01 kwietnia 2022

Zapowiedzi fantasy i science fiction na kwiecień 2022

Nadchodzi kwiecień, a wraz z nim w popłoch wpadnie zapewne większość zawartości portfeli miłośników fantastyki. Wydawcy przygotowali dla nas bowiem bardzo różnorodne propozycje, mam więc nadzieję, że bez trudu wybierzecie coś dla siebie z wyselekcjonowanej przeze mnie poniższej listy. Ja ostrzę ząbki na Porzucone królestwo a także Rok 1984 w nowym tłumaczeniu, z chęcią sięgnę po powieści science fiction Mars oraz Gwiazdy jak pył. Dam też pewnie szansę drugiemu tomowi Scholomance. No i wreszcie do kin zawita wielokrotnie przekładany Morbius  mam nadzieję, że było na co czekać! Tym razem bonusowo pojawia się klasyka grozy Frankenstein oraz najnowsza powieść kryminalna Anny Kańtoch. 

Co z poniższego zestawienia was kusi? A może będziecie czytać i oglądać coś innego? Jak zawsze niecierpliwie czekam na Wasze komentarze!

 


 

Feliks W. Kres, Porzucone królestwo
7. tom Księgi Całości 
 1 kwietnia 2022


Basergor-Kragdob, król Ciężkich Gór i górskich rozbójników, opuścił swoje królestwo. W poszukiwaniu spokoju i odpoczynku, uciekł do Dartanu. Zostawił za sobą Góry, władzę i przyjaciół. Znalazł tylko nową wojnę i dojmującą samotność. Teraz wraca, pogodzony z własnym przeznaczeniem, gotów stawić mu czoła, ale na własnych warunkach. Minęło jednak, jakby mimochodem, kilkanaście lat. W tym czasie Grombelard zdziczał do reszty. Wrogowie urośli w siłę. Dawni towarzysze poszli pod inne komendy albo od dawna nie żyją. Przyjaciele zbudowali domy, założyli rodziny i wcale nie tęsknią za straceniem życia na skalistym gościńcu. Glorm został sam. Ze swoją tęsknotą, świadomością popełnionych błędów i zmarnowanym życiem. Powinien się poddać, przyłączyć do pirackiego księcia na Agarach i zginąć z mieczem w ręku w jakieś morskiej awanturze. Ale, choć mógł uciec z Ciężkich Gór, nigdy nie zdoła wyrwać ich ze swojej duszy. Musi wracać do domu. 
 
 
Antologia 24.02.2022
 3 kwietnia 2022
 

Cały dochód z antologii poświęconej wojnie w Ukrainie zostanie przeznaczony na wsparcie organizacji Mission Proliska, która pomaga ukraińskim cywilom w obszarach objętych bezpośrednio działaniami wojennymi. Na ponad 1200 stronach znajdziecie tu 80 opowiadań, komiksy i ilustracje, między innymi takich autorów jak Michał Cetnarowski, Paweł Majka, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Dawid Kain, Łukasz Orbitowski, Romuald Pawlak, Marcin Podlewski, Michał Protasiuk, Radosław Rak, Jakub Bielawski, Patryk Bogusz, Tomasz Czarny, Magdalena Salik, Krzysztof Rewiuk i inni.
 
 
George Orwell, Rok 1984
 5 kwietnia 2022
 
 
Jedna z najważniejszych powieści XX wieku, nieustannie aktualna. Najsłynniejsza dystopia literatury, przetłumaczona na ponad 65 języków, sprzedana w ponad 30 milionach egzemplarzy. Teraz w nowym tłumaczeniu Andrzeja Jankowskiego. Złowroga wizja świata, w którym nie ma osobistej wolności, kłamstwa zastępują prawdę, a niepoprawna politycznie myśl jest najsurowiej karaną zbrodnią. „Rok 1984”, cierń w boku komunizmu oraz innych totalitaryzmów, to lustro, w którym i dziś mogą się przejrzeć fanatyczni naprawiacze ludzkości.

 

Rafał Kosik, Mars
wydanie 3
 8 kwietnia 2022

Na Marsa przybywali przez stulecia osadnicy z przeludnionej Ziemi, szukając nowego, lepszego świata. Zbudowali na Czerwonej Planecie miasta, stworzyli cywilizację. Gdzieś nad tym idealnym światem wisi jednak widmo zagłady. Ludzie wciąż mają te same wady. Na słabiej rozwiniętej półkuli południowej nasilają się ruchy separatystyczne. Porzucenie w połowie realizacji programów formujących planetę rujnuje jej klimat. Ścierające się koncepcje polityczne pchają cywilizację na drogę, z której nie ma powrotu. Dokładnie trzysta lat po rozpoczęciu terraformowania Marsa, na pustyni dokonano przerażającego odkrycia, które stawia w zupełnie innym świetle historię Czerwonej Planety. Tę dawną i tę zupełnie nową.

  

Isaac Asimov, Gwiazdy jak pył
1. tom cyklu Imperium Galaktyczne
 12 kwietnia 2022
 

Biron Farrill, naiwny student Uniwersytetu Ziemskiego, trafia w sam środek kosmicznej intrygi. Jego ojciec, powszechnie szanowany rządca Widemos z planety Nefelos, zostaje uwięziony i zamordowany, a nieznany sprawca podkłada bombę radiacyjną w pokoju Birona w akademiku. Czy te dwa wydarzenia się ze sobą wiążą? Dlaczego rządca musiał zginąć? Zrozpaczony i zdeterminowany Biron postanawia wszystko wyjaśnić. Opuszcza Ziemię i podróżuje w daleki kosmos, gdzie wpada w sieć szpiegowskich spisków i gdzie będzie musiał stawić czoło despotom z planety Tyrann. Stawką gry bowiem nie jest tylko życie Birona, ale wolność całej galaktyki.

 

Naomi Novik, Ostatni absolwent
2. tom cyklu Scholomance
 12 kwietnia 2022
 

Szkoła dla wybrańców obdarzonych magicznymi zdolnościami, gdzie porażka oznacza... śmierć! Scholomance, szkoła dla magów, przez dziesiątki lat robiła, co mogła, żeby uśmiercić wszystkich uczniów. Po ostatnich dramatycznych wydarzeniach sytuacja jednak radykalnie się zmienia. Wygląda na to, że szkoła uwzięła się tylko na El, właśnie teraz, kiedy dotrwała ona do ostatniej klasy, a do tego zdobyła wreszcie grupkę sprzymierzeńców. Nawet jeśli El odeprze niekończące się ataki złowrogów nasyłanych na nię przez Scholomance w przerwach między nawałem uciążliwych zajęć, to wciąż nie ma pojęcia, jak wraz z sojuszniczkami zdoła ujść z życiem z auli po zakończeniu roku. Może powinna zaakceptować mroczną przepowiednię i zostać czarownicą siejącą śmierć i zniszczenie? Mimo licznych problemów El nie zamierza się poddać – ani złowrogom, ani przeznaczeniu, a zwłaszcza Scholomance. Nawet jeśli będzie musiała przy tym zginąć…

 

Mercedes Lackey, Heroldowie Valdemaru
zbiorcze wydanie Trylogii Heroldów z Valdemaru
 12 kwietnia 2022
4 maja 2022

Pełna przygód fascynująca opowieść o obdarzonej niezwykłymi zdolnościami młodej dziewczynie wplątanej w sieć intryg. Królestwu zagraża wielkie niebezpieczeństwo. Uciekinierka z domu, Talia, zostaje odnaleziona przez magiczną, podobną do konia istotę. Jest nią Rolan - towarzysz o niewyobrażalnych możliwościach. Wybrał Talię z grona wielu, by została uczniem w Kolegium Heroldów i wstąpiła do elitarnej gwardii królowej Selenay. Podczas gdy Talia doskonali swe umiejętności, wokół niej zawiązuje się sieć intryg, dojrzewa uknuty spisek... Gdy Talia zostaje pasowana na Osobistego Herolda Królowej, spełnia w ten sposób jedno ze swoich najśmielszych marzeń, ale jednocześnie na jej barki włożone zostały poważne obowiązki. Talia doskonale wie, że nie wolno jej igrać swoimi nadzwyczajnymi umiejętnościami i darami, bo mogłoby to ją i Valdemar drogo kosztować. Okazuje się, że Królowa i następczyni tronu, Elspeth, osaczone są siecią dyplomatycznych knowań, które mają doprowadzić do ich zguby...

 

Steven Erikson, Myto ogarów
8. tom Malazańskiej Księgi Poległych 
 13 kwietnia 2022
 

Powiadają, że Kaptur, Pan Śmierci, zgromadził zastęp bogów w miejscu znajdującym się poza zasięgiem śmiertelników. Powiadają, że czeka on na końcu każdego planu i spisku, wszystkich zakrojonych na wielką skalę ambicji. Tym razem jednak sprawy mają się inaczej. Tym razem Kaptur jest na początku… Darudżystan poci się w letnim upale. Miasto jest pełne złowrogich omenów, niepokojących pogłosek i podstępnych szeptów. Przybyli obcy, morderca wziął się do roboty, możliwe też, że budzi się pradawna tyrania. Na byłych Podpalaczy Mostów z Baru K’rula zwrócili swe śmiercionośne spojrzenia miejscy skrytobójcy. Niski, korpulentny człowieczek w czerwonej kamizelce jest przerażony swą wciąż rosnącą tuszą, wie jednak, że to najmniejsze z jego zmartwień. Gdzieś w dali słychać bowiem ujadanie ogarów. W dalekim Czarnym Koralu z pozoru obojętne rządy sprawują Tiste Andii. Pod potężnym kurhanem usypanym pod miastem gromadzą się tysiące wyznawców kultu Odkupiciela. Ongiś był on śmiertelnikiem, a jego honor i szlachetność czynią go bezbronnym wobec wypaczonych ambicji wyznawców. Tak więc Kaptur stoi na początku spisku, który wstrząśnie całym kosmosem, na jego końcu zaś czeka ktoś inny. Nadszedł czas, by Anomander Rake, Syn Ciemności, naprawił straszliwy, starożytny błąd.

 

Mary Shelley, Frankenstein
 13 kwietnia 2022

Opętany obsesją szalony naukowiec Victor Frankenstein plądruje cmentarze w poszukiwaniu materiału do stworzenia nowego życia. Jednak istota, którą udało mu się wskrzesić, nie spełnia jego oczekiwań. Odrzucona przez Frankensteina i pozbawiona ludzkiego towarzystwa, postanawia zniszczyć swojego stwórcę i wszystko, co jest mu drogie. Ta mrożąca krew w żyłach gotycka powieść, która powstała, gdy Mary Shelley miała zaledwie dziewiętnaście lat, stała się zaczątkiem nowego gatunku. Zyskała status doskonałego studium granic ludzkiej kreatywności i niszczenia oraz jednego z najsłynniejszych horrorów świata.

 

Alexis Henderson, Godzina wiedźm
1. tom cyklu Betel
 13 kwietnia 2022

Immanuelle Moore mieszka w Betel, gdzie słowo proroka jest prawem, a kobiety są ciche i uległe. Zepchnięto ją na margines społeczny, ponieważ jest owocem zakazanej miłości do mężczyzny innej rasy. Jej narodziny były zniewagą dla proroka, jej włosy za mocno się kręcą, a skóra ma za ciemny odcień. Dziewczyna jednak stara się być posłuszna Kościołowi i przestrzegać zasad Świętej Reguły. Aż odkrywa świat potężnej magii. Przypadkowo zwabiona do mrocznego lasu, zakazanego miejsca, które odcinało wioskę od świata zewnętrznego, dostaje niezwykły dar. Otrzymuje dziennik zmarłej matki, która wiele lat temu znalazła schronienie w Czarnolesie. To tu pierwszy prorok zabił cztery potężne wiedźmy. Stąd ich dusze wciąż obserwują mieszkańców Betel. Dziennik na zawsze odmienia los Immanuelle, choć już samo jego istnienie zagraża jej życiu i wolności. Prawda o prorokach, Kościele i ich historii zostaje jej objawiona. Prawdziwym zagrożeniem dla Betel jest ciemność. Czy Immanuelle odnajdzie w sobie siłę, aby się jej przeciwstawić? Powieść nagrodzona Horror and for Debut Novel (2020), Best Debut Novel (2020) oraz Ladies of Horror Fiction Award, Best Debut (2020). 

 

Andrew Caldecott, Powrót Wyntera
2. tom cyklu Rotherweird
 26 kwietnia 2022
4 maja 2022 

Miasto Rotherweird od czterystu lat jest odseparowane od reszty Anglii, aby chronić swoją śmiertelnie niebezpieczną tajemnicę. Zagadkowy miliarder sir Veronal Slickstone nie żyje, a jego próba wykorzystania sekretów miasta spaliła na panewce, pozostawiając Rotherweird w niepewności. Jednak ktoś gra w bardzo długą grę… Mnożą się niepokojące wróżby: pogrzeb dostarcza tajemniczego ostrzeżenia, przemawia starożytny portret, herold znika, a demokracja zagraża niełatwemu przymierzu między miastem a wsią. Misterna intryga Geriona Wyntera, tworzona przez stulecia, jest już w ruchu, zmierzając do nieuchronnego. Wszystko wskazuje na jeden cel: wskrzeszenie mrocznej elżbietańskiej przeszłości miasteczka, i na jedną datę: zimowe przesilenie… Wynter nadchodzi!

 

Claire Legrand, Extasia
 27 kwietnia 2022


Gdy tajemnicze zło morduje ludzi, ona decyduje się sięgnąć po najpotężniejszą dla kobiety moc – ukrytą w czerwonym kapturze – moc czarownicy. Książka o kobiecej potędze ‒ pełna tajemnic czyhających w mroku i mocy czerpiącej z krwi i miłości. Nieważne, jak ma na imię. Wystarczy ci wiedzieć, że dzisiaj stanie się jedną z czterech świętych Przystani. Starsi naznaczą ją i założą jej na głowę czerwony kaptur. Razem ze swoimi siostrami przeciwstawi się złu, która żyje pod czarną górą – złu, które zabiło już dziewięciu mieszkańców jej wioski. Nie powie nikomu o białookich bestiach, które za nią podążają. Ani o pozbawionych twarzy szarych kobietach, wysokich jak domy. Ani o dziewczynach, które na jej oczach całowały się w zagajniku wiązów. Dziś zostanie świętą Przystani. W końcu uwolni bliskich od matczynej hańby i uratuje swój lud przed zagładą. Nie boi się. A ty? Ta przejmująca i niezwykle liryczna powieść autorki cenionego przez krytyków Sawkill Girls zaprasza czytelników na spacer ze swoją zdesperowaną bohaterką do świata pełnego sekretów i krwi – do miejsc, w których prawda ukryta jest w kłamstwach, a niszczycielska moc wrze, czekając na kogoś wystarczająco odważnego, by z niej korzystać. Idealna dla fanów Opowieści Podręcznej i Roku próby! Jedna z najlepszych powieści fantasy YA LGBTQ+ wg serwisu BuzzFeed! 

 

Anna Kańtoch, Jesień zapomnianych
3. tom cyklu Wiosna zaginionych
 27 kwietnia 2022

Październik 1966 roku. Krystyna Wojciechowska bez większego przekonania studiuje prawo. Trzy lata wcześniej w tajemniczych okolicznościach zniknął w Tatrach jej brat, Roman. Rodzina żyje w zawieszeniu, nie chcąc przyjąć do wiadomości, że jeden z jej członków już nie wróci.Tymczasem na katowickich Drugich Szopienicach młody mężczyzna, Karol Fiszel, znajomy z dzieciństwa Krystyny, odbiera sobie życie. Wiesza się. Po pogrzebie okazuje się, że to nie pierwszy taki zgon w tamtej okolicy, a co więcej, wcześniejszymi interesował się Romek niedługo przed zaginięciem. W nadziei, że obie sprawy jakoś się ze sobą wiążą, Krystyna pomaga lokalnemu dziennikarzowi dotrzeć do rodzin zmarłych. Nad jesiennym śledztwem tej połączonej przez czysty przypadek pary unosi się złowrogi cień Wampira z Zagłębia, seryjnego i nieuchwytnego zabójcy kobiet… W finałowej odsłonie Anna Kańtoch w zawikłaną kryminalną intrygę zręcznie wplata pytania o zadziwiające zdolności ludzkiej psychiki. Jak wiele potrafimy zracjonalizować, wybaczyć, zapomnieć, a ostatecznie po prostu wyprzeć, żeby żyć dalej? Gdzie przebiega granica, za którą staje się to niemożliwe? Co trzeba zrobić, by przestać być „dobrym chłopcem”? Ostatni, najbardziej mroczny tom trylogii.

 

FILMY

Morbius 1 kwietnia 


 
Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a 7 kwietnia

  
Wiking (The Northman)  22 kwietnia
 

 
 
SERIAL
 
Królik Samuraj: Kroniki Usagiego 28 kwietnia (Netflix)
 
 

Wszystkie opisy (oprócz Antologii 24.02.2022) i okładki pochodzą z materiałów wydawców.

Hop do zapowiedzi maja 2022.

11 komentarzy:

 1. Mój portfel już ogłosił bunt, jak mu pokazałam plan na kwiecień. ;)

  Feliks W. Kres, Porzucone królestwo 7. tom Księgi Całości
  George Orwell, Rok 1984
  Rafał Kosik, Mars
  Isaac Asimov, Gwiazdy jak pył 1. tom cyklu Imperium GalaktyczneNaomi Novik, Ostatni absolwent 2. tom cyklu Scholomance
  Mercedes Lackey, Heroldowie Valdemaru zbiorcze wydanie Trylogii Heroldów z Valdemaru
  Steven Erikson, Myto ogarów 8. tom Malazańskiej Księgi Poległych
  Anna Kańtoch, Jesień zapomnianych 3. tom cyklu Wiosna zaginionych

  No i oczywiście zanabędę Antologię, choć fanką antologii nie jestem. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mercedes Lackey - odradzam. Słabiuteńkie, a cały cykl to ok. 30 tomów.

   Usuń
 2. "Godzina wiedźm" brzmi świetnie, a "Jesień zapomnianych" jeszcze lepiej!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie z tej listy nic. Kupię tylko te pięć pozycji z serii grozy Maga:
  Dan Simmons "Drood".
  Brian Evenson "Dni ostatnie".
  Scott Hawkins "Biblioteka na górze Opiec".
  Victor LaValle "Odmieniec".
  Victor LaValle "Ballada o Czarnym Tomie".

  + z marca przesunięte na kwiecień:
  Reynolds "Przestrzeń Objawienia".

  Do tego ze Stalker Books, ale nie wiem czy już w kwietniu, czy dorzucę do zamówienia majowego/czerwcowego (jak wyjdą zbiory opowiadań Kresa "Żeglarze i jeźdźcy" oraz Galiny "Przesilenie"):
  Jan Maszczyszyn "Broila".
  Jan Maszczyszyn "Ciernie".

  + może
  Antologia "Widmo nad Innsmouth" z Vespera, ale może bo Vesper wystrzelił ceny w kosmos.

  Do tego zaległości komiksowe.

  Kupiłbym Asimova, gdyby były dostępne w komplecie jego cykle Fundacja i Roboty. A że nie są...

  OdpowiedzUsuń
 4. Człowiek myśli, że jednak uda mu się nadrobić czytelnicze nowości, a tu kolejne książki 🤦🏻‍♀️

  OdpowiedzUsuń
 5. Kurcze tyle ciekawych propozycji a tak mało czasu i kasy...

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że w tym temacie będzie się na co skusić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Miesiąc zdecydowanie bogaty jest we wspaniałe premiery :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak wiele kontynuacji i kolejnych tomów!

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam serdecznie ♡
  Same ciekawe premiery muszę przyznać :) Wszystkie tytuły są dla mnie nowe, ale każdy ma coś w sobie. Tego nie da się ukryć :) Extasia brzmi naprawdę dobrze, ja lubię takie klimaty :) To dla mnie pozycja numer jeden :) Cudowny wpis!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 10. W kwietniu jest na co czekać. W najbliższym czasie jest sporo ciekawych premier. Z Twojej listy ciekawi mnie m. in. ten Frankenstein w nowym wydaniu

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.