30 czerwca 2020

zapowiedzi fantasy i science fiction na lipiec 2020

Oto zapowiedzi na lipiec 2020. Znów będzie ciekawie, a ja najbardziej czekam na Przeklętą, Czerń nie zapomina i Gdzie dawniej śpiewał ptak. Przy okazji chciałbym Wam też polecić książkę profesora Lichańskiego, znakomitego specjalisty od Tolkiena, retoryki i teorii literatury, której dodruk powinien być dostępny w drugiej połowie miesiąca. Dajcie koniecznie znać, na co ostrzycie sobie ząbki w lipcu w komentarzach!


Frank Miller, Thomas Wheeler, Przeklęta
1 lipca
recenzja


Czas królów minął. Miecz wybrał swoją królową.
Pradawną krainę druidów pustoszą Czerwoni Paladyni, orędownicy nowej wiary. Palą wioski i wyrzynają w pień ich mieszkańców. Nie znają litości. Krzyżują starców, kobiety i dzieci.
O Nimue mówi się, że jest PRZEKLĘTA. Jako dziecko zaatakowana przed demona, nosi na plecach ślady tej potyczki - dziwne, od lat niezabliźnione rany. Niektórzy szydzą z dziewczyny, a inni się jej boją. Nimue desperacko pragnie wyjechać gdzieś daleko, najlepiej za morze. Nie zdąży - jej wioskę także zaatakują Czerwoni Paladyni.
Matka tuż przed śmiercią powierza jej tajemniczy pakunek, który dziewczyna ma dostarczyć Merlinowi. Tylko jak znaleźć legendarnego czarodzieja w kraju ogarniętym wojną? Z pomocą przychodzi jej najemnik Artur.
Razem wyruszają w pełną niebezpieczeństw podróż, u kresu której Nimue odkryje swoje prawdziwe przeznaczenie.
Thomas Wheeler w porywający sposób opowiada na nowo legendy arturiańskie, czyniąc ich główną bohaterką wszechpotężną Panią Jeziora. Książkę zilustrował sam FRANK MILLER - legendarny twórca takich komiksów jak Batman. Powrót Mrocznego Rycerza, 300 i Sin City.





Magdalena Świerczek-Gryboś, Trupokupcy
1 lipca



Żadna droga nie prowadzi już przez las, oprócz ścieżek trupokupca.
W niedalekiej przyszłości szaleńcza walka z ociepleniem klimatu doprowadza do katastrofy: budzi stare duchy i skazuje ludzkość na ich łaskę.
W niewielkiej wsi Stare Olchy trupokupiec pobiera od mieszkańców zapłatę dla tajemniczej istoty. W zamian nie doskwierają im głód ani choroby, karmią się bowiem tym, co „wyjdzie z lasu”. Gdy w okolicy pojawiają się zbiry zwane juchochłepcami, zagrażając wsi, bohaterowie nie mają wyboru. Muszą zawierzyć nieznanemu i sprzymierzyć się z niepojętymi siłami.
Postapokaliptyczna, nawiązująca do mitów słowiańskich i retrofuturystycznej estetyki, zjawiskowa opowieść o przetrwaniu w świecie, gdzie białe słońce i głodne bóstwa zmuszają do poszukiwania zupełnie nowych dróg i znaczeń. 





Brandon Sanderson, Dawca przysięgi tom 2. (nowa, twarda okładka)
3. tom cyklu Archiwum Burzowego Światła
1 lipca


Na Rosharze trwa wojna. Przebudzeni parshendi – pieśniarze – pod wodzą służących Odium Stopionych wydają się niepowstrzymani. Wieczna Burza nieubłaganie powraca, za każdym razem sprowadzając śmierć i zniszczenie na ludzkie osady. Dalinar Kholin, udręczony powracającymi wspomnieniami przeszłości i nieżyjącej żony, nie szczędzi wysiłków, by zbudować koalicję ludzkich królestw, odkrywając przy tym swoje moce Kowala Więzi. Jednakże Odium ma wiele sług i wygląda na to, że jest przygotowany na każdą możliwość, a Świetlistym Rycerzom zagraża również tajemnica, która wcześniej doprowadziła do Odstępstwa ich starożytnych poprzedników.
Elhokar, Adolin, Shallan i Kaladin docierają do Kholinaru i odkrywają, że choć miasto jeszcze nie upadło, ich misja może się okazać o wiele trudniejsza, niż się spodziewali. Ludzie szepczą o mrocznej sile, która opanowała pałac i królową Aesudan, po ulicach zaś wędrują wyznawcy dziwacznego Kultu Chwil. A jedynym, co chroni miasto przed upadkiem, jest Straż Muru i jej tajemniczy dowódca, marszałek Lazur.
Tymczasem ostatnia z Parshendich, Venli, zaczyna pojmować, jakie skutki przyniosła jej decyzja, by odnaleźć starożytnych bogów pieśniarzy, i jaki los czeka pieśniarzy pod władzą Odium.  




Bjørn Andreas Bull-Hansen, Jomswiking. Winlandia 
1 lipca

Torstein Szkutnik, syn Tormoda, przebył daleką drogę. Gdy jako dwunastolatek wyruszał, by odnaleźć brata, był jedynie niewolnikiem. Po ośmiu latach tułaczki i walki o przetrwanie został hovdingiem, przywódcą grupy wojowników z Jomsborga. Jednak ani jemu, ani towarzyszącym mu jomswikingom nie dane było zaznać spokoju. Ich wędrówka dopiero się zaczynała.
Po bitwie pod Svolder Torstein wraz ze swoimi wojownikami musi umykać przed gniewem ludzi Olafa Tryggvasona. Zdeterminowani, by zachować wolność i niezależność, jomswikingowie decydują się na przeprawę przez ocean. W niemal mitycznej Winlandii rosnąć mają lasy modrzewiowe. Zbudowane z ich drewna statki pozwoliłyby Torsteinowi zapewnić przyszłość swojej rodzinie i ludziom, którzy mu zaufali. Żaden z zaprawionych w bojach jomswikingów nie spodziewa się jednak, z kim przyjdzie im się zmierzyć w odległych krainach na zachód od Islandii.
Jomswiking. Winlandia daje czytelnikom wyjątkowy wgląd w życie pierwszych osadników Ameryki Północnej i konfliktów, które powstały z potężnymi rdzennymi mieszkańcami tego obszaru.



Ray Bradbury, Green Town
3 lipca 

 

Książka składa się z trzech powieści z cyklu "Greentown": "Słoneczne wino", "Jakiś potwór tu nadchodzi" oraz "Farewell Summer".
Niezwykłe historie o krainie dzieciństwa, widzianej z wielką nostalgią i miłością. Rozgrywające się w małym, sennym miasteczku Green Town opowieści dotykają problemów budzenia się samoświadomości, są wielką afirmacja życia, codziennych wydarzeń i rytuałów. 











Paweł Zych, Atlas legend
6 lipca




Bogato ilustrowana książka "Atlas legend" Pawła Zycha, autora popularnych "Bestiariuszy słowiańskich", rozpoczyna nowy cykl poświęcony polskim podaniom.
Podzielona na pięć części, przedstawia barwne historie z województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Autor nie tylko przytacza opowieści z poszczególnych miast i wiosek, lecz przenosi je także na mapy, odwzorowując opisywane postaci, miejskie uliczki i zabytki architektoniczne.
Dzięki lekturze można się między innymi dowiedzieć, w którym mieście grasował afrozbójnik, skąd się wzięła nazwa Ząbkowice, gdzie kąsał prawampir, czym zaowocowało spotkanie Władysława Łokietka z drwalami w Puszczy Noteckiej oraz którędy przechodzi wrocławska upiorna procesja.
To wspaniała pozycja, która w zabawny i przystępny sposób pozwoli starszym i młodszym czytelnikom na lepsze poznanie polskich miejscowości i legend.





Agnieszka Hałas, Czerń nie zapomina
5.tom cyklu dark fantasy Teatr węży
14 lipca
recenzja


 
Znów wkraczacie w świat Zmroczy – przesycony magią, posępny i fascynujący.
Po wydarzeniach na Wyspach Śpiewu Krzyczący w Ciemności przepadł jak kamień w wodę. Poszukują go wszyscy – demony Doliny Śniedzi, srebrna magini Akhania ar Vithanare, młoda wróżbitka Lorraine. Oraz żmij Feren Berilt, który ma swoje ukryte powody.
Dolina Śniedzi zrobi wszystko, by zemścić się na Krzyczącym i na Akhanii za pokrzyżowanie planów na archipelagu. Tymczasem w Bel Ingre, stolicy Lossoru, dojrzewa nowa intryga Otchłani. Dolina Rdzy szykuje się do wzniecenia tam epidemii, by zdobyć dziesiątki tysięcy dusz.
Kiedy sytuacja w Bel Ingre zaczyna się pogarszać, konsekwencje okazują się groźniejsze, niż ktokolwiek przypuszczał. Czy w sytuacji ogromnego zagrożenia możliwe stanie się współdziałanie między srebrem a czernią? 







Kurt Vonnegut, Galapagos
14 lipca  


Po co ludzkości takie wielkie mózgi? – zastanawia się duch Leona Trouta, który zginął w wyniku dekapitacji i spędził na Ziemi milion lat, najpierw na statku „Bahia de Darwin”, później na jednej z wysp archipelagu Galapagos. To właśnie z jego relacji dowiadujemy się, jaka przyszłość czeka ludzki gatunek.
A wszystko zaczęło się w 1986 roku: świat ogarnia chaos, wybucha światowy kryzys ekonomiczny, tajemniczy wirus bezpłodności rozprzestrzenia się na całą Ziemię poza kilkoma wyspami archipelagu Galapagos. Ludzkość przetrwa dzięki całkowicie przypadkowym uczestnikom „Przyrodniczej Wyprawy Stulecia”. To oni dają przyszłość całemu rodzajowi ludzkiemu, który przez milion lat wyewoluuje na wyspie w kierunku gatunku przypominającego fokę – wyposażonego w płetwy i znacznie mniejsze mózgi.
Oto kolejna powieść Kurta Vonneguta w nowym wydaniu. Powieść, w której autor krytykuje cywilizację i ironicznie traktuje teorię ewolucji. 




Jakub Zdzisław Lichański, Opowiadania o krawędzi epok i czasów Johna Ronalda Reuela Tolkiena, czyli metafizyka, powieść, fantazja
znów dostępna po 15 lipca

 

Czy Władca Pierścieni i Silmarillion to jedne z wielu powieści fantasy, czy też wielkie XX-wieczne eposy, współczesne wersje Iliady i Eneidy? Czy Tolkienowska mitologia jest tylko baśnią dla dorosłych, czy też odkrywa przed nami zapomniane prawdy przedchrześcijańskich religii Celtów, wikingów, Germanów i Słowian? Jak powstawały dzieła wybitnego oksfordczyka i czym było tajemnicze źródło Q? Poszukiwanie odpowiedzi na pytania, jakie stawia w swej książce znany badacz twórczości Tolkiena i tradycji retorycznej, połączy wszystkich - entuzjastów i przeciwników popularnej ekranizacji trylogii o Szalonym Hobbicie Bilbo Bagginsie oraz jego towarzyszach, elfach, królach i magach.






Maciej Liziniewicz, Mroczny zew
2. tom Dzikich pól
15 lipca 


 

Druga część świetnie przyjętego "Czasu pomsty".
I Rzeczpospolita, XVII wiek. Żegota Nadolski po licznych przygodach i traumatycznych przeżyciach stara się ułożyć życie na nowo w swoim majątku. Pragnie spokoju i wytchnienia u boku ukochanej Agnieszki. Sielanka nie trwa jednak długo.

Gdy w odległej wiosce wśród bieszczadzkich ostępów zagoszczą zło i śmierć, tylko odkrycie prawdy i ukaranie winnych może zakończyć ciąg przerażających zdarzeń. W ich centrum znów znajdzie się Nadolski, który będzie musiał rozwiązać kolejną zagadkę. I raz jeszcze spojrzeć śmierci w oczy.





Kate Wilhelm, Gdzie dawniej śpiewał ptak
21 lipca 

Powieść zdobyła nagrody "Hugo", "Jupitera" i "Locusa"!
Świat znalazł się na krawędzi - gwałtowne zmiany w przyrodzie, choroby o zasięgu globalnym, konflikt nuklearny i powszechna bezpłodność zagrażają istnieniu gatunku ludzkiego. Bogata rodzina Sumnerów postanawia walczyć o przetrwanie, tworząc w Appalachach odizolowany ośrodek naukowy. Nadzieję na ratunek widzi w klonowaniu ludzi, ale po kilku pokoleniach planuje wrócić do naturalnych metod prokreacji. Gdy dojrzewają pierwsze klony, zaczynają się pojawiać poważne problemy. Eksperyment z wolna wymyka się spod kontroli...
Pełna napięcia i emocji, zapadająca w pamięć, zmuszająca do refleksji powieść. Przepięknie i wciągająco opowiada o losie rodziny, jednostki i społeczeństwa w ekoapokaliptycznej scenerii. 

Kate Wilhelm (1928–2018) — prawdziwa kobieta renesansu: poetka, redaktorka, współzałożycielka słynnych warsztatów pisarskich Clarion, autorka powieści kryminalnych, ale przede wszystkim – doskonała pisarka fantasy i science fiction. Jej teksty zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków, a opowiadania pojawiły się w prestiżowych antologiach, takich jak Again, Dangerous Visions, The Penguin Book of Modern Fantasy by Women, The Norton Book of Science Fiction. Jako autorka opowiadań debiutowała w 1956 roku w magazynie „Fantastic”, pierwszą powieść zaś, z ponad 30, wydała w roku 1965. Laureatka najważniejszych nagród SF: Nebula, Hugo, Nagrody Locusa i Nagrody Jupitera. Uhonorowana została wyborem do Galerii Sławy Science Fiction.






Frank Herbert, Dzieci Diuny
3. tom Kronik Diuny
28 lipca

 

Upłynęło dziewięć lat, odkąd oślepiony Muad’Dib ruszył samotnie na pustynię na spotkanie z Szej-huludem. W tym czasie Imperium rządziła jego siostra Alia. Na drodze opętanej regentce wciąż jednak stoją prawowici następcy Paula – Leto i Ganima. Dzieci są też zagrożeniem dla rodu Corrinów, odwiecznego wroga Atrydów, chcącego ponownie zasiąść na Tronie Złotego Lwa.
Bliźnięta, którym również grozi opętanie, podejmują dramatyczną walkę na kilku frontach. Tymczasem na Arrakis pojawia się charyzmatyczny niewidomy Kaznodzieja, który bardzo przypomina ich zmarłego ojca...
Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki.






Wszystkie opisy pochodzą z materiałów wydawców.  
 
 

11 komentarzy:

  1. Jako fanka Vonneguta czekam na Galapagos

    OdpowiedzUsuń
  2. O proszę, nawet nie wiedziałam, że SQN coś wydaje teraz takiego ciekawego ;) Poczekam na jakieś recenzje i się może skuszę, bo jestem zaintrygowana. A tak to Hałas już u mnie, nie mogę doczekać się lektury, chociaż trochę szkoda, że to ostatni tom ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Znowu widzę dla siebie za dużo ;) :D

    Frank Miller, Thomas Wheeler, Przeklęta
    Brandon Sanderson, Dawca przysięgi tom 2
    Ray Bradbury, Green Town
    Paweł Zych, Atlas legend
    Agnieszka Hałas, Czerń nie zapomina
    Kurt Vonnegut, Galapagos
    Kate Wilhelm, Gdzie dawniej śpiewał ptak

    OdpowiedzUsuń
  4. Najbardziej ciekawa jestem, jak wypadnie "Czerń nie zapomina" <3

    OdpowiedzUsuń
  5. Magowe nowości już zamówiłem, z reszty interesuje mnie - dla mnie to lipcowy gwóźdź programu - Hałas.

    Poza tym korci mnie ten Liziniewicz z sarmacką fantasy... Ale o ile okres świetny, o tyle sam podgatunek wciąż czeka na twórcę, który napisze coś sensownego - parę opowiadań Komudy i "Szubienicznika" Piekary można uznać, za dzieła przyzwoite, ale na pewno nie wybitne, a reszta sarmackiej fantasy (w tym "Charakternik" Piekary) to chłam. W przypadku Liziniewicza ryzyko potęguje wydawca - Wydawnictwo Dolnośląskie, w którym brakuje ludzi potrafiących ocenić fantastykę, stąd wydają co im w łapy wejdzie, zdarzy się coś dobrego, ale większość to makulatura. Więc jak mi kiedyś wejdzie w łapy za free, to przeczytam, ale płacić za to nie zamierzam.

    A "Przeklęta" to zdaje się politpoprawny szajs (acz może oceniam nadmiernie surowo patrząc przez pryzmat krojącego się serialu Netfliksa).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też jestem bardzo ciekawa Hałas, egzemplarz recenzencki już do mnie przyjechał!
      Na razie przeczytałam trzy książki Wydawnictwa Dolnośląskiego - o Wiedźminie i Dziedzictwo Oriszy i wcale nie są złe. Poza tym aż dwie jego książki są nominowane w tym roku do Zajdla - więc to chyba nie tylko makulatura.
      Nie mam pojęcia, czego się spodziewać po "Przeklętej" - ale na pewno będę ją porównywać do "Mgieł Avalonu".

      Usuń
  6. Bradbury mnie ciekawi, "451 stopni Fahrenheita" bardzo mi się podobało i mam nadzieję, że tu będzie podobnie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Uuu już dawno nie czytałam nic z tego gatunku.. Chyba się skuszę na jedną pozycję :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetne zestawienie, dużo ciekawych pozycji znalazłam, dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  9. To nie są gatunki ksiazek, po które sięgam, dlatego nic tutaj dla siebie nie znajdę. Myślę jednak, że fani fantasy i science-fiction będą zadowoleni z premier.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja się najbardziej jaram Hałas (już nawet mam, niedługo zaczynam lekturę). Poza tym jeszcze Bradbury do kolekcji. No i czytałabym na Gdzie dawniej śpiewał ptak, ale mam w wydaniu z Solarisu.

    OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.