30 grudnia 2018

zapowiedzi fantasy i science fiction na styczeń 2019

Po nieciekawym grudniu 2018 styczeń 2019 zapowiada się bardzo obiecująco. Tym razem wznowienia aż dwóch książek, na podstawie których powstały emitowane obecnie seriale A Discovery of Witches i Nightflyers czyli Księga czarownic Deborah Harkness (fantasy z zakazanym romansem w centrum) i Żeglarze nocy George'a R.R. Martina (o wyprawie w kosmos doprawionej horrorem). Poza tym oferta jest bardzo różnorodna: science fiction Cixina Liu, klasyczna fantasy Naomi Novik, młodzieżówka Rachel E. Carter, kontynuacja kronik Targaryenów George'a R.R. Martina, słowiańskie fantasy Jacka Komudy i przygodówka Sebastiena de Castella. Które z wybranych przeze mnie na ten miesiąc propozycji chcecie przeczytać?


Deborah Harkness, Księga Czarownic
 premiera: 16 stycznia 2019

Piękna i młoda doktor historii Diana Bishop studiuje alchemiczne księgi w oksfordzkiej Bibliotece Bodlejańskiej. Jeden manuskrypt promieniuje dziwnym lśnieniem. Brakuje mu kilku stron. A spod pisma wyłania się niemożliwy do odczytania inny tekst.
Diana wie, że by go odczytać, musiałaby użyć swoich magicznych mocy. Pochodzi bowiem z potężnej rodziny o wielowiekowych czarnoksięskich tradycjach. Z rodziny pierwszej czarownicy straconej w Salem. Ale Diana boi się swojej magii. Broni się przed nią.
Wraca jednak do księgi. Ale okazuje się, że manuskryptu nie ma w bibliotece, bo zaginął przeszło sto lat wcześniej…
Tymczasem Oksfordem wstrząsają tajemnicze morderstwa. A Bibliotekę Bodlejańską zaludniają niebezpieczne czarownice, czarnoksiężnicy, demony i wampiry. Wszyscy poszukują księgi…
Wśród tych istot, których nie sposób odróżnić od ludzi, jest urzekający Matthew Clairmont – tajemniczy światowej sławy profesor biochemii i neurologii. Diana wie, że nie wolno jej złamać zakazu wchodzenia w uczuciowe związki z przedstawicielami innych ras. Wie, że tę miłość może przypłacić życiem.
Tak rozpoczyna się przebogata opowieść o zakazanej potężnej miłości, wśród walki o tajemnicę, która być może zmieni świat.


Obiekt jest częścią serii Księga Wszystkich DuszJacek Komuda, Jaksa t.1. Bies idzie za mną
 premiera: 16 stycznia 2019


Pierwszy tom trylogii Jaksy Lędzica

Królestwo Lendii pada na kolana przed dziką hordą Hungurów. Zdrajcy zostają panami, rycerze - martwymi wojownikami, albo kryją się po lasach jak zaszczute zwierzęta. Zamęt wykorzystują guślarze, wzywając starych bogów. Krainę rozdziera bunt chłopstwa. Pośród chaosu i rzezi zaczyna się historia chłopca, który z powodu czynów ojca będzie ścigany aż do kresu swych dni. Wydaje się, że dziecko nie ma w tym starciu żadnych szans, a jednak raz za razem los mu sprzyja. Wszelako los to kapryśny sprzymierzeniec.

https://fabrykaslow.com.pl/zapowiedzi/jaksa-t-1-bies-idzie-mna/

George R.R. Martin, Ogień i krew. Część 2
premiera: 28 stycznia 2019

recenzja


Trzysta lat przed wydarzeniami przedstawionymi w cyklu Pieśni Lodu i Ognia, na długo przed konfliktem, z powodu którego wszystkie wielkie rody Westeros zwróciły się przeciwko sobie, krainą władał niepodzielnie ród Targaryenów, ostatnich z żyjących smoczych lordów.
Targaryenowie przeżyli Zagładę Valyrii i osiedlili się na Smoczej Skale. Ta książka opowiada dzieje ich legendarnej dynastii od Aegona Zdobywcy aż po krwawy Taniec Smoków, wojnę domową między Aegonem II a jego przyrodnią siostrą Rhaenyrą, walczącymi o tron swego ojca, która ogarnęła całe Westeros i omal nie doprowadziła do upadku dynastii Targaryenów. Opisuje też pokłosie tego konfliktu i wstąpienie na tron króla Aegona III, zwanego Zgubą Smoków.
Co naprawdę wydarzyło się podczas Tańca Smoków? Dlaczego Rhaenyra uważała się za prawowitą królową? Jakie było pochodzenie trzech smoczych jaj, które dano w prezencie Daenerys? Dlaczego król Aegon III nienawidził smoków?
To tylko niektóre z pasjonujących pytań, na które odpowiada ta szczegółowa kronika, spisana przez uczonego arcymaestera Gyldayna z Cytadeli.
 https://zysk.com.pl/2018/12/10/ogien-i-krew-czesc-2-george-r-r-martin/#more-691

George R.R. Martin, Żeglarze nocy
premiera: 28 stycznia 2019 Budząca grozę epicka opowieść o eksploracji kosmosu.
W głębinach kosmosu ekspedycja złożona z ośmiu nieprzystosowanych naukowców i telepaty zajmuje się badaniami nad volcrynami, tajemniczą rasą obcych. Wygląda jednak na to, że na ich statku kryją się jeszcze większe tajemnice. „Żeglarz Nocy”, jedyny statek, jaki udało im się znaleźć, jest prawdziwym cudem techniki. Jest w pełni autonomiczny i jego załoga składa się z tylko jednej osoby. Jednakże kapitan Royd Eris unika kontaktu z uczonymi, rozmawiając z nimi tylko za pośrednictwem hologramów i głosu. Przypomina raczej ducha niż żywą osobę. Niewykluczone też, że nie jest on jedyną istotą ukrywającą się na pokładzie. Telepata Thale Lasamer wyczuwa obecność jakiejś złowrogiej siły…
https://zysk.com.pl/2018/12/06/zeglarze-nocy-george-r-r-martin/#more-701


Cixin Liu, Piorun kulisty
premiera: 15 stycznia 2019 

W trakcie burzy piorun kulisty zabija rodziców czternastoletniego Chena, spalając ich na popiół. Od tego czasu Chen postanawia poświęcić życie badaniu tego bardzo rzadkiego zjawiska atmosferycznego, wciąż otoczonego tajemnicą. Jako naukowiec obsesyjnie poszukuje prawdy w stacjach meteorologicznych, w laboratoriach wojskowych, a nawet w opustoszałej radzieckiej bazie ukrytej na Syberii. Kolejne odkrycia pokazują, że to tajemnicze zjawisko prowadzi na całkowicie nieznane obszary fizyki.
Z czasem Chen odkrywa, że rozszyfrowanie sekretu pioruna kulistego może wywołać katastrofalne wręcz skutki. Badania Chena nadają sens jego życiu, ale wiodą do konfliktu z bezwzględnymi wojskowymi i naukowcami, dla których w poszerzaniu wiedzy nie ma miejsca na etyczne dylematy. Czy piękna pani major, w której Chen jest skrycie zakochany, dąży do stworzenia śmiercionośnej broni? 

https://www.rebis.com.pl/pl/book-piorun-kulisty-cixin-liu,SCHB08988.html

Naomi Novik, Moc srebra
premiera: 29 stycznia 2019
recenzja

Naomi Novik zaprasza do świata tajemnych mocy, bogactwa i panicznego strachu!
Mirjem, doprowadzona do ostateczności chorobą matki, postanawia przejąć nieudolnie prowadzony przez ojca rodzinny interes. Stanowcza i zimna jak lód, skutecznie egzekwuje wszelkie należności od pożyczkobiorców. A kiedy dziadek przekazuje jej pięć kopiejek w srebrze, Mirjem oddaje mu dług w złocie. W okolicy rozchodzi się wieść o młodej lichwiarce, która potrafi zamieniać srebro w złoto. Dla Mirjem jednak ta sława okazuje się przekleństwem. Zaczyna się bowiem nią interesować król Starzyków – obdarzonych nadnaturalnymi mocami, tajemniczych lodowatych istot, które wzbudzają trwogę wśród zwykłych śmiertelników.
Świeża i pełna wyobraźni opowieść oparta na motywach baśni braci Grimm.
https://www.rebis.com.pl/pl/book-moc-srebra-naomi-novik,HCHB08992.html

Sebastien de Castell, Krew Świętego
premiera: 30 stycznia 2019

(a jednak wyjdzie 13 marca 2019)

Jak się zabija Świętego?

Falcio, Kest i Brasti niedługo się tego dowiedzą, bo ktoś znalazł na to sposób...

Książęta od dłuższego czasu zastanawiali się, jak nie dotrzymać umowy dotyczącej osadzenia Aline na tronie, ale odkąd Święci zaczęli ginąć, rozchodzą się plotki, że sami Bogowie sprzeciwiają się jej koronacji. Kościoły starają się bronić, przywracając zbrojne zakony żołnierzy, asasynów i (przede wszystkim) Inkwizytorów – przez co kraj może stać się teokracją. Falcio może to powstrzymać, jedynie znajdując mordercę. Ma tylko jeden trop: przerażającą żelazną maskę, która sprawia, że Święci popadają w obłęd i stają się bezbronni. Lecz nawet jeśli zdoła odnaleźć zabójcę, będzie jeszcze musiał stawić mu czoła w walce.

A to może być pojedynek, w którym każdy, nawet najzręczniejszy szermierz będzie bez szans. 


Rachel E. Carter, Czarny mag. Adeptka
premiera: 30 stycznia 2019
recenzja

Ryiah przetrwała próbny rok w Akademii, ale dopiero teraz zaczyna się dla niej prawdziwa nauka.
Dziewczyna dostała się do wymarzonej frakcji bojowej, ale musi stawić czoła nauczycielowi, którego nie znosi, i wrogo nastawionej Priscilli. Sytuacji nie ułatwia też relacja z Darrenem, oscylująca między wrogością a sympatią, może nawet fascynacją…
Kiedy jeden z uczniów zostaje zabity w nieprzyjacielskim ataku, nauka schodzi jednak na dalszy plan. W powietrzu wisi wojna, być może Ryiah będzie musiała wykorzystać swoje umiejętności szybciej, niż sądziła.

9 komentarzy:

 1. Ta ostatnia książka zapowiada się świetnie :) Chyba trzeba trochę odłożyć do słoika na nowe książki ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Uroborosem się znakomicie współpracuje recenzencko, więc jakby co polecam tę metodę na uzyskanie egzemplarza :)

   Usuń
 2. Chyba najbardziej przebieram nóżkami na Rachel E. Carter, Czarny mag. Adeptka :D
  Poza chciałabym przeczytać:
  Cixin Liu, Piorun kulisty
  Sebastien de Castell, Krew Świętego

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dla mnie z tego tylko Liu. :) W dalekiej przyszłości Martin. Może kiedyś Castell.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie tylko Martin i Castell, a i to nie teraz, tylko w przyszłości. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj chyba nie znajdę tu nic dla siebie :) ale może innym razem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrząc na Twojego bloga zaproponowałabym Ci Księgę Wszystkich Dusz - to przede wszystkim romans, choć paranormalny.

   Usuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.