01 kwietnia 2021

Zapowiedzi wydawnicze i serialowe fantasy oraz science fiction na kwiecień 2021

Wprawdzie kwiecień 2021 nie przebija wydawniczo marca, ale miłośnicy fantasy i science fiction będą mieli w czym wybierać. Ja ostrzę sobie ząbki na nowy cykl Naomi Novik Scholomance (na jego bazie powstaje właśnie serial), Rój Hellstroma Franka Herberta, jestem też ciekawa premierowej książki Magdaleny Kubasiewicz. Polecam Wam też bardzo gorąco cykl Stevena Eriksona Malazańska Księga Poległych wydany tym razem w twardej oprawie. Zaś z seriali czekam na Cień i kość oraz animację Yasuke.

 
Bonusowo znajdziecie poniżej thriller psychologiczny z elementami science fiction Pharmacon, który jest już dostępny w wersji drukowanej, a także klasykę grozy, czyli opowiadania Edgara Allana Poe w nowym tłumaczeniu, jak również Opowieść podręcznej w formie komiksu.
 
Napiszcie koniecznie, co z poniższych propozycji chcecie przeczytać i obejrzeć, a może macie zupełnie inne plany czytelnicze i serialowe na kwiecień 2021? Czekam z niecierpliwością na Wasze komentarze!

 

Marlena i Marian Siwiak, Pharmacon
30 marca 2021 
 

Biolog Niv Sokol, wciąż dość młody by wierzyć, że dobry pomysł poparty ciężką pracą gwarantuje sukces, wynajduje wykorzystującą nanoboty technologię, która ma szansę przedłużyć ludzkie życie. Kiedy orientuje się, że firmy farmaceutyczne nie cofną się przed niczym, żeby przejąć wyniki jego rewolucyjnych badań, decyduje się na niespodziewany ruch, który ma zapewnić wszystkim równy dostęp do końcowego produktu. Pięć lat później okazuje się, że ten szlachetny gest doprowadził do dramatycznych wydarzeń, które ponownie krzyżują losy naukowca i jego korporacyjnych adwersarzy. Bohaterowie zostają wciągnięci w sieć intryg, w której przeplatają się i ścierają interesy przedstawicieli farmaceutycznego światka i finansjery, dziennikarzy i blogerów, terrorystów i agentów tajnych służb, a także waszyngtońskich gangsterów i polityków najwyższej rangi. Czy zdołają zakopać wojenny topór i wspólnie zmierzyć się z siłami, które mogą wywrócić do góry nogami globalny ład? Czy taka współpraca jest w ogóle możliwa, jeśli na drodze do zgody stoją dawne urazy, zawodowe ambicje, a także… kobieta? Pharmacon to pełen rozmachu, ale wciąż będący przede wszystkim opowieścią o człowieku, thriller socjologiczny. Wiele z opisanych w nim zjawisk może wydać się czytelnikowi aż nazbyt znajomych: utrata zaufania do autorytetów, rozkwit teorii spiskowych i fake newsów, postępujące nierówności, korupcja, populizm, rozkład demokracji, czyli wszystko to, co składa się na pejzaż charakterystyczny dla schyłku epoki rozumu.

 

Tomasz Marchewka, Ostatnia sztuka Tadeusza Voldta
2 tom cyklu Hausenburg
7 kwietnia 2021 

Według planu. Z fartem. Jeśli chcesz przekazać komuś przesyłkę i zrobić to tak, by nikt się o tym nie dowiedział, jest tylko jedna osoba, do której możesz się zgłosić - Iva Schlitz. Zawsze dotrzymuje terminów i zapewnia pełną dyskrecję. Iva do niedawna grała bezpiecznie. Problem w tym, że bardzo potrzebuje pieniędzy. Wie, że w Hausenbergu istnieje pewna droga na skróty - wystarczy, że zacznie brać zlecenia od miejscowej bandyterki. Takie, po których ciężka robi się nie tylko kieszeń, ale też sumienie. W ten sposób Iva trafia do świata nocy, pełnego szulerów, złodziei, klik i Rekinów. Jest to miejsce, które bardzo trudno opuścić, zwłaszcza kiedy twoim przewodnikiem jest Tadeus Voldt, złotoręki kasiarz, potrafiący otworzyć każdy sejf. Voldt właśnie wyszedł z więzienia i ma na oku pewien bank. Żeby plan Tadeusa się powiódł, kasiarz potrzebuje pomocy Ivy. Dziewczyna wydaje się nie mieć nic do stracenia... Ale czy na pewno? Fantastyka gangsterska w najlepszym wydaniu! Łotrzykowska opowieść o mieście szulerów zapoczątkowana przez "Wszyscy patrzyli, nikt nie widział", doczekała się nowej niezależnej historii, w której gra się wyłącznie o wysokie stawki. Sprawdzasz?

 

 Naomi Novik, Mroczna wiedza
1 tom cyklu Scholomance
13 kwietnia 2021


Nowa powieść autorki bestsellerowego cyklu „Temeraire”. Szkoła dla wybrańców obdarzonych magicznymi zdolnościami, gdzie porażka oznacza... śmierć! Pierwszy tom cyklu „Scholomance”. Scholomance to szkoła, w której nie ma nauczycieli, wakacji ani przyjaźni między uczniami – tylko strategiczne sojusze. Przetrwanie jest ważniejsze od stopni, gdyż młodzi magowie nie mogą opuścić szkoły, aż ją ukończą lub zginą. Obowiązujące w Scholomance zasady są proste: nie można chodzić samotnie po korytarzach i trzeba się strzec potworów, które czają się wszędzie. Poza tym niektórzy uczniowie praktykują czarną magię, a nawet mordują innych, żeby zwiększyć swoje szanse przeżycia. Galadriel Higgins, zwana El, potrafi stawić czoło niebezpieczeństwom czyhającym w Scholomance, ponieważ ma ogromną moc. Mogłaby bez trudu pokonać wszystkie grasujące potwory. Problem polega na tym, że równie łatwo mogłaby także zabić pozostałych uczniów... 

 

Edgar Allan Poe, Opowiadania prawie wszystkie
14 kwietnia 2021

 

Edgar Allan Poe – prekursor horroru i opowiadań detektywistycznych. Żył krótko i burzliwie, zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach, a osiągnięcia twórcze zmieniły historię literatury. Jego utwory cieszą się niesłabnącą popularnością. Sam Poe silnie oddziałuje na współczesną kulturę, o czym świadczą liczne powieści, filmy, seriale i kreskówki. Jego twórczość inspirowała i nadal inspiruje grafików, malarzy i muzyków. H.P. Lovecraft mówił o nim: „Bóg fikcji literackiej”. Teraz Poe powraca w mistrzowskim przekładzie. Sławomir Studniarz, uhonorowany Nagrodą „Literatury na Świecie“, znakomicie oddaje walory językowe i literackie oryginału. Obok słynnych opowiadań, jak choćby: Zagłada domu Usherów, Maska czerwonego moru, Studnia i wahadło czy Czarny kot, w zbiorze znalazły się również teksty mniej znane: Eleonora, Żabi skoczek, Król Mór, System doktora Pierza i profesora Smoły czy Złoty żuk. Gratka dla miłośników grozy, budzący dreszcz powrót do źródeł – trzydzieści dziewięć opowiadań, będących prawdziwą mieszanką wybuchową, która nieustannie zniewala kolejne pokolenia czytelników. 

 

 Magdalena Kubasiewicz, Wszystko pochłonie morze
14 kwietnia 2021
 

 
Kiedyś syreny chodziły pomiędzy śmiertelnikami. Pamiątką tych czasów jest przepis na truciznę, na którą nie ma lekarstwa. Książę zostaje otruty Pocałunkiem Syreny i zapada w śpiączkę. Arystokrata Leto i jego przyjaciółka, alchemiczka Aletha, łączą siły, by ocalić władcę. Niepewni, kto jest sojusznikiem, a kto wrogiem, próbują znaleźć antidotum i przywrócić porządek w Księstwie. Czy Aletha zdoła uratować Księcia? Dokąd zaprowadzą Leto poszukiwania zamachowców? Jaką cenę przyjdzie im za to zapłacić? 

 Steven Erikson, Ogrody Księżyca (wydanie 3. w twardej oprawie)
1 tom cyklu Malazańska Księga Poległych
14 kwietnia 2021
 
 
Krwawa i wyczerpująca wojna trwa już dwanaście lat. Rządzone twardą ręką Imperium Malazańskie podbija jedno Wolne Miasto po drugim. Jego niezwyciężone legiony, prowadzone przez potężnych czarodziejów prą coraz dalej na południe - w kierunku legendarnego Darudżystanu...Tam rozegra się ostatni akt dramatu. W eksplozji czarów z Malazańczykami zetrze się sam Anomander Rake, najpotężniejszy z żyjących magów, władca latającej fortecy Odprysk Księżyca...Wcześniej jednak na ulicach metropolii dojdzie do zaciekłych zmagań. Imperialni Podpalacze Mostów - elitarna jednostka cesarzowej Laseen - rzucą wyzwanie zabójcom Rake'a i ich sprzymierzeńcom...
 
 
 Steven Erikson, Bramy Domu Umarłych (wydanie 3. w twardej oprawie)
2 tom cyklu Malazańska Księga Poległych
14 kwietnia 2021
 

"Bramy Domu Umarłych" są drugim rozdziałem monumentalnej "Malazańskiej Księgi Poległych". Doskonałą powieścią o wojnie i zdradzie, stawiającą Stevena Eriksona pośród największych mistrzów gatunku. Osłabione konfliktem w Darudżystanie Imperium Malazańskie stoi o krok od wojny domowej. Na Świętej Pustyni Raraku jasnowidząca sha`ik zbiera olbrzymią armię, która weźmie udział w Tornadzie Apokalipsy - od dawna przepowiadanym powstaniu przeciwko cesarzowej... Jednak to nie żołnierze Apokalipsy stanowią największe zagrożenie dla śmiertelnych. Ze wszystkich stron Świata do Imperium przybywają jednopochwyceni i d`iversi, poszukujący Legendarnej Ścieżki Dłoni, prowadzącej do ascendencji. Już wkrótce może dojść do konfliktu zmiennokształtnych z bogami...  

 

 
Margaret Atwood, Renee Nault, Opowieść podręcznej (komiks)
14 kwietnia 2021
 
 

Fabuła tej kultowej już powieści rozgrywa się w niedalekiej przyszłości na terenach obecnych Stanów Zjednoczonych. Stworzone tam państwo, Gilead, jest ideologiczną odpowiedzią na klęskę ekologiczną oraz powszechny upadek wartości. Władzę w państwie sprawuje religijnie nastawiona dyktatura, która chce przekształcać społeczeństwo według nowych zasad, zgodnych przede wszystkim z zapisami Starego Testamentu. Rzesze płodnych kobiet są poddawane szkoleniu w specjalnych obozach. Tytułowe „podręczne” stanowią nagrodę dla zasłużonych działaczy, którzy nie mogą mieć potomstwa w swoim związku małżeńskim. Po oddzieleniu od męża i córki bohaterka zostaje wysłana do obozu, a następnie, już jako podręczna, zamieszkuje u Komendanta i jego żony Sereny Joy. Ma urodzić im zdrowe dziecko. W domu Komendanta poznaje Nicka, młodego szofera, dzięki któremu ma szansę odzyskać utraconą wolność. Co istotne dla akcji książki, bohaterka, 33- letnia Freda - Freda nie jest jej prawdziwym imieniem, lecz nazwą, która oznacza, że stanowi własność Komendanta Freda - pamięta jeszcze czasy sprzed powstania Republiki Gileadzkiej, sprzed totalitaryzmu. Napisana przez wybitną kanadyjską pisarkę Margaret Atwood dystopia zdobyła liczne nagrody literackie, została też sfilmowana. W tej chwili prezentujemy ją Państwu w postaci znakomitej powieści graficznej. Warto podkreślić, że opublikowana w 1985 r. (wyd. polskie 1992) powieść do dziś nie straciła na aktualności… 
 
 
Frank Herbert, Rój Hellstroma
20 kwietnia 2021


 
Żywy intelekt, który niemal nie ma sobie równych we współczesnej literaturze science fiction”.
― The Encyclopedia of Science Fiction. Książka zdobyła w 1978 roku Prix Tour-Apollo. Nils Hellstrom to znany ekolog, entomolog, autor filmów dokumentalnych i wykładowca, a przy tym człowiek o sporych koneksjach politycznych. Uwagę władz przyciąga, gdy podczas obserwacji jego siedziby w Oregonie ginie bez śladu jeden z agentów rządowych. Tajna Agencja ― zaniepokojona przechwyconymi dokumentami Hellstroma, które wskazują na budowę tajnej broni ― wysyła w teren kolejny zespół. Jego odkrycia są wysoce niepokojące i groźne nawet dla policyjnego państwa, jakim stały się Stany Zjednoczone. Inspiracją dla powieści była Kronika Hellstroma, która w 1972 roku otrzymała Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego. 
 
 
Tochi Onyebuchi, Riot baby
21 kwietnia 2021
 

 
Policyjna brutalność, rasizm i niesprawiedliwość. Intymna historia rodzinna i dystopijna narracja o Ameryce. Kev chce bronić siostrę przed mocami, które mogą ją zniszczyć. Ale czy kiedy zostanie uwięziony, Ella pozwoli bratu cierpieć? Historia płonie rewolucyjnym ogniem, a jednocześnie niemal szeptem opowiada o miłości, wściekłości i doświadczeniach czarnoskórych Amerykanów. Dzieciństwo Elli i jej brata zostało zdefiniowane i zniszczone przez rasizm. Ale ich przyszłość może zmienić cały świat.

„Riot Baby tak bardzo pęka w szwach od ognia, pasji i mocy, że ostatecznie zmienia to, co nazywamy narracją, w coś zupełnie innego”.
Marlon James, autor "Krótkiej historii siedmiu zabójstw" i "Księgi nocnych kobiet"
 
 
H. G. Wells, Śpiący przebudzony 
28 kwietnia 2021
 


Bohater powieści, Graham, w wyniku przedawkowania leków na bezsenność zapada w śpiączkę, z której budzi się ponad 200 lat później, na początku XXII wieku. Okazuje się, że w wyniku splotu przypadków jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie. Mimo to zderzenie wychowanego w wiktoriańskiej Anglii dżentelmena z realiami przyszłości jest bardzo bolesne: Graham nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, nie akceptuje zasad rządzących światem, przytłacza go postindustrialny charakter metropolii, zatracenie indywidualności przez jego mieszkańców, kult pracy i pieniądza. „Śpiący przebudzony” to kolejny popis wizjonerskiej wyobraźni Herberta George Wellsa, klasyczna antyutopia, której echa rozbrzmiewają w tak uznanych dziełach jak „Nowy wspaniały świat” Huxleya, czy „Rok 1984” Orwella. 
 
 Wszystkie opisy i okładki pochodzą z materiałów wydawców.
 
 
 
SERIALE
 
Cień i kość – 23 kwietnia (Netflix) 
 

 
Opowieść podręcznej, 4. sezon – 28 kwietnia
 

 
Yasuke – 29 kwietnia (Netflix)

 

15 komentarzy:

 1. Akurat fantastyka sciene fiction nie są moimi ulubionymi gatunkami ale dla miłośników gatunku to ciekawe propozycje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie czekam na nowości od Rebis!

  OdpowiedzUsuń
 3. "Scholomance" już zaczęłam i jestem zaintrygowana stworzonym przez autorkę światem :D

  OdpowiedzUsuń
 4. To nie jest mój ulubiony gatunek, chociaż tytuły wydają się bardzo ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że nie ma tu niczego, co by mnie kręciło, taki słabiuteńki miesiąc...

  Herbert nie napisał nic wielkiego poza Diuną (pisarz jednej książki).

  Onyebuchi to ideologiczne popierdywanie wydane i nagrodzone w ramach akcji afirmatywnej. Mnie wystarczyła jedna recenzja na GoodReads - że to jest bardziej manifest ideologiczny (skrajnie lewicowy, wręcz rewolucyjny pt. "spalić stare, żeby budować nowe"), niż powieść, a wątek fantastyczny wrzucony na siłę. Do tego jedna z pary głównych bohaterów ma jakieś supermoce, które większego sensu nie mają.

  Być kupię Eriksona, ale już raz się odbiłem od Malazańskiej... Aż sobie odświeżyłem swoje wrażenia (post z Katedry z 2009 roku):
  >Przeczytałem pierwszy tom i wynudziłem się niemożebnie. SE skąpi wielu wyjaśnień potrzebnych dla zrozumienia fabuły, a z drugiej strony rozwlekle opisuje pierdołowate wydarzenia typu skakanie po dachach przez kilka stron.
  Do tego bohaterów wymyślił tragicznych. Arystokrata czy złodziej, prostytutka czy chłop mówią identycznie, mają identyczne motywacje - ludzie z papieru<.
  Zanim się wejdzie w ogromny cykl Eriksona, warto przeczytać te długą dyskusję:
  http://forum.nast.pl/viewtopic.php?f=85&t=1949

  Zastanawia mnie ten Pharmacon, bo taki political fiction w niedalekiej przyszłości nawet lubię, ale tu mamy kobyłę (prawie 1000 stron) debiutantów, wydawcę, który specjalizuje się w książkach ekonomicznych (na dziś Pharmacon, to jedyna beletrystyka w ich sklepie) i chwalącą Sadowską, która im większą kupę dorwie, tym większy entuzjazm wyraża... Tu wskazane odczekanie z pół roku, aż się pojawią niezależne recenzje.

  Kubasiewicz nic chyba nie czytałem, żadne recenzje mnie nie skłoniły do zakupu. Popatrzę może któraś z jej poprzednich powieści jest w bibliotece, bo tak nie zaryzykuję kupna.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam Opowieści podręcznej w żadnej formie, więc może skuszę się na graficzną.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie szczególnie ciekawi Scholomance i Wszystko pochłonie morze :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Opowiadania Poe są nieśmiertelne. A Eriksonem bardzo mnie zaciekawiłaś.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kilka z tych tytułów koniecznie musi znaleźć się w mojej domowej bibliotece, część nowych zupełnie dla mnie tytułów, inne już kiedyś poznałam, ale chętnie odświeżę znajomość. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Interesująca zapowiedź. Muszą się znaleźć w mojej bibliotece. Pozdrawiam. Zapraszam do siebie
  https://sorpresaofficial.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Kubasiewcz pewnie przeczytam, chociaż okładką to ją skrzywdzili strasznie. Marchewki czytałam debiut i jak dla mnie wystarczy, nic więcej nie chcę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Chociaż fantasty to nie do końca moja bajka, ale znalazłam tu tytuły, które mnie zaciekawiły. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Za dużo dobrych książek "produkują". ;) Mam w planie przytulić:

  Naomi Novik, Mroczna wiedza
  Magdalena Kubasiewicz, Wszystko pochłonie morze
  Steven Erikson, Ogrody Księżyca
  Steven Erikson, Bramy Domu Umarłych
  Frank Herbeert, Rój Hellstroma
  H. G. Wells, Śpiący przebudzony

  OdpowiedzUsuń
 14. Zainteresowało mnie takie "cuś": Marlena i Marian Siwiak, Pharmacon.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wkrótce zabieram się za kolejny tytuł H. G. Wellsa ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.