31 maja 2024

Zapowiedzi fantasy i science fiction na czerwiec 2024

W czerwcu 2024 miłośnicy dobrego fantasy i science fiction będą mieli w czym wybierać, a ja tradycyjnie dokonałam preselekcji i przygotowałam listę książek, które moim zdaniem są w tym miesiącu warte zainteresowania. Ja jestem szczególnie ciekawa Dnia tryfidów, Srebrnego Gardła, Wiru, Olvido i Impneurium. Sygnałów z kosmosu. Czekam też z niecierpliwością na czwarty sezon The Boys i drugi Rodu Smoka. A Wam co wpadło w oko z niniejszego zestawienia? Napiszcie koniecznie w komentarzach!

 

 

4 czerwca 2024 
John Wyndham, Dzień tryfidów

 

Billowi Masenowi wydaje się, że ma pecha. Cały świat zachwyca się spektakularnym deszczem meteorów, a on leży w londyńskim szpitalu z porażonym wzrokiem. Gdy jednak zaniepokojony zniknięciem personelu zdejmuje bandaże, okazuje się, że może się uważać za szczęśliwca – tylko on i garstka innych osób wciąż widzą. Ślepcy skaczą z okien, zapijają się na śmierć. Ci, którzy nie popadli w czarną rozpacz, wyłapują widzących. Szerzy się zaraza. Masen ucieka na wieś, tam jednak na ludzi polują nowi drapieżcy…
 
 
4 czerwca 2024 
Siri Pettersen, Srebrne Gardło
 
 
Juva została naznaczona przez mężczyznę, którego uwolniła. Samego diabła. Jego krew zapewniała budzącym grozę vardarim wieczne życie. Teraz dziewczyna mierzy się z nieprzewidzianymi konsekwencjami. Fala wilkowatych podmywa fundamenty Náklavu. Mistyczne obrazki od Boga pokazują prawdziwe oblicze zła. Elita, która władała światem, musi wyjść z cienia. Wieczny czekający na śmierć znajduje powód, by żyć. Fanatyczny kapłan otwiera drzwi do Drukny. Ogarnięta żalem i wściekłością Juva ze wszystkich sił walczy o to, co jest jej drogie, szybko jednak odkrywa, że blizna, którą pozostawił jej Gríf, sięga dużo głębiej, niż przypuszczała... 
 
 
5 czerwca 2024 
Martha Wells, Witch King
 
 
High fantasy utkane z subtelnością i dbałością o szczegóły. Piękna historia pełna głębokich emocji. Kai to demon, który potrafi przenosić się z ciała do ciała i żyć pod różnymi postaciami. Pewnego dnia budzi się w dziwnym zamku stojącym na odludnej wyspie otoczonej przez bezkresne morze. Wszystko wskazuje na to, że znalazł się w pułapce. Uświadamia sobie, że ktoś zdołał na dłuższy czas obezwładnić jego magię. Takie rzeczy nie uchodzą bezkarnie! Kto go uwięził? Z jakiego powodu? Jak dawno się to stało i jak bardzo w tym czasie zmienił się świat? I co sprawiło, że Koalicja Wschodzącego Świata tak urosła w siłę? Kai musi skrzyknąć sojuszników i zmobilizować swoją magię, aby znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Ale odpowiedzi wcale mu się nie spodobają... 
 
 
5 czerwca 2024 
Jaga Moder, Sądny dzień
 
 
Blanka do niedawna prowadziła całkiem normalne życie: dysfunkcyjna rodzina, studia, próby wchodzenia w dorosłość na własnych zasadach. Wszystko zmienia zaginięcie jej młodszego brata. Pchana desperacką potrzebą działania, dziewczyna zawiera bardzo ryzykowny pakt i wkracza do świata, którego istnienia nigdy nie podejrzewała, który nie powinien istnieć. Ramię w ramię z człowiekiem, od którego powinna uciekać jak najdalej, twarzą w twarz z ożywionymi legendami, pozna najgorsze bestie o wyglądzie aniołów i dobre dusze o potwornych obliczach. I choćby z całych sił chciała zapomnieć o tym, co widziała, jest już za późno. Nie ma odwrotu.
 
 
14 czerwca 2024  
 antologia PoznAI przyszłość


Rewolucja przyszła cicho i już pożera swoje dzieci. NAS. Czym jest wiedza? Żyjemy w czasach błyskawicznego przełomu, a zgromadzony przez wielki zasób informacji okazuje się nagle bezużyteczny. Rozwój sztucznej inteligencji, życie online, kultura obrazkowa, gigantyczny przesyt informacji – to tylko niektóre fenomeny, przeformatowujące sposoby, w jakie do tej pory poznawaliśmy świat. Nad specyfiką nauki najbliżej przyszłości już teraz, także w Polsce, prowadzi się intrygujące bafania. To ich wyniki stały się punktem wyjścia do wyjątkowego projektu, łączącego świat akademicki (Collegium Da Vinci) z science fiction (Wydawnictwo Powergraph). „PoznAI przyszłość” to dziesięć brawurowych opowiadań, stworzonych przez pisarki i pisarzy z absolutnej czołówki polskiej fantastyki. Ich odważne i oryginalne spojrzenia to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć dokonujący się na naszych oczach intelektualny przewrót i wziąć w nim świadomy udział.

Autorzy opowiadań: Radek Rak, Michał Protasiuk, Justyna Hankus, Rafał Kosik, Aleksandra Zielińska, Wojciech Gunia, Olga Niziołek, Michał Cetnarowski, Małgorzata Salik, Janusz Cyran.
 
18 czerwca 2024 
15 lipca 2024
Peter Watts, Wir
 
 
Oto jak kończy się świat. Od trzech miliardów lat pod dnem Oceanu Spokojnego czeka uśpiony prymitywny mikrob, organizm zdolny zniszczyć życie na całej planecie. Ludzka zachłanność sprawiła, że wydostał się na zewnątrz poprzez nadmiernie eksploatowany komin geotermalny na grzbiecie Juan de Fuca, blisko stacji Beebe. Aby zapobiec apokalipsie, cały ten rejon został wysadzony za pomocą broni jądrowej. Zrobiono to, nie zważając na załogę podmorskiej bazy. W dodatku fala tsunami, będąca skutkiem niszczącej podwodnej eksplozji, zabiła miliony ludzi zamieszkujących oceaniczne wybrzeża. Wybrano mniejsze zło, aby ratować całą ludzkość. Okazało się jednak, że jeden z ryfterów przeżył. Lenie Clark udało się uciec. Miliony azjatyckich uchodźców wegetujących na wybrzeżach, starających się przetrwać kolejny dzień, uważa ją za morską boginię. Ale Lennie nigdy nie chciała być zbawicielem. Jest za to potwornie wkurzona. Nosi w sobie gniew i pragnienie zemsty na korporacji, która do tego doprowadziła. Ponadto ma w sobie moc, która może pogrążyć świat w apokalipsie. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że inne monstrum, równie potężne i przerażająco nieludzkie, które obudziło się w odmętach sieci neuronowej, bardzo pragnie ją spotkać.

18 czerwca 2024 
Elwira Dresler-Janik, Córki bogini Mokosz
 

W burzową noc na świat przychodzi niewidoma dziewczynka, której matka umiera przy porodzie. Dziecko wychowuje rodzeństwo dorastające pod ciężką ręką ciągle pijanego ojca. Kiedy ten sprzedaje najstarszą córkę Wszeborę żercy na służbę bogini Mokosz, drogi braci i sióstr rozchodzą się. Przeznaczenie jednak sprawi, że rodzeństwo znów połączy siły, by ocalić Wszeborę, choć każdemu z nich po piętach depcze Śmiercicha. Leszygród. Kuszące pięknym śpiewem topielice, dziewicze kapłanki Matki Mokosz, opasły żerca liczący tylko srebrne monety, plemię dzielnych wojowniczek z Szepczącego Lasu oraz rudowłosa skazana na stos za czary – tak wiele barwnych postaci, ale nie wiadomo, komu z nich można ufać, a kogo trzeba się wystrzegać.

19 czerwca 2024 
Pierce Brown, Złoty syn
 
 
„Ocieram łzy, determinacja zastępuje we mnie gniew. Musi istnieć inny sposób. Lepszy. Widziałem szczeliny we Wspólnocie i wiem, co muszę zrobić. Wiem, czego Złoci najbardziej się boją. I to nie ma nic wspólnego z powstaniem Czerwonych. Nie ma nic wspólnego z bombami, spiskami i rewolucją. To, co przeraża Złotych, jest proste, okrutne i stare jak sam rodzaj ludzki. Wojna domowa”. Szuka sprawiedliwości. Aby wyzwolić swój zniewolony lud, Darrow przeniknął w głąb rządzącej jego światem klasy brutalnych władców. Zamierza ich zniszczyć. I choć jedyną drogą do wyzwolenia jest rewolucja, musi walczyć nie o zemstę, lecz o nadzieję i odrodzenie. Musi znaleźć coś więcej, dla czego warto żyć. 
 
 
 
19 czerwca 2024 
Cinda Willimas Chima, Dzieci Ragnaröku
 
 
Po Ragnaröku, wielkiej wojnie między bogami a siłami chaosu, zamieszkany przez ludzi Midgard stał się niebezpieczną krainą, pełną nędzy i pozbawioną magii. Szesnastoletniemu Eirikowi Halvorsenowi szczęście raczej dopisuje – jego rodzina żyje we względnym dobrobycie. Chłopak zostaje jednak oskarżony o zamordowanie matki i ojczyma i skazany. W niebezpieczeństwie jest również Liv, jego przyrodnia siostra – miejscowi patrzą na nią podejrzliwie, bo za bardzo interesuje się magią. Niespodziewanie w obronie Eirika staje potężny jarl – zapłaci cenę krwi za zabitego Stena, jeśli chłopak popłynie na wyprawę do legendarnej świątyni, słynącej z bogactw siedziby prządek, ostatnich osób praktykujących w Midgardzie magię. Wróżąca z kamieni runicznych Reggin Eiklund zabawia i leczy ludzi w karczmach. Jej zarobki zabiera jednak ich właściciel Asger, demon ognia – Reggin marzy, by od niego uciec. Po jednym z występów, kiedy dokonała niezwykłych nawet jak na nią rzeczy, prządki składają jej propozycję, by popłynęła z nimi do świątyni i rozwijała tam swe magiczne talenty, uwalniając się od Asgera. Ścieżki Eirika, Liv i Reggin zbiegają się w Nowym Jötunheimie, zasilanym magią raju, w którym znajduje się świątynia. Jednak pod wspaniałymi pozorami kryje się wielkie zło, a jątrzące się urazy mogą doprowadzić do katastrofalnej wojny. Ta trójka będzie potrzebować wszystkich swych umiejętności i każdej dostępnej broni, by jej zapobiec. 
 
 
19 czerwca 2024 
Evie Woods, Zaginiona księgarnia
 
 
Przy cichej ulicy w Dublinie zaginiona księgarnia czeka, by ją odnaleźć... Opalina, Martha i Henry zbyt długo godzili się na role drugoplanowych bohaterów. Kiedy w końcu postanawiają przejąć stery własnego życia, los prowadzi ich pod pewien adres, gdzie zapomniana księgarnia czeka, by ktoś ją odnalazł. Trójka niczego niepodejrzewających nieznajomych przekonuje się, że ich własne historie są tak samo niezwykłe, jak te, które opisano na stronach ich ukochanych książek. Odkrywając tajemnice księgarnianych półek, przenoszą się do cudownego świata… gdzie nic nie jest takie, jakie się wydaje.


czerwiec 2024 
Krzysztof Rewiuk, Olvido
 
 
Debiutancka książka Krzysztofa Rewiuka to ciąg ośmiu opowieści tworzących spójną i zamkniętą całość. Ich bohaterami są doktor Olvido i jego pomocnik Sanchez. Ich przygody odbywają się w różnych miejscach i czasach, pisane są też w rozmaitych konwencjach literackich, zapraszając czytelnika do intelektualnej zabawy. "Olvido" to opowieści w stylistyce science fiction i literatury post apokaliptycznej, fantasy i powieści historycznej, a także opowieści grozy. Akcja rozgrywa się w XVII wiecznej Hiszpanii, wiktoriańskiej Anglii, w Polsce, gdzie łączy klimaty "Dziadów" z voodoo, na amerykańskim Dzikim Zachodzie, XIX wiecznym Petersburgu i w Rzymie Marka Aureliusza. Bohaterowie Rewiuka spotykają znane postaci literackie i historyczne, sami odgrywając role Don Kichota i Sancho Pansy, Sherlocka Holmesa i Watsona, doktora Frankensteina i Igora. "Olvido" to pyszna literacka gra, książka składająca się z warstw, zabaw i słownych szarad, okraszona niewymuszonym humorem. Powiedzą wam, że to nie powieść, lecz zbiór opowiadań. Będą mieli rację i nie będą jej mieli. Powiedzą, że to literatura ambitna i trudna. Będą mieli rację, ale równocześnie czyta się ją znakomicie i opowiada o rzeczach prostych i najbliższych. Powiedzą, że to podróż przez historię literatury i też będą mieli rację, ale będą musieli powiedzieć, że to także SF. Co ja mam wobec tego powiedzieć? Potrafię chyba tylko jedno: Krzysztof Rewiuk to magik. Udało mu się spleść opowieść, dla której wszystkie powyższe zdania są prawdziwe, a w dodatku świetnie to napisał.
 
 
czerwiec/lipiec 2024 
Andrzej Miszczak, Impneurium. Sygnały z kosmosu
 
 

Oto Europa niedalekiej przyszłości, targana falami terroryzmu i wykasłująca ze śliną kolejne mutacje wirusów. Europa, na rubieżach której nadal widać łuny i czarne dymy. Również doktorem Derekiem Ruyterem, neurochirurgiem z lemburskiego Oostenlo, szarpią spazmy nieprzepracowanej żałoby po stracie najbliższej osoby, a torsje łagodzą pigułki oraz terapie. Ruyter jednak będzie musiał wziąć udział w grze, i bynajmniej nie chodzi o karty. W puli, jak się okaże, leży sporo żetonów o wysokich, bardzo wysokich nominałach. Pojawia się ktoś, kto wyjaśnia Derekowi jej zasady, ale czy wyjaśnienia nie są przypadkiem zaciemnieniami? "Impneurium. Sygnały z kosmosu" to mozaikowa opowieść, w której nie brakuje klasycznych miłości i nienawiści, ale także opowieść o prawie do zemsty i potrzebie nowego życia. Czy niesiemy na plecach krzyże, których deski pozbijali nasi przodkowie i czy ponosimy odpowiedzialność za ich czyny? To również historia o zaświatach, których – tak przynajmniej wydawało się Ruyterowi, umysłowi ścisłemu – nie ma. A może w jakiś sposób są? Przecież religie mówią, że coś czeka nas „po drugiej stronie”… A właśnie – religie. Co mogło być ich początkiem? To science fiction bliskiego zasięgu zmiksowane z technothrillerem. Wybuchy uczuć i eksplozje bomb. Przyziemne problemy i orbitalna eskapada, która – wyciągając na światło dzienne tajemnicę z przeszłości – nieoczekiwanie zatrzęsie Starym Kontynentem, jakby nie miał on dość problemów. Jesteście gotowi sprawdzić, kto za tym wszystkim stoi?
  
 
SERIALE 
 
 Gwiezdne wojny. Akolita 4 czerwca
 
 
 
 The Boys, sezon 4 13 czerwca
 

 
  Ród Smoka, sezon 2 16 czerwca
 
 
 

Wszystkie okładki i opisy pochodzą z materiałów wydawców. Wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany, książki tu wyróżnione odzwierciedlają mój gust literacki.

7 komentarzy:

 1. W tym miesiącu jest w czym wybierać.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe propozycje :) Chętnie bym poznała "Córki bogini Mokosz" i "Zaginioną księgarnię"

  OdpowiedzUsuń
 3. Połowa do kupienia:), chociaż najbardziej zastanawiam się czy kupować Wells kroniki Mordbota były fajne

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny miesiąc. Najbardziej zainteresował mnie Sądny dzień i Zaginiona księgarnia.

  OdpowiedzUsuń
 5. No i kiedy ja mam to wszystko przeczytać jak na półce jeszcze tyle leży :D

  OdpowiedzUsuń
 6. "PoznAI przyszłość." - O, to, to. Coś w sam raz dla mnie. Zamawiam w ciemno.

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.