28 lutego 2023

Zapowiedzi fantasy i science fiction na marzec 2023

Wiosna zbliża się coraz większymi krokami, więc postanowiłam nieco odświeżyć formułę zapowiedzi i oprócz okładek oraz opisów najciekawszych moim zdaniem premier umieściłam też listę wszystkich pozostałych książek fantasy i science fiction, które wyjdą w marcu 2023. Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jak się Wam podoba takie rozwiązanie i z którymi książkami oraz serialami planujecie spędzić ten miesiąc!

 


 

 1 marca 2023
Franciszek M. Piątkowski, Wybrani
Uniwersum Powiernika, tom 4
 
 

 
 
7 marca 2023
Isaac Asimov, Równi bogom
 

W XXII wieku Ziemia korzysta z niewyczerpanego, darmowego źródła energii, które pozostaje tajemnicą dla naukowców – wymiany materii z wszechświatem równoległym, zainicjowanej przez istoty pozaziemskie. Okazuje się jednak, że to wcale nie jest bezpieczne. Słońce może się zmienić w supernową, co oczywiście zniszczy Ziemię. Prawdę znają tylko nieliczni – naukowiec potępiany przez społeczność, zbuntowany obcy z umierającej planety, urodzony na Księżycu człowiek, który wyczuwa zbliżającą się zagładę Słońca. Czy ktoś potraktuje poważnie ostrzeżenia takich outsiderów? Czy uda się zapobiec katastrofie?

 

7 marca 2023
Naomi Novik, Złote enklawy
3 tom cyklu Scholomance

Ratowanie świata to test, do którego żadna szkoła nie zdoła cię przygotować – taka jest triumfalna konkluzja trylogii będącej bestsellerem „Sunday Times“, zapoczątkowanej Mroczną wiedzą oraz Ostatnim absolwentem. Jedyne, o czym nigdy nie mówisz, będąc w Scholomance, jest to, co będziesz robić, gdy się z niej wydostaniesz – ponieważ nawet najbogatszy enklawowiec nie chce kusić losu. Lecz to nierealne marzenie spełniło się El i jej przyjaciołom. Co więcej, nawet nie musiała zostać potwornie złą czarownicą, jaką miała się stać według przepowiedni. Zamiast pozabijać enklawowców, uratowała ich i teraz wszyscy czarodzieje są bezpieczni. We wszystkich enklawach świata zapanowały pokój i harmonia. Żartuję. Ponieważ zamiast El ktoś inny zaczął realizować plan zniszczenia enklaw i wszyscy uratowani przez nią są zagrożeni, a nad światem wisi groźba totalnej wojny między enklawami. Tak więc po cudownej ucieczce z Scholomance El musi wrócić i znaleźć sposób, żeby znów się do niej dostać.

 

8 marca 2023
Rebecca F. Kuang, Babel
 

Pamiętasz wspaniałe opowieści o angielskich gentlemanach i ich eleganckim życiu? Ta książka nie będzie opowieścią o nich, ale o ludziach, na których plecach, spracowanych rękach i krwi zbudowano Imperium Brytyjskie z całą jego zamożnością, elitarnością i dobrym wychowaniem. Robin, osierocony pół-Chińczyk, trafia do Anglii, gdzie ma tylko jedno zadanie: uczyć się. Zdobywać wiedzę, poznawać nowe języki a potem odpracować dług wobec Imperium w oksfordzkim instytucie Babel. Wszystko zmienia się w dniu, a właściwie w nocy, gdy Robin poznaje pewnego człowieka. Bliźniaczo podobnego fizycznie, ale żyjącego według całkowicie innych zasad. To spotkanie zrujnuje misternie budowany świat Robina. Obróci w niwecz jego poczucie sprawiedliwości, wypali złudne poczucie bezpieczeństwa i zmusi do zadania sobie pytania: komu należy się moja wierność? W tej historii nie będzie prostych odpowiedzi ani gotowych recept. Będzie za to gorzka opowieść o wyzysku, niesprawiedliwości i bezwzględnej walce o władzę. Będzie nie mniej gorzka opowieść o próbie przywrócenia sprawiedliwości. Myślisz, że wiesz, co jest słuszne i właściwe? Spróbuj zmierzyć się z tą opowieścią.

Marta Dziok-Kaczyńska, Elfy Londynu, Uroboros
Samantha Shannon, Dzień nastania nocy, część 1 oraz część 2, SQN
Herbert George Wells, Wehikuł czasu, Bellona 
Chloe Gong, Foul Lady Fortune. Nikczemna fortuna, Jaguar
Marcin Ciszewski, Fantom, Skarpa Warszawska
Herbert George Wells, Niewidzialny człowiek, Vesper
Susan Dennard, Luminariusze, Feeria
Robert  Foryś, Sztejer. Początek, WarBook
Dan Simmons, Abominacja, Vesper
Dan Simmons, Piąty kier, Vesper
Alexandra Christo, Księżniczka dusz, Young
Jonathan Stroud, Mroczny sobowtór, Poradnia K
Xiran Jay Zhao, Żelazna Wdowa, We Need YA
Tim Lebbon, Obcy. Wyjście z cienia, Vesper
 
 
10 marca 2023 
Fonda Lee, Miasto jadeitu
 
 
W Mieście jadeitu – powieści, która zdobyła nagrodę World Fantasy – konkurencyjne klany rywalizują ze sobą o honor i władzę w fantastycznej metropolii zainspirowanej kulturą azjatycką. Jadeit jest krwią podtrzymującą życie wyspy Kekkon. Wydobywano go, handlowano nim, kradziono go i zabijano dla niego już od stuleci. Od równie dawna honorowi wojownicy zielonej kości, jak rodzina Kaulów, wykorzystują go do zwiększania swych magicznych możliwości i obrony wyspy przed cudzoziemskim najazdem. Teraz jednak wojna się skończyła i nowe pokolenia Kaulów musi walczyć o władzę nad tętniącą życiem stolicą Kekonu. Obchodzą ich jedynie obrona własnej rodziny, kontrola nad rynkiem jadeitu oraz panowanie nad należącymi do nich dzielnicami. Starodawne tradycje nie grają wielkiej roli w tym zmieniającym się szybko kraju. Gdy pojawia się nowy potężny lek pozwalający wszystkim, nawet cudzoziemcom, nosić jadeit, długotrwała rywalizacja między klanami Kaulów i Aytów przeradza się w otwartą wojnę. Jej wynik rozstrzygnie o losie wszystkich zielonych kości oraz całego Kekonu.
 
Michael J. Sullivan, Epoka mitu, Mag
 
14 marca 2023 
Ben Riggs, Upadek smoka. Tajemna historia Dungeons & Dragons
 

Historia narodzin i upadku TSR – firmy, która uwolniła wyobraźnię fanów na całym świecie dzięki grze Dungeons & Dragons. Współtworzona przez entuzjastów gier wojennych Gary'ego Gygaxa i Dave'a Arnesona oryginalna gra Dungeons & Dragons wydana przez Tactical Studies Rules w 1974 roku powołała do życia całkowicie nowe medium: gry RPG. Przez następne dwie dekady TSR odnosiła sukcesy, wydając wiele edycji D&D, liczne mutacje gry osadzone w tym samym świecie, periodyki, gry wideo, bestsellerowe powieści autorstwa Margaret Weis, Tracy'ego Hickmana i R. A. Salvatore'a z serii „Dragonlance”, a nawet program telewizyjny! Jednak w 1997 roku seria nietrafionych decyzji i nieudanych projektów doprowadziła TSR na skraj zagłady… Autor książki w trakcie własnej, pełnej przygód kampanii, polegającej na przeprowadzeniu dogłębnych badań i wywiadów z głównymi postaciami na rynku gier RPG oraz pozyskaniu tajnych dokumentów, ujawnia prawdziwą historię powstania i katastrofy TSR. Zaglądamy za kulisy siedziby firmy w Lake Geneva, gdzie innowacyjni artyści i pisarze na nowo zdefiniowali gry z gatunku „miecza i czarów”, a menedżerowie i kierownictwo sabotowali swój własny sukces, co ostatecznie uczyniło z TSR firmę wydawniczą niezdolną do wydania choćby pocztówki...
 

16 marca 2023 
Akwaeke Emezi, Głask, Prószyński i S-ka

 

17 marca 2023 
 Seanan McGuire, Gra środkowa
 
 
Poznajcie Rogera. Chłopca, któremu władanie słowami i językami przychodzi z łatwością, i który rozumie prawa rządzące światem poprzez potęgę opowieści. Poznajcie Dodger, jego bliźniaczkę. Liczby są jej światem, jej obsesją. Wszystko, co rozumie, rozumie dzięki potędze matematyki. Roger i Dodger nie do końca są ludźmi, choć sami nie zdają sobie z tego sprawy. Nie do końca są także bogami. Niezupełnie. Jeszcze nie. Poznajcie Reeda, równie biegłego w sztuce alchemii jak jego poprzedniczka. To on stworzył Dodger i jej brata, choć nie jest ich ojcem. Niezupełnie. Jednak Reed ma plan: pragnie zaczekać, aż bliźnięta osiągną pełnię swych mocy, by zagarnąć ją dla siebie.
 
Grzegorz Wielgus, Pieśń pustyni, Initium
 
22 marca 2023
Brandon Sanderson, Warkocz ze Szmaragdowego Morza
Tajny projekt #1 
 
 
Proste życie Warkocz na wyspie na szmaragdowym oceanie wypełniały proste przyjemności – zbieranie kubków przywożonych przez marynarzy z odległych krain i słuchanie opowieści przyjaciela Charliego. Ale kiedy ojciec zabiera Charliego w podróż, aby znaleźć mu narzeczoną, i dochodzi do tragedii, Warkocz musi ukryć się na statku i odnaleźć Czarodziejkę ze śmiertelnie niebezpiecznego Nocnego Morza. Czy Warkocz uda się pozostawić za sobą proste życie i znaleźć sobie miejsce pośród piratów na oceanach zarodników, gdzie kropla wody może oznaczać natychmiastową śmierć?
 
 
 22 marca 2023
Travis Baldree, Legendy i latte
 
 
Znużona po dziesięcioleciach walk, krwawych wypraw i awantur orczyca Viv uznaje, że pora zawiesić wreszcie miecz na kołku. Teraz ma nowe marzenie – zamierza otworzyć pierwszą kawiarnię w mieście Thune. Mimo że nikt tam nawet nie wie, czym jest kawa... Jednak nawet najdzielniejsza z wojowniczek nie poradzi sobie sama, obierając zupełnie nowy, nieznany szlak. Na drodze do sukcesu Viv stają jej rywale – dawni i nowi. Mroczne podziemie Thune może sprawić, że orczycy łatwo będzie znów chwycić miecz, czego obiecała sobie więcej nie robić. Dlatego właśnie, jak mawia stare porzekadło, przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę. A jej członkowie mogą nadejść z najmniej oczekiwanych kierunków. Nieważne, czy ściąga ich pradawna magia, smakowite wypieki, czy też świeżo zaparzona kawa, mogą stać się dla Viv kimś poważniejszym, niż z początku sobie wyobrażała. Bo prawdziwą nagrodą w wędrówce są ci, których spotykamy po drodze. Legendy i Latte Travisa Baldree to ciepła, napawająca optymizmem, życiowa fantasy o nowych początkach i o rodzinie, którą sami sobie wybieramy – idealna dla fanów TJ Klune’a, Katherine Addison i T. Kingfisher.
 
 
Kate Heartfield, Assassin’s Creed. Spisek maga, Insignis
Mackenzi Lee, Zimowy żołnierz. Zimowy front, Olesiejuk
Kristin Cashore, Bitterblue, Poradnia K
Susan Stokes-Chapman, Pandora, Mova
Katee Robert, Electric Idol, Uroboros
Tanvi Berwah, Potworem rodzisz się albo stajesz, OdyseYA

23 marca 2023
Byk  Brown, Opór, Drageus
B.V. Larson, Świat burz, Drageus


 31 marca 2023 
J.R.R. Tolkien, Księga zaginionych opowieści, część 2
 
 
Historia Śródziemia to najbardziej oczekiwany przez fanów na całym świecie (w całości ukazała się tylko po angielsku, wybrane tomy natomiast opublikowano po polsku, francusku, niemiecku, szwedzku, hiszpańsku, węgiersku i rosyjsku) dwunastotomowy cykl książek wydanych przez Christophera Tolkiena na podstawie zapisków i notatek, które pozostawił jego ojciec. Polskie wydanie zatem będzie pierwszą pełną edycją zagraniczną Tolkienowskiego oryginału. Druga część Księgi zaginionych opowieści zawiera historie Berena i Lúthien, Túrina i smoka oraz jedyne pełne opowieści o Naszyjniku Krasnoludów i upadku Gondolinu. Książka przedstawia także źródła całej koncepcji Śródziemia i Valinoru, zaginione opowieści są bowiem zaczątkiem mitów i legend składających się na późniejszy Silmarillion. Osadzone w angielskich przekazach i bogate w angielskie skojarzenia, opowieści te są ujęte w narracyjną ramę wielkiej morskiej podróży na zachód, w którą wyruszył żeglarz Eriol, kierując się ku Tol Eressëi, Samotnej Wyspie, gdzie mieszkali elfowie. Od nich dowiedział się ich prawdziwej historii, ujętej w Zaginionych opowieściach Elfinesse. Można w nich znaleźć najwcześniejsze opisy bogów i elfów, krasnoludów, Balrogów i orków, koncepcje Silmarilów i Dwóch Drzew Valinoru, a także Nargothrondu, Gondolinu, geografii oraz kosmografii tego wymyślonego świata. Tylko znajomość Historii Śródziemia pozwala wypełnić wszystkie luki w wiedzy o Śródziemiu i delektować się w pełni ogromem i bogactwem wykreowanego przez autora Władcy Pierścieni świata.

Książki bez konkretnej daty wydania: 
Katarzyna Berenika Miszczuk, Szeptucha, Mięta
Stefan Grabiński, Wokół twórczości (eseje, wywiady, recenzje), Wydawnictwo IX 
Czytanie Grabińskiego pod red. Krzysztofa Grudnika, Wydawnictwo IX
Bogusław Adamowicz, Wesoły marszałek, Wydawnictwo IX
Roman Jaworski, Historie maniaków, Wydawnictwo IX
 
 
SERIALE
 
The Mandalorian, sezon 3 1 marca
 
 
 Cień i kość, sezon 2 16 marca
 
  
 
Wszystkie okładki i opisy pochodzą z materiałów wydawców. Wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany, książki tu wyróżnione odzwierciedlają mój gust literacki, a seriale filmowy.
 


9 komentarzy:

 1. Babel i Miasto Jadeitu kuszą bardzo!

  OdpowiedzUsuń
 2. "Babla" i "Miasto Jadeitu" już sobie zamówiłam w przedsprzedaży i nie mogę się ich doczekać. Natomiast mam ochotę też na nową książkę sandersona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sporo ciekawych pozycji🥰

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja natknąłem się na Carnival Row na Amazon i bawię się świetnie 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tej listy zapewne nabędę:
  Isaac Asimov, Równi bogom;
  Naomi Novik, Złote enklawy;
  Rebecca F. Kuang, Babel;
  Fonda Lee, Miasto jadeitu;
  Grzegorz Wielgus, Pieśń pustyni;
  Brandon Sanderson, Warkocz ze Szmaragdowego Morza;
  Travis Baldree, Legendy i latte

  OdpowiedzUsuń
 6. Czekam na Babel, Elfy Londynu i Miasto jadeitu (wow ta okładka!).

  OdpowiedzUsuń
 7. Tolkiena 2 tom juz zamowilem ale zaskoczyło mnie Ben Riggs, Upadek smoka. Tajemna historia Dungeons & Dragons - będę musiał przeglądnać w ksiegarni, jak mnie zaciekawi to pewnie kupię

  OdpowiedzUsuń
 8. Twoja zapowiedź może być gratką dla fanów tego gatunku.

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.