26 listopada 2022

[recenzja] Romuald Pawlak „Podarować niebo” – Gwiezdni pasterze

Z pewnością słyszeliście o nagrodzie im. J. Żuławskiego i wiecie, że za rok 2020 otrzymała ją między innymi powieść science fiction Podarować niebo Romualda Pawlaka. Miałam na nią chętkę już od dłuższego czasu, ale dopiero teraz udało mi się ją przeczytać. I bardzo się z tego cieszę, bo jest to książka stawiająca bardzo istotne pytania z trzymającym w napięciu i niezwykle satysfakcjonującym zakończeniem.


A o czym jest ta opowieść? O losach załogi statku kosmicznego, który w wyniku niepodziewanego błędu nawigacyjnego znalazł się sześćdziesiąt dziewięć lat świetlnych od punktu docelowego, w dodatku z zepsutymi silnikami. Co gorsza, stało się to nad zamieszkaną przez prymitywną rasę planetą. Postanowiono więc obserwować sytuację i wdrożyć w życie ostrożny plan Trzech Kroków, nie ujawniając się obcym. Akcja powieści zawiązuje się zaś w momencie, gdy ze snu anabiotycznego wybudzona zostaje wachta Siódma, w skład której wchodzi osiem osób – dwoje wojskowych, dwóch astronomów, para inżynierów, lekarz i biolożka. Każdy z nich ma swój własny projekt związany z oddziaływaniem na lokalnych Argunów, ale przy okazji nieco inne spojrzenie na sytuację bez wyjścia, w której się znaleźli. Każdy też inaczej reaguje na stres z tym związany i próbuje sobie z nim poradzić. Wszyscy jednak zaczynają coraz bardziej działać sobie na nerwy, a gdy jeszcze okazuje się, że zaginął jeden z transporterów, a członek załogi prawdopodobnie zwariował, pozorny spokój i poczucie kontroli nad sytuacją definitywnie się kończą...

 

Człowiek to takie zwierzę, które ktoś spryskał cienką warstewką rozumu, pozostawiając w środku bombę zegarową zwaną podświadomością (s. 78). 

 

Autor miał tu znakomity pomysł na sytuację, w której umieścił swoich bohaterów i umiejętnie wykorzystał jej potencjał, pokazując różnorodne sposoby podejścia do problemu i próby jego rozwiązania. Dzięki temu daje czytelnikom bardzo szerokie pole do rozważań. W trakcie lektury kłębiły się w mojej głowie dziesiątki pytań, a najważniejsze z nich dotyczyły tego, czy jako bardziej rozwinięta cywilizacja mamy prawo do jakiejkolwiek ingerencji w rozwój mniej zaawansowanej rasy, a jeżeli tak, to w jakim stopniu, i w takim przypadku, na co oraz jak możemy wpłynąć. Jako fanka Star Treka nie mogłam nie pomyśleć tu o Pierwszej Dyrektywie, jej uzasadnieniu i konsekwencjach. Zastanawiałam się też, czy słuszne jest ocenianie autochtonów ludzką miarą i czy właściwe byłoby popchnięcie ich na podobną do naszej ścieżkę rozwoju i wtłoczenie w nasz system wartości – co, jeśli ich ewolucja ma zmierzać w zupełnie innym kierunku? Z drugiej strony brak pomocy mógłby się wiązać z ich wyginięciem w wyniku spotkania z bojową rasą podbijającą kosmos. I to tylko kilka przykładów dylematów, przed którymi stają tu bohaterowie. Bo nikt tak naprawdę nie wie – bawią się w gwiezdnych pasterzy czy już raczej w Boga?Jeśli chodzi o postaci, pisarz starannie wszystkie przemyślał, eksponując nie ich osobowości, ale raczej różne sposoby myślenia i działania. Świetnie zilustrował też, jak bardzo ludzie mogą sobie nie poradzić psychicznie z tak trudną sytuacją. Protagonistą jest zaś astronom David Foster, całkiem porządny gość, który marzy, by nauczyć Argunów patrzyć w gwiazdy. Odniosłam wrażenie, że dzięki niemu czytelnik ma stabilny punkt odniesienia w stosunku do wszystkich następujących tu wydarzeń. Bo w zasadzie nikt tu nie chce źle, ale co jest w takiej sytuacji tak naprawdę dobre? 

 

Nas wykończy to, co zwykle: my sami (s.222).

 

Bardzo interesującym aspektem tej powieści są też sami kosmici – beczułkowaci Arguni z trzema rękami i stopami, którzy trudnią się zbieractwem i hodują drobne zwierzęta, a jednym z ich największych osiągnięć są Kryształowe Miasta, do których regularnie pielgrzymują, by uczcić pamięć przodków. Romuald Pawlak i w tym aspekcie zadbał o szczegóły, by obcy byli dla nas nie do końca zrozumiali. Także atmosfera, fauna i flora samej planety są dopracowane i wiarygodne. Muszę też koniecznie dodać, że tytuł idealnie zagrał w całej opowieści i rewelacyjnie ją podsumowuje.

Drobnym zgrzytem było dla mnie to, że poszczególne wachty miały między sobą bardzo ograniczoną komunikację i właściwie nie przekazywały kolejnym tego, co się naprawdę stało na ich zmianie. Moim zdaniem takie postępowanie zdecydowanie utrudniałoby przestrzeganie planu Trzech Kroków i praktycznie wykluczałoby konsekwentne działania załogi. Jak by to wyglądało, gdyby różne osoby wybrały tego samego kosmitę i próbowały przekazać mu jakąś wiedzę? A gdyby jeszcze były to sprzeczne informacje? Przy takim ryzyku wyobrażałabym sobie jednak bardziej spójną politykę i ostrożne postępowanie całego zespołu.Dzięki temu, że mój mózg nieustannie pracował na najwyższych obrotach, lektura tej książki dostarczyła mi ogromnej satysfakcji czytelniczej. Polecam ją więc każdemu, kto ceni sobie inteligentne, trzymające w napięciu oraz pobudzające do refleksji science fiction w dalekim kosmosie. A jeżeli chcecie poznać odpowiedź na pytanie, jak poradzą sobie ludzie w obliczu spotkania z obcą, mniej zaawansowaną cywilizacją, nie mogąc wrócić do domu, myślę, że nie znajdziecie bardziej interesującej niż ta w Podarować niebo Romualda Pawlaka. A że to tylko jedna z trzech książek z serii Dom Krastów, z chęcią biorę się wkrótce za czytanie powieści Wolny jak Hamilton oraz tomu opowiadań Pusty ogród.


Za egzemplarz recenzencki dziękuję autorowi oraz Wydawnictwu IX.


Moja ocena: 5,5/6
Autor: Romuald Pawlak
Tytuł: Podarować niebo
Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Rok wydania: 2020
Stron: 354

10 komentarzy:

 1. No i przekonałaś, zamówię. Pawlaka czytałem tylko jedną powieść i była dobra.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka z pewnością przypadnie do gustu mojemu Tacie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej książce, ale możliwe, że po nią sięgnę, bo może być w moich klimatach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiła mnie ta książka. Dziękuję za podpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mnie zaintrygowałaś tą książką. Mam skojarzenia z "Niezwyciężonym" Lema, chociaż tam bohaterowie nie spotkali mniej zaawansowanej cywilizacji. Ale też znaleźli się na nieznanej planecie i musieli poradzić z alienacją. "Podarować niebo" dodaję na listę :)

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.