02 lipca 2022

Zapowiedzi fantasy i science fiction na lipiec 2022

W lipcu 2022 wydawcy i filmowcy chcą chyba dać naszym portfelom odetchnąć po obfitym czerwcu, ale i tak znalazłam dla was kilka interesujących propozycji, w tym fantasy Tarczę Szerni Feliksa W. Kresa i science fiction Czas jest najprostszą rzeczą Clifforda Simaka. Z filmów czekam szczególnie na Thora. Miłość i Grom oraz Minionki. Wejście Gru, natomiast z seriali na pewno obejrzę czwarty sezon What We Do in the Shadows i kontynuację Stranger Things.

A Wy co planujecie czytać i oglądać w lipcu 2022? Coś z moich sugestii czy też macie zupełnie inną listę utworów fantastycznych? Jak zawsze wypatruję Waszych komentarzy!

 

 

5 lipca 2022
Duchy Nocy Kupały

Opowieść o duchach, upiorach, wiedźmakach i demonach. Antologii patronują obrzędy nocy świętojańskiej zwanej też kupałą. Część pierwszą stanowią opowiadania polskich autorów: Romana Zmorskiego, Jana Barszczewskiego oraz Zygmunta Krasińskiego. Duchy i demony, wiedźmy i wiedźmaki, leśniaki i rusałki przewijają się w opowieściach rozgrywających się od Pomorza, Mazowsza i Śląska po Białoruś. Część druga to opowiadanie Jin Yonga, zwanego chińskim Tolkienem, oraz opowieść Antona Straszimirowa o Rodopach. Antologia zawiera także dotąd niepublikowane w Polsce opowiadania Oscara Wilde’a, Mrs Henry Wood, którą pokochali polscy miłośnicy historii z dreszczykiem, oraz publikującej pod pseudonimem Theo Gift pisarki Dorothy Boulger, w których znajdziemy nadprzyrodzone zjawiska, nawiedzone dwory, pokutujące duchy i nieuchronność przeznaczenia.

 

8 lipca 2022
Feliks W. Kres, Tarcza Szerni
9 tom cyklu Księga Całości

 

Szerń się rozpada. A wraz z nią cały świat, którego strzegła. Upadają Pasma, Porzucone Przedmioty tracą swoje właściwości, wielkie fale niszczą całe miasta. A Przyjęci dyskutują o naturze wszechrzeczy, zastanawiając się, czy mają prawo zrobić cokolwiek, by ratować Szerer przed zagładą. Znalazłszy winnego (a właściwie winną), z determinacją godną wcześniejszej bezwolności, ruszają po jej głowę. Wszak czymże jest jedna śmierć wobec milionów ocalonych istnień?! A może jednak jest zbrodnią, taką samą jak wszystkie inne? Oto historia o niezasłużonej krzywdzie, winie, karze i ludzkiej omylności. Tym boleśniejszej, im bardziej przysłoniętej poczuciem świętej, szlachetnej misji. Oto opowieść o tym, że świat nie jest czarno-biały, a ktokolwiek tak twierdzi jest skazany na porażkę. Nawet, jeśli wygra swoją bitwę. 

 

12 lipca 2022
Clifford D. Simak, Czas jest najprostszą rzeczą

recenzja


Nowy polski przekład powieści nominowanej do nagrody Hugo. Podróże w kosmos okazują się zbyt niebezpieczne i kosztowne, więc ludzkość musi z nich zrezygnować. Znajduje jednak lepszy sposób na wyprawy do odległych planet. Wszechmocna pozarządowa korporacja Fishhook, monopolista w branży eksploracji kosmosu, korzysta z usług „pariasów” – ludzi o zdolnościach telepatycznych, których umysły w kontrolowanych warunkach przemierząją cały wszechświat. Podczas jednej z rutynowych misji Shepherd Blaine, lojalny pracownik Fishhooka, napotyka niezwykłą istotę i wymienia z nią świadomość. Zyskuje potężne moce, ale Fishhook zgodnie ze swoimi procedurami zamierza go pojmać i wyeliminować. Blaine musi porzucić dotychczasowe życie i szukać bezpiecznego schronienia w szerokim świecie, ścigany i prześladowany tak przez korporacyjnych zabójców, jak i zabobonnych zwykłych ludzi lękających się telepatów… Klasyczna powieść science fiction o ksenofobii, nietolerancji, ciemnocie i możliwej drodze ewolucji człowieka.

 

 lipiec 2022
Charles Yu, Ucieczka z Chinatown

 

Satyra na kształtowaną przez Hollywood wizję świata autorstwa prozaika, którego szersza publiczność zna jako współscenarzystę i redaktora serialu „Westworld”. Czy Drugoplanowy Azjata może zostać obsadzony jako Gość od Kung Fu? Czy odtwarzamy tylko narzucone przez społeczeństwo role? „Interior Chinatown” to najważniejsza współczesna książka o tym, jak pozostać sobą w świecie, który za wszelką cenę chce opakować nasze życie w proste etykiety. Charles Yu, jeden z czołowych młodych głosów literatury amerykańskiej, gra z konwencją hollywoodzkiego filmu kung-fu, pełnymi garściami czerpiąc z popkultury, by przyjrzeć się takim zagadnieniom, jak rasa, emigracja, cena awansu społecznego, „amerykański sen” czy asymilacja kulturowa. A wszystko to w przezabawnej, jak zgodnie podkreślają krytycy, i inteligentnej prozie zapisanej w formie scenariusza filmowego. 

 

druga połowa lipca 2022
Tadeusz Miciński, W mroku gwiazd

 

„W mroku gwiazd” to legendarny zbiór poezji wybitnego modernisty, ezoteryka i symbolisty Tadeusza Micińskiego. Niniejsze wydanie zostało w całości oparte na pierwotnej edycji. W okładkę została wkomponowana oryginalna ilustracja z 1902 roku, a strona tytułowa jest odwzorowaniem graficznym pierwowzoru. Zachowane zostały również oryginalne rysunki Stanisława Wyspiańskiego, a dodatkowo zamieszczone zweryfikowane i zarchiwizowane grafiki samego Micińskiego.

 

 druga połowa lipca 2022
Tadeusz Miciński, W mroku gwiazd


 „Wita” jest ostatnią wydaną powieścią Tadeusza Micińskiego. Została napisana w roku 1913, jednak ukazała się dopiero po śmierci autora w roku 1926 a następnie w 1930. Jest to niezwykle oryginalne połączenie powieści łotrzykowskiej, gotyckiej oraz historycznej z mnóstwem odniesień do szeroko pojętej tradycji ezoterycznej. Opowiada historię młodej kobiety, tytułowej Wity, ostatniej potomkini rodu Włastowiczów, panów na Krzyżtoporze, który miał potajemnie sprawować rządy dusz w Polsce. Przebywając w odosobnieniu na Ukrainie pod opieką kozackiego pieśniarza Szczerbiny, bohaterka odnajduje w sobie nadnaturalne zdolności. Pewnej burzowej nocy spotyka przypadkowo księcia Józefa Poniatowskiego, z którym zaczyna łączyć ją skomplikowana relacja emocjonalna. Ich losy będą następnie splatać się w drodze do celu, jakim jest próba podźwignięcia upadającej Rzeczypospolitej. W powieści odnajdziemy paranormalne walki z tajnymi przedstawicielami masonerii, fantastyczne podróże po onirycznych krainach, galerię psychopatycznych, sadystycznych postaci, których nic nie powstrzyma przed osiągnięciem celu, a także filozoficzne i historiozoficzne dyskursy, nad którymi unosi się lucyferyczny duch twórczości Micińskiego.

 

FILMY I SERIALE

 1 lipca Stranger Things, sezon 4, część druga1 lipca Minionki. Wejście Gru8 lipca Thor. Miłość i grom


 

 12 lipca What We Do in the Shadows, sezon 4
 

Wszystkie opisy i okładki pochodzą z materiałów wydawców.

Hop do zapowiedzi sierpnia 2022.

 

 

11 komentarzy:

 1. W Wydawnictwach zaczął się "sezon ogórkowy", bo wiadomo ludzie będą żyli latem, wycieczkami i upałami, a nie książkowymi zakupami. A ja planuję nabyć:

  Duchy Nocy Kupały
  Feliks W. Kres, Tarcza Szerni
  Clifford D. Simak, Czas jest najprostszą rzeczą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałem kilka powieści Simaka. Opinia: zdecydowanie to mistrz opowiadań, a nie powieści.

   Usuń
 2. Czekam na Grzechy ojców Agnieszki Mieli :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie z premier książek ciągnie mnie do Duchy Nocy Kupały, z filmowych oczywiście Thor!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz od dawna na nic nie czekam, nic mnie szczególnie nie interesuje, będzie czas na nadrobienie długo odkładanych książek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawił mnie ten zbiór poezji. W piątek wybieram się na Thora. Ostatni raz na filmie Marvela była na Eternals.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo kuszące zapowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę,że spore grono czeka na to samo :) stranger things, marvel i noc kupały 🧡

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam serdecznie ♡
  Dla każdego coś fajnego :) Widać szykują się bardzo ciekawe propozycje, same kuszące zapowiedzi! Pewnie nie skorzystam od razu, zazwyczaj sięgam po rożnego rodzaju tytuły po jakimś czasie :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.