy pracy. Trzeba je więc zajmować bajkami, ale jak tego dokonać, skoro w kuchni wciąż mnóstwo pracy, do Gryfa ciągle zachodzą osobliwi goście, a w lesie coś kusi i wyje? To będzie koszmarny wieczór.

 

6 grudnia 2022
Tanya Lapointe, Sztuka i duch Diuny
 
 
 
Zanurz się w świecie Diuny Denisa Villeneuve’a i  wyrusz razem z nim w niesamowitą twórczą podróż, która doprowadziła do przeniesienia na wielki ekran kultowego dzieła Franka Herberta. "Diuna", klasyczna powieść fantastyczno-naukowa Franka Herberta, została odtworzona jak nigdy wcześniej w zapierającej dech adaptacji filmowej dokonanej przez  reżysera Denisa Villeneuve’a ("Blade Runner 2049, Nowy początek"). Teraz dzięki "Sztuce i duchowi Diuny", oficjalnemu przewodnikowi po historii produkcji tego niecierpliwie wyczekiwanego wydarzenia kinematograficznego, jej miłośnicy mogą stać się uczestnikami tej wyprawy. Ta wizualnie oszałamiająca,  napisana przez producentkę wykonawczą Tanyę Lapointe, eksploracja procesu tworzenia filmu daje niezrównany wgląd w genezę owego przedsięwzięcia – poczynając od imponujących projektów scenograficznych środowisk, w których toczy się akcja, i żyjących tam stworzeń, po wspaniałe pomysły kostiumów i olśniewające specjalne efekty cyfrowe. "Sztuka i duch Diuny" zawiera też udzielone na prawach wyłączności wywiady z głównymi członkami obsady i ekipy filmowej, w tym z Denisem Villeneuve’em, Timothée Chalametem, Rebeką Ferguson, Oscarem Isaacem i wieloma innymi, przedstawiającymi wyjątkowo szczery opis kręcenia tego niezwykle ambitnego dzieła w międzynarodowej obsadzie. Ukazując wizjonerskie podejście do adaptacji klasycznej powieści Franka Herberta, "Sztuka i duch Diuny" jest niezastąpionym wprowadzeniem do filmowego arcydzieła.
 
 
 
12 grudnia 2022
Ja, Karmazynowy, Mała księga niczego. Nowoczesne średniowiecze
 

Wędrowny recytator opowiada historię. Znajdujecie się w postapokaliptycznym świecie, w którym na pierwszy rzut oka nie da się odróżnić człowieka od humanoida. Na drugi i trzeci – często też nie. Poznajecie naukowca, gangstera, mesjasza, policjanta i wynalazcę – wszyscy oni doszukują się sensu życia. Romah – recytator – nie przerywa opowieści. Czasem gada bez ładu i składu, czasem zdaje się, że brak mu piątej klepki. Wysłuchacie go?
 
 
2 grudnia 2022 
 J. R. R. Tolkien, Natura Śródziemia

Prawdziwa skarbnica wiedzy na temat Śródziemia, oferująca czytelnikom możliwość spojrzenia przez ramię profesora Tolkiena w chwili, gdy odkrywał on swój świat. Pierwsza w historii publikacja ostatnich pism Tolkiena na temat Śródziemia, obejmująca szeroki zakres tematów i wątków, skompilowana i zredagowana przez Carla F. Hostettera, jednego z największych znawców twórczości pisarza. Natura Śródziemia to niezbędna lektura dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o wspaniałym świecie, nad którym pisarz pracował przez całe życie. Dla autora Władcy Pierścieni Śródziemie było częścią nowego fantastycznego uniwersum, które należy wykreować w każdym najdrobniejszym nawet szczególe. Zebrane w niniejszym tomie szkice ujawniają, że wraz z rozrastaniem się tego świata Tolkien starał się lepiej zrozumieć swoje wyjątkowe dzieło, doprecyzowując i zgłębiając przeróżne tematy. Znajdziemy więc w książce zagadnienia tak rozległe i złożone, jak metafizyka elfickiej nieśmiertelności czy pochodzenie mocy Valarów, ale także bardziej przyziemne, jak wygląd mieszkańców różnych krain i opis skrzydlatych bestii Númenoru, geografia rzek i wzgórz Gondoru, a nawet odpowiedź na pytanie, kto i dlaczego w świecie Śródziemia nosi brody!

 

 14 grudnia 2022 
 J. R. R. Tolkien, Niedokończone opowieści Śródziemia i Numenoru
 

Fascynujący zbiór historii rozgrywających się od Dawnych Dni Śródziemia po zakończenie Wojny o Pierścień, stanowiących kontynuację Hobbita, Władcy Pierścieni i Silmarillionu. Książka skupia się na Śródziemiu, zawiera barwną opowieść Gandalfa o tym, jak doszło do tego, że wysłał krasnoludów na słynną kolację w Bag End, opis pojawienia się boga morza Ulma przed Tuorem u wybrzeży Beleriandu oraz dokładny opis wojskowej organizacji Jeźdźców Rohanu, a także relację z podróży Czarnych Jeźdźców w poszukiwaniu Pierścienia. Czytelnik znajdzie tu też jedyną ocalałą opowieść o wielowiekowej historii Númenoru sprzed jego zagłady oraz wszystko, co wiadomo o Pięciu Czarodziejach wysłanych przez Valarów do Śródziemia, a także o Widzących Kamieniach znanych jako palantíry oraz o legendzie o Amrothu. Wszystkie te opowieści zostały zebrane przez syna i literackiego spadkobiercę J.R.R. Tolkiena, Christophera Tolkiena, który napisał przedmowę, a także zaopatrzył każdą historię w krótki komentarz, dzięki któremu czytelnik może wypełnić luki w narracji oraz umieścić daną opowieść w kontekście pozostałych dzieł mistrza.
  
 
14 grudnia 2022 
 J. R. R. Tolkien,  
Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa. Wersja ilustrowana
 
 
Kraina Czarów to ziemia, gdzie na nierozważnych czekają pułapki, a na zbyt śmiałych - więzienne lochy. [...] Królestwo baśni rozciąga się daleko wzdłuż i wszerz, w górę i w głąb i pełne jest najprzeróżniejszych rzeczy i stworzeń: znajdziesz tam wszelkiego rodzaju ptactwo i zwierzęta, niezliczone gwiazdy i bezbrzeżne oceany, czarowne piękno i czyhającą zewsząd grozę, radość i smutki przeszywające jak ostrze miecza. Ten kto tam zabłądzi, może chyba uznać się za szczęśliwca [...]. Jedyna edycja w jednym tomie czterech magicznych opowieści Tolkiena (Łazikanty, Gospodarz Giles z Ham, Kowal z Podlesia Większego, Liść, dzieło Niggle'a) oraz baśniowego cyklu wierszy Przygody Toma Bombadila, nawiązującego do jednej z najbardziej tajemniczych postaci z Władcy Pierścieni. Wydanie wzbogacają fenomenalne ilustracje autorstwa Alana Lee, najsłynniejszego ilustratora dzieł Tolkiena, nagrodzonego Oscarem za scenografię do filmowej ekranizacji. Książka jest idealną okazją dla fanów Śródziemia do zapoznania się z mniej znanymi utworami Tolkiena, które oferują niezapomnianą podróż w świat pełen magii i czarów: ze smokami i piaskowymi czarownikami, morskimi potworami i hobbitami, rycerzami i krasnoludami. Ta niezwykła książka zawiera wszystkie klasyczne elementy prozy Tolkiena i zachwyci czytelników w każdym wieku.
 
 
 
 
grudzień 2022 
antologia Fantazmatów Światła na niebie
 


 

 

 
grudzień 2022 
antologia Zapomnianych Snów Tu był las
 

 „Tu był las” to antologia krótkich opowiadań fantastycznych, powstała w ramach projektu Zapomniane Sny. Tekstów jest 40 i choć łączy je motyw przewodni, są bardzo zróżnicowane – tak pod względem formy, jak i gatunków. Można tu więc znaleźć SF, fantasy, grozę, a nawet dystopię. Wszystko w krótkiej formie, po kilka stron na każdy tekst. Ebook dostępny jest na zasadach charityware: można go pobrać za darmo, ale czytelnicy są proszeni, by w zamian rozważyli dobrowolne wsparcie celu charytatywnego. W tej edycji promowana jest Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, czyli stowarzyszenie zajmujące się ochroną dzikiej przyrody. Co ciekawe, do ebooka dodano audiodeskrypcję okładki, stanowiącą „przekład” grafiki na wersję dla niewidomych.
 
 
 
SERIALE


Mroczne Materie, sezon 3 5 grudnia 2022
 


Doom Patrol, sezon 4 8 grudnia 2022
 
 

Alice in Borderland, sezon 2 22 grudnia 2022
 

 
Wiedźmin, Rodowód Krwi 25 grudnia 2022Wszystkie okładki i opisy pochodzą z materiałów wydawców. Wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany, książki tu zaprezentowane odzwierciedlają mój gust literacki, a seriale filmowy.
 
 

6 komentarzy:

 1. Zainteresował mnie Mortka. Poza tym mam w planach serial na Netfliksie "Wednesday".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałem cześć pierwszą i ogólnie uważam za nieciekawą i słabą fabularnie :(

   Usuń
  2. Pierwsza część cyklu Mortki rzeczywiście nie jest jakaś wybitna, ale kolejne są naprawdę dużo lepsze, autor poszerza w nich naszą wiedzę o świecie, a przede wszystkim pogłębia bohaterów i relacje między nimi oraz zapewnia niezłą rozrywkę.

   Usuń
 2. Z książek to interesuje mnie oczywiście Tolkien, ale najbardziej czekam na "Mroczne materie". :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesujące propozycje dla fanów gatunku :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z powyższych mam w planie nabyć
  Marcin Mortka, Koszyczek dla Doli
  Ja, Karmazynowy, Mała księga niczego. Nowoczesne średniowiecze
  J. R. R. Tolkien, Natura Śródziemia

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.