W czerwcu 2022 fani fantasy i science fiction zdecydowanie będą mieli w czym wybierać, bo wydawcy postanowili chyba wyposażyć nas w lektury na całe wakacje. A twórcy seriali nie pozostają w tyle i najwyraźniej zrobią wszystko, by zatrzymać nas w domu przed ekranami!
Natomiast dla mnie to ważny miesiąc z tego względu, że wychodzą w nim aż dwie powieści, którym patronuję — Połowa człowieka Karoliny Żuk-Wieczorkiewicz oraz Kruki Moniki Maciewicz. I właśnie te książki najbardziej polecam Waszej uwadze!
Z chęcią sięgnę także po Cesarstwo piasku, Bazyla i Licho, Prądy przestrzeni, intryguje mnie Czekanie na smoka, a z zagranicznych publikacji najbardziej czekam na nową książkę Stevena Eriksona Bóg nie jest chętny. Seriale planuję obejrzeć wszystkie, zajmie mi to chyba całe wakacje...
A Wy co najchętniej przeczytacie i obejrzycie w czerwcu 2022? Niecierpliwie wypatruję Waszych komentarzy!
PATRONATY GŁODNEJ WYOBRAŹNI
Karolina Żuk-Wieczorkiewicz, Połowa człowieka
Powinien je zabić. Samotne pisklę żmijuna nie ma szans na przeżycie, a opieka nad nim wyklucza podejmowanie zleceń, zwłaszcza gdy zarabiasz mieczem. Każdy Amain na jego miejscu posłuchałby głosu rozsądku. Ale w Avero odezwała się połowa człowieka…
Monika Maciewicz, Kruki
Nad przemyskim grodem krąży chmara kruków. Nikogo by nie zaniepokoił ten widok, gdyby nie fakt, że ptaki te zazwyczaj latają w niewielkich stadach. Kruki są spragnione padliny i przeczuwają, że wkrótce będzie jej pod dostatkiem. Czyżby śmierć wyruszyła zbierać swe żniwo? Żerca, sprawujący opiekę nad świątynią Swaroga, odczytuje złowróżbne znaki. Nie potrafi ich jednak jednoznacznie zinterpretować. Obawia się, że mieszkańcom pobliskiego grodu zagraża niebezpieczeństwo. I to niejedno. Zaniepokojony szuka pomocy u Wiedmy. Mimo że cieszy się ona coraz większym poważaniem wśród ludzi, przeszkody, które się przed nią piętrzą, są potężniejsze.
INNE PREMIERY
Tasha Suri, Cesarstwo piasku
1 tom cyklu Księgi Ambhy
Mehr jest półsierotą, nieślubną córką cesarskiego urzędnika. Jest cicha, na pozór pokorna i ma macochę, która robi co może, by zamienić jej życie w piekło. Ale, wbrew pozorom, to nie jest kolejna wersja baśni o Kopciuszku. Bo Mehr ma też moc, którą odziedziczyła po wygnanej matce. W jej żyłach płynie pradawna magia, przekazywana z pokolenia na pokolenie od czasów, gdy bogowie stąpali po ziemi między ludźmi. I wcale nie jest pokorna. Kiedy historia zatoczy koło, a ludzka nienawiść sięgnie po krew Mehr, dziewczyna będzie musiała wykorzystać wszystkie swe zdolności, siłę woli i błyskotliwy umysł, by ratować swoje życie i przyszłość ukochanej, młodszej siostry. W świecie, w którym cierpienie jest nieodłączną częścią życia, w którym nienawiść karmi ludzi niczym chleb, a mówienie prawdy wiąże się z nieuchronnymi konsekwencjami, dziewczyna taka jak Mehr ma tylko dwie drogi: może wygrać albo umrzeć. Przy czym w drugim przypadku, nikt nie uroni po niej choćby jednej łzy.
Patrick Ness, Potwory i ludzie
Jan Łada, Białe i czarne duchy
Bazyl i Licho powracają w cyklu opowiadań pełnych humoru, słowiańskich stworów oraz najpyszniejszych słodyczy ilustrowanym fantastyczną kreską Marcina Minora. Czy w lesie na wiosnę rosną kapsle i patyczki? Jakie kolory ma nuda? Czy świat kończy się na jedzeniu? Czym gra się na nerwach? Kiedy jest najlepsze błoto? Czy czort się liczy? Jak się robi mniej?
Nad planetą Florinia mieszkają w luksusowych warunkach Posiadacze z Sarku. Sami jednakże Florińczycy bytują na powierzchni ojczystej planety, gdzie nieustannie harują, wytwarzając cenny kyrt, który zapewnia bogactwo ich sarkańskim panom. Pracownicy nie myślą nawet o buncie czy rewolucji, bo już nie znają pojęcia wolności. W ich społeczności żyje także uważany za głupka Rik, który najwyraźniej z jakiegoś powodu stracił pamięć. Niespodziewanie zaczynają do niego wracać wspomnienia i informacje, które wcześniej ktoś zapewne celowo usunął z jego umysłu. Rik uświadamia sobie stopniowo, że Florinia skazana jest na zagładę, co z kolei może wywołać chaos w całej Galaktyce…
Hari Seldon kieruje z powodzeniem Projektem Psychohistorii na Uniwersytecie Streelinga, a jednocześnie – po zniknięciu R. Daneela Olivawa – zostaje nieoczekiwanie Pierwszym Ministrem. Dzieląc czas pomiędzy badania nad psychohistorią a walkę ze spiskowcami i rządem wojskowych, usiłuje za wszelką cenę zapanować nad chaosem, w którym pogrąża się Trantor i Światy Zewnętrzne. Przenosi swe biuro do Biblioteki Imperialnej – największej składnicy wiedzy o ludzkiej cywilizacji. Wie już, że Imperium nie można uratować, ale robi wszystko, by położyć podwaliny pod nowy świat. Zakłada Pierwszą i Drugą Fundację…
Z przysypanej śniegiem gospody wysoko w Alpach czwórka nieprawdopodobnych sojuszników wyruszy przeciwko potędze Bizancjum, żeby zapewnić tron Ryszardowi księciu Gloucester i uczynić go Ryszardem III. Arystokratyczny bizantyjski najemnik. Florencka lekarka. Wiekowy walijski czarnoksiężnik. Tajemniczy książę Sforza. Razem zmienią los milionów...
Trudno wyobrazić sobie literaturę ostatnich kilkudziesięciu lat bez Stanisława Lema. Autor Cyberiady uchodzi za najlepiej znanego na świecie polskiego pisarza, a jego nazwisko często przywoływane jest obok nazwisk najważniejszych twórców dwudziestowiecznej prozy. Dzieła Lema nieustannie budzą zainteresowanie czytelników i są chętnie komentowane przez badaczy. Jego książki – głęboko humanistyczne i poruszające fundamentalne problemy nowoczesnych cywilizacji – stale tłumaczone są na inne języki i inspirują kolejnych twórców. Opracowana przez Pawła Majewskiego edycja w serii Biblioteka Narodowa ukazuje twórczość Lema z mniej oczywistej strony. Zawiera powieści Kongres futurologiczny i Pamiętnik znaleziony w wannie, a także utwory o charakterze apokryficznym; czytelnicy znajdą tu zbiory Doskonała próżnia, Wielkość urojona, Prowokacja i Biblioteka XXI wieku oraz jedną z najbardziej zaskakujących próz pisarza, Golema XIV.
1 tom cyklu Pierwsza opowieść o świadkach
Ekscytująca pierwsza część nowej trylogii fantasy napisanej przez autora Malazańskiej Księgi Poległych. Minęło wiele lat, odkąd trzech teblorskich wojowników przyniosło do Srebrnego Jeziora chaos i zniszczenie. Członkowie północnych plemion nie zapuszczają się już na południe. Miasteczko wróciło do równowagi, lecz wspomnienie przeszłości nadal żyje. Jednego z tych trzech wojowników, Karsę Orlonga, czci się jako boga, aczkolwiek obojętnego. W malazańskim świecie powstało też wiele innych religii. Niektórzy oddają cześć Coltaine’owi, Czarnoskrzydłemu Władcy. Wśród żołnierzy imperium popularny zaś jest kult Sui Etkara, Strażnika Umarłych. Wśród plemion mieszkających za granicami imperium narasta niepokój i w związku z tym do Srebrnego Jeziora wysłano legion piechoty morskiej. Żołnierze nie są pewni, z czym będą mieli do czynienia, lecz choć w malazańskiej armii wiele się zmieniło i piechota morska nie jest już tym, co kiedyś, jedno pozostaje bez zmian. Poradzą sobie ze wszystkim, co mogą spotkać, albo zginą. Wśród mieszkających w wysokich górach Teblorów pojawił się nowy wódz wojenny. Zraniony przez czyny Karsy Orlonga zamierza stawić czoło nowemu bogu, choćby musiał w tym celu wyrąbać sobie drogę przez całe imperium. Dalej na północy pojawiło się jednak nowe zagrożenie i teraz to Teblorom zaczyna brakować czasu. Zaczyna się nowa migracja, której od dawna się obawiano, i tym razem nie będzie to tylko trzech wojowników. Dziesiątki tysięcy Teblorów są gotowe ruszyć na południe, a na ich drodze stoi tylko jedna kompania malazańskiej piechoty morskiej… Do Srebrnego Jeziora wraca przeszłość, a to nigdy nie jest dobra wiadomość.
1 tom cyklu Kroniki Olchy
Kiedy wszyscy chcą, żebyś był spełnieniem ich oczekiwań, tym czego pragniesz najmocniej jest odnalezienie swojej drogi i życie według własnych zasad. Nazywam się Wen Olcha. Nazywam się też Głupi Kundel. Ojciec szykował dla mnie przyszłość w elitarnym gronie Sieneńczyków służących cesarzowi. Babcia, która sama porzuciła wszystko i dołączyła do nayeńskiego ruchu oporu, przygotowywała mnie do walki z cesarskim imperium. Matka, ślepa na okrucieństwo, chciała tylko tego, co bezpieczne i wygodne. Mogłem spełniać cudze marzenia, mogłem walczyć wraz z jednymi albo przyłączyć się do drugich. Mogłem patrzeć, jak ich wojna pochłania kolejne ofiary. Ale nie mogłem przestać marzyć o magii. Wolnej, przerażającej, fascynującej, dającej moc i potęgę. Przez całe życie zmagałem się z ograniczeniami na ścieżkach, które zostały wybrane za mnie. Opór był jedyną drogą ku wolności. Ta historia może skończyć się na tysiąc sposobów – ja mam za nic je wszystkie.
Długo oczekiwany ostatni tom cyklu Terra Ignota. Jest rok 2454 Przywódcy Pasiek – państw pozbawionych określonego terytorium, będących obecnie podstawową formą organizacji ludzkich społeczeństw na Ziemi – potajemnie dopuścili się straszliwych czynów, starając się zachować pozory utopijnej stabilności. Ale fasada nie może utrzymywać się bez końca. Łatwość podróżowania po całym globie oraz powszechny dostatek mogły wywrzeć łagodzący wpływ na mroczniejsze tendencje ludzkości. Niemniej konflikt pozostaje głęboko zakorzeniony w ludzkiej psychice. Katalizator, którym stał się niezwykły chłopiec, wystarczył, by na nowo obudzić tłumiony od pół tysiąclecia chaos. Wojna szerzy się na całym globie, niszczy dawne sojusze i budzi uśpione nienawiści. Zagrożone są wszystkie systemy transportu. Powrót tyranii odległości podważa spójność od dawna zjednoczonego świata, zagrażając wszystkiemu, co stworzył system Pasiek- Superzbrodniarz Mycroft Canner zaginął bez śladu, a jego następca, Dziewiąte Anonim, musi nie tylko prowadzić kronikę wojny, lecz również podjąć próbę przywrócenia porządku na świecie niepowstrzymanie zmierzającym ku katastrofie. Los społeczeństwa wisi na włosku. Czy rozwiązaniem będzie pozostać na Ziemi, czy raczej nadal próbować dotrzeć do gwiazd?
Witamy na New Hope! Przygotuj się na instalację wszczepów lokalizacyjnych.
Stacja
kosmiczna New Hope miała być bramą Imperium Newarskiego do eksploracji
kosmosu. Stwarzać nowe możliwości. Dla uchodźców z okupowanej przez
Imperium planety Czatusja okazała się jednak piekłem. Uciekali przed
wojną domową, pragnęli lepszego życia, a zmuszeni zostali do walki o
swoją kulturową i religijną tożsamość. Zamknięci wśród ciasnych
korytarzy niższych poziomów nie znaleźli obiecanej nadziei, a jedynie
ubóstwo i niemoc. Bunt był kwestią czasu. Czatuska organizacja
terrorystyczna Czarna Łza nie cofnie się przed niczym.
Czy Straż Graniczna zdoła ochronić mieszkańców stacji przed atakami? Kto jest agresorem, a kto ofiarą? A może każdy jest jednym i drugim?
"Czarna
Łza. Półcień" to połączenie klasycznej space opery z elementami
cyberpunku. Pełna akcji, intryg i trudnych wyborów ludzi doprowadzonych
do ostateczności. Przedstawia uniwersum stworzone na bazie współczesnej
historii Tybetu.
Wszystkie opisy i okładki pochodzą z materiałów wydawców.
SERIALE
The Orville, sezon trzeci – 2 czerwca
The Boys, sezon trzeci – 3 czerwca
Ms Marvel – 8 czerwca
For All Mankind, sezon trzeci – 10 czerwca
The Umbrella Academy, sezon trzeci – 22 czerwca
Westworld, sezon czwarty – 26 czerwca
"Miłość, śmierć i roboty" na pewno do mnie trafi. I oczywiście dalej będę oglądać The Boys ❤️
OdpowiedzUsuńKilka książek mnie zainteresowało.
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o ten gatunek zawsze można trafić na jakieś ciekawe wydanie.
OdpowiedzUsuńJa stwierdzam jedno. Wydawcy nie mają litości dla naszych portfeli. ;)
OdpowiedzUsuńA moje plany na "półkowniki" 😂 prezentują się tak:
Monika Maciewicz, Kruki
Tasha Suri, Cesarstwo piasku
Marta Kisiel, Bazyl i Licho
Isaac Asimov, Prądy przestrzeni
Isaac Asimov, Narodziny Fundacji
John M. Ford, Czekanie na smoka
Ada Palmer, Być może gwiazdy
Steven Erikson, Bóg nie jest chętny
J.T. Greathouse, Dłoń Króla Słońca
Gratuluję ciekawych patronatów <3
OdpowiedzUsuńWiele ciekawych książek szykuje się dla miłośników gatunku.
OdpowiedzUsuńMiłośnicy tego gatunku na pewno będą zachwyceni różnorodnością gatunków.
OdpowiedzUsuńDla mnie tylko John M. Ford i Ada Palmer. I z tych, których nie pokazałaś - Pilipiuka "Przetaina". Ciekaw jestem, jak sobie poradzi z powieścią taką typowo fantasy. Plus, jeśli Terminus zdąży wydać, "Las ożywionego mitu" Holdstocka. Do tego pięć książek, które mam opłacone i zamówione w Stalker Books. Czyli książek przewiduję maksymalnie dziewięć, no chyba że znowu jakieś starocie mnie skuszą :D
OdpowiedzUsuńPS
UsuńZapomniałem, jeszcze Vesper wydaje w czerwcu Dana Simmonsa "Dzieci nocy".
Kisiel to Kisiel, wiadomo - trzeba przeczytać. To "Cesarstwo piasku" mnie ciekawi, ale chyba ma tu większy wpływ okładka niż opis fabuły. Do tego "Przysługa dla czarnoksiężnika" - pierwszy tom mi się podobał i ciekawa jestem kontynuacji.
OdpowiedzUsuńJa w czerwcu czekam na "Cesarstwo piasku" oraz na "Brud" Piotrowskiego. Premiera 2 tomu "Księżycowego miasta" Maas już było, książka leży na półce, więc to się nie liczy - już na nią nie czekam. :P
OdpowiedzUsuńNajbardziej czekam na książkę Tokarczuk ;)
OdpowiedzUsuńMiłość, śmierć i roboty - widziałem zapowiedź na FB wydawnictwa, ale od tamtej pory cisza i nigdzie nie można kupić tej książki. Gdzie znalazłaś jek datę premiery? :)
OdpowiedzUsuńNa lubimyczytac.pl - tam nadal jest podany 1 czerwca, mimo że książka nie jest jeszcze dostępna nawet w przedsprzedaży. W tej sytuacji warto chyba sprawdzać oficjalną stronę i Facebooka wydawnictwa, czyli Nowej Baśni, by poznać faktyczną datę premiery.
Usuń