02 sierpnia 2021

Zapowiedzi wydawnicze fantasy i science fiction na sierpień 2021

Zapowiedzi wydawnicze fantasy i science fiction sierpnia 2021 prezentują się raczej skromnie, a część z nich to nowe wydania zbiorcze znanych już nam utworów na przykład Antologia opowiadań według czytelników Stanisława Lema lub Trylogia Mostu Williama Gibsona. W tym miesiącu ucieszą się fani Anety Jadowskiej i Tomasza Kołodziejczaka, a także Wydawnictwa IX, zaś ja jestem szczególnie ciekawa powieści historycznej Pawła Majki, czyli Familii. Przeczytam też najnowszą powieść Magdaleny Świerczek-Gryboś Puste diabły z pogranicza gatunków, łączącą elementy fantastyczne z kryminałem i literaturą obyczajową. A Wy na co czekacie w sierpniu? Na wybrane przeze mnie propozycje czy coś zupełnie innego? Jak zawsze dajcie znać w komentarzach!

 


 
 
 
Magdalena Świerczek-Gryboś, Puste diabły
4 sierpnia 2021 
 
 
Kalina jest młodą pisarką, która dopiero co przebiła szklany sufit i została doceniona. Na gali wręczenia literackich nagród spotyka ducha przeszłości, przez którego podejmuje najgorszą decyzję z możliwych. Kim jest Aleksander Niewiadomski, legendarny autor widmo, przez którego kobieta traci grunt pod nogami? Co oznaczają wizje pełne wody, która pojawia się i próbuje zatopić wszystko za każdym razem, gdy Kalina i Olek się spotykają? Czy można być predestynowanym do zła, ale oszukać przeznaczenie? Czy historią bohaterów rządzi magia, a może to jedynie narkotyczne wizje? Nieważne. W tym świecie klątwy są prawdziwe, a głodne diabły chodzą między ludźmi, to walcząc ze swoją naturą, to organizując widowiskowe uczty.
 
 
Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników
11 sierpnia 2021 
 

Piętnaście najlepszych opowiadań mistrza literatury science fiction! Top fifteen. Najlepsze z najlepszych. Piętnaście prezentowanych tu opowiadań Stanisława Lema wybranych zostało w drodze plebiscytu wśród czytelników, z udziałem samego autora oraz wybitnego lemologa i krytyka literackiego, Jerzego Jarzębskiego, którzy wskazali swoje ulubione teksty. Wszystkie opowiadania ułożono według miejsca zajmowanego w czytelniczym rankingu, który zadecydował o pozycji trzech pierwszych utworów. Są to: Simon Merril: „Sexplosion“, Trzej elektrycerze i Alistar Waynewright: „Being Inc.“. Im dalej w spisie treści, tym większa stosunkowo rola pisarza i krytyka w ich doborze. Jedno jest pewne - teksty pochodzące z różnych cykli i tomów zebrane obok siebie brzmią jeszcze mocniej i pełniej. To utwory nadal żywe, pełne fantastycznych pomysłów, groteskowego humoru, nieoczekiwanych rozwiązań fabularnych i głębokich podtekstów filozoficznych.

 

Paweł Majka, Familia
11 sierpnia 2021 
 

 Rzeczpospolita w XVIII wieku to kraj, w którym panuje bezwzględność i bezprawie. Wartości moralne przestały mieć jakiekolwiek znaczenie. Każdy kieruje się własnym interesem. Jeśli chcesz przetrwać, musisz być silny i gardzić litością. A jeśli chcesz stworzyć na gruzach upadłego imperium nową siłę, musisz posunąć się znacznie dalej. Skrytobójstwo, przekupstwo, porwania, zajazdy i korupcja stanowią o sile twojej partii. Tak właśnie, niczym serialowa rodzina Soprano, dochodzi do władzy i rządzi Familia, ród Czartoryskich. "Familia" to powieść historyczna pełna dynamicznych zwrotów akcji, szalonych pościgów i dworskich intryg. Wzrost potęgi stronnictwa śledzimy z perspektywy dwójki młodych bohaterów: Krystyny i Piotra, którzy nierozerwalnie łączą swój los z Czartoryskimi. Rzuceni w wir wydarzeń, które na zawsze odmienią ich życie, muszą podjąć brutalną walkę o przetrwanie w świecie, w którym nie ma miejsca na skrupuły. 
 
 
Aneta Jadowska, Szamański blues
11 sierpnia 2021 
 

Piotr Duszyński zwany Witkacym ma pełne ręce roboty. Etat w policji to zaledwie część jego życia zawodowego – po godzinach jako świeżo upieczony szaman gra duchom kołysanki i przeprowadza je na drugą stronę. Niektóre idą chętnie, zmęczone ziemską egzystencją, inne przeciwnie – wszczynają awantury, z którymi może sobie poradzić tylko szaman, bo nawet jego policyjna partnerka, Dora Wilk, duchów zwyczajnie nie widzi… Chwiejną równowagą kryminalno-magicznej codzienności Witkaca wstrząśnie wizyta jego dawnej miłości, niewidzianej od lat. Konstancja ma kłopoty, z którymi nie może się zgłosić do nikogo poza niegdysiejszym ukochanym. Jak sobie radzić z chaosem, życiem i śmiercią? Jak przekupić duchy śliwowicą i skłonić je do zwierzeń? Jak wychować starożytnego ducha opiekuńczego, by respektował granice – łóżka i lodówki? Jak się odnaleźć w najtrudniejszej z ról? Umiarkowany optymista, Witkacy, zaprasza na pełną ironii opowieść o duchach, miłości i zbrodni!

 
William Gibson, Trylogia Mostu
Pierwsze wydanie zbiorcze
20 sierpnia 2021 
 

 
Światło wirtualne

Początek XXI wieku. Na miejscu zniszczonej przez trzęsienie ziemi Kalifornii powstają dwa siostrzane stany NoCal i SoCal. W wyniku katastrofy zostaje uszkodzony most Golden Gate - symbol San Francisco - który staje się domem dla outsiderów, takich jak Chevette Washington. Pod wpływem impulsu, Chevette na jednym z hotelowych przyjęć kradnie okulary. Wkrótce przekonuje się, że ten z pozoru zwyczajny przedmiot to zaawansowany technologicznie gadżet umożliwiający dostęp do tajnych informacji. Kiedy zostają znalezione zwłoki poprzedniego właściciela okularów, dziewczyna znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie. Rozpoczyna się poszukiwanie sprawcy, w które zaangażowane są niebagatelne siły.

Idoru

Jest wiek XXI, Tokio po straszliwym kataklizmie sejsmicznym. Chia McKenzie, wydelegowana przez oddział fanów z Seattle przybywa ze specjalną misją do Tokio, gdzie kluby muzyczne giną równie szybko, jak się pojawiają. Chia ma zdobyć informacje na temat domniemanego ślubu młodzieżowego idola Reza z nieistniejącą w rzeczywistym świecie Idoru, królową wirtualnych światów. Gibson skupił się na opisywaniu zależności pomiędzy człowiekiem, światem i informacją. Przedstawia czytelnikowi pokolenie wirtualnych paparazzich szpiegujących gwiazdy mediów poprzez komputerowe sieci; każe otrzeć się nam o zdarzenia udowadniające, że informacje można sfałszować i ukryć, lecz nadal są one odzwierciedleniem rzeczywistości.

Wszystkie Jutra

Punkt węzłowy historii świata, mający wydarzyć się w najbliższym czasie, prawdopodobnie został zlokalizowany w San Francisco. W słynnej mgle San Francisco, w tym niezwykłym momencie historii, dzieją się dziwne rzeczy. Wszystko wydaje się możliwe… Jest pewne, że życie ludzi na Ziemi zmieni się na zawsze. Nadejście punktu węzłowego intuicyjnie wyczuwa Colin Laney, na co dzień mieszkający w jednym z kartonów w Tokio, ale informacje dotyczące zmian zna też niejaki Harwood, który w nadchodzącym nowym porządku świata chce zajść jak najwyżej, nie zważając na konsekwencje swoich czynów. O co toczy się gra? Jaka jest jej stawka?
 
 
 
Tomasz Kołodziejczak, Skaza na niebie
27 sierpnia 2021 

 
Ludzkość prowadzi wojny odkąd pierwsi ludzie weszli do jaskiń. I będzie prowadzić je tak długo, jak długo żyć będzie przynajmniej jeden człowiek. A gdy już wymrzemy - nasze miejsce zajmą inne gatunki, przybyłe z niezmierzonych głębi kosmosu. Bo i tam, na krańcach nieznanego jeszcze wszechświata, żyją istoty, które od początku dziejów aż po ich kres, toczyć będą własne bitwy. Oto książka o najwspanialszych i najpodlejszych dokonaniach ludzkości. Znajdziecie tu zatrważające scenariusze wyzutej z uczuć przyszłości. Poczujecie grozę nadchodzącej zagłady. Ekscytację odkrywaniem przedwiecznych tajemnic pozostawionych w każdym zakątku wszechświata. I nieskończony zachwyt wobec dotykania po raz pierwszy Nieznanego.
 
 
Maciej Szymczak, Ostatni berserk
koniec sierpnia 2021 
 

„Ostatni berserk” to mroczna opowieść fantasy osadzona w średniowiecznej Skandynawii. Po upadku pogańskiej rebelii Swena Blota berserkowie stają się wyjętymi spod prawa banitami. Ścigani przez nowe chrześcijańskie prawo kończą życie pod katowskim toporem. Stary Gauko, ostatni z elitarnych wojowników, który przez wiele lat ukrywał się na górskim pustkowiu, napotyka pewnego dnia w lesie na wpół żywego młodzieńca. Tchnięty wewnętrzna intuicją postanawia go uratować. Człowiekiem tym okazuje się zbiegły z książęcego grodu niewolnik, będący pochodzącym z dalekich krain Słowianinem. Losy młodego uciekiniera i starego berserka splatają się ze sobą. Czy Słowianin posiądzie magiczną moc i stanie się niedźwiedziem Odyna? Czy uda mu się dokonać zemsty na swoich prześladowcach? Całą historię poznacie, sięgając po debiutancką powieść Macieja Szymczaka.
 
 
Wszystkie okładki i opisy pochodzą z materiałów wydawców
 
 

12 komentarzy:

 1. Z powyższych mam w planie:

  William Gibson, Trylogia Mostu
  Tomasz Kołodziejczak, Skaza na niebie

  Rozmyślam nad:
  Maciej Szymczak, Ostatni berserk

  OdpowiedzUsuń
 2. Z Anetą Jadowską wcześniej nie miałam do czynienia, jednak akurat ta książka brzmi intrygująco. Tak samo jak nowe artefakty, bo Gibson od jakiegoś czasu jest w moich planach. A opowiadania Lema też chętnie sprawdzę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gibson brzmi ciekawie. Jadowska czytałam w poprzednim wydaniu FS, mam nadzieję, że wznowienie oznacza, że w końcu zakończy tę trylogię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Artefakty wylądują w kolekcji, ale średnio podobają mi się ich białe wersję okładek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tych tytułów to może zainwestowałabym w Lema :)

  Pozdrawiam Zakładka do Przyszłości

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałbym w końcu przeczytać coś od Lema, z prozą Anety Jadowskiej mi totalnie nie po drodze, Puste diabły z zapowiedzi brzmią całkiem ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja z zainteresowaniem zerkam na Trylogię mostu

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla mnie zero pewniaków, Majka, Kołodziejczak i Szymczak do zastanowienia się.

  OdpowiedzUsuń
 9. Już miałam napisać, że w sumie obejdę się bez tych książek, ale ta okładka Gibsona bardzo przyciąga wzrok, więc będę mieć wysokie oczekiwania względem treści! :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Istny raj i gratka dla fanów fantastyki i since fiction :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajne pozycje. Na pewno coś wybiorę dla siebie. :) Cenka.pl pozdrawia.

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.