30 kwietnia 2022

Zapowiedzi fantasy i science fiction na maj 2022

W maju najcięższą datą dla miłośników portfeli fantasy i science fiction będzie 18 maja, bo jakimś cudem wydawcy zaplanowali większość premier tego miesiąca właśnie na ten dzień. Ja sięgnę z pewnością po Więcej niż zło Eweliny Stefańskiej, opowiadania Pratchetta, Aglę Radka Raka oraz Żeglarzy i jeźdźców F.W. Kresa. No i będę oglądać seriale oraz spróbuję dotrzeć do kina na Doktora Strange'a w multiwersum obłędu
 
A Wy na co z mojej listy macie największą chrapkę w maju? A może będziecie czytać i oglądać coś innego? Jak zwykle wypatruję Waszych komentarzy!

 



6 maja 2022
Ewelina Stefańska, Więcej niż zło
1 tom cyklu Kroniki traw

Każde zwycięstwo ma swoją cenę.
Okaleczony starzec, podający się za wędrownego zielarza.
Kaleki żołnierz z gorącym poczuciem misji.
Młody syn plemiennego wodza, ciągle żyjący w cieniu zmarłego ojca.
Piękna tancerka rzucająca uroki równie łatwo, jak powłóczyste spojrzenia.
Ich losy połączą się w zapomnianej przez Bogów i ludzi wiosce na skraju nieprzebytej puszczy.
Tajemnica okrutnych morderstw, widmo wojny, mordercze zapędy okolicznych plemion, wreszcie brudna, śmiercionośna magia - z tym wszystkim przyjdzie się zmierzyć ludziom, którzy ledwie się znają, szczerze się nienawidzą i nie powiedzieli sobie ani słowa prawdy. A jednak będą musieli sobie zaufać. 

 

17 maja 2022
Terry Pratchett, O jaskiniowcu, który podróżował w czasie
 

Ostatni zbiór opowiadań mistrza fantastyki sir Terry’ego Pratchetta.
Wyobraźnia to wspaniała rzecz.
Może cię zabrać na najwyższą górę albo na samo dno najgłębszego morza.
Pewnego chłopca zabrała na Strasznie Wielką Przygodę – w podróż pełną magii oraz latających maszyn. (Aha, i doprowadziła go do najlepszego dowcipu na świecie – boki zrywać, wierz mi). Troje młodych wynalazców zabrała aż na Księżyc (gdzie być może zostawili butelkę lemoniady, informacja niepotwierdzona), a jaskiniowca na wycieczkę do dentysty. I ty możesz przeżyć z nimi wiele wspaniałych przygód, czytając ten niesamowity zbiór opowiadań…
…stworzonych przez kogoś, kto miał największą wyobraźnię wszech czasów.

 

 18 maja 2022
Radek Rak, Agla
 

 

   "Agla" to brawurowa historia przygodowa, ale też wnikliwa i wzruszająca powieść psychologiczna o dojrzewaniu i przemianie, o miłości i odkrywaniu swej cielesności, o zawiedzionych przyjaźniach, wykluczeniu i samotności, o odnajdywaniu siebie i stawaniu się człowiekiem w pełni znaczenia tego słowa.
    Sofja Kluk jest osobą upartą, wygadaną i konsekwentnie dążącą do celu. Mieszka na uniwersytecie w mieście, w którym panują dziewiętnastowieczne porządki społeczne, sklepy bławatne z ulicy Krokodyli spotykają się z mrocznym Urzędem Bezpieczeństwa i tajemniczym Carem, a zawodowi zabójcy cieszą się szacunkiem i zaufaniem. Świat bohaterów podbija rozbuchana wizja przyrody, a koncepcja owadziego przeobrażenia, którą niesie "Agla", ma w powieści niebagatelne znaczenie.
    Radek Rak pisze sugestywnymi obrazami, działającymi na wyobraźnię. Tajemnicami i mrokiem, intertekstualnością i zmysłowością swojej literatury, wdziękiem Sofji i jej bezkompromisową cielesnością, dowcipem języka i okrucieństwem świata "Agli" autor uwodzi czytelnika w zupełnie nowej literackiej zabawie. Rak kreuje oryginalną i hipnotyzującą rzeczywistość, w której ostry niczym fotografia realizm sąsiaduje z okrutną baśnią.
    To powieść, od której nie sposób się oderwać – odważna, smakowita, seksowna i niepodobna do żadnej innej książki. 

 

18 maja 2022
Audrey Niffenegger, Miłość ponad czasem


Clare, urocza studentka sztuk pięknych i Henry, niekonwencjonalny bibliotekarz, spotkali się po raz pierwszy, gdy ona miała sześć lat, a on trzydzieści sześć. Kiedy Clare skończyła dwadzieścia trzy, a Henry trzydzieści jeden - zostali małżeństwem. Choć wydaje się to niemożliwe, jednak jest prawdziwe. Henry bowiem to jedna z pierwszych osób na świecie, u których wykryto rzadkie zaburzenie genetyczne: od czasu do czasu jego biologiczny zegar uruchamia się na nowo i Henry przemieszcza się w czasie. Znika nieoczekiwanie, pozostawiając po sobie tylko stosik ubrań. Nigdy nie wie, gdzie się znajdzie i jaka będzie otaczająca go rzeczywistość. Odmierzając swoją miłość kolejnymi spotkaniami, oboje za wszelką cenę próbują wieść normalne życie. Ale czy może liczyć na normalność człowiek, który jest niewolnikiem własnego ciała, a przede wszystkim nagłych podróży w czasie...

 

18 maja 2022
Genevieve Gornichec, Serce wiedźmy

 
„Serce wiedźmy” to czerpiąca z nordyckich legend, ponadczasowa opowieść o miłości i zdradzie, przyjaźni i lojalności. Umierają ludzie. Umierają bogowie. Ona wciąż trwa. Opowieść o Angerbodzie rozpoczyna się tam, gdzie inne historie o wiedźmach się kończą: na płonącym stosie. Ukarana przez Odyna za odmowę ujawnienia wiedzy o przyszłości, ucieka z Asgardu, zraniona i pozbawiona mocy. Schronienie znajduje w odległym lesie na krańcu świata, gdzie poznaje mężczyznę, który przedstawia się jako Loki. Początkowy brak zaufania przeistacza się w gorącą niewzruszoną miłość. Z ich związku zrodzi się troje dzieci, a każde z nich będzie posiadać sekretne przeznaczenie. Angerboda wychowa je w idyllicznym ustroniu Żelaznego Lasu, gdzie pozostaną ukryte przed wszechwiedzącym Odynem. Z czasem jednak, gdy wiedźma zacznie odzyskiwać profetyczne moce, stanie się jasne, że jej spokojnemu życiu – jak i całemu stworzeniu – grozi niewypowiedziane zagrożenie. 



18 maja 2022
Brandon Sanderson, wydanie jubileuszowe trylogii Z mgły zrodzony
 


18 maja 2022
Timothy Zahn, Dynastia Thrawna. Wyższe dobro
2 tom cyklu Dynastia Thrawna

„Dynastia Thrawna: Wyższe dobro. Tom 2” to kolejna część historii jednego z najbardziej znanych czarnych charakterów serii „Gwiezdne wojny”. Zanim Thrawn został wielkim admirałem Imperium Galaktycznego i jednym z najbliższych współpracowników Palpatine’a, kierował flotą swojej rodzinnej planety Csilla położonej w Nieznanych Regionach. Wydarzenia z tego okresu przybliża czytelnikom trylogia „Star Wars: Dynastia Thrawna”. „Wyższe dobro” przedstawia historię Thrawna po jego wielkim zwycięstwie odniesionym nad przeciwnikami Domu Mitthów – znamienitego rodu panującego na Csilli. Triumf admirała nie sprawia jednak, że wrogowie Imperium znikają. Jako że flota Chissów uchodzi za niezwyciężoną, nieprzyjaciele zmieniają strategię działania i zamiast otwartej konfrontacji wybierają spiskowanie. Thrawn staje przed trudnym zadaniem: tym razem musi ocalić swoją planetę nie z pomocą wojskowej taktyki, lecz z wykorzystaniem sprytu. „Dynastia Thrawna. Tom 2” spodoba się fanom „Gwiezdnych wojen”, którzy chcą poznać bliżej postać słynnego admirała i kolejny raz przeżyć niesamowite przygody w ulubionym uniwersum. Książka to również dobra pozycja dla miłośników literatury science fiction.

 

 18 maja 2022
Łukasz Orbitowski, Chodź ze mną

Rok 1958. Helena, dwudziestoletnia studentka stomatologii z Gdyni, zakochuje się w sowieckim kapitanie niszczyciela. Kola jest starszy i żonaty. Niemożliwa miłość w Polsce Ludowej zmusza ich do brawurowej ucieczki do Szwecji. Wyruszając w podróż ku szczęściu, nie znają ceny jaką zapłacą za wspólne życie. Czy odnajdą bezpieczną przystań? Rok 2017. Czterdziestotrzyletni Dustin, kucharz i syn Heleny, po raz pierwszy słyszy od matki opowieść o ucieczce i ojcu, którego nigdy nie poznał. Musi się skonfrontować ze swoim pochodzeniem, prawdą o przeszłości Heleny oraz własnym narastającym szaleństwem. Łukasz Orbitowski w swojej najlepszej powieści zagląda w trudny świat relacji rodzinnych i próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak wiele z naszych rodziców zostaje w nas samych. „Chodź ze mną” to doskonała analiza wielkich namiętności i tajemnic, które kładą się cieniem na życiu najbliższych. Kanwą dla opisanych wydarzeń jest między innymi zaczerpnięta z prasy historia tajemniczego obiektu latającego, który spadł do gdyńskiego basenu portowego pod koniec lat pięćdziesiątych. Czy był to odłamek meteorytu, satelita, a może coś innego?

 

  20 maja 2022
Wit Szostak, Szczelinami

założenie jest czysto powieściowe:
spisać życie – autoportret poetki
lecz zrobić to z założenia
za pomocą form niepowieściowych
krótkich i pełnych przemilczeń
a potem czytelnika zaprosić
do niezwykłej gry w sklejanie
życia narratorki z okruchów
jej najintymniejszych doświadczeń:
dojrzewania, miłości i rozstań
rozczarowań i macierzyństwa
trudnych relacji rodzinnych
długiego cienia przeszłości
losu kobiety w świecie
rządzonym przez mężczyzn
zmysłowa i cielesna
niedopowiedziana i bezkompromisowa
nieoczywista i prawdziwa
ta książka jest jak kobieta

  

 20 maja 2022
Opowieści niesamowite z Hispanoameryki

 

Tom 6 serii „Opowieści niesamowite”, pod redakcją Tomasza Pindla, gromadzi utwory najważniejszych autorów Ameryki hiszpańskojęzycznej z XIX i pierwszej połowy XX stulecia, czyli okresu, kiedy obecność niesamowitości i fantastyki była na owym kontynencie słaba – bądź słabo widoczna. Najwięksi i znani twórcy nie wzięli się jednak znikąd. Już wcześniej odkryto, że „niepoważne” – jak wielu je wówczas postrzegało – opowieści mogą służyć całkiem poważnym celom. Pośród opowiadań fantastycznych autorów z Argentyny, Meksyku, Peru czy Nikaragui, w Polsce słabo obecnych lub nieobecnych w ogóle, kulminacyjnymi punktami zbioru są opowieści argentyńskiej pary Adolfo Bioy Casares i Silvina Ocampo – prywatnie małżeństwa, bliskich przyjaciół i współpracowników Borgesa i – można by rzec – ofiar tej bliskości. Borges rzucał bowiem cień na Bioy Casaresa, a oni dwaj – na Ocampo. Obecność Ocampo w tomie jest szczególnie istotna, jej onirycznej, hipnotyzującej twórczości czytelnik polski w zasadzie nie miał okazji poznać. Wybór zamyka obszerne wampiryczne opowiadanie Carlosa Fuentesa, które łamie czasowe ramy antologii – wywodzi się już z naszego stulecia. Nie mogło jednak zabraknąć w tym tomie tego wytrawnego twórcy opowieści grozy. Autorzy: Juana Manuela Gorriti, Esteban Echeverría, Eduardo Blanco, Eduardo Ladislao Holmberg, José María Roa Bárcena, Carlos Monsalve, Rubén Darío, Clemente Palma, Leopoldo Lugones, Horacio Quiroga, Roberto Arlt, Adolfo Bioy Casares, Silvina Ocampo, Carlos Fuente.

 

 27 maja 2022
Feliks W. Kres, Żeglarze i jeźdźcy
8 tom cyklu Księga Całości

Świat, czy to ten pod niebiem Szereru czy jakikolwiek inny, jest pełen zła. W opowieściach starych ludzi wciąż trwają okrutne wojny, łupieskie wyprawy, łzy kobiet i krew mężczyzn. Ale żadna z tych opowieści nie mówi o krzywdach wyrządzanych bez żadnego powodu, dla samej tylko zabawy. Niektóre mówią o podłych zdradach popełnianych z szalonej miłości, przyjaźni zmienionej w zaciekłą nienawiść i bólu, który wydaje się nie do zniesienia. Istnieją też inne opowieści, te które dają nadzieję. Opowieści o miłości, przyjaźni silniejszej niż śmierć i o niezrozumiałej łasce. Wszystkie je można usłyszeć przy ogniskach pod niebem Szereru. I właśnie zostały spisane. 

 

SERIALE 

Star Trek: Strange New Worlds, sezon 1. 5 maja
 


Miłość, śmierć i roboty, sezon 3. 25 maja
 

 
Obi-Wan Kenobi 26 maja 
 
 
 
 Stanger Things, sezon 4 27 maja

 
 
FILMY
 
Doktor Strange w multiwersum obłędu - 6 maja
 



Wszystkie opisy i okładki pochodzą z materiałów wydawców.

13 komentarzy:

  1. Ja z niecierpliwością czekam na dodruk "Z mgły zrodzonego" i już od dawna nie mogę się go doczekać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja z tej listy planuję nabyć:
    Ewelina Stefańska, Więcej niż zło
    Radek Rak, Agla
    Feliks W. Kres, Żeglarze i jeźdźcy

    Przy czym Więcej niż zło, raczej będę poszukiwać w abonamencie jako ebook, a nie będę kupować w papierze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam serdecznie ♡
    Wszystkie tytuły brzmią super :) I książki i seriale i film! Chętnie poznałabym wszystkie, jak dla mnie rewelacja :)
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
  4. Książkowo niekoniecznie widzą coś dla siebie (chociaż "Serce wiedźmi" wygląda intrygująco), ale bardzo czekam na Doctora Stranga!

    OdpowiedzUsuń
  5. Super wpis, dla mnie na pewno będzie interesująca książka Radka Raka. Czekam też na seriale - Stranger Things i Miłość, śmierć i roboty.

    OdpowiedzUsuń
  6. Widze kilka tytułów dla siebie o ktorych nie mialam pojecia ♡

    OdpowiedzUsuń
  7. Widzę, że jeśli chodzi o ten gatunek jest się czym zainteresować.

    OdpowiedzUsuń
  8. "Opowieści niesamowite z Hispanoameryki" mnie kuszą❤

    OdpowiedzUsuń
  9. „Serce wiedźmy”: ta książka mnie zaciekawiła. :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Raka koniecznie muszę przeczytać. Ale na maj zaplanowanych jest tyle premier, które chcę poznać, że chyba z jednego miesiąca uzbieram książek na pół lata czytania...

    OdpowiedzUsuń
  11. Za dużo. Jak na to wszystko znaleźć czas

    OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.