01 lipca 2021

Zapowiedzi wydawnicze fantasy i science fiction na lipiec 2021

Lipiec 2021 zapowiada się wydawniczo zdecydowanie spokojniej niż czerwiec, ale znalazłam dla Was kilka interesujących propozycji lektur fantasy i science fiction. Ja w pierwszej kolejności na pewno będę czytać premiery z drugiej połowy poprzedniego miesiąca, ale jestem też ciekawa Pani Ciszy, Grombelardzkiej legendy, a także nowego, poprawionego wydania pierwszego tomu Ucznia Nekromanty E.Raj. Co spośród moich sugestii chcielibyście przeczytać? A może coś zupełnie innego, dajcie znać w komentarzach, jak zwykle wypatruję ich z niecierpliwością!

  
 
Jan Łada, W nawiedzonym zamczysku
6 lipca 2021 
 

Historie płaszcza i szpady - a właściwie kontusza i szabli - osadzone w magii i folklorze kresowym. Akcja "W nawiedzonym zamczysku" toczy się na Wołyniu w latach 1633-1635, w przededniu wojny domowej z Kozakami. Jest swoistym prologiem do "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza. W historię walki dwóch rodów Miśniakowskich i Turobojskich wpleciona została opowieść o miłości rotmistrza Kazimierza i Hanny. Jan Łada wspaniale kreśli krajobraz Wołynia i panujących tam obyczajów. Autora można zarazem uznać za prekursora polskiej powieści fantasy. Jest tu bowiem wszystko: piękna i namiętna Motra, córka bojara oskarżana o czary, trójka przyjaciół pieniaczy, okrutny i demoniczny Szczepan Turobojski, ojciec Symforian - bernardyn próbujący fortelami w stylu Zagłoby pogodzić zwaśnione strony, szaleńczo odważny, a zarazem prostolinijny Kozak Jurko. W tle nawiedzony przez duchy zamek Horodyszcze, w którym Kazimierz Miśniakowski próbuje wyrwać się z rodowej klątwy. Wprost trudno uwierzyć, że ta powieść powstała przed stu laty. Ale po jej przeczytaniu rozumiemy, dlaczego największy przedwojenny wydawca zapłacił od razu za całość książki, gdy tylko autor siadł do jej napisania. Trylogii Sienkiewicza przyświeca hasło: „Ku pokrzepieniu serc”, dzieło Jana Łady dodaje do tego: „I ku przestrodze”. 

 

Guy Gavriel Kay, Dzieci ziemi i nieba
6 lipca 2021 
 

W świecie Europy doby renesansu, przesyconym konfliktami i dramatami, na pograniczu, gdzie zderzają się ze sobą imperia i religie, ważą się losy świata… Z Senjanu, cieszącego się złą sławą pirackiego miasteczka, wyrusza młoda kobieta, która szuka zemsty za utratę rodziny. Tej samej wiosny z bogatego państwa-miasta Seressy, słynącego ze swoich kanałów i laguny, wyprawiają się dwie bardzo różniące się od siebie osoby: młody malarz, który zmierza na niebezpieczny wschód, by na życzenie wielkiego kalifa namalować jego portret oraz obdarzona żywą inteligencją, powodowana gniewem kobieta udająca żonę lekarza, lecz wysłana przez Seressę w misji szpiegowskiej. Statkiem handlowym, na którego pokładzie płyną, dowodzi posiadający wszelkie zalety młodszy syn z kupieckiej rodziny, targany wątpliwościami co do przeznaczonego mu życia. A jeszcze dalej na wschód pewien chłopiec szkoli się na żołnierza, by zdobyć chwałę w nieuchronnie zbliżającej się wojnie. Ich losy się splatają, a ich życie wisi na włosku, ponieważ kalif wysyła wielką armię, która ma zająć potężną fortecę, stanowiącą bramę do zachodniego świata…


Arkady Saulski, Pani Cisza
2. tom cyklu Zapiski stali
7 lipca 2021 
 
 
 
Bogowie dali mu kiedyś szansę na odkupienie i wieczny spokój… ale wrócił do żywych, jak upiór. Teraz śmierć podąża za nim, zabierając innych, skoro nie mogła zabrać jego. Klan Nagata umiera. Wiekowy daimyo nie poprowadzi już swoich wojowników do żadnej walki. Jego kilkuletni, chory syn z całą pewnością umrze jeszcze przed ojcem. Klan Węża podstępem wpełza w granice prowincji i zatruwa swym jadem wszystko, co napotka. Armię bandytów bez honoru prowadzi istota, której nawet Duch będzie musiał się pokłonić. Na granicy nieprzeliczone oddziały Manduków czekają tylko na sygnał do ataku. Tak, dni klanu Nagata są policzone. Zanim jednak zapłoną stosy pogrzebowe, stary samuraj o żelaznej duszy pośle po umierającego chłopca wojownika, którego zrodziła magia. Magia. To ona rozpoczęła to wszystko. I ona też tę historię zakończy.
 
 Jarosław Grzędowicz, Pan Lodowego Ogrodu, tom II
nowe wydanie w twardej oprawie
 9 lipca 2021


 

Mówią, że zimna mgła żyje. Inni uważają, że to oddech bogów albo brama zaświatów. Midgaard. Planeta, gdzie nas, ludzi, postrzega się jako istoty o rybich oczach. Gdzie trwa wojna bogów, a samozwańczy demiurgowie hodują okrucieństwo kwitnące w mroku zła. Gdzie więdną najnowsze ziemskie technologie, a człowiek stawić musi czoła swoim koszmarom. I zostaje zupełnie sam… Kto czytał tom pierwszy wie, że nie spocznie, póki nie skończy. Kto nie czytał, powiększy grono ogrodników.


Feliks W. Kres, Grombelardzka legenda - Serce gór
3. tom cyklu Księga Całości
16 lipca 2021 
 

Wydanie nowe uzupełnione, z ilustracjami Przemysława Truścińskiego. Przed wiekami Szerń stoczyła morderczą walkę z wrogą Potęgą - Alerem. Nad Grombelardem obie Potęgi ponosiły klęski, okaleczały się, gubiły Pasma i Wstęgi. Wreszcie jedna z nich odniosła zwycięstwo. I nakryła całą krainę całunem wiecznych chmur. Bo Grombelard jest pobojowiskiem. Grombelard to mokry kamień. Odwieczne, nieprzebyte Góry Ciężkie. Kilka miast-warowni i kilka wiosek zamieszkałych przez zdziczałych rozbójników, gotowych mordować za garść srebra, albo po prostu dla rozgrzewki. Wieczny deszcz i nieśmiertelny wiatr. To jest Grombelard. Ale wiatr może być też Oddechem Gór, rozbójnik może być ich Królem a skała, gdy przyłożyć do niej rękę, może pulsować w rytmie bicia serca. Na szlaku spotkać można łuczniczkę o szarych, niepasujących do twarzy oczach. Życie stracić z ręki nieszczęśliwej kocicy, uwięzionej w ciele człowieka. Oszaleć i powoli nadziać się na własny miecz, tylko dlatego, że Sęp rozkazał. Tak, to wszystko legendy. Ale bez legend Grombelard to tylko deszcz i wiatr.

 
 
Kirsten Beyer, Mike Johnson, Picard: Odliczanie. Star Trek
28 lipca 2021 


 
Album na podstawie kultowej sagi Star Trek! Tym razem statek Gwiezdnej Floty wyrusza na wyprawę pod dowództwem kapitana Jeana-Luca Picarda, jednego z najbardziej zasłużonych admirałów Gwiezdnej Floty. Zjednoczona Federacja Planet odkrywa, że Imperium Romulańskiemu zagraża wybuch supernowej. Rozpoczyna zatem akcję ratunkową o niespotykanej skali. Admirał wyrusza, by ewakuować jedną z kolonii imperium, jednak na miejscu dokonuje szokującego odkrycia. Wydarzenia te są wprowadzeniem do serialu "Star Trek: Picard". Autorami scenariusza są amerykańska pisarka science-fiction Kirsten Beyer, znana fanom Star Treka jako autorka wielu powieści z tego uniwersum oraz scenariuszy do serialu "Star Trek: Dscovery", oraz Mike Johnson, który przed rozpoczęciem przygody ze Star Trekiem współpracował z DC ("Superman/Batman"). Rysunki do tego tomu wykonał Angel Hernandez ("Nieskończony kryzys"). Album zawiera zeszyty "Star Trek: Picard – Countdown" # 1–12.
 
 
Cixin Liu, O mrówkach i dinozaurach
27 lipca 2021 
 
 
Tajemnice pierwszej i najwspanialszej ziemskiej cywilizacji. Ziemia. Okres kredy. Mrówki i dinozaury – stworzenia zupełnie niepodobne do siebie nawzajem, ale świetnie się uzupełniające – z biegiem czasu nawiązały ścisłą współpracę. Podstawą ich sojuszu były zwykłe usługi dentystyczne. Ale z tych skromnych początków wzięły się pismo, matematyka, komputery, fuzja jądrowa, antymateria, a nawet podróże kosmiczne – prawdziwa epoka cudów! Tak wspaniałe przedsięwzięcia mają jednak swoją cenę. Mrówczo-jaszczurza cywilizacja w miarę rozwoju najpierw zaczęła niszczyć biosferę, a potem wszystko, co jest od niej zależne. Mimo to dinozaury nie chciały słuchać ostrzeżeń mrówek o nadciągającej katastrofie ekologicznej. Owady stanęły przed wielkim dylematem: zniszczyć dinozaury czy zginąć wraz z nimi? 

 

E.Raj, Uczeń nekromanty. Plaga
1. tom cyklu Uczeń nekromanty
31 lipca 2021 

W niezwykłym uniwersum Ucznia, na masywnej planecie otoczonej olbrzymimi księżycami, rodzą się coraz potężniejsi magowie.  Ich świat przenika magia, która wciąż tworzy nowe formy, nowe istoty, nowych bogów. Jednak, jak w każdym świecie, tutaj także balans sił jest kruchy. Wszyscy w pewnym sensie – są czyimiś niewolnikami. Zwiastunem Zmiany są narodziny chłopca-nekromanty, który… wcale nie jest zbawicielem ich świata. Kim jest i kim są ludzie z jego rodu? Czy wszyscy nieuchronnie, razem z nim, podążają ku… zagładzie? To nie Harry Potter. Próżno tu szukać klarownego podziału na dobro i zło. Bohaterowie są toksyczni, szarzy, trudni do polubienia. W tym świecie króluje egoizm, zdrada, patologia i rodowa nienawiść. Zawiłe, rodzinne relacje, nieoczywiste powiązania, niekończące się pragnienie zemsty… oto upadły świat Syllonu.

 

Wszystkie okładki i opisu pochodzą z materiałów wydawców. 

Hop do zapowiedzi sierpnia 2021.

14 komentarzy:

 1. Bardzo mi się podoba to nowe wydanie Grzędowicza!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie nie - obrzydliwe, sztampowe grafiki w słit kolorciach. Ohyda.

   Usuń
 2. A ja polecę to (nie znam powieści, wydawca godny zaufania):
  https://sklep.marpress.pl/produkt/polowanie-na-malego-szczupaka/

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak ja dawno już nie czytałam nic z tego gatunku, chyba czas to w końcu zmienić i nadrobić stracony czas.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niedawno przeczytałam "Popiół i kurz" Grzędowicza. I chyba seria "Pan Lodowego Ogrodu" pójdzie na pierwszy ogień ♥.♥

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry miesiąc dla mnie - nic nie kupuję tylko nadrabiam zaległości. Koło czasu na mnie patrzy z wyrzutem, że za mało czasu mu poświęcam :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Sporo ciekawych książek. Mnie jednak ta o mrówkach i dinozaurach ciągle najbardziej intryguje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na kolejną część Ucznia Nekromanty czekam z niecierpliwością

  OdpowiedzUsuń
 8. U mnie chciejstwa w tym miesiącu trochę mniej, ale za to dumania wiele. ;)
  Chcę:
  Arkady Saulski, Pani Cisza
  Feliks W. Kres, Grombelardzka legenda - Serce gór

  Jeszcze dumam ;)
  Jan Łada, W nawiedzonym zamczysku
  Guy Gavriel Kay, Dzieci ziemi i nieba
  Cixin Liu, O mrówkach i dinozaurach
  E.Raj, Uczeń nekromanty. Plaga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za rozważanie mojej książki ;) Mam nadzieję, że rozważania będą owocne :)

   Usuń
 9. "O mrówkach i dinozaurach" bym chciała przeczytać. Lubię autora

  OdpowiedzUsuń
 10. Ucznia nekromanty czytałam. Jak na debiut całkiem niezłe, acz w połowie już mi się dłużyło trochę. :) Z tego, co chcę, to na pewno Pani Cisza, oczywiście kolejny Kres, i pewnie jeszcze się coś znajdzie. :D Dobrze, że w sierpniu urlop, będzie kiedy nadrabiać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nowe wydanie poprawione i skrócone o 100 stron dłużyzn wychodzi 31 sierpnia, plus tom II ;)

   Usuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.