02 lutego 2023

Zapowiedzi fantasy i science fiction na luty 2023

W lutym 2023 zostanie wydanych kilka obiecujących książek polskich autorów, natomiast ja najbardziej czekam na Sydonię Elżbiety Cherezińskiej (i jestem ciekawa, ile będzie w niej elementów fantastycznych), antologię Bogowie i pielgrzymi Marcina Monia (wstęp jest bardzo obiecujący pod kątem językowym i koncepcyjnym), intrygują mnie też młodzieżowi Kosiarze Neala Shustermana (nowe wydawnictwo ponoć obiecuje, że wyda całą serię) oraz klasyczne sf, czyli Kontakt Carla Sagana. W kwestii seriali Picarda obejrzę bardziej z sentymentu, bo po słabiutkim drugim sezonie nie mam już żadnych oczekiwań, ale za to liczę, że nie zawiodę się na kontynuacji Carnival Row

Co z mojej listy budzi Wasz apetyt czytelniczy w tym miesiącu? A może planujecie schrupać inne książki i seriale? Napiszcie koniecznie w komentarzach, które!
 
 

 
luty 2023
Marcin Moń, Bogowie i pielgrzymi
(kolejna antologia pod skrzydłami Fantazmatów)

 
Sześć chwytających za trzewia historii SF z elementami horroru i weird fiction. Na czytelnika czekają pozaziemskie anomalie, obce światy, niepokojące wizje i serie niewyjaśnionych zbiegów okoliczności. Klimat bywa różny – raz jest klaustrofobiczny, kiedy indziej bardziej refleksyjny i tajemniczy, a czasem nawet ociera się o Lovecraftowskie odmęty szaleństwa. Tym, co łączy zbiór w jedną całość, są dwa przewijające się motywy: boska władza i nieustające poszukiwanie.
 
 
 
8 lutego 2023
Jennifer Saint, Ariadna


Kobiety. Córki. Siostry. Zdrajczynie. Zdradzone. Kochanki. Matki. Ariadna i Fedra, kreteńskie księżniczki i córki króla Minosa, dorastają w pałacu, słysząc krzyki mieszkającego w labiryncie Minotaura. Budzący grozę potwór jest największym wstydem, ale też symbolem siły bezlitosnego władcy. Brat Ariadny żywi się ludzkim mięsem i krwią. By zaspokoić apetyt bestii, Minos podbił Ateny i zażądał od miasta corocznej daniny z siedmiu młodzieńców i siedmiu dziewic. Pewnego razu, na statku z krwawym okupem przybywa Tezeusz – ateński książę, który ma wraz z innymi zostać złożony w ofierze. Czarujący młodzieniec szybko zdobywa serce Ariadny. Zakochana księżniczka za wszelką cenę pragnie pomóc Tezeuszowi pokonać potwora. Wie jednak, że oznacza to zdradę własnej rodziny i może zwrócić na nią uwagę zmiennych i nieprzewidywalnych bogów. Ariadna słyszała aż nazbyt wiele opowieści o kobietach ukaranych przez wszechwładnych za czyny mężczyzn – jest jednak zbyt zakochana i zdeterminowana, by myśleć o konsekwencjach. Czy jej pragnienie zmiany i decyzja, by pomóc Tezeuszowie zapewni jej szczęście? Czy będzie musiała poświęcić siebie, by zaspokoić ambicje kochanka?

 

8 lutego 2023
Neal Shusterman, Kosiarze
nowe wydanie 

 

Świat bez głodu, bez chorób, bez wojen i biedy. Ludzkość pokonała nawet śmierć. O zakończeniu czyjegoś życia mogą zadecydować jedynie kosiarze. To oni kontrolują wielkość populacji. Dwoje nastolatków Citra i Rowan rozpoczyna szkolenie na kosiarzy. Choć żadne z nich tego nie chce, będą musieli opanować trudną sztukę "zbierania życia", ryzykując to, co mają najcenniejsze. Za idealny świat trzeba bowiem zapłacić wysoką cenę...

 

8 lutego 2023
Matrusz Cieślik, Urząd do Spraw Dziwnych
 

Czy masz odwagę wkroczyć do tajemniczego świata animów? Poznaj Sarę Kos. Nastolatkę, która wraz z ojcem i młodszym bratem mieszka w niewielkiej miejscowości niedaleko Krakowa. Sara tęskni za mamą, martwi się o brata i dosłownie nienawidzi swojego ojca. Obwinia go o wszystkie krzywdy, jakie ją w życiu spotkały. Także o to, że przez niego zniknęła mama. Właśnie mija rok, odkąd jej z nimi nie ma. Zostawiła Sarę oraz małego Fabiana i po prostu... Dziewczyna sądzi, że ich porzuciła. To trudna sytuacja, tym bardziej że Fabian ma kłopoty w szkole. W dodatku słyszy tajemnicze głosy... Tymczasem do jej rodzinnego Czerna sprowadza się nowy mieszkaniec. Sąsiadem Kosów zostaje niejaki Aron Wysocki. Sarę intryguje zarówno nowy gospodarz, jak i jego goście. Są... nietypowi. Jednak naprawdę dziwnie robi się wtedy, gdy okazuje się, że chłopak jest powiązany ze zniknięciem matki dziewczyny. Kim są tajemniczy animowie? Co łączy Arona z zaginięciem matki Sary? Jakie niespodzianki kryje podziemny Kraków?


15 lutego 2023
Angelika Grajek, Historie szeptane przez wiatr
 
 
 
Opowieść zanurzona w świecie dalekowschodnich mitów i legend, gdzie wśród leśnych drzew bytują duchy oraz bogowie, a wiatr szepcze zapomniane historie. Maylea Ukiyo ma jeden cel - uciec od aranżowanego małżeństwa z nieznanym mężczyzną. Gdy jej kuzyni w obliczu wojny uciekają z domu, dziewczyna dostrzega szansę na wolność. Ze skradzioną tożsamością i wielką determinacją wstępuje w szeregi cesarskiej armii. Wkrótce odkrywa jednak, że los ma dla niej inne plany. Niełatwo uciec przed przeznaczeniem, którego czerwone nici, choć niebywale długie i zawiłe, zawsze prowadzą we właściwe miejsce. 

 

21 lutego 2023
Carl Sagan, Kontakt

 

Nie jesteśmy sami... Długo nas obserwowali, teraz chcą nas spotkać i osądzić... Początkowo wydawało się to niemożliwe – kiedy pracująca w ramach programu SETI w centrum radioteleskopów w Nowym Meksyku dr Eleanor Arroway informuje o odebraniu sygnału od obcej cywilizacji, nikt nie dowierza w prawdziwość jej odkrycia. Szybko okazuje się jednak, że odebrany sygnał nie może być przypadkowy, bowiem zawiera ciąg liczb pierwszych i pochodzi z systemu Wega oddalonego od Ziemi o 26 lat świetlnych. Sprawa nabiera światowego rozgłosu, a kiedy w trzeciej z kolei wiadomości od obcych odkryto zakodowane informacje potrzebne do zbudowania statku kosmicznego, którym prawdopodobnie będzie można dotrzeć na spotkanie z tymi, którzy wysłali wiadomość, wydarzenia nabierają tempa. Rządy amerykański i sowiecki rozpoczynają wyścig o skonstruowanie swoich modeli statku, w tajemnicy swoją wersję przygotowują Chińczycy… Tyle że na całym świecie powstają ruchy sprzeciwiające się tej podróży, głoszące, że spotkanie z obcymi nieodwołalnie zmieni ludzką cywilizację…

 

21 lutego 2023
Elżbieta Cherezińska, Sydonia. Słowo się rzekło

 

Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina. Tam, w 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia. Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim. Na oczach przerażonych Pomorzan wymarła ich rodzima dynastia, a księstwo zniknęło z map, rozszarpane pomiędzy Szwecję i Brandenburgię. Legenda o klątwie rzuconej przez Sydonię na ród Gryfitów na trwałe zagościła w umysłach mieszkańców. Mówiono, że to zemsta za niedotrzymaną obietnicę. Akta procesowe Sydonii von Bork przetrwały zawieruchę dziejową. Cherezińska rekonstruuje historię tej wyjątkowej kobiety, sięgając do starych dokumentów. Dlaczego oskarżono starą szlachciankę? Czy była ofiarą mordu sądowego, czy awanturnicą, która sama wpakowała się w kłopoty? Kim była najsłynniejsza pomorska czarownica? I dlaczego o jej rodzie mówiono: To jest stare jak Bork i diabeł?

 

22 lutego 2023
Kelly Barnhill, Kiedy kobiety były smokami

Droga czytelniczko, jeśli wydaje ci się, że górujesz nad otoczeniem, a twoje ciało wypełnia ogień, to najpewniej zaledwie krok dzieli cię od przemiany w… smoczycę! Nowa książka autorki bestsellerowej "Dziewczynki, która wypiła księżyc" to opowieść o kobiecym gniewie, zmowie milczenia i godzeniu się z losem, mocny feministyczny manifest w fantastycznym przebraniu. Alex miała zaledwie kilka lat, kiedy jej świat po raz drugi stanął na głowie. Pewnego dnia jej ukochana ciotka Marla zniknęła, pozostawiając za sobą płonący dom i maleńką Beatrice, którą od teraz dziewczynka miała nazywać siostrą. Wszyscy wokół – rodzice, sąsiedzi, nauczyciele, dziennikarze, politycy – zdawali się wierzyć, że rzeczywistość wyglądała tak od zawsze. Z czasem uwierzyła w to sama Alex. A jednak czuła, że coś jest nie w porządku – wstyd zaciska usta ludziom, otacza ją zakłamanie. Z czasem zaczęła dochodzić do trudniej prawdy, z którą amerykańskie społeczeństwo nie umiało się pogodzić przez lata…

 

luty 2023
Agnieszka Kulbat, Żniwa przepowiedni
2 tom cyklu Mojra

Wieści o upadku Zakonu Inayari i morderstwie jego Najwyższej kapłanki rozchodzą się po Ratrii w tempie błyskawicy. W obliczu tych tragicznych wydarzeń Rayn zostaje zmuszona obrać stronę w wewnętrznym konflikcie, który trawi jej kraj. Panujące w nim buntownicze nastroje z dnia na dzień przybierają na sile, przez co nikt w Ratrii nie może już czuć się bezpiecznie. Wrzucona w sam środek tego chaosu Rayn przebywa z dala od Aidena, ale połączone przez Mojry dusze tych dwojga ciągną ku sobie wbrew wszystkiemu. Katastrofalne skutki ich spotkania są tylko kwestią czasu. Czasu, którego nawet boginie przeznaczenia mają mało. Walka o tron, duchy przeklętych sióstr, dworskie konflikty i śmierć ludzi zaplątanych w nici losu to tylko preludium przepowiedni, która lada moment wreszcie zbierze swoje żniwa.

 

SERIALE

Star Trek. Picard, sezon 3 16 lutego


 

Carnival Row, sezon 2 17 lutego

Wszystkie okładki i opisy pochodzą z materiałów wydawców. Wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany, książki tu zaprezentowane odzwierciedlają mój gust literacki, a seriale filmowy.

Hop do zapowiedzi marca 2023.

6 komentarzy:

 1. Kosiarze, to jest to co chce przeczytać. A raczej coś co sobie kupię i wrzucę na czytnik ;) Obecnie czytam "Gniew Nowych Bogów", Katarzyny Wycisk drugi tom serii który przedpremierowo jest dostępny na Legimi.
  A gdy skończę to mam na czytniku dzisiejszą (2 luty 2023), premierę czyli Czas Zaślepionych, Marcina Halskiego. Nie ukrywam iż skusiła mnie okładka tego horrorku ;)
  Miłego dnia

  OdpowiedzUsuń
 2. "Ariadna" to książka w sam raz dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tej „paczki” zapatruję się na:
  Matrusz Cieślik, Urząd do Spraw Dziwnych
  Angelika Grajek, Historie szeptane przez wiatr
  Carl Sagan, Kontakt
  Elżbieta Cherezińska, Sydonia. Słowo się rzekło

  OdpowiedzUsuń
 4. Ariadnę bym przeczytała, reszta mniej mnie kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Bogowie i pielgrzymi" to mój typ. Mam nadzieję, że będę zadowolona z lektury.

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.