01 lutego 2022

Zapowiedzi fantasy i science fiction na luty 2022

Co ciekawego w gatunkach fantasy i science fiction zaproponują nam wydawcy w lutym 2022 roku? Lista w tym miesiącu jest całkiem długa, mam nadzieję, że wybierzecie z niej coś dla siebie. Ja z niecierpliwością czekam przede wszystkim na mój czwarty patronat, czyli low fantasy pt. Patrycjuszka. Choćby na koniec świata Karoliny Żuk-Wieczorkiewicz

Oprócz tego chętnie zapoznam się z nową książką Marcina Mortki Przed wyruszeniem w drogę, na pewno przeczytam nowe wydanie książki Feliksa W. Kresa Pani Dobrego Znaku. Wieczne Cesarstwo, nadzwyczaj intrygują mnie także Ptaki, które zniknęły i W Kalabrii oraz komiks na podstawie kultowej Rzeźni numer pięć Kurta Vonneguta. Tym razem bonusowo serwuję Wam odrobinę grozy - stąd w zestawieniu Sofia, dziewczyna z kościanego domu i Demonomachia (sami przyznacie, że ma genialną okładkę!). Z seriali w tym miesiącu dam szansę nowej produkcji historycznej twórców Wikingów, która przeniesie nas do XI wieku, a zatytułowana jest Wikingowie. Valhalla.

Na co macie chrapkę z moich propozycji? A może planujecie czytać coś innego? Jak zawsze wypatruję Waszych komentarzy! 

 


 
PATRONAT GŁODNEJ WYOBRAŹNI
Karolina Żuk-Wieczorkiewicz, Patrycjuszka. Choćby na koniec świata
1 tom cyklu Patrycjuszka
 2 lutego 2022
 

Wieść o zaginięciu narzeczonego sprawia, że Eurein Tessaro - córka zamożnego kupca bławatnego - porzuca wygody rodzinnego domu i rusza na poszukiwania. Towarzyszy jej garstka wiernych sług oraz najemnik: przedstawiciel starożytnej rasy Amainów, podobno najlepszy w swoim fachu, a z całą pewnością najdroższy. Jednak Eurein nie zważa na koszty. By odnaleźć swego rycerza, nie zawaha się wyprawić jego śladem choćby na koniec świata. Czy jednak jej upór i poświęcenie okażą się warte swojej ceny? Dołącz do fascynującej podróży szlakami Środkowych Krain: przez miasta, zatłoczone trakty i odludne ścieżki Pustkowi, na których najtężsi mężowie rzadko wytrzymują dłużej niż tydzień. Wejdź do świata, w którym rycerze nie zawsze są bez skazy, niewiele rzeczy dostaje się za darmo, a to, za co zapłacono, nie zawsze okazuje się tym oczekiwanym.
 
 
Yōko Ogawa, Podziemie pamięci
 2 lutego 2022
 
 
Mieszkańcy bezimiennej wyspy żyją w świecie, z którego regularnie znikają najzwyklejsze przedmioty – kapelusze, róże, fotografie, wstążki. Jednego dnia są na wyciągnięcie ręki, drugiego zacierają się w pamięci, tracąc jakiekolwiek znaczenie. Większość poddaje się presji zapominania z całkowitą uległością, a nieliczni niepokorni trafiają pod nadzór policji pamięci. Młoda pisarka, która na rzecz tajemniczej instytucji straciła rodziców, postanawia ukryć w podziemiach domu przyjaciela, który potrzebuje ochrony. Ale czy życie w zamknięciu będzie miało kiedyś koniec?
 
 
Marcin Mortka, Przed wyruszeniem w drogę
prequel cyklu Nie ma tego Złego
 9 lutego 2022


W Dolinie rozgorzała Waśń, a Edmund Kociołek, świeżo upieczony kwatermistrz Dziesiątego Pułku Piechoty w armii księcia Stefana, raz po raz pakuje się w kłopoty. Wdaje się w brzemienną w skutki bitkę z krewkim i pyskatym krasnoludem, a potem cudem uchodzi z życiem ze starcia z żołdakami wroga, gdy w odruchu serca wspiera dopiero co poznanego rycerza. Kiedy zaś pewien guślarz i elf zabójca namawiają go do udziału w szalonym spisku, uświadamia sobie, że powinien czym prędzej postarać się o przepustkę i wrócić do ukochanej Sary, zwłaszcza że w okolicy rodzinnej karczmy podobno grasuje straszliwy goblin. Awantury, zasadzki, wyborne towarzystwo, grzane piwo i smażone rydze – oto przepis na fantastyczną rozrywkę w najlepszym wydaniu! Przeczytaj, jak Kociołek zbierał członków drużyny dobrze znanej z powieści Nie ma tego Złego i Głodna Puszcza.

 

Kelly Barnhill, Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie
 9 lutego 2022
 
 
 
Nagrodzona Medalem Johna Newbery’ego za wybitny wkład w amerykańską literaturę dziecięcą pisarka, tym razem postanowiła oczarować dorosłych czytelników. "Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie" to dziewięć – miejscami nieco surrealistycznych, skrzących się humorem, przepełnionych magią i niesamowitością, napisanych pięknym językiem – mrocznych, baśniowych opowieści o kobietach, w tym nowela nagrodzona World Fantasy Award "Magiczne dziecko". "Piszę o potworach bagiennych, wiedźmach-pająkach oraz żonach, które zmieniają się w smoki i zjadają swoich mężów" – mawia z szelmowskim uśmiechem autorka. Moc tych opowieści tkwi w ponadczasowych, uniwersalnych tematach, takich jak miłość, śmierć, władza, zazdrość, żal czy nadzieja, którym amerykańska pisarka z lekkością i finezją godną mistrza dodaje fantastycznego sznytu. Kogo pokocha elegancka i piękna, świeżo owdowiała pani Sorensen, którą lubieżnymi spojrzeniami pożerają wszyscy mężczyźni, włącznie z wielebnym Laurencem? Dlaczego Angela choć tak bliska, jest Johnowi tak odległa? Czy wyobraźnia ma swoje granice? Co było przyczyną przedwczesnej śmierci czarownicy Ronii Drake? I jaką tajemnicę skrywa córka śmieciarza? 
 
 
 
Feliks W. Kres, Pani Dobrego Znaku. Wieczne Cesarstwo
 11 lutego 2022
 
 

Na czele największego majątku w kraju stanęła... niewolnica. Przerażona, zagubiona i samotna. Słaba. “Uzurpatorka!“ krzyczeli. A jednak poszli za nią. Poszli za nią rycerze z najlepszych domów, prości knechci, niewolnicy i majętni mieszczanie. Uwierzyli w marzenie i ruszyli po odzyskanie dawnego Dartanu - królestwa zbudowanego z rycerskiego honoru, wojennej chwały i pieśni o wiecznej miłości. Szlachetni marzyciele ruszyli na śmiertelny bój, po którym długo jeszcze będą opłakiwać godnych przeciwników, których musieli zabić. W świecie rządzonym przez mężczyzn i urządzonym dla mężczyzn, kobieta nie ma szans wygrać, grając zgodnie z zasadami. I Ezena doskonale o tym wie. Zamiast grać, przewraca szachownicę, a zaskoczonemu przeciwnikowi wbija sztylet w serce. Tak właśnie wygrywa się z Wiecznym Cesarstwem. Tak właśnie prowincję czyni się Królestwem.
 
 
 
Aleksandra Borowiec, Empatajzer
 15 lutego 2022
  
 
W powstałym po katastrofie ekologicznej postindustrialnym mieście Pattium, w którym woda jest towarem luksusowym, a dzielnicę biedoty, Mizerię, od reszty miasta odgradza wysoki mur, popularnością cieszą się wynalezione przez Inżyniera empatajzery – urządzenia, które pozwalają zapisywać i odtwarzać skrajne emocje i przeżycia. Sara Schwartz, policjantka z miejskiej obyczajówki, dostaje nową sprawę. Na platformie empatajzerów ktoś umieścił nagranie, na którym bierze prysznic. Problem w tym, że dostęp do wody w Pattium jest ściśle limitowany. W dodatku nagranie wrzucono z konta jednego z pracowników firmy Empathy, produkującej urządzenia. Śledztwo toczy się raczej leniwie, bo i sprawa nie jest początkowo zbyt dużego kalibru. Po kilku dniach pojawia się kolejne nagranie. Tym razem ktoś pije na nim wino - które również jest nielegalne. Większego ciężaru sprawa nabiera wówczas, kiedy - również z konta jednej z pracownic firmy - ktoś wrzuca w sieć nagranie, na którym jakaś kobieta umiera z pragnienia. Tropy prowadzą na Mizerię, dzielnicę biedoty. Sprawę zaciemniają nagrania, które udostępnia performerka Bea Gerwich - na nich także umierają ludzie. W dodatku na Mizerii wybucha dziwaczny bunt – Przebudzeni, których znakiem rozpoznawczym jest wytatuowana na policzku łza, kontestują empatajzery jako urządzenia dostarczające jedynie namiastek prawdziwych uczuć i namawiają ludzi, by w proteście umierali z pragnienia… 
 
 
 
Magdalena Kubasiewicz, Kołysanka dla czarownicy
 16 lutego 2022
 
 
Jagoda, specjalistka od klątw, przez złośliwych zwana Wilczą Jagodą, ma trzy problemy. Młodą czarownicę, chcącą zostać jej uczennicą, krewnych mających skłonności do pakowania się w kłopoty oraz rzuconą przed laty klątwę, może mocno namieszać w życiu wiedźmy. Jagoda musi odkryć, jakie sekrety skrywała jej prababka, powstrzymać pewną potężną i złaknioną krwi czarodziejkę, a w przerwach jeszcze ułożyć plan nauczania dla młodej czarownicy. Na dodatek w Warszawie dochodzi do fali zbrodni, w której brat Jagody o mały włos nie zostaje zabity. Czy sprosta tym zadaniom, zachowując życie oraz zdrowe zmysły?
 
 
 
John Garth, 
John R.R. Tolkien i jego światy. Miejsca, z których wyrosło Śródziemie
 16 lutego 2022
 
 
Nowa książka Johna Gartha, wybitnego znawcy twórczości J.R.R. Tolkiena, poświęcona jest miejscom, wydarzeniom historycznym i zjawiskom kulturowym, które inspirowały twórcę "Władcy Pierścieni" podczas tworzenia świata Śródziemia. Natchnienia dostarczyły mu przede wszystkim krajobrazy Wielkiej Brytanii – szczególnie ukochany przez Tolkiena region West Midlands i okolice Oksfordu – ale ważną rolę odegrały też zamorskie krainy i widoki z różnych stron świata. Odkrywamy wraz z autorem źródła i pierwowzory Shire’u i Hobbitonu, doliny Rivendell, Błyszczących Pieczar w Helmowym Jarze i wielu innych miejsc w Śródziemiu – górskich pejzaży, puszcz i lasów, rzek, jezior, morza i wybrzeży. Dostrzegamy bogactwo związków między osobistymi doświadczeniami pisarza, jego lekturami i zainteresowaniami naukowymi jako profesora w Leeds i Oksfordzie a kreowaną fikcyjną rzeczywistością. Ogromne znaczenie ma towarzyszący rozważaniom materiał ilustracyjny. Wśród ponad stu ilustracji znalazły się rysunki i obrazki samego Tolkiena, dzieła innych artystów, zdjęcia archiwalne, mapy i współczesne fotografie. Książka zaprasza czytelnika w niezwykłą podróż po życiu i wyobraźni jednego z cieszących się światową sławą autorów, pozwalając zarazem zbadać skomplikowane relacje między realnością a fantazją.
 
 
Christina Sweeney-Baird, Koniec mężczyzn
 23 lutego 2022
 
 
Szkocja, rok 2025. Na oczach doktor Amandy MacLean umiera pacjent, który przed chwilą trafił do szpitala. Niedługo taki sam los spotyka kolejną osobę. I kolejną. Wszystko wskazuje na to, że to nowa, śmiertelna choroba, której nie sposób zatrzymać. I która atakuje tylko mężczyzn. Gdy władze lekceważą ostrzeżenia ze strony MacLean, sytuacja w szybkim tempie staje się tragiczna. Lokalne ognisko błyskawicznie przybiera rozmiary globalnej pandemii. Połowa populacji żyje w strachu przed śmiertelną chorobą. Doktor MacLean walczy z wirusem na pierwszej linii, antropolożka Catherine stara się uwiecznić zachodzące w społeczeństwie zmiany. Elizabeth jako jedna z naukowczyń pracuje nad szczepionką, która może powstrzymać zarazę. W przerażająco realistycznym thrillerze Christina Sweeney-Baird opowiada o przemianie świata, którego przetrwanie zależy wyłącznie od kobiet. 
 
 
 
Marek Krajewski, Demonomachia
 23 lutego 2022
 
 
Wciągająca powieść o demonach i Galicji przełomu XIX i XX wieku. Gimnazjalista Stefan Zborski nie może pogodzić się z nagłą śmiercią ojca. Pragnie znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania, których nie zdążył zadać mu za życia. Choć nie wierzy w istnienie świata duchów, to jednak — pod wpływem irracjonalnego impulsu — organizuje seans spirytystyczny. Nieśmiadom mocy, w jaką podczas seansu wyposażyły go demony, Stefan rzuca klątwę na żydowskiego chłopca. Szlomek w najmniej spodziewanych momentach wije się jak wąż i wydaje z siebie wwiercające się w umysł kocie wrzaski. Oto początek śledztwa w sprawie demonicznej. Rozmodleni Żydzi z Podgórza i orgie artystów młodopolskiego Krakowa, siła rozumu i moc wiary, niewinna miłość i bezduszne wyuzdanie. Na granicy dwóch światów niedoszły egzorcysta Zborski szuka odpowiedzi na pytanie: „Czy dybuki istnieją?”. 
 
 
 
Kiran Millwood Hargrave, Sofia, dziewczyna z kościanego domu
 23 lutego 2022 
 
 

Przygoda, historia i magia – w nowej, pasjonującej powieści Kiran Millwood Hargrave dla młodych czytelników! Poznajcie Sofię, literacką siostrę Isabelli „z atramentu i gwiazd”. „W ruinach dawnego klasztoru na przedmieściach Sieny pewna dziewczynka zbudziła się ze snu w kaplicy cmentarnej (…). Nad jej głową niczym lśniący baldachim zwisała girlanda ze złoconych paliczków stóp, w popękanych ścianach tkwiły zaś zęby, rozsiane jak gwiazdy na nocnym niebie.Ale ona się nie bała. Ten budynek ze złotych kości był jej domem, a tego dnia przypadały jej dwunaste urodziny”. Dla Sofii miał to być dzień wyjątkowy. Mama, która zazwyczaj spędzała godziny na misternym rzeźbieniu ozdób i pudełek z kości (a robiła to jak nikt inny!), obiecała, że tym razem będą świętowali jak należy, całą rodziną. Musi tylko ostatni raz wybrać się do miasta, a potem „koniec z tym”. Kiedy wróci, Sofia dostanie swoje wymarzone przyjęcie i podarunek o wiele cenniejszy – „prawdę”. Jednak prawda nie miała zostać ujawniona… Tego dnia mama nie wróciła do kościanego domu, a Sofia i jej młodszy brat Ermin trafili do klasztornego sierocińca. Jedynym wyjściem była ucieczka. Gdzie zaprowadzą dzieci labirynty podziemnych ulic włoskiego miasteczka znaczone śladem z kości i skrzeczeniem ptaków? Kim jest nowo poznany towarzysz ich podróży? Jakie tajemnice kryją wieże Sieny? I czy Sofia zobaczy jeszcze mamę? Kolejna po "Dziewczynce z atramentu i gwiazd" oraz "Wyspie na końcu świata" mroczna i piękna opowieść pióra młodej brytyjskiej autorki zaprowadzi was tym razem do serca Włoch, na toskańskie wzgórza. 
 
 
 Kurt Vonnegut, Ryan North, Albert Monteys, Jacek Żuławnik,
komiks Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca
  24 lutego 2022
 
 
 
Pierwsza wierna komiksowa adaptacja klasycznej powieści Kurta Vonneguta, jednego z najważniejszych antywojennych dzieł, jakie kiedykolwiek powstały. To opowieść o życiu Billy’ego Pilgrima, będąca farsowym spojrzeniem na okropności i tragedię wojen, w których walczą i giną dzieci, a także poruszająca rozprawa o niedoskonałości ludzkiej natury. Twórcami tej adaptacji są nagrodzony Eisnerem scenarzysta Ryan North („How to Invent Everything”) oraz nominowany do Eisnera rysownik Albert Monteys („¡Universo!”).
 
 
Simon Jimenez, Ptaki, które zniknęły
 25 lutego 2022
 

Do samotnej kobiety trafia pod opiekę tajemnicze dziecko, co na zawsze zmienia życie ich obojga. Wielu rzeczy się po tym rejsie spodziewałem. Nie spodziewałem się, że zyskam rodzinę. Kapitan statku, nieskrępowana czasem. Nieme dziecko, dźwigające brzemię niewyobrażalnej mocy. Tysiącletnia kobieta, dręczona przez życiowe błędy. W tej niesamowitej debiutanckiej powieści, spinające czas i przestrzeń w jedność, wszyscy ci samotnicy odnajdą w sobie to, czego im brakowało - własne miejsce, przepełnione miłością. Bezpieczną przystań, w której można zacząć życie od nowa. Lecz przyszłość już jest ich spragniona, i kiedy ich dogoni, zagrozi rozbiciem tej kruchej i efemerycznej rodziny.

 

Peter S. Beagle, W Kalabrii
 28 lutego 2022 
 

Autor słynnego „Ostatniego jednorożca“ powraca z nową, kunsztownie opowiedzianą współczesną baśnią o jednorożcach. Claudio Bianchi od wielu lat mieszka samotnie na zboczu wzgórza w malowniczej Kalabrii w południowych Włoszech. Wierny swym przyzwyczajeniom i podejrzliwy wobec obcych, Claudio zawsze opierał się zmianom, preferując uprawę roli i pisanie wierszy. Ale pewnego chłodnego poranka w jego gospodarstwie zjawia się istota rodem ze snów. Kiedy Claudio przychodzi jej z pomocą, ten akt dobroci przewraca jego mały świat do góry nogami. Skromny rolnik nagle musi się mierzyć z wścibstwem gapiów, natarczywymi dziennikarzami i z kimś jeszcze bardziej złowrogim. Liryczna, porywająca i mądra powieść „W Kalabrii“ potwierdza renomę Petera S. Beagle'a jako jednego z najbardziej legendarnych autorów fantasy.

 

Anna Szumacher, W pożyczonym czasie
 luty 2022

  

Maria Dee, twardo stąpająca po ziemi 21-letnia studentka prawa, za namową koleżanek trafia do... prawdziwej jasnowidzki. Z czasem zaczyna korzystać z jej trafnych przepowiedni, by ułatwić sobie podróż przez życie zawodowe i egzaminy, aż do dnia, w którym kolejna wróżba przepowiada jej śmierć. Jednak gdy Marii udaje się uniknąć przeznaczenia, cały świat zdaje się nagle sprzysiąc przeciw niej i dla zachowania równowagi, uśmiercić. Przerażona dziewczyna za pomocą jasnowidzki zawiera pakt z Kindredem – tajemniczym starszym mężczyzną. W zamian za przedłużenie życia i oszukanie śmierci Maria musi dołączyć do jego grupy i pomóc wykonać pewne tajemnicze zadania. Aby to zrobić, musi nauczyć się nowych, nie zawsze naturalnych, umiejętności. Jednak dziewczyna w obawie, że jej nowy towarzysz coś przed nią ukrywa, nie zamierza tak łatwo pogodzić się z losem i zaczyna planować, jak wyplątać się z diabelskiego kontraktu. „W pożyczonym czasie” to pierwszy tom utrzymanego w klasycznych ramach urban fantasy "Cyklu Marii Dee" umiejscowionego we współczesnej Ameryce Północnej, a czerpiącego z miejskich legend, historii oraz podań Stanów Zjednoczonych i Kanady.

 
 SERIALE
 
Wikingowie. Valhalla - 25 lutego
 
 
  
Wszystkie opisy i okładki pochodzą z materiałów wydawców.

 

Hop do zapowiedzi marca 2022.

14 komentarzy:

 1. Kilka naprawdę mnie zainteresowało 👍

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet ja widzę dla siebie kilka propozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest kilka pozycji na któe czekam, jak najnowsza książka Magdaleny Kubasiewicz oraz Sofia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytułów jest tak dużo, że myślę iż każdy znajdzie coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Trochę szkoda, że nie widziałem wszystkich odcinków Wikingów, odciąga mnie to trochę by brać się za duchową kontynuację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie obejrzałam do końca poprzedniej serii, a zamierzam dać szansę tej, tym bardziej, że nie jest to bezpośrednia kontynuacja - o czym świadczą nowe czasy oraz nowi bohaterowie. Ciebie też namawiam do oglądania!

   Usuń
 6. Uuu zapowiadają się fajne historię, już dawno nic nie czytałam z fantastyki a mam na nią ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mimo że fantastyka to mój ulubiony gatunek, to zestawienie nie bardzo mi przypasowało. Zaciekawiła mnie tylko "Patrycjuszka" i "Pani dobrego znaku" - serii nie zaczęłam czytać, ale planuję w przyszłości to nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie gorąco namawiam do przeczytania serii Kresa - ma bardzo oryginalny świat i rewelacyjnie skonstruowanych bohaterów!

   Usuń
 8. "Podziemie pamięci" mnie kusi ❤

  OdpowiedzUsuń
 9. Odkąd zobaczyłam zapowiedź "Demonomachii" nie mogę oderwać oczu od okładki!
  Ponadto "Podziemie pamięci" wydaje się intrygujące ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jest kilka interesujących pozycji, ale najbardziej czekam na Wichry zimy George'a R.R. Martina

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.