30 stycznia 2021

Książkowe oraz serialowe zapowiedzi fantasy i science fiction na luty 2021

Luty 2021 prezentuje się dość skromnie pod względem premier książkowych fantasy i science fiction, ale wybrałam kilka najbardziej moim zdaniem interesujących. Oprócz tych dwóch gatunków uwzględniłam także dwie propozycje popularnonaukowe o serialach i średniowiecznych rycerzach. W kwestii seriali najbardziej czekam na drugi sezon For All Mankind, ponieważ jest to jedna z najlepszych produkcji telewizyjnych o astronautach, jaka kiedykolwiek powstała, i na pewno sprawdzę, jak wypadnie netfliksowy Kajko i Kokosz. Dajcie znać, na co czekacie w lutym, jak zawsze czekam na Wasze komentarze!

 

Meg Elison, Księga Etty
2. tom trylogii Droga donikąd

9 lutego 2021

 

Dotąd jej życie było wędrówką. Teraz będzie walką. Etta pochodzi z Nowhere, osady założonej przez tych, którzy przeżyli plagę, w tym przez Bezimienną Akuszerkę. Tajemnicza choroba zniszczyła dawny świat i sprawiła, że przy życiu pozostało niewiele kobiet, a porody są bardzo niebezpieczne. Ci, którzy przetrwali, powoli próbują przywrócić porządek i wprowadzić nowe normy społeczne. W Nowhere kobiety i położne traktuje się jak święte i to one dominują w społeczności. Etta wybiera jednak wolność, jaką dają jej łowiectwo i szabrownictwo. Przemierza pustkowia w poszukiwaniu reliktów przeszłości, które mogą się do czegoś przydać. Czasem zmuszona jest też stawiać czoło bezwzględnym handlarzom niewolników, którzy polują na kobiety i dziewczynki. Dlatego w drodze staje się Eddym. Kiedy handlarze napadają na jej osadę, Etta bez namysłu wyrusza, by uwolnić bliskich lub ich pomścić. Ta misja prowadzi ją w paszczę Lwa z Estiel – bezwzględnego i okrutnego przeciwnika. W jej rękach spoczywa nie tylko życie uwięzionych, ale i los nowego świata. 

 

Arkady Saulski, Czerwony lotos
19 lutego 2021

Mawiano, że starsze Duchy porywają dzieci, by prać im umysły i szkolić na bezwzględnych wojowników. Twierdzono, że ich dusze zastępuje się demonami, po to by byli bezwzględni w boju, że do ich ciał wplata się zaklęcia. Mówiono wreszcie, że ciała Duchów poddawane są nieodwracalnym przemianom, dzięki czemu ich zmysły są wyostrzone poza zdolności zwykłych śmiertelników. W każdej bajce, legendzie czy plotce jest ziarno prawdy.

Kentaro miał w życiu jedno zadanie: chronić swoją Panią. Zawiódł. Dostał drugą szansę i powinien wykorzystać ją mądrze. Chronić swoją nową rodzinę. Stanąć przeciwko dzikim najeźdźcom niszczącym kraj, wszak jeden Duch wart jest więcej niż setka samurajów. Poniechać zemsty na jedynym człowieku zdolnym ocalić Nippon przed barbarzyńską nawałą. Tak, Kentaro powinien postąpić właśnie w ten sposób. Niestety, o czym nie wspominają legendy, Duchy pozostają ludźmi. I potrafią i kochać, i nienawidzić. Jak każdy, tylko znacznie mocniej. 

 

Patrick Ness, Pytanie i odpowiedź 
2. tom cyklu Ruchomy chaos
23 lutego 2021
a jednak 9 marca 2021

Kontynuacja bestsellera Patricka Nessa Na ostrzu noża, na podstawie którego został nakręcony film z Daisy Ridley i Tomem Hollandem w rolach głównych, który wejdzie na ekrany kin w 2021 roku. 

Witajcie w Nowym Prentisstown! W mieście, które zadaje więcej pytań, niż daje odpowiedzi, w świecie, w którym wszystkie żywe stworzenia słyszą swoje myśli w niemilknącym strumieniu dźwięków, słów i obrazów zwanym Szumem.

Uwięziony i oddzielony od Violi Todd zostaje zmuszony do podporządkowania się rozkazom burmistrza Prentissa, który teraz mianował się prezydentem. Todd oswaja się z nową rzeczywistością, ale pytania i wątpliwości nie przestają go dręczyć. Gdzie jest Viola? Co się dzieje poza miastem? Czym jest tajemnicza Odpowiedź? Aż pewnego dnia miastem wstrząsają wybuchy i nieuchronnie zbliża się finalna bitwa.

Pytanie i Odpowiedź to mocna i poruszająca opowieść o terrorze i oporze przeciwko niemu, które mają tak wiele twarzy.

 

Magdalena Kucenty, Zodiaki. Genokracja
24 lutego 2021
 

Biopunkowa wizja świata po globalnej zagładzie. Społeczeństwo jest rozwarstwione, panuje system kastowy, a każdy człowiek ma swoją metrykę. W zakładach inżynierii genetycznej "Zodiak" tworzeni są postludzie o niezwykłych umiejętnościach. Na drabinie społecznej nie ma jednak dla nich miejsca. To wyłącznie obiekty doświadczalne, oznaczone i skatalogowane podług swych właściwości. 

Młody Capricorn (wersja gamma, stabilna) nie kwestionuje reguł rządzących jego światem. Odgrywa rolę szczura laboratoryjnego, posłusznie wykonując powierzone mu zadania. Z pozoru nie obchodzi go nic poza rozwijaniem własnych umiejętności. Żywiołowa Pisces (wersja alfa, niestabilna) ani myśli stosować się do jakichś tam zasad. Aby pomóc Capriemu, nie cofnie się przed niczym. Będzie kłamać, oszukiwać i zabijać. Skoro w miłości wszystkie chwyty są dozwolone, to dla miłości – tym bardziej. Sparaliżowany Virgo (wersja beta, niekompletna) jest więźniem we własnym ciele. Nie widzi, nie słyszy, nie może ruszyć nawet palcem. Mimo to zawsze czuwa nad Gemini. Z połączeniem do sieci nie musi nigdzie iść, aby być wszędzie. Nierozłączone Gemini (wersja beta, stabilna) dwoją się i troją, by zapewnić reszcie Zodiaków lepszą przyszłość. Dla ich dobra są gotowe poświęcić wszystko. Ludzie czy nie, stanowią przecież rodzinę. Ich człowieczeństwa nie da się zredukować do metryki. 
 
 
Frances Gies, Życie średniowiecznego rycerza
24 lutego 2021
 
 

Lśniące zbroje, turnieje, szlachetne ideały – czy tak wyglądało życie średniowiecznego rycerza? Niedoścignione wzory czy okrutnicy zabijający dla pieniędzy? Kim naprawdę byli średniowieczni rycerze? Niezwykle elitarna formacja, której jedynym zadaniem i obowiązkiem była walka. To oni, na polach bitew, decydowali o biegu średniowiecznej historii. Mimo że w czasie wojny nie mieli dla przeciwników litości, dla nas są symbolami cnoty i rycerskiego honoru. Ich wspaniałe czyny opiewają pieśni, a legendy opowiadają o ich odwadze i lojalności. Jacy byli naprawdę? Która wersja ich historii jest tą prawdziwą? Czy na zwycięstwie w turnieju rycerskim można było zarobić? Jak miał się rycerski etos do prawdziwego życia? Czy rycerskie przygody były równie barwne jak te opisywane w eposach? Czy rycerze byli wierni damom swoich serc? I czy każdy z nich miał swój zamek? Frances Gies, współautorka bestsellerowej serii o życiu w średniowieczu, tym razem zabiera nas w fascynującą podróż do wieków średnich, aby bliżej poznać życie rycerza – najbardziej kultowej postaci tej epoki. Przeprowadzi nas od historii pierwszych rycerzy, przez członków zakonów krzyżowych, aż po schyłek tej formacji. Na pewno słyszałeś mnóstwo legend o rycerzach, ale czy znasz ich prawdziwą historię?
 
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, Seriale. Do następnego odcinka
24 lutego 2021


Wszyscy oglądamy seriale, czas przyjrzeć się im z bliska. Kim jest showrunner i co to jest bottle episode? Czym różni się sitcom od proceduralu i serialu analogowego? Co robi się, gdy aktor grający główną rolę złamie nogę? Seriale stały się jednym z najważniejszych elementów współczesnej kultury. Nawet Olga Tokarczuk w swoim przemówieniu noblowskim wspomniała o serialowej narracji. Bo bez niej trudno zrozumieć współczesnego człowieka. O tym niesłychanie ciekawym zjawisku kulturowym oraz o fascynujących kulisach serialowych produkcji opowie autorka bloga Zwierz Popkulturalny. 
 
 
 
Marcin Mortka, Nie ma tego Złego
24 lutego 

Jedni mówią, że Złe to kraina za Gwiżdżącymi Górami. Inni utrzymują, że Złe to wszyscy, których Dolina wygnała, w tym magowie. Mieszkają w górach i hodują w sobie nienawiść, aż nie mogą jej znieść – wtedy sięgają po oręż i ruszają do ataku. Są też tacy, co twierdzą, że Złe to moc. I że to ona zmienia ludzi w bestie. Edmund zwany Kociołkiem, niegdyś żołnierz w armii księcia Stefana, dziś spełniony mąż i ojciec, a do tego karczmarz słynny na całe Wichrowiny, wdepnął w bagno, które podejrzanie zalatuje Złem. Razem ze swą drużyną do zadań specjalnych – socjopatycznym elfem, goblinem zwiadowcą, pełnym tajemnic guślarzem, charakternym krasnoludem i jednym z ostatnich prawdziwych rycerzy Doli – otrzymał zlecenie, które okazało się czymś więcej niż zwykłe dostarczanie przesyłek czy osłanianie karawan. Karczemne bijatyki, dworskie spiski, nocne biesiadowanie, walka z potworami, a do tego kuchnia taka, że palce lizać! Przekonaj się, co jeszcze czeka na Ciebie w Dolinie!

 
 
SERIALE
 
 
5 lutego - Space Sweepers (to oczywiście film, nie serial)
 
 
 
 
9 lutego - Outpost, sezon 3.  
19 lutego - For All Mankind, sezon 2. 
 

 
 
19 lutego - Tribes of Europa 
28 lutego - Kajko i Kokosz


 
Wszystkie opisy książek pochodzą z materiałów wydawców.
 

14 komentarzy:

 1. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, Seriale. Do następnego odcinka mnie zainteresowała. Poprzednia ksiązka była całkiem, całkiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Życie średniowiecznego rycerza"... to może być ciekawe. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czekam na ostatnią animację ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pewnie obejrzę Kajka i Kokosza oraz Space Sweepers (czyli Seung-ri-ho, bo pod tym tytułem jest na filmwebie). Może sprawdzę For All Mankind - opis mnie nie zachęcił, ale sezon 1 ma wysokie oceny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam - For All Mankind to naprawdę świetnie zrobiony serial - już sam pomysł, że Ruscy jako pierwsi wylądowali na księżycu jest znakomicie zrealizowany.

   Usuń
  2. W ogóle Koreańce umiom w fantastykę. Kiedyś oglądałem taki ich serial King-deom (Kingdom) o zombiakach niby nic, ale ciekawie zrobione, bo po 1. w historycznej scenerii - koreańskim średniowieczu, 2. starali się nadać tym zombiakom trochę oryginalności. Właśnie widzę, że już jest sezon 3, wiec pewnie obejrzę.

   A w grudniu oglądałem kolejną koreańską wariację o zombiakach - Sin-gwa Han-gge (Along With The Gods The Two Worlds) - no i to już było naprawdę dobre.

   Usuń
 5. Na "Księgę Etty" bym się skusiła. Chociaż wcześniejsza część średnio mi przypadła do gustu to mam ochotę sprawdzić czy w tym tomie jest coś lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zanim przeczytałam Twój post, to słyszałam tylko o "Zodiak. Genokracja" (jezu, ta okładka jest cudowna). Za to o reszcie w ogóle nie miałam pojęcia i ileż premier by mi umknęło! Na przykład "Czerwony lotos" od razu rzucił mi się w oczy i jest to coś, po co na stówę chwycę, bo jestem zaintrygowana. Zresztą, "Space Sweepers" też na pewno nie pominę. Dzięki za uświadomienie mnie! Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Seriali ostatnio prawie nie oglądam, ale z niecierpliwością czekam na drugi tom "Księgi Etty". :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z tej listy interesuje mnie:
  Arkady Saulski, Czerwony lotos
  Meg Elison, Księga Etty
  Magdalena Kucenty, Zodiaki. Genokracja

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja czekam na Nessa. Pierwsza częśc bardzo mi się podobała

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszystkie chce przeczytać za wyjątkiem Życie średniowiecznego rycerza.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem bardzo ciekawa "Zodiaków" i książki Zwierza :)

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.