31 maja 2022

Zapowiedzi fantasy i science fiction na czerwiec 2022

W czerwcu 2022 fani fantasy i science fiction zdecydowanie będą mieli w czym wybierać, bo wydawcy postanowili chyba wyposażyć nas w lektury na całe wakacje. A twórcy seriali nie pozostają w tyle i najwyraźniej zrobią wszystko, by zatrzymać nas w domu przed ekranami! 

Natomiast dla mnie to ważny miesiąc z tego względu, że wychodzą w nim aż dwie powieści, którym patronuję Połowa człowieka Karoliny Żuk-Wieczorkiewicz oraz Kruki Moniki Maciewicz. I właśnie te książki najbardziej polecam Waszej uwadze!

Z chęcią sięgnę także po Cesarstwo piasku, Bazyla i Licho, Prądy przestrzeni, intryguje mnie Czekanie na smoka, a z zagranicznych publikacji najbardziej czekam na nową książkę Stevena Eriksona Bóg nie jest chętny. Seriale planuję obejrzeć wszystkie, zajmie mi to chyba całe wakacje...

A Wy co najchętniej przeczytacie i obejrzycie w czerwcu 2022? Niecierpliwie wypatruję Waszych komentarzy!
PATRONATY GŁODNEJ WYOBRAŹNI

 1 czerwca 2022
Karolina Żuk-Wieczorkiewicz, Połowa człowieka

 

Powinien je zabić. Samotne pisklę żmijuna nie ma szans na przeżycie, a opieka nad nim wyklucza podejmowanie zleceń, zwłaszcza gdy zarabiasz mieczem. Każdy Amain na jego miejscu posłuchałby głosu rozsądku. Ale w Avero odezwała się połowa człowieka…

 

 28 czerwca 2022
Monika Maciewicz, Kruki
2 tom Wiedmy


INNE PREMIERY

1 czerwca 2022
Tasha Suri, Cesarstwo piasku
1 tom cyklu Księgi Ambhy 

Mehr jest półsierotą, nieślubną córką cesarskiego urzędnika. Jest cicha, na pozór pokorna i ma macochę, która robi co może, by zamienić jej życie w piekło. Ale, wbrew pozorom, to nie jest kolejna wersja baśni o Kopciuszku. Bo Mehr ma też moc, którą odziedziczyła po wygnanej matce. W jej żyłach płynie pradawna magia, przekazywana z pokolenia na pokolenie od czasów, gdy bogowie stąpali po ziemi między ludźmi. I wcale nie jest pokorna. Kiedy historia zatoczy koło, a ludzka nienawiść sięgnie po krew Mehr, dziewczyna będzie musiała wykorzystać wszystkie swe zdolności, siłę woli i błyskotliwy umysł, by ratować swoje życie i przyszłość ukochanej, młodszej siostry. W świecie, w którym cierpienie jest nieodłączną częścią życia, w którym nienawiść karmi ludzi niczym chleb, a mówienie prawdy wiąże się z nieuchronnymi konsekwencjami, dziewczyna taka jak Mehr ma tylko dwie drogi: może wygrać albo umrzeć. Przy czym w drugim przypadku, nikt nie uroni po niej choćby jednej łzy. 

 

 czerwiec 2022 
Miłość, śmierć i roboty


John Scalzi, Ken Liu, Peter F. Hamilton, Michael Swanwick i wielu innych w oficjalnej antologii Miłość, śmierć i roboty! Tim Miller to postać, która cieszy się zasłużonym uznaniem w świecie popkultury. Wraz Davidem Fincherem połączył siły w produkcji pierwszego sezonu netflixowego hitu Miłość śmierć i roboty — animacji dla dorosłych. Dla Millera, jak sam określił, wybieranie historii do każdego odcinka to najlepsza praca, jaką kiedykolwiek wykonywał. Potwierdza to znakomity zestaw autorów i opowiadań. Naprawdę próżno szukać równie pomysłowych, pełnych napięcia i zmuszających do refleksji historii. Każda jest dziełem innego twórcy i posłużyła za podstawę do serialowego scenariusza. Bazuje na różnych wizjach świata, zabiera w międzygatunkową podróż od horroru, przez komedię, akcję po science fiction. Krótko mówiąc, różnorodność tego zbioru sprawia, że absolutnie każdy znajdzie coś dla siebie. 
 
 
 1 czerwca 2022 
Olga Tokarczuk, Empuzjon


 
Najnowsza powieść Olgi Tokarczuk – pierwsza po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla! Najciekawsze pozostaje zawsze w cieniu, w tym, co niewidoczne. Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”. Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica. W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny? Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel. Olga Tokarczuk w „Empuzjonie” odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić. 
 
 
14 czerwca 2022
Patrick Ness, Potwory i ludzie
 3 tom cyklu Ruchomy Chaos
 
 
 
Finalna część słynnej trylogii Patricka Nessa, w której rozegra się ostateczne starcie o przyszłość planety. Trzy armie maszerują na Nowe Prentisstown. Rdzenni mieszkańcy planety, Szpakle, zmobilizowali się, by pomścić lata upokorzeń. Zdesperowani osadnicy próbują za wszelką cenę bronić swojego rozdzieranego wojną domową miasta, do którego nieuchronnie zbliża się z kosmosu konwój nowych kolonistów. A ponieważ niemilknący Szum obnaża myśli wszystkich żywych stworzeń, każde niewypowiedziane słowo może zaważyć na losie planety. Todd i Viola znajdą się w samym centrum zdarzeń i staną przed potwornie trudnymi decyzjami. Podążyć za tyranem czy za terrorystą? Ocalić życie ukochanej osoby czy tysięcy nieznajomych? Jak zachować człowieczeństwo, skoro wojna czyni z ludzi potwory? 
 
 
14 czerwca 2022
Jan Łada, Białe i czarne duchy


 
Białe i czarne duchy to kolejna książka Jana Łady – autora znakomitej powieści historycznej będącej prologiem do Trylogii Sienkiewicza z elementami fantasy W nawiedzonym zamczysku. W skład antologii wchodzą trzy utwory: powieść pod tym samym tytułem, której akcja toczy się w 1921 roku i opisuje nadzieje i uwikłania grupy osób, które utraciły bliskich w czasie wojny i próbują nawiązać z nimi kontakt na seansach spirytystycznych. Dalej, mini powieść, „Lucyfer” oraz opowiadanie „Ostatnia msza”. W Białych i czarnych duchach zapalony spirytysta i hipnotyzer Żarnowicz gromadzi na seansach grupkę ludzi, dla których świat nadprzyrodzony jest jedyną ucieczką od rozpaczliwej rzeczywistości życia. Marszałkowa Stężyńska, która straciła syna jedynaka w czasie wojny z Rosjanami, zbolały od nieszczęść starzec Oświeyka i cała galeria osób wydziedziczonych i zmarnowanych w czasie I wojny światowej. Jedynym zdrowym typem w tym psychopatycznym środowisku jest Oświeyko-junior, dzielny porucznik marynarki, rozkochany, na śmierć i życie, w pannie Jadwidze, którą wybrał sobie szatan z pomocą rozkochanego w niej hipnotyzera Żarnowicza. Kto wygra tę walkę o duszę i serce Jadwigi? „Lucyfer” to opowieść o księdzu, który porzucił kapłaństwo, oddając się całkowicie sztuce i Lucyferowi. Autor nie mówi wprost, czy kryzys wiary i kult Lucyfera skierował bohatera ku sztuce, czy to sztuka doprowadziła do rezygnacji kapłaństwa i odejścia od wiary… Antologię kończy „Ostatnia msza” przedstawiająca historię zamknięcia klasztoru przez władze carskie. Ładę jak zawsze interesuje tu walka między dobrem i złem. Zło dysponuje siłą, ale nie jest w stanie pokonać mocy dobry, nie jest w stanie wywołać lęku, który by spowodował, że ofiary złożą mu hołd. Łada łączy grozę z nadzieją.

 

15 czerwca 2022
  Marta Kisiel, Bazyl i Licho

Bazyl i Licho powracają w cyklu opowiadań pełnych humoru, słowiańskich stworów oraz najpyszniejszych słodyczy ilustrowanym fantastyczną kreską Marcina Minora. Czy w lesie na wiosnę rosną kapsle i patyczki? Jakie kolory ma nuda? Czy świat kończy się na jedzeniu? Czym gra się na nerwach? Kiedy jest najlepsze błoto? Czy czort się liczy? Jak się robi mniej? 

 

21 czerwca 2022
  Isaac Asimov, Prądy przestrzeni
2 tom cyklu Imperium Galaktyczne
 
 

Nad planetą Florinia mieszkają w luksusowych warunkach Posiadacze z Sarku. Sami jednakże Florińczycy bytują na powierzchni ojczystej planety, gdzie nieustannie harują, wytwarzając cenny kyrt, który zapewnia bogactwo ich sarkańskim panom. Pracownicy nie myślą nawet o buncie czy rewolucji, bo już nie znają pojęcia wolności. W ich społeczności żyje także uważany za głupka Rik, który najwyraźniej z jakiegoś powodu stracił pamięć. Niespodziewanie zaczynają do niego wracać wspomnienia i informacje, które wcześniej ktoś zapewne celowo usunął z jego umysłu. Rik uświadamia sobie stopniowo, że Florinia skazana jest na zagładę, co z kolei może wywołać chaos w całej Galaktyce… 

 

22 czerwca 2022
  Isaac Asimov, Narodziny Fundacji
2 tom cyklu Fundacja

 

Hari Seldon kieruje z powodzeniem Projektem Psychohistorii na Uniwersytecie Streelinga, a jednocześnie – po zniknięciu R. Daneela Olivawa – zostaje nieoczekiwanie Pierwszym Ministrem. Dzieląc czas pomiędzy badania nad psychohistorią a walkę ze spiskowcami i rządem wojskowych, usiłuje za wszelką cenę zapanować nad chaosem, w którym pogrąża się Trantor i Światy Zewnętrzne. Przenosi swe biuro do Biblioteki Imperialnej – największej składnicy wiedzy o ludzkiej cywilizacji. Wie już, że Imperium nie można uratować, ale robi wszystko, by położyć podwaliny pod nowy świat. Zakłada Pierwszą i Drugą Fundację…

 

24 czerwca 2022
  John M. Ford, Czekanie na smoka

Z przysypanej śniegiem gospody wysoko w Alpach czwórka nieprawdopodobnych sojuszników wyruszy przeciwko potędze Bizancjum, żeby zapewnić tron Ryszardowi księciu Gloucester i uczynić go Ryszardem III. Arystokratyczny bizantyjski najemnik. Florencka lekarka. Wiekowy walijski czarnoksiężnik. Tajemniczy książę Sforza. Razem zmienią los milionów...

 


25 czerwca 2022
  Stanisław Lem, Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory
 

Trudno wyobrazić sobie literaturę ostatnich kilkudziesięciu lat bez Stanisława Lema. Autor Cyberiady uchodzi za najlepiej znanego na świecie polskiego pisarza, a jego nazwisko często przywoływane jest obok nazwisk najważniejszych twórców dwudziestowiecznej prozy. Dzieła Lema nieustannie budzą zainteresowanie czytelników i są chętnie komentowane przez badaczy. Jego książki – głęboko humanistyczne i poruszające fundamentalne problemy nowoczesnych cywilizacji – stale tłumaczone są na inne języki i inspirują kolejnych twórców. Opracowana przez Pawła Majewskiego edycja w serii Biblioteka Narodowa ukazuje twórczość Lema z mniej oczywistej strony. Zawiera powieści Kongres futurologiczny i Pamiętnik znaleziony w wannie, a także utwory o charakterze apokryficznym; czytelnicy znajdą tu zbiory Doskonała próżnia, Wielkość urojona, Prowokacja i Biblioteka XXI wieku oraz jedną z najbardziej zaskakujących próz pisarza, Golema XIV

 

29 czerwca 2022
  Steven Erikson, Bóg nie jest chętny
1 tom cyklu Pierwsza opowieść o świadkach
(świat Malazańskiej Księgi Poległych)
 

Ekscytująca pierwsza część nowej trylogii fantasy napisanej przez autora Malazańskiej Księgi Poległych. Minęło wiele lat, odkąd trzech teblorskich wojowników przyniosło do Srebrnego Jeziora chaos i zniszczenie. Członkowie północnych plemion nie zapuszczają się już na południe. Miasteczko wróciło do równowagi, lecz wspomnienie przeszłości nadal żyje. Jednego z tych trzech wojowników, Karsę Orlonga, czci się jako boga, aczkolwiek obojętnego. W malazańskim świecie powstało też wiele innych religii. Niektórzy oddają cześć Coltaine’owi, Czarnoskrzydłemu Władcy. Wśród żołnierzy imperium popularny zaś jest kult Sui Etkara, Strażnika Umarłych. Wśród plemion mieszkających za granicami imperium narasta niepokój i w związku z tym do Srebrnego Jeziora wysłano legion piechoty morskiej. Żołnierze nie są pewni, z czym będą mieli do czynienia, lecz choć w malazańskiej armii wiele się zmieniło i piechota morska nie jest już tym, co kiedyś, jedno pozostaje bez zmian. Poradzą sobie ze wszystkim, co mogą spotkać, albo zginą. Wśród mieszkających w wysokich górach Teblorów pojawił się nowy wódz wojenny. Zraniony przez czyny Karsy Orlonga zamierza stawić czoło nowemu bogu, choćby musiał w tym celu wyrąbać sobie drogę przez całe imperium. Dalej na północy pojawiło się jednak nowe zagrożenie i teraz to Teblorom zaczyna brakować czasu. Zaczyna się nowa migracja, której od dawna się obawiano, i tym razem nie będzie to tylko trzech wojowników. Dziesiątki tysięcy Teblorów są gotowe ruszyć na południe, a na ich drodze stoi tylko jedna kompania malazańskiej piechoty morskiej… Do Srebrnego Jeziora wraca przeszłość, a to nigdy nie jest dobra wiadomość. 

 

29 czerwca 2022
  J.T. Greathouse, Dłoń Króla Słońca
1 tom cyklu Kroniki Olchy
 

Kiedy wszyscy chcą, żebyś był spełnieniem ich oczekiwań, tym czego pragniesz najmocniej jest odnalezienie swojej drogi i życie według własnych zasad. Nazywam się Wen Olcha. Nazywam się też Głupi Kundel. Ojciec szykował dla mnie przyszłość w elitarnym gronie Sieneńczyków służących cesarzowi. Babcia, która sama porzuciła wszystko i dołączyła do nayeńskiego ruchu oporu, przygotowywała mnie do walki z cesarskim imperium. Matka, ślepa na okrucieństwo, chciała tylko tego, co bezpieczne i wygodne. Mogłem spełniać cudze marzenia, mogłem walczyć wraz z jednymi albo przyłączyć się do drugich. Mogłem patrzeć, jak ich wojna pochłania kolejne ofiary. Ale nie mogłem przestać marzyć o magii. Wolnej, przerażającej, fascynującej, dającej moc i potęgę. Przez całe życie zmagałem się z ograniczeniami na ścieżkach, które zostały wybrane za mnie. Opór był jedyną drogą ku wolności. Ta historia może skończyć się na tysiąc sposobów – ja mam za nic je wszystkie. 

 

30 czerwca 2022
a jednak 13 lipca 2022
  Ada Palmer, Być może gwiazdy 
4 tom cyklu Terra Ignota

Długo oczekiwany ostatni tom cyklu Terra Ignota. Jest rok 2454 Przywódcy Pasiek – państw pozbawionych określonego terytorium, będących obecnie podstawową formą organizacji ludzkich społeczeństw na Ziemi – potajemnie dopuścili się straszliwych czynów, starając się zachować pozory utopijnej stabilności. Ale fasada nie może utrzymywać się bez końca. Łatwość podróżowania po całym globie oraz powszechny dostatek mogły wywrzeć łagodzący wpływ na mroczniejsze tendencje ludzkości. Niemniej konflikt pozostaje głęboko zakorzeniony w ludzkiej psychice. Katalizator, którym stał się niezwykły chłopiec, wystarczył, by na nowo obudzić tłumiony od pół tysiąclecia chaos. Wojna szerzy się na całym globie, niszczy dawne sojusze i budzi uśpione nienawiści. Zagrożone są wszystkie systemy transportu. Powrót tyranii odległości podważa spójność od dawna zjednoczonego świata, zagrażając wszystkiemu, co stworzył system Pasiek- Superzbrodniarz Mycroft Canner zaginął bez śladu, a jego następca, Dziewiąte Anonim, musi nie tylko prowadzić kronikę wojny, lecz również podjąć próbę przywrócenia porządku na świecie niepowstrzymanie zmierzającym ku katastrofie. Los społeczeństwa wisi na włosku. Czy rozwiązaniem będzie pozostać na Ziemi, czy raczej nadal próbować dotrzeć do gwiazd? 

 

druga połowa czerwca 2022
  Marta Kirin, Czarna Łza. Półcień
1 tom cyklu Trylogia Czarnej Łzy

Witamy na New Hope! Przygotuj się na instalację wszczepów lokalizacyjnych.

Stacja kosmiczna New Hope miała być bramą Imperium Newarskiego do eksploracji kosmosu. Stwarzać nowe możliwości. Dla uchodźców z okupowanej przez Imperium planety Czatusja okazała się jednak piekłem. Uciekali przed wojną domową, pragnęli lepszego życia, a zmuszeni zostali do walki o swoją kulturową i religijną tożsamość. Zamknięci wśród ciasnych korytarzy niższych poziomów nie znaleźli obiecanej nadziei, a jedynie ubóstwo i niemoc. Bunt był kwestią czasu. Czatuska organizacja terrorystyczna Czarna Łza nie cofnie się przed niczym. 

Czy Straż Graniczna zdoła ochronić mieszkańców stacji przed atakami? Kto jest agresorem, a kto ofiarą? A może każdy jest jednym i drugim? 

"Czarna Łza. Półcień" to połączenie klasycznej space opery z elementami cyberpunku. Pełna akcji, intryg i trudnych wyborów ludzi doprowadzonych do ostateczności. Przedstawia uniwersum stworzone na bazie współczesnej historii Tybetu.

 

 Wszystkie opisy i okładki pochodzą z materiałów wydawców.

 

SERIALE

The Orville, sezon trzeci 2 czerwca


 The Boys, sezon trzeci 3 czerwca


 Ms Marvel 8 czerwca

 

 For All Mankind, sezon trzeci 10 czerwca


 The Umbrella Academy, sezon trzeci
22 czerwca

 

Westworld, sezon czwarty 26 czerwca


 
 Wszystkie opisy i okładki pochodzą z materiałów wydawców.
 

14 komentarzy:

 1. "Miłość, śmierć i roboty" na pewno do mnie trafi. I oczywiście dalej będę oglądać The Boys ❤️

  OdpowiedzUsuń
 2. Kilka książek mnie zainteresowało.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli chodzi o ten gatunek zawsze można trafić na jakieś ciekawe wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja stwierdzam jedno. Wydawcy nie mają litości dla naszych portfeli. ;)
  A moje plany na "półkowniki" 😂 prezentują się tak:

  Monika Maciewicz, Kruki
  Tasha Suri, Cesarstwo piasku
  Marta Kisiel, Bazyl i Licho
  Isaac Asimov, Prądy przestrzeni
  Isaac Asimov, Narodziny Fundacji
  John M. Ford, Czekanie na smoka
  Ada Palmer, Być może gwiazdy
  Steven Erikson, Bóg nie jest chętny
  J.T. Greathouse, Dłoń Króla Słońca

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję ciekawych patronatów <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiele ciekawych książek szykuje się dla miłośników gatunku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Miłośnicy tego gatunku na pewno będą zachwyceni różnorodnością gatunków.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla mnie tylko John M. Ford i Ada Palmer. I z tych, których nie pokazałaś - Pilipiuka "Przetaina". Ciekaw jestem, jak sobie poradzi z powieścią taką typowo fantasy. Plus, jeśli Terminus zdąży wydać, "Las ożywionego mitu" Holdstocka. Do tego pięć książek, które mam opłacone i zamówione w Stalker Books. Czyli książek przewiduję maksymalnie dziewięć, no chyba że znowu jakieś starocie mnie skuszą :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS
   Zapomniałem, jeszcze Vesper wydaje w czerwcu Dana Simmonsa "Dzieci nocy".

   Usuń
 9. Kisiel to Kisiel, wiadomo - trzeba przeczytać. To "Cesarstwo piasku" mnie ciekawi, ale chyba ma tu większy wpływ okładka niż opis fabuły. Do tego "Przysługa dla czarnoksiężnika" - pierwszy tom mi się podobał i ciekawa jestem kontynuacji.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja w czerwcu czekam na "Cesarstwo piasku" oraz na "Brud" Piotrowskiego. Premiera 2 tomu "Księżycowego miasta" Maas już było, książka leży na półce, więc to się nie liczy - już na nią nie czekam. :P

  OdpowiedzUsuń
 11. Najbardziej czekam na książkę Tokarczuk ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Miłość, śmierć i roboty - widziałem zapowiedź na FB wydawnictwa, ale od tamtej pory cisza i nigdzie nie można kupić tej książki. Gdzie znalazłaś jek datę premiery? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na lubimyczytac.pl - tam nadal jest podany 1 czerwca, mimo że książka nie jest jeszcze dostępna nawet w przedsprzedaży. W tej sytuacji warto chyba sprawdzać oficjalną stronę i Facebooka wydawnictwa, czyli Nowej Baśni, by poznać faktyczną datę premiery.

   Usuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.