04 czerwca 2019

zapowiedzi fantasy i science fiction na czerwiec 2019

Czerwiec to kolejny miesiąc, który obfituje w ciekawe premiery fantasy i science fiction. Moje czytelnicze serce bezapelacyjnie kradnie w tym miesiącu oferta Rebisu, a w niej sporo dobrej fantastyki naukowej: Era supernowej, Świat miniony (z domieszką horroru), Hiob. Komedia sprawiedliwości z cyklu Wehikuł czasu i długo wyczekiwany przez wielu czwarty tom dark fantasy Agnieszki Hałas, czyli Śpiew potępionych. Jestem też ciekawa nowej młodzieżówki sf od Uroborosa, co zaproponuje nam Karina Bonowicz i czy Jacek Piekara po pięciu latach przerwy wreszcie zacznie zmierzać do konkluzji cyklu o inkwizytorze.

Dajcie koniecznie znać w komentarzach, na które publikacje czekacie najbardziej w czerwcu!


 


W tym roku sporo zapowiedzi zmienia w ostatniej chwili datę premiery tak stało się tym razem w przypadku Słownika miejsc wyobrażonych oraz zbioru opowiadań Ja, legenda Fantazmatów (premiera 18 czerwca, RECENZJA TU).


   


 
Michael Miller, Adrianne Strickland, Cień
premiera: 5 czerwca 2019
RECENZJA


Qole Uvgamut jest najlepszą poławiaczką cienia, substancji, która stanowi tajemnicze źródło energii.
Do załogi statku poławiaczy dołącza Nev. Nikt nie wie, że to dziedzic arystokratycznego rodu. Występuje w przebraniu, aby zdobyć zaufanie Qole i wykorzystać jej niezwykłe zdolności.
Wkrótce okazuje się jednak, że nie tylko Nev i jego krewni mają plany wobec dziewczyny. Rywalizujący ród również chce dopaść dziewczynę, ale w przeciwieństwie do Neva nie zamierza przebierać w środkach.
Po wymknięciu się z rąk wroga Quole zgadza się polecieć z Nevem do siedziby jego rodu i poddać się badaniom nad cieniem. Okazuje się jednak, że ród Dracorte’ów nie ma czystych intencji.
 Cixin Liu, Era supernowej
 premiera: 4 czerwca 2019


Do Ziemi dociera zabójcze radioaktywne promieniowanie odległej o osiem lat świetlnych supernowej. Naukowcy z przerażeniem odkrywają, że w jego wyniku wszyscy ludzie w wieku powyżej trzynastu lat umrą w ciągu roku. Rozpoczyna się gorączkowy wyścig z czasem. Dorośli muszą jak najszybciej przekazać dzieciom całą wiedzę o zarządzaniu światem, żeby ludzka cywilizacja mogła przetrwać.

Dzieci, które bez przerwy myślą tylko o zabawie, nie przejmują się jednak zbytnio dziedzictwem swoich rodziców. Najbardziej cieszy je nieograniczony dostęp do technologii i broni – od karabinów do pocisków balistycznych. Przyszłość rodzaju ludzkiego maluje się w czarnych barwach...
 
Tom Sweterlitsch, Świat miniony
premiera: 5 czerwca 2019
 
Ostrzeżono ją, że ujrzy rzeczy, których jej umysł nie pojmie.
Agentka specjalna Shannon Moss zostaje wyznaczona do rozwiązania sprawy zamordowania rodziny członka Navy SEAL i odnalezienia jego zaginionej córki. Odkrywa, że żołnierz był astronautą na pokładzie USS Waga, statku, który prawdopodobnie przepadł w najciemniejszych otchłaniach Głębokiego Czasu. Moss zna z własnego doświadczenia traumę powodowaną podróżami w czasie i uważa, że do zbrodni mogły doprowadzić powiązania żołnierza SEAL z przyszłością.
Agentka, zdecydowana odnaleźć dziewczynę, podróżuje w przyszłość, żeby zbadać jej możliwe wersje i znaleźć informacje, które pozwolą rozwikłać współczesne śledztwo. Ku jej przerażeniu przyszłość ujawnia, iż od tego dochodzenia zależy dużo więcej niż los czyjejś rodziny: Shannon na własne oczy widzi wznoszącego się ponad horyzont czasu i gnającego ku teraźniejszości Terminusa – przerażający i ostateczny koniec ludzkości.
Błyskotliwa i niepokojąca powieść Świat miniony, choć jest pełna szokujących pomysłów, pozostaje głęboko ludzką historią. Agnieszka Hałas, Śpiew potępionych
premiera: 18 czerwca 2019
RECENZJA  


Krzyczący w Ciemności, ścigany za zabicie mistrza Elity, znalazł schronienie w dominium sylfów. Zawarłszy ugodę ze srebrnymi magami, wyrusza na tropikalne Wyspy Śpiewu w tajnej misji, której od początku towarzyszą kłopoty i nieprzewidziane zdarzenia. Równowaga Zmroczy uległa zaburzeniu, na archipelagu eskaluje konflikt polityczny, a nad wszystkim wisi widmo katastrofy. Co knują demony z Doliny Śniedzi? Tym razem wydarzenia rozgrywają się w egzotycznej scenerii. Upalne słońce, piraci, klątwy i potwory. Tropiąc wrogów, Krzyczący wplątuje się w inne komplikacje, które przypominają mu, że oprócz czarnego daru ma jeszcze dziedzictwo sięgające wstecz.


Robert A. Heinlein, 
Hiob. Komedia sprawiedliwości
premiera: 25 czerwca 2019
RECENZJADla Alexandra Hergensheimera nierozważny zakład na Polinezji staje się początkiem serii wstrząsających zmian. Gdy odzyskuje przytomność po próbie ognia, jego świat wygląda inaczej… a on nie nazywa się już Hergensheimer. Zdezorientowanego Amerykanina wspiera zakochana w nim Margrethe, lecz przemiany rzeczywistości przyspieszają, a sytuacja pary się pogarsza. Przekonany, że wielkimi krokami zbliża się sąd ostateczny, Alexander robi wszystko, by Margrethe dostąpiła zbawienia. Bez niej bowiem niebo nie będzie dla niego rajem.
W tej historii współczesnego Hioba błyskotliwa satyra przeplata się z obrazoburczym przedstawieniem religii, a rozważaniom o tym, kto decyduje o ludzkich losach, towarzyszy odwieczne pytanie, dlaczego dobrzy ludzie doznają ogromnych cierpień.


 


Karina Bonowicz, Księżyc jest pierwszym umarłym
Gdzie diabeł mówi dobranoc. Tom pierwszy

premiera: 19 czerwca 2019

RECENZJA
 
Według legendy, wiele stuleci temu czwórka przyjaciół została wygnana z rodzinnej wioski, gdyż ludzie lękali się ich czarów. Rozeszli się w cztery strony świata, ale zadziwiającym zbiegiem okoliczności i tak wszyscy dotarli w to samo miejsce – do czarciego kamienia. Tam wywołali diabła i dobili z nim targu... Ich potomkowie przez wieki odczuwali skutki tego paktu i bezskutecznie próbowali się z niego wywikłać. Czy przedstawicielom kolejnego pokolenia uda się wreszcie wrócić do normalności? Jakie przeszkody będą musieli wcześniej pokonać? Z jakimi przeciwnikami się zmierzyć? Jakich sojuszników pozyskać? Małe miasteczko na odludziu stanie się sceną niezwykłych wydarzeń.
Po niespodziewanej śmierci rodziców siedemnastoletnia Alicja trafia pod opiekę ciotki, która mieszka w posępnym miasteczku na Podkarpaciu o mrocznej nazwie Czarcisław. Niezbyt zachwycona wyjazdem z Warszawy, dziewczyna nie czuje się dobrze w nowym miejscu, najwyraźniej pełnym dziwaków i kryjącym jakieś ponure sekrety. Zagubiona nastolatka krok po kroku odkrywa, że nikt tu nie jest tym, za kogo się podaje. Sama też musi zmierzyć się z brzemieniem swojej prawdziwej natury i wykonać niebezpieczne zadanie. 

Jacek Piekara, Przeklęte krainy
premiera: 19 czerwca 2019


Pierwsza od pięciu lat książka o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie. Życie warto poświęcać tylko dla Boga. Bo kiedy Bóg woła, to odpowiadam: "jestem!", nie patrząc i nie zważając czy wzywa mnie dla chwały czy dla męczeństwa.
Kraina, gdzie plenią się herezja i pogaństwo, a inkwizytorzy nazywani są "rzymskimi diabłami". Kraina biednego, otępiałego ludu i toczących wieczne wojny okrutnych książąt. Kraina niezmierzonych puszcz i mokradeł - królestwa demonów i kolebki czarnej magii. To tutaj inkwizytor Mordimer Madderdin zawrze chwiejne przymierze z tymi którym nie ufa, których nienawidzi lub którymi pogardza. Uczyni to, by nie stracić życia, miłości oraz nieśmiertelnej duszy.
Wszystkie opisy pochodzą z materiałów wydawców. 

Hop do zapowiedzi lipca 2019

8 komentarzy:

 1. Ja tu widzę dla siebie ;)
  Michael Miller, Adrianne Strickland, Cień
  Cixin Liu, Era supernowej
  Agnieszka Hałas, Śpiew potępionych
  Robert A. Heinlein, Hiob. Komedia sprawiedliwości
  Jacek Piekara, Przeklęte krainy

  Choć muszę przyznać, iż zerkam również w kierunku:
  Karina Bonowicz, Księżyc jest pierwszym umarłym Gdzie diabeł mówi dobranoc. Tom pierwszy

  OdpowiedzUsuń
 2. Śpiew potępionych sobie pewnie zafunduję, choć trzeci tom jeszcze leży nieprzeczytany. Może dokupię sobie coś jeszcze z Wehikułu czasu, bo mam tylko Kwiaty dla Algernona. Ogółem raczej bez szału dla mnie znów w tym miesiącu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na książkę pani Bonowicz na pewno się połakomię. Jakoś kojarzy mi się z niezapomnianym "Psem Baskerville'ów", tylko takim w wersji fantasy :p. Byle nie wyszło, że jaki kraj taki "Pies Baskerville'ów", ale zaryzykuję :P.
  Heinlein I Sweterlisch do przemyślenia ;).

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam chrapkę na Gdzie diabeł mówi dobranoc. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. W końcu coś co lubię. Uwielbiam fantastykę i jest to mój ulubiony gatunek, więc jest mi bardzo trudno wybrać książki z tego zestawienia, które cciałabym przeczytać, bo gdybym tylko mogła, przeczytałabym wszystkie 💞

  OdpowiedzUsuń
 6. Tym razem to nie dla mnie. Nie lubię książek fantasy. Kiedyś próbowałam przeczytać i szło mi to opornie. Jednak nie...Natomiast myślę, że fanów książek fantasy Twoje zestawienie na pewno ich zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
 7. "Świat potępionych" i "Gdzie diabeł mówi dobranoc" to książki, które mnie zaciekawiły. Tej drugiej czytałam już pierwsze recenzje i są bardzo pozytywne, więc pewnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie zabieram się za lekturę "Gdzie diabeł mówi dobranoc" :)

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.