29 maja 2021

„Diuna” oczami artysty plastyka – „Siudmak. Fantastyczne światy”

Cieszy mnie, że jako miłośniczka fantastyki mogę ją nie tylko czytać, wyobrażając sobie obecne w niej niezwykłe uniwersa, ale też oglądać ich artystyczne wizualizacje – takie jak w najnowszym albumie Rebisu zatytułowanym Siudmak. Fantastyczne światy. Ta przepiękna pozycja została wydana w twardych oprawach z obwolutą oraz na kredowym papierze w imponującym formacie 240x320 mm, a znajdziecie w niej ponad dwieście ilustracji i rysunków wykonanych przez Wojciecha Siudmaka do jednej z najsłynniejszych serii science fiction, czyli Diuny stworzonej przez Franka Herberta.

 


 

Ilustracje zostały uporządkowane według książek, do których były przygotowane, według następującego schematu: pierwsza z nich to kolorowy obraz (wykonany techniką akrylu na płótnie), który znalazł się na okładce danej pozycji, zaś kolejne rysunki są czarno-białe, bo do ich przygotowania posłużył ołówek. Na końcu albumu został zaś dodatkowo umieszczony zbiór różnorodnych obiektów z wszechświata Diuny. I muszę powiedzieć, że patrząc na niektóre szkice, aż trudno mi było uwierzyć, iż za pomocą kawałka grafitu w drewnie można stworzyć takie emanujące ogromem emocji cuda, które są nadzwyczaj szczegółowe, staranne i niejednokrotnie robią nie mniejsze wrażenie niż wielobarwne obrazy.

 Znajdziecie tu także sporą garść interesujących informacji o samym artyście – czyli jego biografię, z której dowiecie się między innymi kim się inspiruje, do kogo jest porównywany i czym charakteryzuje się jego styl, ale także w jakie projekty się angażuje. Ponadto poznacie opinie kilku sławnych osób o tym mistrzu pędzla, a do tego wydawca opisał, w jaki sposób nawiązał współpracę z Wojciechem Siudmakiem po podjęciu decyzji o publikowaniu nowego wydania Diuny. Co ciekawe, wszystkie teksty zostały napisane w trzech wersjach językowych – polskiej, angielskiej oraz francuskiej, możecie więc śmiało podarować tę pozycję odbiorcom spoza Polski. 

  

Myślę, że każdy miłośnik uniwersum stworzonego przez Franka Herberta i sztuk plastycznych powinien poważnie rozważyć włączenie zachwycającego albumu Siudmak. Fantastyczne światy do swojej kolekcji. Przyznam się, że od kiedy go dostałam, z namaszczeniem oglądam go sobie codziennie wieczorem, by wizualnie nasycić moją głodną wyobraźnię i przywołać piękne sny. Sprawdźcie zatem koniecznie, jaki efekt wywoła u Was ta fantastyczna kompilacja ilustracji do legendarnej Diuny.

 


 Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Rebis.

 

Tytuł: Siudmak. Fantastyczne światy
Autor: Wojciech Siudmak
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: 2021
Stron: 256
Format: 240x320 mm   

7 komentarzy:

 1. Jakie piękne ilustracje :) I zapowiadająca się dobra biografia ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ilustracje już na zdjęciach wyglądają obłędnie dobrze, ale na żywo muszą być jeszcze piękniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 3. jestem totalnie oczarowana tą książką? Bardziej jakimś albumem chyba. Uwielbiam taki rodzaj sztuki i zawsze podziwiam takie fantastyczne prace

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę już kolejną recenzję tego albumu, ogląda kolejne ilustracja i coraz bardziej chcę mieć na półeczce :)

  OdpowiedzUsuń