30 maja 2020

zapowiedzi fantasy i science fiction na czerwiec 2020

W czerwcu niejedno czytelnicze serce zabije szybciej, bo wreszcie będzie będzie w czym wybierać. Ja czekam najbardziej na na popularnonaukowego Wiedźmina. Historię fenomenu, jestem też ciekawa science fiction Gwiazdy moim przeznaczeniem, powieści historycznej Ostatnie lato Wandalów i drugiego tomu Dziedzictwa Oriszy. Myślę, że miłośnicy grozy nie przejdą obojętnie obok Wyspy doktora Moreau. I czytam już pięknie wydaną antologię Fantastyczne pióra. A Wy na co ostrzycie sobie ząbki w tym miesiącu? Napiszcie koniecznie w komentarzach! 


Adam Flamma, Wiedźmin. Historia fenomenu 
3 czerwca 
recenzja

 
Wiedźmin jest dla Polaków tym, czym Superman dla Amerykanów i Asteriks dla Francuzów: narodową marką o zasięgu globalnym. Nie stał się nią od razu; szlak ku wielkości był trudny i pełen niebezpieczeństw. Ostatecznie jednak Geralt z Rivii, łowca potworów, osiągnął coś, co udało się nielicznym. Stał się ikoną gatunku fantasy i najlepszym polskim towarem eksportowym. Adam Flamma opisuje genezę fenomenu Wiedźmina, odsłania kulisy powstawania opowiadań, powieści, komiksów, gier, filmu i seriali. Rozkłada popularność Białego Wilka na czynniki pierwsze i tłumaczy, dlaczego Andrzej Sapkowski, powołując go do życia, nie popełnił żadnego błędu. Bogato ilustrowana, pełna ciekawostek i nieznanych faktów książka zawiera również 17 wywiadów, m.in. z samym Andrzejem Sapkowskim, a także z Bogusławem Polchem, Markiem Brodzkim, Jackiem Rozenkiem, Tomaszem Bagińskim i muzykami Percival Schuttenbach. Dzięki tym ludziom o Geralcie z Rivii słyszeli wszyscy miłośnicy kultury popularnej pod każdą szerokością geograficzną. To pierwsza i jedyna biografia Wiedźmina. Biografia, na którą w pełni zasłużył. I na którą wszyscy czekali.

Tomi Adeyemi, Dzieci prawdy i zemsty
2. tom cyklu Dziedzictwo Oriszy 
3 czerwca
recenzja

 


Zélie i zbuntowana księżniczka Amari zdołały przywrócić magię w krainie Oriszy. Nie przewidziały jednak, że rytuał obudzi uśpione moce nie tylko w magach… Teraz w kraju dochodzi do zabójstw arystokratów, a w odwecie armia urządza polowania na całe wioski. Nad królestwem zawisa widmo wojny domowej.
Czy Zélie znajdzie sposób, by pojednać skłócone strony i utorować Amari drogę do tronu? Od tego zależy ocalenie Oriszy i jej mieszkańców. Jeśli znów wybuchnie wojna, królestwo upadnie… 

Ransom Riggs, Konferencja ptaków
5. tom cyklu Pani Peregrine
3 czerwca

 
Powrót do niezwykłego świata osobliwych dzieci pani Peregrine w piątej części bestsellerowego cyklu. Po „Mapie dni”, która rzuciła bohaterów prosto w dotąd nieodkryty świat amerykańskich osobliwców, pojawiło się mnóstwo pytań i wątków, a tym samym nowych sprzymierzeńców i wrogów.
Jacob wyrusza z misją, którą na łożu śmierci powierzył mu H – człowiek dysponujący ważnymi informacjami o sekretnym życiu dziadka Jacoba, Abe’a. Noor Pradesh, nowa w osobliwym świecie, ma bezpiecznie dotrzeć do kobiety znanej jako V. Wymieniona w przepowiadającym apokalipsę starym proroctwie Noor ucieka przed pościgiem. Od jej ocalenia zależy los całej osobliwości. Czas mija nieubłaganie, a nasi bohaterowie muszą rozwikłać wiele skomplikowanych zagadek.
Bohatersko zmagając się z wrogami, Jacob Portman wkracza na nieznane terytoria. „Konferencja ptaków” jest najnowszą częścią uwielbianej przez czytelników bestsellerowej serii o osobliwych dzieciach pani Peregrine.  
Paulina Hendel, Czarny świt
3 czerwca 

 Ostatni tom bestsellerowej serii "Żniwiarz" nie da ci zasnąć spokojnie! Mówią, że demony, zabobony i czary odeszły już do przeszłości. Czy na pewno?
Po epoce wiedźminów przyszedł czas na żniwiarzy. Słowiańskie demony, tajemnicze potwory i pradawne niebezpieczeństwo, które nie da o sobie zapomnieć. Tylko żniwiarze są w stanie ocalić ludzkość przed mrokiem. Dołącz do Magdy, Feliksa i Mateusza. Daj się porwać! Choć niekoniecznie jakiejś strzydze…
Fantastyczne pióra
antologia opowiadań portalu fantastyka.pl
15 czerwca 
recenzja

„Ta antologia wyróżnionych opowiadań z fantastyka.pl jest świadectwem talentów i potencjału, jaki kryje się w naszych autorach. Mam nadzieję, że w przyszłości, gdy już zrobią wielkie kariery, będą pamiętali o korzeniach – o „Nowej Fantastyce” i naszej stronie internetowej, o całej wspaniałej społeczności, która tu powstała." Jerzy Rzymowski (redaktor naczelny Nowej Fantastyki) Tytuł mówi sam za siebie. Antologia prezentuje opowiadania wyróżnione w roku 2018 przez użytkowników portalu fantastyka.pl. Znajdziecie tam również mnóstwo innych znakomitych tekstów. To naprawdę świetne miejsce, żeby szlifować fantastyczne pióro. Agnieszka Fulińska (historyczka, tłumaczka fantastyki, pisarka, członkini Loży NF) „Zdobycie wyróżnienia za najlepsze opowiadanie na portalu fantastyka.pl – Brązowego Piórka – nie jest łatwe. Loża NF (gremium osób przyznających te nagrody) to dziewięciu takich, którym nie chciałoby się podpaść. Twarde, wredne, wyjątkowo upierdliwe skubańce, nieznające ni litości, ni łaski. A przy tym utalentowani i doświadczeni twórcy. Czy warto sięgać po opowiadania, które znalazły aprobatę w ich oczach? Przekonajcie się sami. Peace!” Piotr T. Dudek (pisarz, przewodniczący Loży NF w latach 2016-2018)

Jakub Urbańczyk, Ostatnie lato Wandalów
16 czerwca 
recenzja

Rok 556. W na wpół opuszczonym kraju między Wisłą a Odrą potomkowie dawnych mieszkańców próbują przetrwać pod przewodem starego kraka. Jego synowie ostrzą sobie zęby na tron, jego córka, Wanda, nie chcąc wyrzec się miłości do ukochanego, decyduje się na radykalny krok, pod królewskim wzgórzem lęgną się ciemne siły. Możni spiskują, obcy i swoi grożą wojną, a okrutni bogowie łakną zemsty. Potwory jak ludzie i ludzie jak potwory. Stary świat chyli się ku upadkowi…

„Kto by tam chciał babę, co zamiast prząść i gotować jeździ konno i strzela z łuku?” - pyta jeden z bohaterów, gdy opowieść się ledwie zaczyna i dopiero poznajemy krainę nad Vistlą. „Ostatnie lato Wandalów” to historia wielu mężczyzn i kilku charakternych kobiet. W tym tej jednej, słynnej „Wandy, co Niemca nie chciała”. Tyle że w świetnej powieści Jakuba Urbańczyka wszystko jest inaczej niż w legendzie. Dałam się porwać w wartki, gęsty od zdarzeń i znaczeń nurt „Ostatniego lata Wandalów”. Zafrapował mnie świat Wandalów i Sklawinów, bo choć stworzony przez Urbańczyka ze strzępów przekazów i kronik, wydaje się namacalny i rzeczywisty. Atutem opowieści są bohaterowie - wyraziści i zdecydowani, choć niejednoznaczni. Zostali ze mną na długo. Wypełnili pustkę na wzgórzu nad Vistlą. - Elżbieta Cherezińska
Suzanne Collins, Ballada ptaków i węży
prequel cyklu Igrzyska Śmierci
17 czerwca 


 
Ambicja go napędza. Rywalizacja go motywuje. Jednak władza ma swoją cenę.
Dziesiąte Głodowe Igrzyska rozpoczyna poranek dożynek. Na Kapitolu osiemnastoletni Coriolanus Snow przygotowuje się, by jak najlepiej wykorzystać szansę na chwałę – jako mentor. Jego rodzinny dom podupadł i kruchy los mężczyzny zależy teraz od tego, czy Coriolanus zdoła pokonać innych mentorów urokiem i sprytem.
Tyle że los nie bardzo mu sprzyja. W udziale przypadła mu dziewczyna z Dystryktu Dwunastego, najbiedniejszego z biednych. Losy obojga splotą się ciasno – każda decyzja, jaką podejmie Snow, może prowadzić do sukcesu lub porażki, triumfu lub klęski. Na arenie walka trwa aż do śmierci, ale poza areną Coriolanus zaczyna współczuć trybutce… Wie jednak, że musi zrównoważyć obowiązek postępowania według zasad z chęcią przetrwania niezależnie od ceny.

Brandon Sanderson, Dawca przysięgi
część I (nowe wydanie w twardej okładce)
 17 czerwca

W „Dawcy Przysięgi”, trzecim tomie bestsellerowego Archiwum Burzowego Światła, ludzkość musi stawił czoło nowemu Spustoszeniu i powrotowi Pustkowców – wroga, którego liczebność jest równie wielka, jak pragnienie zemsty.
Alethyjskie armie pod dowództwem Dalinara Kholina odniosły chwilowe zwycięstwo, jednak cena była straszliwa: Parshendi przywołali gwałtowną Wielką Burzę, która teraz niszczy świat, a jej przejście uświadamia niegdyś spokojnym i potulnym parshmenom prawdziwą grozę ich trwającego wiele tysiącleci uwięzienia. Podczas desperackiej misji, by ostrzec rodzinę przed nowym zagrożeniem, Kaladin Burzą Błogosławiony musi pogodzić się ze świadomością, że ich gniew może być całkowicie uzasadniony.
Wysoko w górach pond burzami, w wieży Urithiru, Shallan Davar bada cuda starożytnej twierdzy Świetlistych Rycerzy i odkrywa mroczne tajemnice kryjące się w jej głębinach. Dalinar zaś uświadamia sobie, że jego święta misja zjednoczenia ojczystego Alethkaru miała zbyt ograniczony zasięg. Jeśli wszystkim narodom Rosharu nie uda się zapomnieć o krwawej przeszłości Dalinara, by się zjednoczyć – i o ile samemu Dalinarowi nie uda się stawić czoła tej przeszłości – nawet powrót Świetlistych Rycerzy nie zapobiegnie końcowi cywilizacji. 
James S.A. Corey, Gniew Tiamat
8. tom cyklu Expanse 
17 czerwca

Otwarto ponad tysiąc trzysta wrót do układów słonecznych rozsianych w galaktyce, ale w miarę jak ludzkość buduje swe międzygwiezdne imperium na ruinach obcych, coraz bardziej wzbierają tajemnice i zagrożenia.
W martwych układach, gdzie wrota prowadzą do czegoś dziwniejszego od obcych planet, Elvi Okoye prowadzi desperackie badania natury ksenocydu, do którego doszło zanim pojawiły się pierwsze istoty ludzkie i poszukiwania broni do walki z siłami na granicy niewyobrażalnego. Choć cena wiedzy może być wyższa, niż będzie gotowa zapłacić.
W sercu imperium Teresa Duarte przygotowuje się na przyjęcie ciężaru boskich ambicji jej ojca. Socjopatyczny naukowiec Paolo Cortázar i mefistofelesowski więzień James Holden to tylko dwa niebezpieczeństwa w pałacu pełnym intryg, lecz Teresa też ma swoje tajemnice i plany, których nie domyśla się jej ojciec, cesarz.
Rozrzucona po imperium załoga Rosynanta prowadzi zajadłą walkę opóźniającą umacnianie się autorytarnego reżimu Duarte. Zanikają wspomnienia starego ładu, a coraz pewniejsza wydaje się przyszłość wiecznej władzy Lakonii, a wraz z nią bitwa, której ludzkość nie może wygrać, bo odwaga i ambicja nie wystarczą, by uporać się z koszmarem kryjącym się między światami…
Herbert George Wells, Wyspa doktora Moreau
17 czerwca

 
Edward Pendric, jedyny ocalały z katastrofy statku rozbitek, trafia na tajemniczą wyspę, którą zamieszkuje ekscentryczny, genialny naukowiec doktor Moreau oraz jego pomocnik Montgomery. Pasją doktora Moreau jest fizjologia – nieustannie pracuje nad krzyżowaniem rozmaitych gatunków zwierząt, wzbogacając je jednocześnie o ludzkie cechy. Te przerażające i makabryczne eksperymenty wkrótce wymykają się spod kontroli i na wyspie zaczyna się prawdziwy horror.
„Wyspa doktora Moreau” to nie tylko komentarz do teorii ewolucji, boskiej kreacji czy dychotomii natura–kultura, współcześni czytelnicy bez trudu odkryją, że książka Georga Herberta Wellsa, mimo ponad 120 lat od czasu ich wydania, wciąż wydaje się niezwykle aktualna. W obliczu nowych odkryć z zakresu biotechnologii, technik klonowania i genetycznego modyfikowania organizmów, nabiera wręcz profetycznego charakteru. Wells po raz kolejny udowadnia, że rozwój nauki nie tylko daje ludzkości nadzieję na lepszą przyszłość, ale może wieść nasz gatunek na krawędź zagłady.
 Diana Wynne Jones, Ruchomy zamek Hauru
1. tom serii Zamki
20 czerwcaMłoda Sophie Kapeluszniczka, z krainy zwaną Ingarią, przykuwa niechcianą uwagę czarownicy i zostaje zamieniona w staruszkę… Decydując, że nie ma nic do stracenia, wyrusza do ruchomego zamku czarodzieja Hauru, który podobno zjada dusze młodych dziewcząt…
W zamku Sophie spotyka Michaela, ucznia Hauru, oraz Kalcyfera, demona ognia, z którym zawiera pewien pakt.
Lech Jęczmyk, Życie jako okręt oglądany od spodu
20 czerwca 


 

 

Czternasta książka w serii „Krytycy o fantastyce” zbiera teksty okołofantastyczne Lecha Jęczmyka – redaktora, tłumacza i wydawcy. 
Czternasta książka w serii "Krytycy o fantastyce" zbiera teksty okołofantastyczne Lecha Jęczmyka - redaktora, tłumacza i wydawcę. Są tu felietony, wstępy do antologii, posłowia do książek. Do książki weszła także wybrana przez Autora i redaktora książki, Marka Oramusa, publicystyka z poprzednich książek Lecha Jęczmyka. Autor ze swadą i wielkim znawstwem opowiada o Dicku, Strugackich, Le Guin i innych wielkich pisarzach science fiction. Ostatni dział to rozmowy z autorem.Alfred Bester, Gwiazdy moim przeznaczeniem
26 czerwca 
recenzja


 

Jest XXV stulecie, złoty wiek ludzkości, międzyplanetarnych podróży i rewolucyjnych technologii, ale też wiek kosmicznych rabusiów i wszechwładnych koncernów.
Gully Foyle, samotny rozbitek od miesięcy uwięziony na wraku dryfującym między planetami, marzy o jednym. Przeciętny do bólu, bez wykształcenia, umiejętności i ambicji, chce tylko przeżyć. Gdy w końcu pojawia się nadzieja, przelatujący frachtowiec ignoruje sygnały z wraku i zostawia rozbitka na śmierć.
Lecz Foyle nie popada w czarną rozpacz. Ogarnia go wściekłość. Poprzysięga zemstę załodze frachtowca i jego armatorowi. Gnany żądzą odwetu cudem doprowadza wrak do użytku i rusza w długi pościg, który z przeciętniaka uczyni niemal nadczłowieka… 


Frank Herbert, Mesjasz Diuny  
2. tom serii Kroniki Diuny
30 czerwca 
 
 

Minęło kilkanaście lat, odkąd Fremeni pod dowództwem Paula Muad'Diba pokonali połączone siły Harkonnenów i imperialnych sardaukarów. Paul poślubił księżniczkę Irulanę i zasiadł na tronie Imperium. Pustynna Arrakis, zwana Diuną, jest stolicą wszechświata, a Imperator Paul Atryda wydaje z niej poprzedzone proroczymi wizjami rozkazy. Tymczasem stare ośrodki władzy - Bene Gesserit, Gildia Kosmiczna i Bene Tleilax - zawiązują spisek przeciw nowemu Imperatorowi.
Czczony niczym bóg, Paul Muad’Dib wpada w pułapkę, jaką zastawiła na niego prorocza moc: zna dokładnie każdą chwilę swojej przyszłości, każdy swój ruch, każdą decyzję i — przede wszystkim — swój straszliwy finał...Wszystkie opisy i okładki pochodzą z materiałów wydawców. 

Hop do zapowiedzi na lipiec 2020.


13 komentarzy:

 1. Sporo ich, ale na razie nic z tego mi się nie rzuciło w oczy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno nową Collins kupię, a z tyłu głowy dojrzewam do decyzji o zapoznaniu się z Diuną :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ransom Riggs, Konferencja ptaków już czeka na mnie w Polsce.
  Poza tym planuję jeszcze przytulić:
  Jakub Urbańczyk, Ostatnie lato Wandalów;
  Brandon Sanderson, Dawca przysięgi, część I;
  Herbert George Wells, Wyspa doktora Moreau;
  Alfred Bester, Gwiazdy moim przeznaczeniem
  James S.A. Corey, Gniew Tiamat;

  OdpowiedzUsuń
 4. Kupuję nowe Expanse na 100 procent, i tą książkę o Wiedźminie, jeśli będzie mieć dobre recenzje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeżeli chodzi o Ruchomy Zamek Hauru, to anime jest naprawdę świetne!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mogę się doczekać na tego Wiedźmina i nowości od Vespera - w ogóle już się nastawiam na to, że mój portfel będzie w tym miesiącu cierpiał. :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Kupa kupy i odgrzewanych kotletów... A odnośnie Urbańczyka - czy ta slavic fantasy zawsze musi być taka przaśna i nadęta?

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem bardzo ciekawa kolejnego tomu opowieści o Pani Peregrine, podobnie jak z niecierpliwością wyczekuję nowej książki z cyklu Igrzyska Śmierci, prequela, mimo że początkowo dosyć sceptycznie byłam do tej pozycji nastawiona...

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie prequel do The Hunger Games jest na mojej liście, choć szczerze muszę tutaj przyznać, że nie spodziewam się, że opowieść przebije główną serię ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wyspę doktora Moreau czytałam dawno temu. Od niej zaczęłam przygodę z Wellsem

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja najbardziej czekam na "Balladę ptaków i węży" i tą książkę o fenomenie Wiedźmina. Mam nadzieję, że się na nie doczekam ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. no jest parę fajnych propozycji, na pewno jest na co czekać :-). Hauru w nowym wydaniu wygląda obłędnie!

  OdpowiedzUsuń
 13. "Ostatnie lato Wandalów" i "Wiedźmin" mnie kusi bardzo.

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.