02 stycznia 2021

Książkowe i serialowe zapowiedzi fantasy i science fiction na styczeń 2021

Nowy rok przynosi nam sporo ciekawych książek i seriali, a w styczniu zdecydowanie będzie co czytać i oglądać. Po raz pierwszy w zapowiedziach uwzględniam nie tylko literaturę, ale i propozycje dla widzów, mam nadzieję, że ten pomysł przypadnie Wam do gustu. Jak zwykle dajcie znać w komentarzach, na co czekacie (ja szczególnie na Le Guin i Strugackich)! Bonusowo na liście znalazła się też komedia kryminalna Marty Kisiel.

 

Veronica Roth, Wybrańcy

13 stycznia 2021

 

Cykl „Niezgodna” podbił serca czytelników na całym świecie. Teraz Veronica Roth powraca – silniejsza niż kiedykolwiek przedtem – z nową dylogią dla młodych dorosłych. "Wybrańcy" zaczynają się tym, czym inne powieści się kończą – zwycięstwem bohaterów nad potężnym przeciwnikiem. Piętnaście lat wcześniej piątka zwykłych nastolatków została wskazana proroctwem do walki z Mrocznym – potężnym bytem niosącym zniszczenie Ameryce. Mroczny zrównał z ziemią całe miasta i zamordował tysiące ludzi. Wybrańcy, bo takie miano zyskała piątka nastolatków, poświęcili wiele, by go pokonać. Po upadku Mrocznego świat wrócił do normalności… dla wszystkich poza nimi. Bo co można zrobić, jeśli jest się jednym z pięciu celebrytów, z wykształceniem obejmującym jedynie magiczne zniszczenie, kiedy nie ma już na nie zapotrzebowania? A może jednak jest? W sposób niezrównany, nowatorski i niesamowicie wciągający Veronica Roth wraca do swoich korzeni i korzystając z najlepszych elementów takich gatunków, jak urban thriller, science fiction i fantasy, tworzy silną bohaterkę, która jest gotowa poświęcić wszystko w walce o przyjaźń i… miłość.

 

Michał Cholewa, Dzika karta

6. tom serii Algorytmy Wojny

13 stycznia 2021 


Ludzkość po Dniu nadal mierzy się z zagładą dotychczasowego porządku. Największe zagrożenie, Sztuczne Inteligencje, mają jednak dużą konkurencję w postaci zwalczających się armii. Na drodze do zwycięstwa Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych staje Imperium, którego wojska okazują się równie bezwzględne jak bezduszne maszyny. W kolejnej powieści z cyklu "Algorytm Wojny" Dowództwo Operacji Specjalnych we współpracy z Hex Machiną walczy na wielu frontach, będąc zarazem tylko jednym z elementów wielkiej kosmicznej bitwy. Czy trudne decyzje, przed jakimi staje Marcin Wierzbowski, pozwolą ocalić ludzkie oblicze świata?

 

Jerzy Buczyński, Pocałunek panny wodnej 

15 stycznia 2021

„Pocałunek panny wodnej”Jerzego Buczyńskiego to zbiór fantastycznych opowieści odwołujących się do dawnych podań oraz legend. Dzięki tej fascynującej lekturze poznamy wiele ciekawych, intrygujących i barwnych postaci, takich jak wiedźma Ksantypa, straszliwy Duch Gór, diabły Asmodeusz i Zarostros, ale także piękna Grzymisława, tatarska księżniczka Sulejka czy waleczny rycerz Blizbor. Co ciekawe, nawet negatywni bohaterowie – demony i upiory – nie zawsze okazują się postaciami po prostu złymi. Tym, co dodatkowo wyróżnia książkę spośród innych publikacji tego typu, są wyjątkowe ilustracje, autorstwa Magdaleny Boffito, będące doskonałym uzupełnieniem dla wciągającej, pobudzającej wyobraźnię treści.

 

Ursula Le Guin, Księga Drogi i Dobra 

19 stycznia 2021

 

Zachwycająca interpretacja jednej z najważniejszych ksiąg w dziejach ludzkości w mistrzowskim przekładzie Justyny Bargielskiej i Jerzego Jarniewicza. "Księga Drogi i Dobra" powstała prawdopodobnie dwadzieścia pięć stuleci temu. Napisał ją ktoś, kto być może nazywał się Lao Tzu, a żył mniej więcej w tym samym czasie co Konfucjusz. Nic pewnego o tej "Księdze" powiedzieć nie sposób, poza tym, że to dzieło chińskie, bardzo stare, i że przemawia do czytelników na całym świecie, jakby je napisano zaledwie wczoraj. Miałam wielkie szczęście, że odkryłam go w tak młodym wieku i mogłam żyć z jego księgą przez całe swoje życie. 

Autorzy naukowych przekładów "Księgi Drogi i Dobra" jako podręcznika dla władców używają słownictwa, które podkreśla wyjątkowość taoistycznego "mędrca", jego męskość, władzę. Ja zaś chciałam stworzyć wersję "Księgi" taką, która byłaby przystępna czytelnikom współczesnym, niewyrafinowanym, niesprawującym władzy, i być może też nie-męskim. Takim, którzy nie szukają ezoterycznych tajemnic, ale nasłuchują głosu przemawiającego wprost do duszy. Chciałabym, żeby zrozumieli, dlaczego tak bardzo kochano tę "Księgę" przez dwadzieścia pięć wieków. (ze wstępu Ursuli K. Le Guin)

"Księga Drogi i Dobra" to wyjątkowa, niezwykle inspirująca poetycka interpretacja starożytnego tekstu stworzonego dwa i pół tysiąca lat temu przez twórcę taoizmu. Według jej mądrości żadna z naszych cech nie różni się od cech doskonałego władcy, genialnego myśliciela czy wielkodusznego filantropa. W tej przełomowej współczesnej interpretacji starożytnego klasyka Ursula Le Guin przedstawia uświęconą i zadziwiająco potężną filozofię chińskiego myśliciela. Książka zawiera obszerne osobiste komentarze autorki, podkreślające wartość tekstu - zwłaszcza w naszych trudnych, niespokojnych czasach. Przekładu tej mistrzowskiej interpretacji dokonali Justyna Bargielska i Jerzy Jarniewicz, a notę o autorce przetłumaczyła Kaja Gucio.

 

Arkadij i Borys Strugaccy, Piknik na skraju drogi

21 stycznia 2021  

 

 Klasyka światowej fantastyki.

Arkadij i Borys Strugaccy to klasycy radzieckiego science fiction. Ich powieści doczekały się miana kultowych, przetłumaczono je na kilkadziesiąt języków, są regularnie wznawiane na całym świecie. Do Polski twórczość Strugackich dotarła w latach 70. XX wieku i szybko zyskała grono zagorzałych fanów, ze Stanisławem Lemem na czele.

 
Ich powieści dotykają zagadnień, które od wieków nurtowały ludzkość – Strugaccy pisali o roli człowieka w społeczeństwie, o tym, skąd się bierze zło i dobro, o mechanizmach władzy i jednostkach sprzeciwiających się totalitaryzmom. Ich powieści traktowały o absurdach biurokracji, cenie rozwoju cywilizacyjnego i sensie ludzkiego istnienia. Opublikowany w 1972 roku „Piknik na skraju drogi” miał ogromny wpływ na popkulturę. Na podstawie powieści powstał film Andrieja Tarkowskiego „Stalker”, później książka stała się inspiracją dla twórców gier komputerowych. Powieści Strugackich weszły na stałe do kanonu fantastyki. Dziś, cenione przez krytykę oraz uwielbiane przez miliony czytelników, należą do klasyki literatury światowej.

W tomie znajduje się pięć utworów:
„Piknik na skraju drogi”
„Poniedziałek zaczyna się w sobotę”
„Ślimak na zboczu”
„Trudno być bogiem”
„Miliard lat przed końcem świata”

 

Marta Kisiel, Dywan z wkładką

27 stycznia 2021

recenzja

  

Tereska Trawna ma problem. A nawet kilka problemów.

Kiedy remont felernej kuchni kończy się kupnem domu na wsi, Tereska usiłuje nie tracić panowania nad charakterem i czerpać radość z nieoczekiwanych zmian w swoim życiu. I nawet jej się udaje — a przynajmniej do czasu, kiedy jogging z teściową kończy się odkryciem dywanu z wkładką w postaci bardzo martwego sąsiada. Wszystko zdaje się wskazywać, że za trupa odpowiada Andrzej Trawny, dobroć wcielona i osobisty małżonek Tereski.

Synowa i teściowa zwierają szyki, by ukryć zwłoki i czym prędzej odnaleźć prawdziwego mordercę. Tymczasem odcięte od Internetu dzieci Trawnych zaczynają podejrzewać, że matka z babcią próbują wykończyć tatusia…

 

Seriale TV

31 grudnia 2020 - Chilling Adventures Of Sabrina - sezon 4


 1 stycznia 2021 -  Cobra Kai - sezon 3 (nie jest to serial fantastyczny, ale fantastycznie się go ogląda)


 11 stycznia - Amerykańscy bogowie - sezon 3


9 stycznia - A Discovery of Witches (USA)

 

 

 15 stycznia -  WandaVision - sezon 1 (USA)


15 stycznia - Rozczarowani - sezon 3 

 

17 stycznia - Batwoman - sezon 2 (USA)


22 stycznia - Star Trek: Lower Decks - sezon 1


 26 stycznia -  Snowpiercer - sezon 2


 
Wszystkie opisy książek pochodzą z materiałów wydawców.
 

15 komentarzy:

 1. U zapowiadają się naprawdę ciekawe wrażenia pełne akcji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Aktualnie czytam "Wybrańców" i zdradzę, że naprawdę świetna książka. Trzymająca w napięciu i bardzo oryginalna. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że wśród tych książek znalazłabym coś dla siebie, chociażby Wybrańców.

  OdpowiedzUsuń
 4. O, ja chętnie sięgnę po "Pocałunek panny wodnej". Nie sądziłam za to, że są nowe sezony "Amerykańskich bogów" - zaczęłam oglądać pierwszy sezon i straszne mnie znudził, książka była o wiele lepsza :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z listy przeczytam/wysłucham:
  Michał Cholewa, Dzika karta;
  Ursula Le Guin, Księga Drogi i Dobra.

  Strugackich mam w starszym wydaniu (kilka książek stoi na półce) i zdecydowałam, że jednak nie będę nabywać tego nowego - choć wyglądem kusi. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka Strugackich, na 100%. Pamiętam, jakie wrażenie wywarł na mnie Piknik i chętnie go powtórzę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno skuszę się na Wybrańców, bo to typowo moje czytelnicze klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z niecierpliwością czekam na nową książkę Kisciel i Roth! <3

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak bardzo cieszą mnie niektóre premiery, z pełnym zapałem się za nie zabiorę. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo dużo ciekawych propozycji. Każdy coś znajdzie dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 11. "Pocałunek Panny Wodnej" brzmi ciekawie no i oczywiście moja ulubienica Marta Kisiel - jej książka obowiązkowo!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Chyba tylko Strugaccy dla mnie, ale mam kilka zakupowych zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 13. W końcu będzie co czytać i oglądać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Już prawię kończę Sabrinę i nie mogę się pogodzić, że to już koniec przygody z tym serialem :(

  OdpowiedzUsuń