02 marca 2021

Zapowiedzi wydawnicze i serialowe fantasy oraz science fiction na marzec 2021

Marzec 2021 rozgrzeje do czerwoności serce niejednego miłośnika fantasy i science fiction oferta wydawnictw w tym miesiącu jest bowiem wyjątkowo hojna, jak zwykle wybrałam z niej te najbardziej moim zdaniem godne polecenia. Ja nie mogę się doczekać nowego Sandersona i aż trzech książek z Archiwum Burzowego Światła, ostrzę też ząbki na klasykę sf, czyli Ostatni brzeg i Kwestię sumienia, intrygują mnie utwory Protasiuka i Jamesa, ze wznowień chętnie przytulę Slapstick, Wehikuł czasu i serię o Szererze Feliksa W. Kresa. Ciekawi mnie też cała reszta poniższych pozycji, kończę właśnie czytać antologię Fantastyczne Pióra 2019, która po raz kolejny mnie nie zawiodła. A Wy na co z tej listy macie największą ochotę? Jak zawsze czekam niecierpliwie na Wasze komentarze!


 

Patrick Ness, Na ostrzu noża
1. część cyklu Ruchomy chaos
2 marca 2021 
 

Pierwszy tom bestsellerowej trylogii Patricka Nessa. Na podstawie książki został nakręcony film z Daisy Ridley i Tomem Hollandem w rolach głównych, który wejdzie na ekrany kin w marcu 2021 roku. Niezwykła podróż do świata, w którym nie ma kobiet, a wszystkie żywe stworzenia słyszą swoje myśli w niemilknącym strumieniu dźwięków, słów i obrazów zwanym Szumem. Tood Hewitt jest jedynym chłopcem w osadzie pełnej mężczyzn. Odkąd osadnicy zostali zarażeni Szumem, Todd słyszy wszystko, co mężczyźni myślą, a oni słyszą wszystko, co myśli on. Za miesiąc ma stać się mężczyzną, ale wśród otaczającej go kakofonii orientuje się, że mieszkańcy osady coś przed nim ukrywają – coś tak strasznego, że Todd zmuszony jest uciec. Ścigani przez wrogo nastawionych osadników, natrafia na dziwną, milczącą dziewczynę. Kim ona jest? I dlaczego nie została zabita przez chorobę, tak jak wszystkie inne kobiety w Nowym Świecie? W trakcie wspólnej podróży Todd będzie musiał oduczyć się wszystkiego, co zna, by zrozumieć, kim naprawdę jest.

 

Nevil Shute, Ostatni brzeg
9 marca 2021 
 

Najsłynniejsza powieść o skutkach globalnej wojny nuklearnej. Rok po wojnie atomowej, która zniszczyła północną półkulę, w Australii chroni się amerykański atomowy okręt podwodny. Jego kapitan Dwight Towers – podobnie jak mieszkańcy antypodów – usiłuje wieść normalne życie. W tym świecie wszystko na pozór toczy się wciąż zwykłym rytmem: ludzie pracują, bawią się, marzą i kochają. I próbują zachować nadzieję. "Ostatni brzeg" to klasyka literatury, wciąż aktualne, poruszające studium ludzkich zachowań w obliczu nieuchronnego końca. „Najbardziej niepokojąca wizja świata, który umiera w następstwie wojny atomowej” – „The New York Times”. 
 
 
James Blish, Kwestia sumienia
9 marca 2021
 

Klasyczna powieść science fiction wyróżniona nagrodą Hugo. Ojciec Ramon Ruiz-Sanchez, jezuita i biolog, jest członkiem ziemskiej ekspedycji, która bada planetę Lithię zamieszkaną przez inteligentne gadopodobne istoty. Lithyjczycy żyją w pokoju i harmonii z naturą, bez konfliktów i przestępstw. Jednocześnie nie znają religii ani wiary w żadnej postaci. Czy rzeczywiście może istnieć doskonałe społeczeństwo pozbawione Boga? Jak Ziemianie mają się zachować w obliczu zaawansowanej cywilizacji, która nie jest zdolna do agresji i przez całe swoje dzieje pozostawała absolutnie bezbożna? Ruiz-Sanchez usiłuje pogodzić wiedzę naukową, humanistyczne zasady i nakazy wiary, co prowadzi go ku herezji. A od wyników badań ekspedycji zależy przyszłość tak Lithyjczyków, jak i Ziemian...


Kurt Vonnegut, Slapstick
9 marca 2021 

 
Śmieszno-gorzka opowieść o samotności, na którą skazuje nas współczesny styl życia. Apokaliptyczna wizja oglądana oczami aktualnego króla Manhattanu (i ostatniego prezydenta Stanów Zjednoczonych), a zarazem złośliwie lekceważące spojrzenie na prawdopodobne rezultaty naszych szaleństw. Nawet finał życia, jakie znamy, zmienia się pod piórem Vonneguta w zabawną farsę – finałowy slapstick, który może być żartem Wszechmogącego z nas wszystkich. 
 
Herbert George Wells, Wehikuł czasu
15 marca 2021 
 

„Wehikuł czasu”, wydany po raz pierwszy w 1895 roku, to jedna z najważniejszych powieści w historii światowej literatury science fiction. Fabuła skupia się na losach naukowca, Podróżnika w Czasie, który za pomocą własnoręcznie skonstruowanego urządzenia udaje się w odległą przyszłość, gdzie spotyka dwie odmienne rasy ludzkie – Elojów i Morloków. Autor, podobnie jak w większości swoich powieści, stawia w niej pytanie o wizję rozwoju ludzkości i to nie tylko w kontekście naukowo-technicznym, ale przede wszystkim społecznym. Zagadnienia teorii ewolucji łączy z wizją walki klas, nierówności społecznych, feminizmu. Debiutancka, a zarazem niezwykle wizjonerska, niepokojąca, ponadczasowa – jedna z najbardziej znanych powieści Herberta George’a Wellsa. 
 
 
Agnieszka Miela, Śmiech diabła
1. tom cyklu Dzieci Starych Bogów
16 marca 2021


Kiedy umiera nadzieja, nastaje czas obłędu. Gdy brakuje wybawców – rodzą się szaleńcy. Wystarczyła jedna noc, by stracili wszystko, co było im najdroższe. Pozbawieni domu i wiary w lepszą przyszłość zdecydowali się poświęcić życie w imię poprzysiężonej zemsty. Jednak ktoś miał wobec nich inne plany. Aine i Bertram, potomkowie dwóch Starych Rodów, nie mają pojęcia, że ich losy zostały nierozerwalnie złączone z Ziarnami Relenvel – legendarnymi istotami niemal równymi Bogom. Nie podejrzewają też, że wyrządzone im krzywdy są jedynie elementem gry, której stawka jest wyższa, niż ktokolwiek mógłby sądzić. Tym razem bowiem to ludzie zadecydują o wyniku starcia między bóstwami. Czy dokonają właściwych wyborów?
 
 
RELAX Magazyn Opowieści Rysunkowych nr 33
18 marca 2021

Feliks W. Kres, Północna granica
1. tom cyklu Księga Całości
19 marca 2021 


Na początku była Szerń. Objęła we władanie świat i tchnęła inteligencję w trzy gatunki: ludzi, koty i sępy. A potem znad Bezmiarów nadciągnął Aler i stworzył własne rozumne istoty. Rozpoczęła się wojna potęg, która trwa do dziś. Armektańscy legioniści od setek lat stoją na straży i przelewają krew, by zagrodzić alerskim bestiom drogę w głąb kontynentu. Nieustępliwie trwają w zasypywanych śniegiem stanicach, wyjeżdżają na patrole, z których część z nich nigdy nie wróci. Nadchodzi jednak czas zmian. Czas, gdy poświęcenie, determinacja i śmierć setek już nie wystarczą, by zapewnić bezpieczeństwo setkom tysięcy. Nadchodzi Czas Przesunięcia i bitwa, o której nie usłyszą na dworach Szereru. Bo nie będzie nikogo, kto mógłby o niej opowiedzieć.
 
 
 
Naomi Novik, Mroczna wiedza
1. tom cyklu Scholomance
23 marca 2021
a jednak 13 kwietnia 2021
 
 

Nowa powieść autorki bestsellerowego cyklu „Temeraire”. Szkoła dla wybrańców obdarzonych magicznymi zdolnościami, gdzie porażka oznacza... śmierć! Pierwszy tom cyklu „Scholomance”. Scholomance to szkoła, w której nie ma nauczycieli, wakacji ani przyjaźni między uczniami – tylko strategiczne sojusze. Przetrwanie jest ważniejsze od stopni, gdyż młodzi magowie nie mogą opuścić szkoły, aż ją ukończą lub zginą. Obowiązujące w Scholomance zasady są proste: nie można chodzić samotnie po korytarzach i trzeba się strzec potworów, które czają się wszędzie. Poza tym niektórzy uczniowie praktykują czarną magię, a nawet mordują innych, żeby zwiększyć swoje szanse przeżycia. Galadriel Higgins, zwana El, potrafi stawić czoło niebezpieczeństwom czyhającym w Scholomance, ponieważ ma ogromną moc. Mogłaby bez trudu pokonać wszystkie grasujące potwory. Problem polega na tym, że równie łatwo mogłaby także zabić pozostałych uczniów... 
 
Brandon Sanderson, Rytm Wojny, część 1.
4. tom cyklu Archiwum Burzowego Światła
24 marca 2021 


Po utworzeniu koalicji ludzkich monarchów stawiających opór wrogiej inwazji, Dalinar Kholin i jego Świetliści Rycerze przez rok prowadzili przeciągającą się, brutalną wojnę. Żadna ze stron nie zyskała przewagi, a nad każdym strategicznym posunięciem wisi cień zdrady przebiegłego Taravangiana. Teraz, gdy nowe wynalazki uczonych Navani Kholin zaczynają zmieniać oblicze wojny, wróg przygotowuje odważną i niebezpieczną operację. Następujący później wyścig zbrojeń może rzucić wyzwanie samemu sednu ideałów Świetlistych, a być może wyjawić również tajemnice starożytnej wieży, która niegdyś była sercem ich potęgi. 
 
 
Brandon Sanderson, Odprysk Świtu
3,5 tom cyklu Archiwum Burzowego Światła
24 marca 2021 


"Odprysk Świtu", którego akcja dzieje się między "Dawcą Przysięgi" a "Rytmem Wojny", podobnie jak wcześniej "Tancerka Krawędzi" daje szansę zabłysnąć postaciom drugoplanowym. Po odkryciu statku-widma, którego załoga najprawdopodobniej zginęła, próbując dotrzeć do otoczonej sztormami wyspy Akinah, Navani Kholin musi wysłać ekspedycję, by upewnić się, że wyspa nie wpadła w ręce wroga. Podlatujący zbyt blisko Świetliści Rycerze nagle tracą całe Burzowe Światło, więc podróż musi się odbyć drogą morską.
Właścicielka statku Rysn Ftori utraciła władzę w nogach, ale zyskała towarzystwo Chiri-Chiri, żywiącego się Burzowym Światłem skrzydlatego skowrończyka – istoty należącej do gatunku uważanego za wymarły. Teraz podopieczna Rysn choruje, a jedyną nadzieją na jej wyzdrowienie jest udanie się do starożytnego domu skowrończyków – Akinah. Z pomocą Lopena, niegdyś jednorękiego Wiatrowego, Rysn musi przyjąć misję powierzoną jej przez Navani i wpłynąć w niebezpieczny sztorm, z którego nikt nie uszedł z życiem. Jeśli załodze nie uda się odkryć tajemnic ukrytego miasta na wyspie, zanim spadnie na nich gniew jego starożytnych strażników, los Rosharu i całego Cosmere zawiśnie na włosku.
 
 
 
Brandon Sanderson, Tancerka Krawędzi
2,5 tom cyklu Archiwum Burzowego Światła
24 marca 2021 


Przed trzema laty Zwinka poprosiła boginię, by ta powstrzymała jej dorastanie – i wierzyła, że to życzenie zostało spełnione. W Tancerce Krawędzi młodziutka Świetlista odkrywa, że czas nie czeka na nikogo. A choć młody cesarz Aziru zapewnił jej ochronę przed katem, któremu nadała przydomek „Ciemność”, Zwinkę przytłacza duszna atmosfera dworu. Kiedy więc dowiaduje się, że nieubłagany Ciemność udał do Yeddawu i tam krzywdzi ludzi podobnych do niej, których moce dopiero się przebudziły, podąża za nim. Uciemiężeni w Yeddawie nie mają obrońcy, a Zwinka wie, że musi wziąć na siebie na siebie tę wspaniałą odpowiedzialność. 
 
 
 
Marlon James, Czarny Lampart, Czerwony Wilk
24 marca 2021
 
 
 
Dziecko nie żyje. Nie pozostało nic więcej, by wiedzieć. Tropiciel jest myśliwym, znanym w trzynastu królestwach jako ten, który ma nos. I choć zawsze pracuje sam, ten jeden jedyny raz musi zrobić wyjątek. By odnaleźć zaginione dziecko, sprzymierza się z grupą podobnych sobie najemników. A są tam wszyscy: od wiedźmy, przez smutnego olbrzyma, aż do zmiennokształtnego Lamparta. Każde z nich jest śmiertelnie niebezpieczne. Każde z nich pilnie strzeże swoich tajemnic. Podążając za zapachem dziecka, grupa przejdzie przez potężne miasta, groźne rzeki i zaklęte puszcze, na każdym kroku tropiona przez istoty, które pragną ich śmierci. Wątpliwości nie opuszczają Tropiciela ani przez chwilę. Kim jest tajemniczy chłopiec, którego muszą odnaleźć? Dlaczego tak wiele osób chce przerwać ich poszukiwania? I przede wszystkim – kto kłamie, a kto mówi prawdę? Czerpiąc garściami z afrykańskiej historii i mitologii oraz własnej wyobraźni, Marlon James opowiada historię o niesamowitym rozmachu, której akcja dzieje się w starożytnym świecie, niepokojąco przypominającym współczesny. "Czarny Lampart, Czerwony Wilk" to opowieść niezwykle brutalna, osadzona w fantastycznej scenerii, a jednocześnie poruszająca. 
 
Fantastyczne Pióra 2019 
Antologia Portalu Fantastyka.pl
25 marca 2021
 

Nowy Klub Tfurców? Kuźnia Zajdli? A może po prostu literackie zaplecze magazynu Nowa Fantastyka? Fantastyczne pióra 2019 to druga już odsłona dorocznej (i darmowej!) antologii prezentującej teksty wybrane spośród najlepszych opowiadań opublikowanych na portalu fantastyka.pl. W zbiorze znalazły się nazwiska twórców znanych z łamów Nowej Fantastyki oraz innych wydawnictw (Fulińska, Klęczar, Wolski, Orłowski, Korta), autorów publikowanych już w poprzednim tomie antologii, a także absolutnych debiutantów. Science fiction, fantasy, weird, horror, pogranicze — czternaście tekstów, ponad dwa razy tyle ilustracji, prawie czterysta stron fantastycznej literatury.
 
 
 
Michał Protasiuk, Anatomia pęknięcia
26 marca 2021 
 
 
 
Anatomia pęknięcia Michała Protasiuka jest jak literacka odsłona brytyjskiego serialu Black Mirror. Zanurzamy się w rzeczywistość zdominowaną przez nowe technologie. Podzielony internet, rządzące nami algorytmy i bańki filtrujące – to tematy, wokół których Protasiuk buduje fabułę trzymającą w napięciu jak znakomity thriller. Ta literatura, osadzona w mrocznych, często skandynawskich klimatach, opowiadająca o zdegradowanym środowisku naturalnym, odbierającej nam wolność sztucznej inteligencji czy zjawisku deep fake, jest dla nas – odgrodzonych od świata ekranem telefonu i komputera – niepokojąco aktualna i znajoma. Diagnozuje nasze lęki o przyszłość. Jesteśmy plikami w bazach danych. Profilami w mediach społecznościowych. Jeśli ciekawi nas jutro – powinniśmy czytać Protasiuka.

 

Radomir Darmiła, Świat bez świtu 
druga połowa marca 2021 
 

W Ostatecznej Bitwie bogowie pokonali Naukturów i opuścili świat, aby cieszyć się zwycięstwem na dworach Ojca Wszechrzeczy. Zabrali ze sobą bohaterów i królów, ich rodziny i wierne sługi: całą ludzkość. Prawie całą. W świecie porzuconym przez bogów, zawieszonym między nocą a świtem, pozostali najnędzniejsi z niewolników, dziwki, żebracy i bandyci. Dwadzieścia lat później resztki ludzkości usiłują ubłagać bogów, aby powrócili i zabrali pozostawionych.Świat opuszczony przez szczęście, jałowy, pełen przemocy, cierpienia i gniewu. Trwa skazana na porażkę walka o przetrwanie, w której brak perspektyw na lepsze jutro. Oto rzeczywistość bez świtów, bez dni, bez szans. W tym rozpadającym się miejscu tylko nielicznym wiedzie się nieźle, a innym odebrano resztki godności i nadziei. To tu nieoczekiwanie dla nich samych spotykają się bohaterowie – tak różni, że aż trudno uwierzyć, że wspólnie potrafiliby cokolwiek osiągnąć. Choć dzielą ich światopoglądy, pochodzenie, a przede wszystkim ukryte motywy i sekrety, wyruszają w podróż. Wędrówka – pełna zabawnych i dramatycznych przygód, paskudnych monstrów i depczących po piętach przeciwników – zaprowadzi bohaterów do nieoczekiwanego celu. Dla niektórych okaże się on wybawieniem, inni spotkają swoje przeznaczenie, a jeszcze inni dowiedzą się o sobie więcej, niż by chcieli.

 

SERIALE

1 marca - Nowy wspaniały świat (Netflix Polska)5 marca - Ruchomy Chaos (film do kompletu z książką)
 

19 marca - The Falcon and the Winter Soldier (Disney+)

 

 Hop do zapowiedzi na kwiecień 2021.

21 komentarzy:

 1. Nie jest to mój ulubiony gatunek alepo niektóre tytuły może sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja lista na ten miesiąc jest długa:
  Nabędę bądź już nabyłam (zamówienie Mag-a już poszło, niestety zostanie dostarczone do PL, więc będę miała w łapkach dopiero jak pojawię się w rodzinnym domu):
  Nevil Shute, Ostatni brzeg
  James Blish, Kwestia sumienia
  Kurt Vonnegut, Slapstick
  Herbert George Wells, Wehikuł czasu
  Feliks W. Kres, Północna granica
  Naomi Novik, Mroczna wiedza
  Brandon Sanderson, Rytm Wojny, część 1.
  Brandon Sanderson, Odprysk Świtu
  Brandon Sanderson, Tancerka Krawędzi

  Zastanawiam się jeszcze nad:
  Agnieszka Miela, Śmiech diabła
  Radomir Darmiła, Świat bez świtu

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaczęłam właśnie czytać "Czarnego lamparta. Czerwonego wilka" i powiem Ci, że jest moc. Wyczuwam naprawdę dobre fantasy. Poza tym przymierzam się też do książek Sandersona. Widziałam i czytałam wiele achów i ochów nad jego historiami, ale jakoś nigdy nie miałam okazji zajrzeć do środka. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszy mnie to, bo tę książkę mam w planach. A Sanderosna naprawdę warto czytać, to obecnie jeden z najlepszych pisarzy fantasy na świecie, a może nawet najlepszy!

   Usuń
 4. Dodam, że w marcu mają się ukazać dwa Artefakty od Maga:
  - Vernor Vinge "Ogień nad otchłanią" - bardzo dobre SF. Polecam.
  - John Crowley "Małe, duże" - fantasy zazwyczaj umieszczane w kanonach gatunku (sam nie umieściłem, bo nie lubię Crowleya).

  Zysk wznowi świetną powieść Gregory'ego Maguire - "Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu" (retelling Czarnoksiężnika z krainy Oz dla dorosłych - polecam, kupować, żeby mnie Zysk wydał kolejne części! Sam mam, ale jeszcze raz kupię :D).

  Także w marcu wznowienie "Łez diabła", ponoć najlepszej powieści Magdaleny Kozak. Dotąd czytałem jej "Nocarza" i zdecydowanie mnie nie porwał. Ale kupię te "Łzy diabła" - skoro najlepsze, to zobaczymy co Kozak potrafi :D

  Wyjdzie też absolutna klasyka horroru, czyli "Dziecko Rosemary" Iry Levina (Vesper) i "Małpia łapka" W.W. Jacobsa (C&T).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, nie znam jeszcze ani Vinge'a, ani Crowleya, ale premier obu książek nie ma jeszcze w żadnych potwierdzonych źródłach. To mnie zresztą denerwuje u Maga od dłuższego czasu - nie ma jak potwierdzić na 100% daty premiery, a do tego jeszcze często je przesuwają.

   Czarownicę widziałam, ale nie jestem fanem Czarnoksiężnika z Oz, więc nie mam jej w planach. Podobnie jak Kozak, nie jestem w stanie wczuć się w jej świat przedstawiony. Co do horrorów - oba o których piszesz to klasyka, ja jednak zdecydowanie wolę od nich fantasy i sf, co chyba widać po moim blogu :)

   Usuń
  2. <Czarownicę widziałam, ale nie jestem fanem Czarnoksiężnika z Oz, więc nie mam jej w planach<.

   Daj szansę - to naprawdę jest dobra powieść.

   A Kozak tym razem nie w świecie Nocarza, a swoim własnym :D Fantastyka ze światem i fabułą zbudowanymi na jej doświadczeniach z misji w Afganistanie. Ale do tego nie zachęcam, bo nie czytałem - przeczytam, to może będę zachęcał, a może nie :D

   Usuń
 5. Nawet ja znalazłam przynajmniej 4 tytuły z którymi chciałabym się zapoznać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I super, a które to dokładnie tytuły?

   Usuń
  2. "Czerwony lampart...", "Dzieci starych bogów", "Rytm wojny" i Vonnegut

   Usuń
 6. Ciekawa lista, dawno nie czytałam jakiejś dobrej fantastyki... :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi bardzo ciekawie, dużo nurtujących tytułów. Hmmm... ciężko będzie nie kupić.

  OdpowiedzUsuń
 8. W tym miesiącu jest kilka ciekawych premier, na część z tych, na które czekasz, czekam i ja.

  OdpowiedzUsuń
 9. Oczywiście czekam na nowego Sandersona <3 Z kolei "Nowy wspaniały świat" już zaczęłam oglądać!

  OdpowiedzUsuń
 10. Rebis jak zwykle nie zawodzi! :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja tradycyjnie czekam na kolejną ksiażkę Vonneguta. Już mam ładną kolekcę wydań w tej szacie graficznej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem fanem tych okładek, są po prostu genialne!

   Usuń
 12. Odpuściłam już całkowicie przygodę z ABŚ, bardzo irytował mnie tom trzeci, porzuciłam przed końcem. Mocno liczę na ten nowy cykl Marlona Jamesa. Cena okładkowa kosmiczna, ale i tak chcę to mieć na półce. Wellsa już mam w innym wydaniu, ale czaję się na kolejne jego tytuły w Vesperze, bo uwielbiam twórczość tego autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I do tego Vesper ma przepiękne okładki oraz twardą oprawę. W ABŚ rozczarował mnie tom pierwszy, ale kolejne czytałam już z wypiekami na twarzy, z pewnością będę kontynuować tę przygodę.

   Usuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.