02 kwietnia 2019

zapowiedzi fantasy i science fiction na kwiecień 2019

Witam Was serdecznie w zapowiedziach kwietnia 2019, tym razem uszeregowanych od pozycji moim zdaniem najciekawszych. W tym miesiącu pojawi się sporo interesującej klasyki: Kwiaty dla Algernona i Koniec dzieciństwa, a także Pierścień, ponadto ostatni tom opowiadań Ursuli le Guin oraz Głodne słońce w azteckich klimatach. Jest też parę propozycji słowiańskich, a ja najbardziej zastanawiam się, czy powieść Wojna domowa na podstawie słynnej serii komiksowej się sprawdzi i jak prezentuje się "najlepsza książka według Amazona", czyli Księga M. A najbardziej czekam oczywiście na nowego Sandersona.


Kilka książek, które miały zostać wydane w marcu (hop do zapowiedzi marca), pojawi się dopiero w kwietniu (odpowiednio 9., 2. i 24.), a są to Do Gwiazd i Masakra ludzkości oraz Gry Nemezis Jamesa S.A. Coreya):
 

A na którą lekturę Wy macie największą ochotę w kwietniu? Napiszcie koniecznie w komentarzach!




Daniel Keyes, Kwiaty dla Algernona
premiera: 23 kwietnia 2019
RECENZJA






Trzydziestodwuletni Charlie Gordon jest upośledzony umysłowo, ma iloraz inteligencji na poziomie 68 punktów. Uczy się czytać i pisać na zajęciach w Beekman College. Dwaj naukowcy z tej uczelni, doktor Nemur i doktor Strauss, prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Udało im się już za pomocą zabiegu chirurgicznego zwiększyć zdolności umysłowe myszy o imieniu Algernon i teraz chcą przeprowadzić taki sam eksperyment z człowiekiem.







 
Arthur C. Clarke, Koniec dzieciństwa
premiera: 23 kwietnia 2019
 RECENZJA




O losach Ziemi decydują wielkie mocarstwa, a ludzkość z napięciem śledzi wyścig programów kosmicznych USA i Rosji. Gdy jednak człowiek ma już ruszyć na podbój kosmosu, kosmos przybywa do niego – nad największymi miastami planety pojawiają się ogromne statki obcych.
Po okresie niepewności i daremnych próbach oporu sytuacja wygląda obiecująco: przybysze jednoczą państwa, eliminują ubóstwo i przestępczość, zaprowadzają powszechny pokój. Większość populacji jest zadowolona. Tylko nieliczni już mają świadomość, że nadzorcy rodzaju ludzkiego muszą mieć jakiś cel. Pytanie tylko - jaki? I co to będzie oznaczać dla świata?





Wojciech Zembaty, Głodne słońce. Ołtarz i krew
premiera: 5 kwietnia 2019
RECENZJA

Dylogia „Głodnego Słońca” obejmuje tomy „Dymiące zwierciadło” oraz „Ołtarz i krew”. Akcja rozgrywa się w barwnej scenerii, inspirowanej historią Azteków. To krwiste, drapieżne fantasy o wojnie, przetrwaniu i bliznach, bohaterstwie i ludzkiej słabości. I miłości, czasami silniejszej niż śmierć.
 
Zbliża się koniec kolejnego Cyklu i znów przemija postać świata. O Aztekach mało kto już pamięta, jednak wciąż przerażenie budzi wzmianka o Klątwie, która kilkaset lat wcześniej powstrzymała inwazję Białoskórych na Amerykę Środkową. W Głodnym Słońcu tory historii potoczyły się bowiem inaczej.
Kim są upiorni zjadacze, żyjący pod ziemią i upajający się narkotycznym braazatalem?
Czy Haran, wyrzutek z plemienia i życia, znajdzie zemstę za lata upokorzeń?

Jaki los czeka tchórzliwego księcia Tennoka, a jaki Citlali, po tym jak weszła na ścieżkę, z której nie ma już odwrotu? Wszyscy bohaterowie tego dramatu będą musieli zapłacić najwyższą cenę za swoje wybory, ale czy potrafią udźwignąć jej brzemię? Tymczasem w cieniu poza znanym światem czai się coś, co zagraża nie tylko imperium Kruzów, dumnych i okrutnych władców Jukatanu, ale i rzeczywistości, jaką znają.
Gdy ołtarze zaczynają spływać krwią, wszyscy muszą walczyć o przetrwanie.



Larry Niven, Pierścień
premiera: 24 kwietnia 2019


Pełna przygód międzyrasowa kosmiczna ekspedycja do najbardziej niezwykłego miejsca w znanym Wszechświecie…
W przestrzeni kosmicznej powstaje nowe miejsce, świat ogromnych rozmiarów, który obejmuje swoim zasięgiem wiele milionów mil i jest odporniejszy od wszelkich powstałych przed nim planet. Istnieje na nim grawitacja, a dzięki wysokim barierom i bliskości słońca można tam utworzyć nadającą się do zamieszkania nową planetę o powierzchni przekraczającej wielkość powierzchni Ziemi trzy miliony razy!
Laleczniki Piersona, obcy, którzy ów obiekt odkryli, nie pałają chęcią spotkania się z budowniczymi tak ogromnej konstrukcji, zebrali więc do jej zbadania niezwykły zespół, składający się z dwojga ludzi, szalonego lalecznika oraz kzina, olbrzymiego obcego podobnego do tygrysa. Lądowanie awaryjne na powierzchni obiektu zmusza załogę do pełnej trudów i niebezpieczeństw wędrówki po Pierścieniu, w trakcie której napotkają wiele przedziwnych zjawisk i niesamowitych obcych istot…

POWIEŚĆ UHONOROWANA NAGRODAMI HUGO I NEBULA




Ursula K. Le Guin,  
Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne
 premiera: 2 kwietnia 2019


Nagroda HUGO 2017
Ursula K. Le Guin o absurdzie, jakim jest zaprzeczanie własnej starości: Jeśli mam dziewięćdziesiąt lat, a wierzę, że mam czterdzieści pięć, sama proszę o trudne chwile przy wychodzeniu z wanny.
O kulturowej percepcji fantasy: Kierunkiem ucieczki zawsze jest wolność. A zatem, o co właściwie oskarża ‘eskapizm’?
O śniadaniu: Jedzenie jajka ze skorupki wymaga nie tylko praktyki, ale i stanowczości, nawet odwagi, być może gotowości popełnienia przestępstwa.
Ursula K. Le Guin od dziesięcioleci prowadziła czytelników do wyobrażonych światów. Teraz stanęła na ostatniej wielkiej granicy życia: starości. Bada nowe terytorium literackie: blog, forum, gdzie jej opinie błyszczą pełnym blaskiem - ostre, inteligentne, równie krytyczne co pełne współczucia. "Nie ma czasu" to zbiór najlepszych sieciowych tekstów Le Guin, prezentujących perfekcyjnie krystaliczne przemyślenia o tym, co teraz jest dla niej istotne, jej troski, jej niegasnący zachwyt i zadziwienie naszym światem: Jak bogaci jesteśmy w tę wiedzę, i we wszystko wokół nas, czego jeszcze możemy się nauczyć. Jesteśmy miliarderami, co do jednego.






Paweł Majka, Jedyne: ścieżki krwi
premiera: 30 kwietnia 2019

„Podobno Jedyne zbudował Król. Tak mówią legendy, choć Basior twierdzi, że było inaczej: że Król przybył do Jedynego, które wtedy było jedynie potencjałem, czystą siłą, nagą i dziką. Gdy stanęła przed nim pierwsza świadoma istota, zyskało świadomość, choć nie własną. Stało się odbiciem świadomości Króla. I zaatakowało go ułamek sekundy po tym, jak pomyślało: jestem. Tak naprawdę nie wiadomo, czy to Król wygrał, czy też wygrało Jedyne i stało się Królem. Przyjmuje się, że Król zwyciężył, ale może być i tak, że stał się tylko naczyniem na Jedyne i to on wzywa pomocy.” Myszon Oko, urodzony w zaściankowym świecie-widmie, syn potężnego renegata z Jedynego, zostaje przymusowo wcielony do Węzłów, elitarnego królewskiego komanda. Czyli oddziału do zadań specjalnych złożonego ze szczególnie niebezpiecznych buntowników i przestępców, których wolną wolę Król złamał, podporządkowując ich sobie i zadaniu ochrony Jedynego. Centrum Wieloświata jest areną nieustającej walki o wpływy pomiędzy frakcjami politycznymi, religiami, korporacjami, gangami i tajnymi stowarzyszeniami. Obiektem ataków rebeliantów, terrorystów, anarchistów i „zaszumionych”. Raz na jakiś czas, kiedy Jedyne próbuje uwolnić się spod władzy Króla, rywalizacja staje się wyjątkowo bezpardonowa, a liczba zamachów i przewrotów gwałtownie rośnie. W trakcie jednego z takich przesileń Węzły zostają wysłane w pościg za Szalonym Widmiarzem, który podróżuje przez Wieloświat w sposób od dawna już zapomniany – pradawnymi ścieżkami krwi. Schwytanie uciekiniera jednak okazuje się nie rozwiązaniem problemu bezpieczeństwa Jedynego, a wręcz przeciwnie uświadamia Węzłom przed jak wielkim niebezpieczeństwem stoi wszelkie istnienie. Zaczyna się wyścig z czasem! Paweł Majka, trzykrotny laureat Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, stworzył kolejny tętniącym życiem świat, pełen niezwykłych i barwnych postaci. Nieskrępowana wyobraźnia, erudycja i bezkompromisowe podejście do rozmiarów kreowanych wizji gwarantują pasjonującą lekturę. Jeśli podobały Ci się „Kroniki Amberu” Rogera Zelaznego, „Ścieżki krwi” Cię zachwycą!



Krzysztof Jagiełło, Piast Mściciel
premiera: 3 kwietnia 2019


Kiedy rodzinna osada Ścibora i Piasta zostaje zrównana z ziemią przez wojów okrutnego księcia Popiela dwaj przyjaciele poprzysięgają zemstę i podejmują próbę zjednoczenia rozbitego plemienia Polan do wspólnej obrony.

"Nieodmiennie cieszy mnie, kiedy polscy pisarze biorą się za rodzimą tematykę historyczną. Tu mamy wizję dotyczącą prapoczątków państwa Piastów, pełną przygód, z nieuchronnym romansem w tle, a do tego gdzieś w mroku czai się magia. W takich utworach próby odtwarzania realiów historycznych nie powinny przesłaniać pełnokrwistych bohaterów. W przypadku Piasta mściciela warunek ten został spełniony — opowieść jest wciągająca i oferuje czytelnikowi zarówno rozrywkę, jak i materiał do rozważań."




Michał Gołkowski, Świątynia na bagnach 
(3. tom Siedmioksięgu Grzechu)
premiera: 24 kwietnia 2019



Rzucony wyrokiem kapryśnych bogów poza granice znanego sobie świata, Zahred tkwi pośród trzęsawisk i moczarów.
Nawet jego klątwa nie działa tu tak, jak powinna. Los splata ścieżki śmiertelnych tak, że odnajduje go tam – zawieszonego pomiędzy życiem a śmiercią– młody, niewinny chłopiec. Co może stać się z umysłem dziecka, widzącego na własne oczy, że nie wszystko na świecie poddane jest tym samym prawom? Co stanie się, kiedy zwyczaj zamieni się w obrządek, a nawyk stanie się świętym rytuałem?
Poznaj opowieść o zaufaniu i zdradzie, miłości i nienawiści oraz o zaślepieniu przekonaniami.
Opowieść o przelanej krwi, którą zmyć można tylko następną krwią. O bogu-człowieku, uwięzionym w pozłacanej klatce gmachu wzniesionego ku jego czci.





Peng Sheperd, Księga M
premiera: 24 kwietnia 2019


Najlepsza powieść 2018 roku w kategorii Fantasy i Science Fiction wg Amazona.
Światem nie wstrząsnęła wojna. Nie było inwazji z kosmosu. Wody nie wystąpiły z brzegów, a rzeki nie spłynęły krwią. Hemu Joshi po prostu stracił cień. A z nim wspomnienia.
Indie. Brazylia. Boston. Apokalipsa zaczyna się subtelnie: wraz z utratą cienia łatwiej się zapomina. Nie tylko o kluczach na kuchennym blacie, ale też o tym, że ogień parzy, a człowiek żeby przeżyć, musi jeść.
Ory i Maxine świętują ślub przyjaciół, gdy klęska Zapomnienia uderza w Boston. W opuszczonym hotelu gdzieś w Wirginii znajdują azyl do czasu, aż i Max traci cień. Wiedząc, że z każdym utraconym wspomnieniem stanowi coraz większe zagrożenie dla Ory’ego, Max znika. Zrozpaczony, podąża tropem żony. Po drodze musi zmierzyć się z niebezpiecznym światem, w którym prawo przestało obowiązywać.
Ci którzy utracili cień zmierzają w jednym kierunku: na Południe, gdzie mają nadzieję znaleźć ratunek. Czy Oriemu uda się ją odnaleźć Max zanim jej pamięć zniknie całkowicie?



Stuart Moore, Wojna domowa
premiera: 3 kwietnia 2019

Spider-man. Iron Man Kapitan Ameryka. Fantastyczna Czwórka.

Niesamowita historia o konflikcie w uniwersum Marvela!

Iron Man i Kapitan Ameryka stanowią trzon Avengersów, najlepszej grupy superbohaterów. Kiedy w wyniku tragicznej potyczki miasto Stamford doznaje wielkich zniszczeń i giną setki jego mieszkańców, rząd USA domaga się, by wszyscy superbohaterowie zdjęli maski i zarejestrowali swoje supermoce. Tony Stark — Iron Man — uważa, że to przykra, ale konieczna decyzja. Kapitan Ameryka traktuje ją zaś jako nieakceptowalny zamach na wolności obywatelskie.

Tak rozpoczyna się "Wojna domowa". Powieść na motywach kultowego komiksu, którego sprzedaż przekroczyła pół miliona egzemplarzy.






Wszystkie opisy pochodzą z materiałów wydawców.







9 komentarzy:

  1. Jakoś do niczego mnie nie ciągnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. To "Jedyne" wygląda ciekawie i w ogóle od dawna mam Majkę w planach. Ale i tak kwiecień jeszcze odpuszczam, może w maju nieśmiało nadrobię jakieś zaległości z początku roku (głównie na celu mam jednotomówki) i bardziej i tak chcę koncentrować się na tym, co zalega na półce i tym, co powinno zalegać w portfelu :P

    OdpowiedzUsuń
  3. Na pewno Urszulę. Może też te Kwiaty..., choć okładka brzydka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj, te okładki nie zdobyły uznania, wiele osób na nie narzeka. Ale ponoć są związane z treścią utworów.

      Usuń
    2. Są, są. Ale nachalnie. Można było inaczej.

      Usuń
  4. Tak czekałam na "Do Gwiazd", dlatego kiedy nie było jej 25.03 zobaczyłam, że zmienili datę premiery ;)

    Pozdrawiam Zakładka do Przyszłości

    OdpowiedzUsuń
  5. Kwiecień i kolejny drenaż potrfela, a do tego „kiedy ja to wszystko przeczytam”.
    Interesuje mnie strasznie dużo książek. Te przesunięte z marca już pominę, ale z tych kwietniowych, to chciałabym:
    Daniel Keyes, Kwiaty dla Algernona
    Arthur C.Clarke, Koniec dzieciństwa
    Ursula K. Le Guin, Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne
    Krzysztof Jagiełło, Piast Mściciel (już przeczytałam, czekam na egzemplarz finalny bo mam w pdf-ie)
    Michał Gołkowski, Świątynia na bagnach

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam ten sam problem - kiedy to wszystko przeczytam :) No i jestem ciekawa Twoich wrażeń na temat Jagiełły.

      Usuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.