29 sierpnia 2018

Zapowiedzi wydawnicze fantasy i science fiction na wrzesień 2018

Pod względem nowości oraz wznowień fantasy i science fiction wrzesień 2018 zapowiada się bardzo różnorodnie, tym razem uszeregowałam więc wybrane przeze mnie propozycje datami wydania - od początku do końca września.

Ja jestem najbardziej ciekawa:
1) nowej książki Anny Brzezińskiej (oby tym razem była to klasyczna powieść, a nie wykłady akademickie plus część fabularyzowana),
2) utworu dla dzieci autorstwa tegorocznej laureatki nagrody im. Janusza A. Zajdla Marty Kisiel (czy i jak zmieni się jej styl skierowany do młodszego odbiorcy i jaka jest tajemnica Niebożątka?)
3) powieści przygodowej Grzegorza Wielgusa (to jego druga publikacja, na ile uda mu się zrealizować intrygujący koncept i wykorzystać realia XIII wieku?)
A Wy co sobie upatrzyliście z niniejszej listy?


Anna Brzezińska, Woda na sicie
premiera: 5 września 2018
recenzja


Tym razem sceną wydarzeń jest nie dwór ostatnich Jagiellonów, lecz fantastyczna kraina wzorowana na wczesnorenesansowej Italii oraz lochy inkwizycji. To stamtąd swoją opowieść snuje oskarżona o praktykowanie magii, wyrzucona za nawias społeczeństwa bękarcica, La Vecchia...
 
Jej matką była wiejska dziewczyna, miejscowa ladacznica, a może potajemna kochanka dziedzica tych ziem? La Vecchcia plącze się w zeznaniach… Opowiada o pamiętnej, przeklętej nocy, kiedy straciła matkę, a sama została zgwałcona. Ale jakiego potwora zbiegłego z cyrku zabili wówczas zapijaczeni oprawcy? Podobno był smokiem. A może mężczyzną? Podobno… Bo z jej opowieści nie sposób wyłonić jednej prawdy. La Vecchia lawiruje. Urządza teatr dla inkwizycji, próbując chronić swoje życie? A może powoli popada w obłęd? Jest czarownicą czy samotną kobietą, która w świecie zdominowanym przez mężczyzn chce zachować niezależność? Jaką tajemniczą grę toczy z przebiegłym oficjum?
 
Woda na sicie to oparta na zapisach przesłuchań, wielowarstwowa, porywająca powieść, poruszająca temat procesów czarownic i kontrowersyjnych praktyk inkwizycji. To także studium osoby przesłuchiwanej, a jednocześnie ciąg dalszy opowieści o kobietach uwikłanych w historię kreowaną przez mężczyzn. Literacki majstersztyk. Kolejny popis pisarskiego kunsztu Anny Brzezińskiej, której bohaterki zapadają w pamięć na długo po lekturze, bez względu na to, czy są dworskimi maskotkami, jagiellońskimi królewnami, czy czarownicami… 

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4823/Woda-na-sicie---Anna-Brzezinska
Neal Stephenson, Epoka diamentu
premiera: 5 września 2018Kiedy John Hackworth po raz pierwszy dopuścił się przestępstwa, nawet nie zdawał sobie sprawy, co zapoczątkował i w jak gęstą sieć intryg się wplątał. W świecie, w którym wszystko jest na wyciągnięcie ręki, gdzie domowe kompilatory materii potrafią stworzyć niemal każdy żądany przedmiot, rozwój techniki determinuje los jednostki. O sile decyduje przynależność do grupy i umiejętność szybkiego reagowania na nadarzające się okazje. Ale świat ten skazany jest na zagładę. Jego przyszłość znalazła się w rękach małej dziewczynki, która przypadkowo weszła w posiadanie pewnej wielce istotnej księgi...

https://www.mag-sklep.pl/pl/p/EPOKA-DIAMENTU/789#prettyPhoto


Neil Gaiman, Ocean na końcu drogi
premiera: 5 września 2018"Ocean na końcu drogi" to baśń, nadająca nowe ramy współczesnej fantasy: poruszająca, przerażająca i poetycka - czysta jak sen, delikatna jak skrzydełko motyla, niebezpieczna jak klinga w ciemności - owoc geniuszu narracyjnego Gaimana.https://www.mag-sklep.pl/pl/p/OCEAN-NA-KONCU-DROGI/788Harlan Ellison, To, co najlepsze. Tom 2
premiera: 11 września 2018

"To, co najlepsze. Tom 2" to gratka dla tych, którzy nigdy nie mieli szansy poznać dzieł autora i wspaniała okazja dla dawnych wielbicieli, by ponownie zagłębić się w jego nietuzinkowy, surrealistyczny świat.
Harlan Ellison jest mistrzem gatunku, opowiada o odwadze, etyce, przyjaźni, miłości i nieustępliwości. Nie stroni od przemocy, bólu, radości i smutku – nie boi się zadawać trudnych pytań na tematy istotne dla każdego z nas.
Wspólnym mottem jego dzieł jest: „im więcej wiesz, tym więcej możesz zdziałać. Czy też, jak to ujął Pasteur, »przypadek preferuje umysł, który jest do tego przygotowany«” (H. Ellison w liście do Stephena Kinga, "Danse macabre").
Wyruszcie w tę podróż pełną przygód, która zmieni wasze postrzeganie świata i skłoni do zastanowienia się nad istotą człowieczeństwa.

https://www.proszynski.pl/To__co_najlepsze__Tom_2-p-35314-1-30-.html
Oscar Wilde, Portret Doriana Graya 
premiera: 12 września 2018

Historia Doriana Graya, który jako młody, naiwny chłopiec trafia do pracowni Bazylego Hallwarda. Malarz jest urzeczony niespotykanym pięknem młodzieńca i pragnie namalować jego portret. Tu też Dorian spotyka lorda Henryka, cynicznego bywalca salonów o dość niefrasobliwym podejściu do życia, którego lekko rzucane teorie głęboko zapadają w serce niewinnego Doriana, zmieniając diametralnie jego podejście do życia. Kiedy portret zostaje ukończony, Dorian wyraża życzenie, by nigdy się nie zestarzeć, a na zawsze zachować urodę, jaką na portrecie uchwycił Bazyli. Od tej chwili każde jego przewinienie, każde zło, które wyrządza bliźnim znajduje odzwierciedlenie w portrecie, sam Dorian jednak zachowuje niczym nieskażoną urodę. Widząc to, zupełnie nie liczy się już z żadnym człowiekiem. Bez skrupułów rani innych, aby zaspokoić własne egoistyczne potrzeby…

https://vesper.pl/zapowiedzi/601-portret-doriana-graya-oscar-wilde-oprawa-twarda-9788377313114


Charlie Fletcher, Paradoks 
 (2. tom Trylogii Nadzoru)
premiera: 12 września 2018


Ostatnia Ręka Nadzoru wciąż patroluje granicę pomiędzy tym, co naturalne a tym, co nadprzyrodzone, rozświetlając ciemności nikłym płomieniem świecy. Nikt nie potrafi przewidzieć, jak sobie poradzi. Nowym członkom brakuje wyszkolenia, a weterani są zmęczeni i bezbronni. Ta słabość przyciąga do miasta nowych wrogów, ale także zaskakujących sprzymierzeńców zza oceanu.

Najbardziej jednak szokujące są nowe rewelacje dotyczące przeszłości Nadzoru, które ujawniają prawdziwe niebezpieczeństwo zagrażające światu. Ich źródło kryje się w miejscu, w którym utknęli Sharp i Sara. To właśnie tam będą oni musieli rozwikłać sekret Czarnych Luster i zmierzyć się z tym, co się w nich czai, uważając, aby nie podążyło za nimi do domu.

Ciemne wody się wznoszą, świece migoczą, ale światło nie gaśnie. Póki co...


https://fabrykaslow.com.pl/zapowiedzi/paradoks/


 

Stephen Baxter, Proxima 
premiera: 17 września 2018


XXVII wiek. Przyszłość ludzkości w tej galaktyce wydaje się niemal nieograniczona…

Są w niej setki milionów czerwonych karłów, które posiadają planety nadające się do zamieszkania przez ludzi. Taki właśnie jest świat Proxima Centauri. Dla ludzkości może oznaczać nadzieję na przetrwanie, bo toczące nieustanne wojny między sobą przeludnione kolonie na Marsie i Merkurym z pewnością tego nie gwarantują.

Ale najpierw nowy świat musi zostać skolonizowany, a brakuje chętnych, by zostać osadnikiem. Wyprawa na surową planetę nie zapewni splendoru ani żadnych gratyfikacji, a oferuje tylko trud, samotność, pustkę… Yuri Jones wraz z tysiącem innych przymusowych kolonistów niebawem dowie się, jak to jest żyć w nieprzyjaznym pustynnym świecie, którego połowa skrywa się w wiecznej ciemności.

Proxima opowiada niesamowitą historię kolonizacji surowego nowego Edenu, a tajemnica, którą skrywa ten świat, na zawsze zmieni postrzeganie naszej roli we wszechświecie.

źródło: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/proxima---stephen-baxter
Marta Kisiel, 
Małe Licho i tajemnica Niebożątka
premiera: 19 września 2018

W pewnym starym, niesamowitym domu na uboczu, za wysokim ogrodzeniem, mieszka chłopiec imieniem Bożek, zwany też Niebożątkiem, który nigdy nie jest sam. Bo oprócz starej skrzyni ze skarbami i najfajniejszej mamy pod słońcem ma też najprawdziwszego anioła stróża… a pod jego łóżkiem mieszka potwór, który ciągle podkrada mu kapcie.

Nadchodzi jednak dzień, kiedy Bożek musi wreszcie opuścić swój niezwykły dom i poznać lepiej świat po drugiej stronie ogrodzenia — świat bez szumu anielskich skrzydeł i uścisku potwornych macek. Tylko czy jest na to gotowy? I czy sam świat również jest gotowy na Bożka oraz wielką tajemnicę, jaką skrywa chłopiec?https://www.facebook.com/apsikialleluja/photos/a.415413975571954/484564531990231/?type=3&theaterGrzegorz Wielgus, Pęknięta korona  
premiera: 21 września 2018

Kraków, rok 1273
 
Na brzegu Wisły zostaje odnalezione ciało brutalnie zamordowanego mężczyzny. W śledztwo angażuje się brat Gotfryd, doświadczony inkwizytor, mający za sobą dochodzenia w Prowansji oraz Italii przeciwko katarom i waldensom. U boku mnicha staje dwóch rycerzy z Małopolski − Jaksa, pogrążony w dekadencji członek zasłużonego rodu Gryfitów, oraz Lambert z Myślenic, szlachcic drobnego znaku, a zarazem wybitny fechmistrz. Dawni kompani szybko natrafiają na ślady wiodące do ruin owianego złą sławą zamku Lemiesz. Poszukiwania zabójcy zostają jednak przerwane przez doniesienie o kolejnym zgonie. W zgorzałym dworze pewnego magnata zostaje odkryte ciało zwęglonego rycerza – zginął w czasie odprawiania pogańskiego rytuału przed obrazem, którego nawet ogień nie odważył się tknąć.

Rozpoczyna się awanturnicza przygoda, prowadząca towarzyszy prosto w cień doliny mieczy. Teraz mogą ufać już tylko sobie nawzajem.

http://www.initium.pl/zapowiedzi/szczegoly/peknieta-korona


Dostęp do wszystkich źródeł w poście dnia 26.08.2018. 
Okładka "Proximy" jest nadal w przygotowaniu, umieściłam więc zdjęcie z informacji o tej książce z lubimyczytac.pl.

Hop do zapowiedzi na październik 2019

16 komentarzy:

 1. MAG i Fabryka Słów jak zawsze niesamowicie kuszą. Mam nadzieję, że uda mi się sięgnąć choć po jedną z nich, bo z czasem teraz będzie różnie ;)

  Pozdrawiam serdecznie <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mag ma bezkonkurencyjne okładki - twarda oprawa i przepiękna grafika, a do tego często też dobrą zawartość, więc kusi!

   Usuń
 2. ja jestem najbardziej ciekawa Małego Licha :) wznowienia powieści Gaimana są przepiękne! <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem te polskie okładki są ładniejsze od amerykańskich, co widać jak na dłoni chociażby w moim poście o "Mitologii nordyckiej".

   Usuń
 3. Z powyższych na pewno Gaiman, Fletcher i oczywiście Kisiel :D
  Inne może kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiła mnie książka Marty Kisiel :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak mnie - i chyba to właśnie będzie hit wydawniczy września 2018!

   Usuń
 5. Mnie jak zwykle ciekawi Gaiman i jego piękne okładki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyciągają wzrok i pięknie prezentują się na półce! No i zawartość też zazwyczaj niczego sobie :)

   Usuń
 6. Pełno tego, aż strach wchodzić na strony wydawnictw, biorąc pod uwagę fortunę, którą wydałam na książki w sierpniu^^;;;

  To mówiąc, Gaimana już zamówiłam, bo jeszcze tej jego książki nie czytałam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach, jak dobrze Cię rozumiem. Ja ostrzę sobie ząbki na zniżkę 20% w Magu z okazji ich 25-lecia.

   Usuń
 7. "Małe Licho" mam u siebie. Faktycznie jest małe 😁 pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, ja jeszcze na żywo nie widziałam, ale już wkrótce się przekonam, jak to z nim jest... Też pozdrawiam!

   Usuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.