27 czerwca 2019

zapowiedzi fantasy i science fiction na lipiec 2019

Lipiec 2019 wita nas bardzo szeroką ofertą fantastyczną wydawcy postanowili chyba bogato wyposażyć nas w lektury na wakacje. A jest w czym wybierać, szczególnie w ofercie wydawnictw Zysk i S-ka i Mag. Z pierwszego książka o Tolkienie, Syreny z Tytana Vonneguta oraz kolejna część The Wold of Lore, a z drugiego premiera nowej książki C. Clare oraz wznowienia: pierwsze dwa tomy cyklu Księgi wszystkich dusz oraz pierwszy Griszy. Dla miłośników serialu Stranger Things powieść z tego świata, z Rebisu drugi tom rockandrollowego fantasy z uniwersum Wyldu, klasyka grozy z Vespera Adwokat diabła, aż wreszcie odrobina kryminału, czyli najnowsza Anna Kańtoch i jej Pokuta, na którą czekam z największą niecierpliwością. Dajcie znać, co wpadło Wam w oko w tym miesiącu. Jak zwykle czekam na Wasze listy czytelnicze w komentarzach! 


 


ZYSK i S-KA, DATA PREMIERY: 2 LIPCA

Mrożąca krew w żyłach, zabawnie ilustrowana książka o najgorszych ludziach, którzy chodzili po świecie.
Niektóre potwory są tylko wytworami naszej wyobraźni, zaś inne są równie rzeczywiste jak ciało i krew: ludzie pozornie tacy sami jak my, żyjący wśród nas, często niezauważani, czasem nawet podziwiani, dopóki ich niegodziwe czyny i tajemnice nie wyjdą na jaw.
W tym bogato ilustrowanym dziele gospodarza bestsellerowego podcastu znajdziecie opowieści o takich niesławnych postaciach, których zbrodnie przypominają nam, że prawda bywa bardziej przerażająca od fikcji. Aaron Mahnke przedstawia nam Williama Brodie, szanowanego szkockiego meblarza, wykorzystującego swój fach do żerowania na obywatelach Edynburga i skrywającego swoją zbrodniczą naturę pod maską szacownego obywatela, którego Robert Louis Stevenson opisał w swojej słynnej powieści jako doktora Jekylla i pana Hyde'a. Poznamy również H.H. Holmesa, nieuchwytnego oszusta, lepiej znanego jako postrach wystawy światowej w Chicago w roku 1893, podczas której przyjmował niczego nie podejrzewających gości do swojego koszmarnego "hotelu"... w którym znikali na zawsze. W tej galerii zbrodniarzy nie mogło zabraknąć również Beli Kissa, węgierskiego blacharza z upodobaniem do okultyzmu i przechowywania kobiecych zwłok w beczkach z benzyną...
ZYSK i S-KA, DATA PREMIERY: 2 LIPCA


Zgodnie z wynikami najnowszych plebiscytów, J.R.R. Tolkien wciąż pozostaje "najbardziej wpływowym pisarzem stulecia", a Władca Pierścieni "książką stulecia". Na poparcie tych ocen profesor Tom Shippey, wybitny mediewista i badacz literatury fantasy, daje nam fascynujący przewodnik po dziełach Tolkiena, koncentrując się szczególnie na HobbicieWładcy Pierścieni i Silmarillionie.
Główną część książki stanowią trzy rozdziały poświęcone analizie Władcy Pierścieni jako językowej i kulturowej mapie, jako skomplikowanej sieci opowieści i jako odpowiedzi na znaczenie mitu. Profesor Shippey analizuje naturę zła we Władcy Pierścieni, omawia także skomplikowane przeplatanie się wielu wątków, gdy narracja koncentruje się na losach kolejnych postaci, które tworzą bogatą i złożoną opowieść, świadczącą o talencie twórcy.
Książka wyjaśnia, co czyni wszystkie te utwory ponadczasowymi. Nie zgadzając się z krytykami, którzy często bywają uprzedzeni do Tolkiena i fantastyki w ogóle, profesor Shippey proponuje nowe podejście do Tolkiena i fantasy, ujawnia wagę języka w literaturze, a także pokazuje jak HobbitWładca Pierścieni i Silmarillion stały się częścią żywej tradycji snucia opowieści, której korzenie sięgają poprzez baśnie braci Grimm aż do Eddy Starszej i Beowulfa.

MAG, DATA WZNOWIENIA: 3 LIPCA
(tom pierwszy cyklu Księga wszystkich dusz
premiera drugiego tomu - 17 lipca)

Piękna i młoda doktor historii Diana Bishop studiuje alchemiczne księgi w oksfordzkiej Bibliotece Bodlejańskiej. Jeden manuskrypt promieniuje dziwnym lśnieniem. Brakuje mu kilku stron. A spod pisma wyłania się niemożliwy do odczytania inny tekst.
Diana wie, że by go odczytać, musiałaby użyć swoich magicznych mocy. Pochodzi bowiem z potężnej rodziny o wielowiekowych czarnoksięskich tradycjach. Z rodziny pierwszej czarownicy straconej w Salem. Ale Diana boi się swojej magii. Broni się przed nią.
Wraca jednak do księgi. Ale okazuje się, że manuskryptu nie ma w bibliotece, bo zaginął przeszło sto lat wcześniej…
Tymczasem Oksfordem wstrząsają tajemnicze morderstwa. A Bibliotekę Bodlejańską zaludniają niebezpieczne czarownice, czarnoksiężnicy, demony i wampiry. Wszyscy poszukują księgi…
Wśród tych istot, których nie sposób odróżnić od ludzi, jest urzekający Matthew Clairmont – tajemniczy światowej sławy profesor biochemii i neurologii. Diana wie, że nie wolno jej złamać zakazu wchodzenia w uczuciowe związki z przedstawicielami innych ras. Wie, że tę miłość może przypłacić życiem.
Tak rozpoczyna się przebogata opowieść o zakazanej potężnej miłości, wśród walki o tajemnicę, która być może zmieni świat.
 


  
MAG, DATA PREMIERY: 3 LIPCA


A jeśli ceną prawdziwej miłości jest potępienie?
Niewinna krew została przelana na podwyższeniu w Sali Narad, świętej twierdzy Nocnych Łowców. Po tragicznej śmierci Livii Blackthorn Clave znalazło się na krawędzi wojny domowej. Część rodziny Blackthornów udaje się do Los Angeles, by tam szukać źródła choroby niosącej zagładę czarownikom.
Tymczasem Julian i Emma desperacko usiłują zapomnieć o swojej zakazanej miłości i wyruszają z niebezpieczną misją do krainy Faerie, by odzyskać Czarną Księgę Umarłych. Na Dworach odkryją tajemnicę, która może obalić w gruzy świat Nocnych Łowców i otworzyć mroczną drogę w przyszłość, jakiej nikt sobie nawet nie wyobrażał.
Wyścig z czasem trwa. Emma i Julian muszą ocalić świat Nocnych Łowców, zanim zabójcza moc klątwy parabatai zniszczy ich samych i wszystkich, których kochają.
PORADNIA K, DATA PREMIERY: 3 LIPCA


Boże Narodzenie, Hawkins, 1984. Szeryf Hopper chce spędzić w spokoju pierwsze święta z Jedenastką, lecz jego adoptowana córka ma inne plany. Mimo protestów Hoppera, wyciąga z piwnicy pudło opisane „Nowy Jork“ i zaczyna „przesłuchanie“. Jak to się stało, że Hopper wiele lat temu wyjechał z Hawkins? Co oznacza „Wietnam“? Dlaczego nigdy nie wspomina o Nowym Jorku?
I choć Hopper wolałby zmierzyć się ze stadem wściekłych demogorgonów niż mówić o swojej przeszłości, wie, że nie może dłużej zaprzeczać prawdzie. Tak zaczyna się opowieść o incydencie w Nowym Jorku ? ostatnim wielkim śledztwie, nim wszystko się zmieniło…
Lato, Nowy Jork, 1977. Po powrocie z wojny w Wietnamie Hopper zaczyna od nowa. Mała córeczka, kochająca żona i praca detektywa w nowojorskiej policji ? życie w cywilu wydaje się takie łatwe… Ale gdy nagle zjawiają się tajemniczy agenci federalni i konfiskują akta dotyczące serii brutalnych, nierozwiązanych zabójstw, Hopper bierze sprawy w swoje ręce, kładąc na szalę wszystko, byle tylko odkryć prawdę.
Jako tajniak infiltruje świat nowojorskich gangów ulicznych. Gdy jest bliski rozwiązania sprawy, w całym mieście gasną światła, pogrążając Hoppera w ciemności głębszej niż kiedykolwiek wcześniej.

ZYSK i S-KA, DATA WZNOWIENIA: 9 LIPCA
recenzja

Kultowa książka mistrza czarnego humoru, która w kostiumie powieści science fiction zadaje pytania o sens otaczającego nas świata.
Syrenach z Tytana Kurt Vonnegut zastanawia się, do jakiego stopnia człowiek jest panem własnej woli oraz czy dana mu jest możliwość kierowania swoim losem.
Prosperujący przedsiębiorca Winston Niles Rumfoord po wyruszeniu wraz ze swoim psem Kazakiem w międzygwiezdną podróż zamienia się w czystą energię i materializuje się tylko wtedy, gdy zetknie się z Ziemią lub inną planetą. Na Tytanie spotyka Salo, wysłannika obcej cywilizacji – Tralfamadorii, który od kilkuset tysięcy lat czeka na zapasową część do swojego statku kosmicznego. Zaprzyjaźnia się z nim i razem tworzą na Marsie państwo, składające się z porwanych Ziemian, wśród których jest również Malachi Constant, najbogatszy człowiek w Ameryce, i Beatrycze, była żona Rumfoorda.
REBIS, DATA PREMIERY: 16 LIPCA
recenzja

Krwawa Róża, Nicholas Eames, Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o. 
Drugi – po Królach Wyldu – tom cyklu „Saga”
Żyj szybko, umieraj młodo.

Pam Hashford ma już dość pracy w podrzędnej spelunce. Gdy w mieście pojawia się owiana legendą grupa najemników prowadzona przez niesławną Krwawą Różę, Pam wykorzystuje pierwszą nadarzającą się okazję, by dołączyć do znanych awanturników jako ich bard. Oto przygoda, której tak pragnęła! Jest tu jednak mały haczyk: wyprawa równie dobrze może zakończyć się zdobyciem ogromnej sławy, jak gwałtowną i bardzo nieprzyjemną śmiercią.

Ale raz się żyje! Czas po raz kolejny zanurzyć się w szalonym Wyldzie.VESPER, DATA PREMIERY: 17 LIPCA

Kiedy Kevin Taylor dołącza do wziętej, ekskluzywnej firmy prawniczej na Manhattanie, specjalizującej się w prawie karnym spółki John Milton i Wspólnicy, oznacza to dla niego długo wyczekiwaną poprawę losu. Wreszcie może się wraz z żoną cieszyć wszystkimi luksusami, jakich oboje pragnęli — pieniędzmi, limuzyną z szoferem, a nawet olśniewającą siedzibą w strzelistym apartamentowcu w samym sercu Nowego Jorku. Kevin nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że związał się właśnie z podejrzanym, mrocznym stowarzyszeniem…
Jego nowy szef, John Milton, z miejsca przydziela mu zapowiadającą się na jedną z najgłośniejszych spraw roku, wręczając mu w tym celu dokumentację sporządzoną jeszcze przed popełnieniem zbrodni. Kevin rzuca się w wir pracy, lecz rychło dostrzega niepokojące, wręcz złowrogie szczegóły, jakie stopniowo wyłaniają się spod atrakcyjnej fasady jego nowej firmy. Gdy zauważa, że jego współpracownicy zwyciężają w każdej potyczce na sali sądowej, a wszyscy ich klienci zostają oczyszczeni z zarzutów, jego narastające podejrzenia przeobrażają się w autentyczny strach. Kevin, nie wiedząc o tym jeszcze, został ADWOKATEM DIABŁA i nie ma dla niego ratunku przed światem potępionych…

CZARNE, DATA PREMIERY: 31 LIPCA
recenzja


We wrześniu 1986 roku brutalne morderstwo wstrząsnęło niewielką nadmorską miejscowością. Na plaży znaleziono zwłoki młodej dziewczyny, Reginy Wieczorek. Miała dziewiętnaście lat i żadnych wrogów. Na szczęście szybko udało się znaleźć winnego. Tak przynajmniej sądzi milicja. Tymczasem pewnego listopadowego dnia na komisariacie pojawia się Jan Kowalski. Twierdzi, że zabił nie tylko Reginę, ale także pięć innych kobiet. Pozbawiał je życia z niezwykłą dla seryjnego mordercy regularnością – co siedem lat jedną.

Milicja staje przed zagadką: kim jest Jan Kowalski, bezwzględnym zbrodniarzem czy szaleńcem? Czy to możliwe, że od ponad trzydziestu lat nikt nie zauważył grasującego w okolicy mordercy? Co naprawdę spotkało Reginę i gdzie są inne ofiary Kowalskiego? I kim jest tajemniczy mężczyzna, który obiecuje młodym dziewczynom nowe życie, jeśli poświęcą to, co dla nich najcenniejsze?MAG, DATA WZNOWIENIA: 31 LIPCA
(wydanie 2, pierwszy tom cyklu Grisza) 

Żołnierka. Przywoływaczka. Święta.
Osierocona i nikomu niepotrzebna Alina Starkov jest żołnierką, która wie, że może nie przeżyć swojej pierwszej wyprawy do Fałdy Cienia – połaci nienaturalnego mroku, na której wprost roi się od potworów. Kiedy jednak jej pułk zostaje zaatakowany, Alina wyzwala w sobie uśpioną dotąd magiczną moc, o której istnieniu nie miała pojęcia.
Następnie wkracza do ociekającego przepychem świata monarchów i dworskich intryg, rozpoczyna szkolenie wśród griszów, wojskowej elity swojego kraju, i daje się zauroczyć ich niesławnemu dowódcy, zwanemu Zmroczem. Zmrocz uważa, że Alina potrafi przywołać moc zdolną zniszczyć Fałdę Cienia i zjednoczyć rozdarty wojną kraj – w tym celu musi jednak zrozumieć i opanować swój nieokiełznany dar.
Królestwo znajduje się w coraz większym niebezpieczeństwie, a Alina poznaje tajemnice swojej przeszłości i dokonuje niebezpiecznego odkrycia, które może zagrozić nie tylko wszystkiemu, co kocha, lecz także przyszłości całego kraju.I errata specjalnie dla Moreni: od 25 czerwca dostępna jest także książka Marka Oramusa, wydana przez Zysk i S-kę,  dobra dla zainteresowanych publicystyką poświęconą fantastyce:Wszechświat jako nadmiarKsiążka składa się z „małych opowieści o wielkim kosmosie”, a także z tekstów o końcu świata, o naszych wyobrażeniach na temat kosmitów oraz o udanych i chybionych próbach przewidywania przyszłości. Przy okazji 50-lecia lądowania na Księżycu autor zastanawia się, jak wyglądałaby ziemska astronautyka bez tego ciała niebieskiego, jak przedstawiano Księżyc w literaturze SF i czy dojdzie wkrótce do nowego wyścigu na Srebrny Glob. Nie obawia się dywagować o sensie Wszechświata oraz o pomyśle, że jest to gigantyczny komputer, który coś oblicza. Tytułowy tekst stawia tezę, że potrzeba było tak ogromnego nadmiaru masy, energii i przestrzeni, by w jednym miejscu kosmosu powstała cywilizacja istot rozumnych.

Nawet gdy autor bierze się za tematy podejmowane wcześniej w literaturze popularnonaukowej, czyni to w sposób odmienny od tradycyjnych ujęć. Wielokrotnie jego sądy idą pod prąd ustalonych poglądów. Dodatkową atrakcją jest odwoływanie się do literatury SF, która w ten sposób staje się tłem i kontrapunktem tych wywodów. Erudycja, kompetencja i szerokie spojrzenie na spektrum tematów związanych z miejscem ludzkości w kosmosie – oto zalety wyróżniające „Wszechświat jako nadmiar” z grona podobnych opracowań.

Czas Księżyca * Ogród planet * Wszechświat jako nadmiar * Piękne umysły * Koniec świata o dziewiątej * Obcy naszych marzeń * Nędza futurologii

 
Wszystkie opisy pochodzą z materiałów wydawców.

Hop do zapowiedzi sierpnia

21 komentarzy:

 1. Ja biorę książkę pana Shippeya. Niezwykle się cieszę, że wyszło wznowienie :D.
  Natomiast wezmę chyba książkę pani Harkness, kojarzy mi się z tym:
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/73352/zaginiona-ksiega-z-salem
  A to była całkiem niezła lektura. Ogólnie bardzo lubię takie książki, gdzie ktoś z naszego świata, odkrywa coś więcej.
  "Adwokat diabła" brzmi interesująco, chociaż patrząc na tytuł, skojarzyłem to raczej z Watykanem, nie New Yorkiem :P.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Weź tylko pod uwagę, że w książce Harkness dominuje romans. No i Shippey koniecznie!

   Usuń
 2. "Cie i kość" oraz "Księga Czarwonic" to moje must have <3 Intryguje mnie także książka Kańtoch :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo polecam Annę Kańtoch, sprawdza się w każdym gatunku!

   Usuń
 3. Akurat na nic z tych książek nie czekam, ale właśnie czytam przedpremierowo "SI" z gatunku science-fiction ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. U bardzo ciekawy lipiec się zapowiada, a mam ostatnio braki w tych gatunkach. Jest w czym wybierać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. Dzięki za czujność, już dodaję - kiedy przygotowywałam zapowiedzi czerwca, jeszcze nie było tej książki w materiałach wydawcy. A teraz jak byk stoi na ich stronie, że książka dostępna jest już od 3 dni, czyli od 25 czerwca.

   Usuń
 6. Stranger Things, Krwawa Róża i Vonnegut... na to czekam ;) A reszta może przy okazji ;)

  Czytanka na Dobranoc

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę podziękować Morenie, bo ta książka Oramusa to coś dla mnie :D. Bardziej chyba, niż pani Harkness

  OdpowiedzUsuń
 8. Koniecznie muszę się zaopatrzyć w książkę o Tolkienie, nie wspominając o kolejnym tomie ze świata Wyldu - pierwszy mnie totalnie rozłożył na łopatki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki za propozycję, kupię do biblioteki, mam kilku czytelników, którzy połykają fantastykę, więc na pewno się ucieszą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo proszę, mam nadzieję, że miłośnikom fantastyki się spodobają!

   Usuń
 10. Przyznam, że niektórych tytułów nie mogę się już doczekać <3

  OdpowiedzUsuń
 11. No, książkę Kańtoch chętnie bym przejrzała. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Interesujące czytanie przed nami, chętnie wgryzę się w kilka z wymienionych książek, moje klimaty czytelnicze. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Z powyższej listy kilka tytułów mnie nęci:
  Syreny z Tytana, Krwawa róża, Adwokat diabła, Cień i kość no i jeszcze chętnie przyjrzałabym się Pokucie Kańtoch. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Kilka z tych premier przykuło moją uwagę. Zapowiada się przyjemny lipiec :)

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.