01 grudnia 2020

zapowiedzi fantasy i science fiction grudzień 2020

Ten grudzień jest nietypowy - bo w ostatnich latach nie obfitował w zapowiedzi, jednak w 2020 ma nam do zaoferowania kilka ciekawych propozycji fantasy i sf oraz komiksów, a szczegóły znajdziecie poniżej. Na co czekacie w grudniu 2020? Dajcie znać w komentarzach!


Harde Baśnie
1 grudnia 2020
 
 
Baśń. Raz powstała, zaczyna żyć własnym życiem. Na pewno znasz przynajmniej jedną wersję tej historii. Może w Twojej Czerwony Kapturek był niewinną bajką dla dzieci? Może znasz jej brutalniejszą wariację? Pozwól, że opowiem Ci o jeszcze jednej. Zaczyna się tak samo jak poprzednie. Między drzewami biegnie dziewczyna w czerwonej pelerynie. Ma na imię Lyka i oddałaby wszystko, by zapamiętać choć jeden ze swoich snów… Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Śpiąca Królewna, Brzydkie Kaczątko i inne baśnie w zupełnie nowej odsłonie. Nigdy nieopowiedziane historie w baśniowej estetyce. Posłuchajcie o magii, która ma władzę nad śmiercią, i miłości silniejszej niż czas. Tylko w świecie hardych baśni klątwę snu pomaga zdjąć hasło do Facebooka, największym wrogiem wróżki są krótkie terminy i nadmiar zleceń, a zasady BHP obowiązują nawet zombie! Oto druga antologia Hardej Hordy, niezwykłej grupy trzynastu utalentowanych pisarek. Będzie śmiesznie, czasem mrocznie, chwilami nostalgicznie. Przewrotnie i dojmująco współcześnie. Daj się oczarować i przeżyj baśniowe déjà vu. 
 

Spis treści:

Demon w studni - Ewa Białołęcka
Sen nocy miejskiej - Magdalena Kubasiewicz
Białe - Aleksandra Zielińska
Potwór z lasu - Martyna Raduchowska
Róże świętej Elżbiety - Agnieszka Hałas
Krok przed tobą - Anna Kańtoch
Zazula, kukułeczka moja - Anna Nieznaj
Detektyw Fiks i śmierć w czerwonym pokoju - Anna Hrycyszyn
Sześć koszulek z łabędziami - Milena Wójtowicz
Ten, co pośród lodów - Krystyna Chodorowska
Klątwa Hexenwaldu - Aneta Jadowska
Idzie, powtarzał wiatr - Marta Kisiel
Życzenie wróżki chrzestnej - Aleksandra Janusz


Robert A. Heinlen, Obcy w obcym kraju
9 grudnia
 
 
Był sobie raz Marsjanin nazwiskiem Valentine Michael Smith. Absolutnie wszystko na świecie było dla niego obce - poglądy, motywy działania, przyjemności. Z drugiej strony, on sam został wychowany przez mądrą, subtelną i wysoko rozwiniętą, ale całkowicie nam obcą rasę. 
 
Ada Palmer, Zdecydowani na walkę
3. tom cyklu Terra Ignota
9 grudnia
 
  
Pokój i ład są tylko wspomnieniami czasów minionych. Wśród godnych ongiś zaufania przywódców Pasiek – państw niemających określonego terytorium – szerzą się korupcja, oszustwo i żądza wojny. Straszliwa prawda brzmi tak, że od dziesięcioleci, a nawet stuleci przywódcy wielkich Pasiek utrzymywali pokój na świecie dzięki nielicznym, matematycznie zaplanowanym skrytobójstwom. Dzięki nim żadna frakcja nie mogła zdobyć przewagi i równowaga się utrzymywała. Fasada uczciwości Pasiek jest jedyną nadzieją utrzymania porządku, niedopuszczenia do tego, by ludzkość znowu pogrążyła się w krwawym barbarzyństwie, jak podczas dawnych wojen. Ale wielka tajemnica stopniowo wychodzi na jaw i fasada zaczyna się kruszyć. Przed zaledwie kilkoma dniami wydawało się, że cywilizacja na świecie sięgnęła szczytu. Ale teraz wszyscy – Pasieki i Bezpasiekowi, Utopianie i senseiści, cesarza i uciśnieni, wojownicy i święci – przygotowują się do wojny, którą uważają za nieuniknioną. 
 
 
 
Joanna Pypłacz, Genius loci
początek grudnia 
 
 
W Ostróżce, malowniczej miejscowości w Beskidzie Sądeckim, młoda kobieta wpada do studni. Wszystko wskazuje na samobójstwo, ale czy to, co się wydarzyło, było nim naprawdę? Ewa, kuzynka zmarłej, podczas porządkowania opustoszałej willi, zaczyna odczuwać niepokojącą aurę miejsca, nad którym poza zagadkową śmiercią Oli ciąży widmo geologicznej katastrofy. Spotkanie małej dziewczynki pochodzącej z okolicznej cygańskiej rodziny oraz rozmowy z wiekową sąsiadką, skłaniają kobietę do podjęcia próby rozwiązania tajemnicy. Każdy kolejny trop zdaje się wskazywać na mroczną historię zapisaną w murach miejsca, będącego świadkiem cierpienia jego mieszkańców. Tylko czy to ludzie, czy też samo miejsce są jego sprawcami? I czy tylko ludzie potrafią walczyć ze złem?
 
 
Po 40 latach wraca magazyn komiksowy Relax - w formie kwartalnika, a jego pierwszy numer wydany zostanie w grudniu, oto wstępny projekt jego okładki:
 

 
- kilkanaście historii jednych z najlepszych rysowników z Polski i ze świata,
- doskonały format do czytania: 235 x 325 mm , dzięki któremu przyjemnie będzie podziwiać kunszt rysowników,
- premiera: grudzień 2020,
- około 140 stron, a to wszystko otrzymacie w rewelacyjnej cenie - 59,99 zł
 
 
I jeszcze jeden ciekawy komiks Mieszko. Braterstwo, już dostępny w sprzedaży:  
 
Mieszko to komiks opowiadający historię pierwszego historycznego księcia Polan. Pięknie narysowana, pełna akcji oraz odniesień historycznych. Mieszko. Braterstwo to kontynuacja Komiksu Mieszko. Dziedzictwo. Narasta napięcie między Mieszkiem i Ździeborem. Braterstwo zostanie poddane trudnym próbom… A obie części możecie kupić za 60 zł tu: https://mieszkokomiks.pl/.

Wszystkie opisy pochodzą z materiałów wydawców.
 


14 komentarzy:

 1. Ja poluje na Harde baśnie, ale nie wiem, czy znajdę czas, żeby je przeczytać 😅

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak naprawdę, to chętnie wzięłabym w łapki wszystkie te przygody czytelnicze. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba coś ze mną nie tak, bo żadna nie przykuła mojej uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta ostatnia pozycja mnie zainteresowała. Pewnie za jakiś czas się za nią rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej żadna nie przykuła mojego wzroku. Ale na grudzień jest mnóstwo premier, więc nie będę się nudzić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z tych Hardych baśni to mnie interesują może dwa nazwiska. Więc może kiedyś sobie zajrzę przy okazji jak może będą w bibliotece, ale ogółem jakoś w ogóle mnie nie ciekawi ta antologia. Tak samo jak Harda horda. Więc na grudzień pozostaje tylko Heinlein, ale to dobrze, bo ostatnio uzupełniam Artefakty i nawet jeszcze Brunnera sprzed lat sobie dokupiłam. Teraz może poszukam Trawy i dorzucę Heinleina, bo trochę mi spadł entuzjazm w stosunku do opowiadań Lafferty'ego.

  OdpowiedzUsuń
 7. >Harde baśnie< - wydawca "trochę" przegiął z ceną. 80 zł za antologię (chyba także w ebooku) - 576 stron...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dokładnie 69,99, zaś e-book kosztuje dokładnie 55 zł, cena obniżona w odpowiedzi na prośby czytelników.

   Usuń
  2. Czyli obniżyli cenę ebooka - widziałem na fejsie głosy oburzonych i szyderców :D Mimo wszystko jest to cena bardzo wyśrubowana. A zważywszy, że z tych autorek interesuje mnie Hałas i może jeszcze Zielińska... Za jakiś czas będzie za 15 zł w Dedalusie :D

   Usuń
  3. A piszą, że nie będzie, że będzie tylko w SQN, bo jakaś seria (nie wiem jaka).
   Zastanawiam się na tą antologią.

   Usuń
 8. Ja poluję przytulić z tej listy:
  Robert A. Heinlen, Obcy w obcym kraju
  Ada Palmer, Zdecydowani na walkę

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla mnie wyczekaną książką grudnia jest "Podarować niebo" Romualda Pawlaka.

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.