06 stycznia 2023

Zapowiedzi fantasy i science fiction na styczeń 2023

W styczniu planuję przede wszystkim przeczytać moje prezenty gwiazdkowe, w tym nowe tomy serii o Kociołku i Roboty Asimova, ale jak zawsze wyszukałam dla Was najbardziej interesujące propozycje wśród zapowiedzi fantasy i science fiction. Napiszcie koniecznie w komentarzach, które z nich rozpalają Wasze czytelnicze serca i z którymi lekturami i serialami spędzicie ten miesiąc!
 
 


 
5 stycznia 2023
Magdalena Kubasiewicz, Klątwa dla demona
3. tom cyklu Wilcza Jagoda
 
 
Warszawskie ulice oplata czarna magia. Ktoś morduje magów, by utkać klątwę. I nawet Jagoda Wilczek nie potrafi powiedzieć ani na kogo, ani w jakim celu zostało rzucone przekleństwo. Wiedźma, włączona w śledztwo WMM, szybko odkrywa, że morderca to dopiero początek jej problemów. W warszawskiej enklawie źle się dzieje, a wszyscy zaangażowani w sprawę zdają się prowadzić swoje własne gry. Czy Wilcza Jagoda ma szansę powstrzymać klątwę, skoro nie jest pewna, kto jest jej sojusznikiem, a kto nieprzyjacielem?


18 stycznia 2023 
Marta Kisiel, Dożywocie
nowe wydanie (czwarte)


Kultowa książka, która otula lepiej niż kocyk w chłodny wieczór. A już na pewno bardziej łaskocze. Po bolesnym rozstaniu z kobietą (nie do) życia Konrad Romańczuk pragnie już tylko świętego spokoju. Chce wreszcie ukończyć debiutancką książkę i ruszyć z kopyta z pisarską karierą. Dlatego gdy los nieoczekiwanie zsyła mu spadek w postaci starego domu pośrodku niczego, Konrad dostrzega w tym szansę na psychiczny reset i spełnienie marzeń. Nie wie jednak, że święty spokój to ostatnie, na co w Lichotce może liczyć człowiek. Nieczłowiek zresztą też… 
 
 
20 stycznia 2023
Ian McDonald, Droga bez znaczenia. Ekspres Ares
 
 
Droga bez znaczenia
To wszystko zaczęło się trzydzieści lat temu na Marsie, od zielonej osoby. I zanim dobiegło końca, miasteczko Droga Bez Znaczenia przeżyło wszystkie wyobrażalne anomalie, począwszy od Objazdowej Edukacyjno-Rozrywkowej Ekstrawagancji Adama Blacka (z prawdziwym aniołem w klatce do kompletu) aż po Niesamowity Powietrzny Bazar Tatterdemalionów. Jego mieszkańcy stanowili pełen przekrój osobowości, od doktora Alimantanda, założyciela miasteczka i lokalnego geniusza, przez Babuszkę, bezpłodną staruszkę, która po prostu chciała mieć własne dziecko, wyhodowane w słoju na przetwory, przez Rajendrę Dasa, włóczęgę i gundę, mającego magiczną rękę do maszyn, aż po braci Gallacellich, identyczne trojaczki, które zakochały się – i poślubiły – tę samą kobietę.

Ekspres Ares
Akcja tej powieści rozgrywa się w kalejdoskopowej przyszłości Drogi Bez Znaczenia - na Marsie po terraformacji, gdzie termojądrowe lokomotywy kursują po sieci torów będącej planetarnym krwiobiegiem, a sztuczne inteligencje miliardy razy na sekundę rekonfigurują rzeczywistość. Pewna młoda kobieta, Sweetness Octave Glorious-Honeybun Asiim Maszynistka XII staje się osobą, od której zależy przyszłość -- lub przyszłości -- Marsa. Dzieje się tu z przytupem, awanturniczo, zabawnie, autor pożycza sobie Marsa Raya Bradbury'ego oraz nowsze, terraformowane Marsy Kima Stanleya Robinsona i Grega Beara, aby spleść z nich szaloną fantastykę połączoną z realizmem magicznym, pełną dziwacznych filozofii, niesamowitych, niespodziewanych pomysłów oraz wielkich jak miasta pociągów. 
 
 
 
20 stycznia 2023 
Michael Swanwick, Stacje przypływu. Próżniowe kwiaty. Najlepsze opowiadania
 

Wyjątkowa książka, będąca przeglądem niezwykłej kariery mistrza opowieści Michaela Swanwicka. Zawiera dwie powieści (Próżniowe kwiaty i Stacje przypływu) oraz wybór opowiadań obejmujących prawie ćwierć wieku. We wszystkich tekstach widać jego dalekosiężną i żywą wyobraźnię, jedną z najwybitniejszych we współczesnej literaturze. Od najtwardszej fantastyki naukowej po najczystszą fantasy, od otuchy po rozpacz, wszystko tu skrzy się literackim talentem. Na kartach tej książki czci się Janis Joplin jak boginię, nastolatki schodzą w dół po brzegu świata, zombiaki stają się produktem, mściwy facet goni magika po powierzchni świerszcza wielkości planety, Vermont atakują dinozaury, z Nowego Jorku kursuje pociąg do piekła, a dwaj sympatyczni postutopijni hochsztaplerzy, Darger i Demobil szukają szczęścia w Labiryncie Buckingham.

 

24 stycznia 2023 
Mieczysław Rościszewski, Słowiańskie baśnie i bajki
 
 
Bogaty i pasjonujący zbiór baśni i bajek ludów słowiańskich. Jak każda społeczność Słowianie mieli swoje legendy i podania, w których oprócz ludzi występowały smoki, diabły, czarownice, wodniki i zwierzęta mówiące ludzkim głosem. "Słowiańskie baśnie i bajki" zwierają 35 utworów pochodzących z różnych kręgów kultury słowiańskiej. Znajdziemy tu opowieści z wielu krajów, od Bałkanów po Europę Środkową. W książce nie brakuje elementów fantastycznych i zjawisk nadprzyrodzonych. Zebrane, przetłumaczone i wydane przez Bolesława Londyńskiego pod pseudonimem Mieczysław Rościszewski, w swoim założeniu miały nie tylko bawić, ale również uczyć i napominać, nawet jeśli czasami wiało z nich grozą.
 

24 stycznia 2023  
 Arthur C. Clarke, 2010: Odyseja kosmiczna
2. tom cyklu Odyseja kosmiczna
 
 
Dziewięć lat po katastrofalnej misji Discovery połączona ekspedycja amerykańsko-rosyjska wyrusza w kierunku Jowisza, by dotrzeć do statku i zasobów pamięci komputera pokładowego. Mogą się tam znajdować wskazówki, co wcześniej poszło nie tak i co przytrafiło się Davidowi Bowmanowi. Niespodziewanie Amerykanom i Rosjanom wchodzą w paradę Chińczycy. Rozpoczyna się swego rodzaju wyścig. Tymczasem istota, która była Davidem Bowmanem, jedynym człowiekiem zdolnym rozwikłać zagadkę monolitu krążącego wokół Jowisza, wyrusza na Ziemię z własną misją…

 

25 stycznia 2023 
Jacqueline West, Tajemnica Lost Lake
 
 
Dwie siostry, nieistniejąca książka i miasteczko na przedmieściach, które niczym pamiętne Twin Peaks skrywa upiorną tajemnicę… Jedenastoletnia Fiona nie ma wyjścia. Nikt nie pyta jej o zdanie, kiedy rodzina podejmuje decyzję o przeprowadzce do Lost Lake. Ta zapyziała mieścina dla rodziców i starszej siostry dziewczyny zdaje się być spełnieniem marzeń. Cisza, spokój i treningi łyżwiarstwa figurowego Arden na wyciągnięcie ręki. Ale Fiona z dnia na dzień traci grupę zgranych przyjaciół i całą chęć do życia. Pewnego dnia w starej bibliotece znajduje jednak powieść kryminalną o miasteczku, rodzinnych tajemnicach i tragicznym zniknięciu, która wciąga ją bez reszty… Z czasem Fiona zaczyna dostrzegać dziwne podobieństwa, które zacierają granice między fikcją a rzeczywistością. Być może to wcale nie powieść, tylko dziennik, intymne wyznanie kogoś, kto żył w Lost Lake przed laty… Jak skończy się ta tajemnicza historia?

Jacqueline West, uznana pisarka wielokrotnie goszcząca na listach bestsellerów „New York Timesa”, snuje mrożącą krew w żyłach, magiczną opowieść dla młodzieży. O dawnej tajemnicy, duchach z przeszłości i silnej lecz burzliwej siostrzanej więzi. Fani powieści Katherine Arden i Victorii Schwab zatracą się w tej hipnotyzującej, obejmującej całe stulecia książce. 
 
 
styczeń 2023
 antologia Sny umarłych 2022. Polski rocznik weird fiction
 

Antologię „Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction” znać powinien, a przynajmniej kojarzyć, każdy miłośnik tego literackiego nurtu w naszym kraju. Zapoczątkowana przez Wojciecha Gunię i Wydawnictwo Phantom Books w 2018 roku, pod redakcją Krzysztofa Grudnika, ukazuje się nieprzerwanie, prezentując wyjątkowe opowiadania wyjątkowych autorów, eksplorujących mroczne ścieżki wyobraźni. Dziś chcemy poinformować, że kolejna odsłona rocznika ukaże się w IX, w której chcemy kontynuować tę tradycję z zachowaniem charakteru i formy serii.

Autorzy antologii: Leszek Baderski, Aleksandra Bednarska, Szymon Bokota, Łukasz Borowiecki, Grzegorz Czapski, Tomasz Czarny, Jakub Filipkowski, Sylwester Gdela, Krzysztof Grudnik, Jarosław Klonowski, Daniel Krawczyk, Paweł Lach, Jakub Luberda, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Marcin Mierzejewski, Franciszek Mocek, Aneta Pazdan, Jacek Pelczar, Rafał Pietrzyk, Michał Puchalski, Michał J. Sobociński, Robert Zawadzki 
 
 
PREMIERY SERIALI 
 
 Star Wars, Bad Batch, sezon 2 – 4 stycznia
 

 
Wikingowie. Valhalla, sezon 2 12 stycznia  
 
 
 
The Last of Us 15 stycznia Lockwood i spółka 27 stycznia 
 


Wszystkie okładki i opisy pochodzą z materiałów wydawców. Wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany, książki tu zaprezentowane odzwierciedlają mój gust literacki, a seriale filmowy. 
 

11 komentarzy:

 1. Jak to było z tymi "półkownikami" na ten rok 😂
  Magdalena Kubasiewicz, Klątwa dla demona
  Ian McDonald, Droga bez znaczenia. Ekspres Ares
  Michael Swanwick, Stacje przypływu. Próżniowe kwiaty. Najlepsze opowiadania
  Arthur C. Clarke, 2010: Odyseja kosmiczna

  OdpowiedzUsuń
 2. Mag ma jeszcze wydać w styczniu dwa tomy serii horrorowatej, oba to zbiory opowiadań:
  Nathan Ballingrud "Potwory północnoamerykańskich jezior".
  Caitlín R. Kiernan "Domy na dnie morza.

  I space operę:
  Alastair Reynolds "Migotliwa wstęga".

  Ogólnie mizeria, wydawcy chyba przyczaili się i czekają na nowe wyceny druku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabawnie, bo dla mnie to jest absolutnie najlepszy wydawniczy miesiąc od 5 lat. Kolejny Reynolds który nie był pewny, niepublikowana wcześniej ksiązka McDonalda na którą czekałem odkąd przeczytałem 1 tom po angielsku, i największy - może na świecie? - omnibus Swanwicka. Ceny gigantyczne, ale w sklepie magowskim kupione za "jedyne" 140zł.

   Usuń
 3. "Dożywocie" oczywiście już daaawno zaliczone. Kusi mnie Jacqueline West, Tajemnica Lost Lake. Z seriali pozycja obowiązkowa to Wikingowie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niektóre z tych książek mają takie... epickie okładki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Z Twojej notki czekam na nowości z wydawnictwa Mag i na "Słowiańskie baśnie i bajki".

  OdpowiedzUsuń
 6. Akurat te tytuły mnie nie zachęcają :(

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.