29 kwietnia 2018

Zapowiedzi wydawnicze fantasy i science fiction na maj i czerwiec 2018

Zapraszam na pierwszy post z serii Zapowiedzi wydawnicze. Znajdziecie tu pozycje fantastyczne, które zostaną wydane w najbliższym czasie. Chciałabym jednak zaznaczyć, że przegląd jest i będzie czysto subiektywny nie jest moim zamiarem umieszczanie tu wszystkich premier, ale przede wszystkim tych, które według mnie są najciekawsze i mogą być warte przeczytania. Książki uszeregowane są wydawnictwami: Uroboros, Jaguar, Prószyński i S-ka, Mag, Rebis oraz Zysk i S-ka.  

I oczywiście w najbliższym możecie spodziewać się paru recenzji przedpremierowych, a może nawet niespodzianki związanej z jedną powieścią. Stay tuned!

Dajcie znać, czy podoba się Wam ten nowy rodzaj posta i czy też wpisaliście na listę do przeczytania któreś z wybranych przeze mnie poniżej książek?
 

Marta Kisiel  
Toń 
data premiery: 23.05.2018
recenzja

  

Rodzinne sekrety, podróże w czasie, ukryte skarby i krwawa historia Dolnego Śląska... Czyli Marta Kisiel, tym razem serio. Serio.
Gdy siostry Stern, Dżusi i Eleonora, łamią dwie z trzech świętych zasad ciotki Klary – solidarnie, każda po jednej – świata, o dziwo, nie zasnuwa nagła ciemność. Choć może powinna, zważywszy na katastrofalne konsekwencje.
Zasada nr 1: nigdy nie zostawiaj pustego mieszkania.
Zasada nr 2: nie wpuszczaj nikogo za próg.
Gdy Dżusi Stern pojawia się we wrocławskim mieszkaniu ciotki, zastaje drzwi zamknięte na głucho. Eleonora zostawiła klucze u sąsiadki. Razem z ostrzeżeniem: uważaj na Ramzesa. Na to, by wyjaśnić, kim jest Ramzes, już nie wpadła. To bynajmniej nie kot, jak początkowo sądzi Dżusi, a przystojny antykwariusz, który niespodziewanie pojawia się pod drzwiami. Twierdząc w dodatku, że musi odebrać od ciotki pewne tajemnicze pudełko... Obie siostry mają trzy tygodnie, by odzyskać własność ciotki. Bo choć o Ramzesie w środowisku wrocławskich antykwariuszy mówi się wyłącznie szeptem, to nawet on nie może być groźniejszy niż rozwścieczona Klara Stern... Wygląda na to, że Dżusi i Eleonora wpakowały się w niezłą aferę. Wszystkie tropy prowadzą w przeszłość, do zaginionych przed laty rodziców obu sióstr...
Jay Kristoff  
Głosząca kres 
(Wojna lotosowa tom 3) 
data premiery: 06.06.2018
recenzja


Ostatni tom epickiej, steampunkowej „lotosowej trylogii” z feudalną Japonią w tle.

Oto nadszedł kres świata, który znali. Wraz ze śmiercią Aishy przestała istnieć dynastia Kazumitsu. Zdziesiątkowana rebelia Kagé – niegdyś zaciśnięta pięść, teraz ledwie kilka wyłamanych palców – targana jest wewnętrznymi konfliktami. Jej przywódca, Daichi, siedzi w więzieniu zdany na łaskę Gildii Lotosu. Gildia, od lat zatruwająca kraj, chce sięgnąć po władzę absolutną na siedmiu wyspach Shimy, posługując się nowym szogunem – Hiro – jak marionetką. Z armiami klanów Tygrysa i Feniksa oraz Miażdżycielem – najpotężniejszą bronią, jaką kiedykolwiek stworzono - wydaje się niepokonana. Czy ktokolwiek rzuci wyzwanie takiej sile?
Oczy wszystkich zwrócone są na Yukiko, tancerkę burzy, zabójczynię szoguna. Chaos i wojna domowa to jej dzieło. Ale jeśli ktokolwiek może ocalić Shimę przed zagładą, to tylko ona wraz z Buruu, wiernym tygrysem gromu u boku. Pytanie: co – czy też kogo – będzie musiała poświęcić dla zwycięstwa? Sojusznicy, którzy atakują znienacka. Niegdysiejsi wrogowie, którzy stają do walki ramię w ramię. Wojna Lotosowa właśnie się rozpoczęła. I nie oszczędzi nikogo.
Krystyna Chodorowska 
 Triskel: Gwardia 
data premiery: 20.06.2018 
recenzja


 
Ta sprawa to nie tyle afera międzynarodowa, co... międzywymiarowa! Przed Mayday największe wyzwanie w jej krótkiej karierze superbohaterki. Jak może jednak walczyć z czymś, czego nie rozumie?
Gwardia Scyld City – Mayday, Burza i Kret – ma pełne ręce roboty. Muszą wyjaśnić zagadkę napadu na Muzeum Historii Naturalnej. Użyta w nim broń przeczy prawom fizyki! Tak jakby technologia nie pochodziła z tego świata... W dodatku w mieście pojawia się przyjaciel Mayday z dzieciństwa, bojownik o wolność Sidheanii. Te dwie sprawy zdają się mieć wspólny mianownik. Wszystkie tropy prowadzą do tajemniczej istoty, zwanej Lazur...


  Ewa Białołęcka
Kroniki Drugiego Kręgu, księga III 
 Kamień na szczycie
data premiery: 16.05.2018

Trzeci tom serii Kroniki Drugiego Kręgu Ewy Białołęckiej, pierwszej damy polskiej fantastyki dla młodzieży.
Jeszcze w tym roku wznowienie czwartej części oraz długo wyczekiwany ostatni tom serii!

Po ucieczce od starych mistrzów, którzy próbowali nimi zawładnąć, grupa chłopców obdarzonych potężnymi zdolnościami magicznymi osiada na Jaszczurze, jednej z wysp Smoczego Archipelagu. Ukrywają się w krainie fantastycznych stworów, smoków, lamii i syren, tworząc Drugi Krąg, konfraternię magów związanych przyjaźnią i niechęcią do nauczycieli, którzy sprzeniewierzyli się powołaniu. Ich towarzyszką i młodzieńczą miłością staje się Jagoda, dziewczyna o równie dużym talencie magicznym, która jak oni musi ukrywać się przed wysłannikami Zamku Magów. Przyjaciele dorastają jednak i z czasem izolacja zaczyna im ciążyć, bezpieczeństwo zmienia się w nudę, pojawiają się zarzewia pierwszych konfliktów. Co gorsza, okazuje się, że świat też nie do końca o nich zapomniał i spokój baśniowej wyspy rychło może zostać zburzony.


Veronica Roth 
Spętani przeznaczeniem
data premiery: 23.05.2018
recenzja

 NAJLEPSZA powieść Veroniki Roth, autorki światowego megahitu Niezgodna.

Ona – zabija dotykiem, on –  jako jedyny jest na ten dotyk odporny.

Spętani przeznaczeniem to pełna niezwykłych wyobrażeń historia
o nadziei, walce i miłości, rozgrywana  w kosmicznym uniwersum.

Akos – syn narodu miłującego pokój i Cyra – zabijająca dotykiem, siostra bezwzględnego tyrana, który zmusza ją do zadawania bólu a nawet śmierci swoim politycznym przeciwnikom.  Życiem tych dwojga od narodzin rządzi przeznaczenie, a raz wypowiedziane przez wyrocznie losy stają się nieodwracalne. Ludy, do których należą, rywalizują i walczą o władzę na planecie Thuhve, w odległej galaktyce. Pewnego dnia  Akos zostaje brutalnie porwany. Od tej pory ma służyć Cyrze. Między dwojgiem, których więcej zdaje się dzielić niż łączyć, rodzi się uczucie, wymagające przebaczenia. W odzyskujący spokój świat wkraczają jednak demony przeszłości. Tyran – ojciec dziewczyny uważany za martwego – powraca z kosmicznej wędrówki, by zniszczyć życie mieszkańców planety.

Spętani przeznaczeniem to odważna opowieść o uczuciu, które wymaga zaprzeczenia dawnym relacjom, własnym obsesjom i dotychczasowym wyobrażeniom. Powieść wyraża to, co w prozie Roth najlepsze: niespieszny, pełen napięcia romans zanurzony w misternie skonstruowanym,  kosmicznym świecie. Poprzez różnorodność perspektyw oraz intryg – osobistych czy politycznych – autorka z niezwykłą wnikliwością ukazuje motywacje bohaterów, a rozmach epickiej narracji staje się okazją do zadania odważnych pytań. Czy przeznaczenie może spętać każdego z nas? Czy człowiek w imię własnych przekonań i emocji jest w stanie przeciwstawić się cywilizacji? I czy prawo boskie naprawdę stoi ponad ludzkim?
Po zekranizowanej Niezgodnej i bestsellerze Naznaczeni śmiercią nadchodzi wyczekiwany finał losów Cyry i Akosa.  Spętani przeznaczeniem ukazują Veronicę Roth jako pełnoprawną, dojrzałą pisarkę.

Orson Scott Card, Aaron Johnston
Przygotowania
data premiery: 15.05.2018 
 
Pierwsza inwazja na Ziemię została odparta przez koalicję wielkich korporacji z międzynarodowymi siłami wojskowymi oraz chińską armię. Chiny zostały spustoszone na początku starań Formidów o wyniszczenie ziemskich form życia i przygotowanie gruntu pod ich własne osadnictwo.  Erozja Chin zasiała strach wśród innych narodów Ziemi; strach ten przerodził się w drastyczne działania, kiedy naukowcy stwierdzili, że pojedynczy statek, który spowodował takie zniszczenia, był jedynie statkiem zwiadowczym. Gdzieś za Pasem Kuipera w Układzie Słonecznym znajduje się statek baza, który zmierza w stronę Ziemi, a nie zdoła go powstrzymać żadna broń, jaką ludzkość może wyprodukować.
W celu obrony Ziemia została zreorganizowana. Ma teraz Hegemona, ogólnoświatowego urzędnika odpowiedzialnego za utrzymanie w ryzach wszystkich poprzednio wojujących ze sobą narodów. Jest Polemarcha, odpowiedzialny za zorganizowanie wszystkich wojskowych sił planety w nową Międzynarodową Flotę. Lecz jest też wróg wewnętrzny, wróg tak stary, jak wojny prowadzone przez ludzi: ambicja i polityka. Chciwość i szukanie własnych korzyści. Czy Bingwen, Mazer Rackham, Victor Delgado i Lem Jukes zdołają odeprzeć tych tak bardzo ludzkich wrogów, by stworzyć broń zdolną skutecznie obronić Ziemię w nieuchronnie zbliżającej się Drugiej Wojnie z Formidami?
 
"Przygotowania" to pierwszy tom cyklu "Druga Wojna z Formidami".Jay Kristoff 
Bożogrobie
data premiery: 6.06.2018
recenzja


Mia Corvere, niszczycielka cesarstw, znalazła sobie miejsce pośród Ostrzy Naszej Pani od Błogosławionego Morderstwa, ale wielu członków Duchowieństwa Czerwonego Kościoła uważa, że na to nie zasłużyła.
Jej pozycja jest niepewna, a w dodatku nadal daleko jej do pomszczenia brutalnej śmierci członków rodziny. Po śmiercionośnej potyczce z dawnym wrogiem Mia zaczyna nabierać podejrzeń co do motywów, jakie kierują samym Czerwonym Kościołem.
Kiedy staje się wiadome, że finał wielkich igrzysk w Bożogrobiu zaszczycą swoją obecnością konsul Scaeva i kardynał Duomo, Mia postanawia przeciwstawić się Kościołowi i sprzedaje się do niewoli, żeby mieć szansę dopełnić obietnicy, którą złożyła w dniu, kiedy straciła wszystko.
Na piaskach areny znajduje nowych sprzymierzeńców, zaciętych rywali i jeszcze więcej pytań na temat swoich dziwnych związków z cieniami. Jednakże w miarę jak ujawnianą są spiski i sekrety, w murach kolegium rośnie liczba ofiar. Mia będzie zmuszona wybierać między lojalnością a zemstą.

 Źródło informacji: http://www.mag.com.pl/ksiazka/326

Neil Gaiman 
Drażliwe tematy
data premiery: 6.06.2018
Nowy zbiór opowiadań autora „Amerykańskich bogów” i "Nigdziebądź". Gaiman, autor wszechstronny, wyrafinowany i niezrównanie twórczy, czaruje nas swoją literacką alchemią i przenosi daleko w nieznaną krainę, gdzie fantazja staje się rzeczywistością, a codzienność płonie własnym blaskiem. "Drażliwe tematy", pełne grozy, niespodzianek i dobrej zabawy, to skarbnica literackich perełek, które zajmują umysł, poruszają serce i wstrząsają duszą. Źródło informacji: http://www.mag.com.pl/ksiazka/325
Naomi Novik
Liga Smoków
data premiery: 15.05.2018

Ostatni tom cyklu „Temeraire” – niezwykłego połączenia fantasy i powieści historycznych z czasów napoleońskich.
Najazd Francuzów na Rosję zakończył się klęską. Kapitan William Laurence i smok Temeraire ścigają wycofującego się wroga, ale Napoleon już gromadzi siły do nowej ofensywy. Co więcej, obiecuje, że smoki z całego świata uzyskają liczne przywileje, jeśli do niego dołączą. Propozycja ta budzi ogromne zainteresowanie we wszystkich krajach, od Azji do Afryki, nawet w Anglii, gdzie smoki od dawna narzekały na okropne traktowanie ze strony rządu i mieszkańców. Na dodatek Laurence i Temeraire niebawem odkrywają, że Napoleon ma jeszcze jednego asa w rękawie – i może dzięki temu wygrać wojnę i podbić świat...


V. E. Schwab  
Wyczarowanie światła
(Odcienie magii tom 3)
 data premiery: 21.05.2018

Ciemność przypuszcza atak na kolejny ze światów, tym razem ten najjaśniejszy z nich – pulsujący od magii Czerwony Londyn, szczęśliwe królestwo rządzone przez wspaniałych Mareshów, niszcząc i tak delikatną równowagę sił, która dotąd istniała w czterech Londynach.

Po tragedii Kell – uważany za ostatniego żyjącego antariego – musi dokonać licznych wyborów i podjąć ważne decyzje: komu pomagać, wobec kogo zachować lojalność, przed kim się ugiąć. Lila Bard – do niedawna uważana za zwyczajną (choć nigdy przeciętną) dziewczynę z Szarego Londynu – przetrwała i rozkwitła dzięki serii magicznych prób. Teraz jednak musi nauczyć się kontrolować świeżo odkryte zdolności – zanim magia całkowicie ją przytłoczy.

Starożytny wróg powraca i wyciąga ręce po kwitnące miasto, a upadły bohater stara się ocalić własne, z pozoru martwe królestwo. Zhańbiony kapitan Alucard Emery z „Nocnej Iglicy” musi więc zebrać załogę i wyruszyć na poszukiwanie ratunku, który wydaje się niemożliwy. Rozpoczyna się walka nie tylko z zewnętrznym nieprzyjacielem, lecz także z własnym, opętanym ludem…Marion Zimmer Bradley  
Mgły Avalonu
data premiery: 04.06.2018
recenzja
 Magiczna legenda Króla Artura, opowiedziana z perspektywy kobiet, które dzierżyły władzę zza tronuAlbowiem, tak jak mówię, zmienił się sam świat. Był taki czas, kiedy wędrowiec, jeśli miał ochotę i znał choćby kilka tajemnic, mógł wypłynąć łodzią na Morze Lata i dotrzeć nie do Glastonbury pełnego mnichów, lecz do Świętej Wyspy Avalon. W tamtych czasach wrota łączące światy unosiły się we mgle i otwierały się wedle woli i myśli wędrowca…Morgiana, obdarzona darem Wzroku i związana z losem Artura Pendragona, swego brata-kochanka, opowiada historię krótkiej świetności Camelotu. Nie jest to jednak opowieść o rycerskich czynach, lecz widziana kobiecym okiem wizja społeczeństwa u progu dziejowych zmian.
Hop do zapowiedzi lipca 2018


19 komentarzy:

 1. Bardzo fajny post, bo brakowało mi miejsca, w którym lista nowości wydawniczych ograniczałaby się do moich ulubionych gatunków :) Dla mnie panie Ksiel i Schwab, a także „Bożogrobie”, bo choć pierwszej części nie czytałam, to jest w planach, a tak będę miała od razu dwie 😁

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się spodobał:) Będę w takim razie przygotowywać kolejne z tej serii. I szepnę w tajemnicy, że recenzja "Toni" pojawi się już niedługo :)Ale ćśśś, to na razie tajemnica :)

   Usuń
 2. Przyjemna lista ;) miło zobaczyć na co można czekać :D Ale muszę przyznać, że nie wiem co robię tutaj "Mgły avalonu" i "Drażliwe tematy"? Te pozycje są już od jakiegoś czasu na rynku. "Mgły" wyszły w latach 90.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, ale z punktu widzenia osoby, która nigdy nie miała czasu ich przeczytać, są to nowości wydawnicze do wpisania na listę lektur. "Mgły Avalonu" były wydane w Polsce w 1982 lub 1984 (internet ma różne info na ten temat) przez Atlantis i potem w 1997 przez Zysk, więc z pewnością są czymś nowym w XXI wieku ;)

   Usuń
 3. Nic ciekawego na niej nie ma dla mnie. Gaiman już mi się znudził. Japońską fantastykę w feudalnych klimatach wolałbym jako powtórkę Mirage of Blaze (anime) lub jakąś książkę japońskiego autora. W najbliższym czasie z fantastyki planuję czytać zaległe numery Omenany i Apec World of SFF. No i oglądać 2 sezon 3%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To żałuj, bo Jay Kristoff zapewnia bardzo dobra rozrywkę, a jego świat to pełny szogunat ze steampunkiem, trudno o lepszą japońską w duchu odskocznię od szarej rzeczywistości. A jaką książkę japońskiego autora byś wolał? I jak sprawdza się afrykańska fantastyka z omenany? Ja z seriali już zaczęłam już drugi sezon "Opowieści podręcznej" i oczywiście "Expanse". Liczę,że utrzymają poziom.

   Usuń
  2. Nie żałuję, trzeba być wybrednym bo wszystkiego się nie przeczyta i tak. Wciąż sporo świetnej twórczości Japończyków mam do przeczytania... A anime "Mirage of Blaze" polecam. Co do tego co chciałbym przeczytać. Pewnie coś co dostało Sense of Gender Award. Albo inną nagrodzoną japońską. Tak dla odmiany. ;)

   Pierwszy numer Omenany przeczytany od deski do deski, w niedzielę ukaże się recenzja.

   Zacząłem oglądać 3% sezon 2. Wciąż dobre (przynajmniej początek). Zacząłem też oglądać duńskie postapo The Rain i wciąż mam "wtf" :D No, ale zmęczę już ten sezon. Może kiedyś Expanse. Jak zakończą serię, może wcisnę w grafik (nie lubię oglądać seriali, bez zakończonej fabuły). ;)

   Usuń
  3. Jestem ciekawa, czym się różni fantastyka afrykańska od europejskiej i amerykańskiej, na pewno zajrzę do recenzji.

   A "Expanse" daje radę, każdy sezon to zamknięta historia. Tylko pierwszy sezon ma słabe udźwiękowienie, późniejsze to naprawiają.

   Usuń
  4. Każda fantastyka jest inna. Nie ma jednej azjatyckiej, afrykańskiej, europejskiej etc. fantastyki. Fantastyka w każdym kraju jest inna, nawet jeśli mają podobną historię.

   Japońska Godzilla powstała po wojnie w wyniku bombardowań jadrowych, południowi Koreańczycy chołubia dynastię Joseon i bardzo popularne są motywy podróży w czasie, albo do tamtego okresu albo stamtąd do współczesności. Podróże w czasie to jeden ze schematów filmów/seriali romantycznych, to już mainstream. Nawet alternatywnohistoryczny Gung to w sumie romans. W Indiach mają starożytne eposy, które inspirują po dziś dzień, a historie o superbohaterach które czytałem mają jakieś wątki w które wmieszani są bogowie.

   Nie sądzę bym znalazł jakiś wspólny mianownik dla fantastyki afrykańskiej - to cały kontynent.

   W wolnej chwili dodam Expanse do listy. :)

   Pozdrawiam.

   Usuń
  5. To w takim razie spytam, czy warto sięgnąć po afrykańską fantastykę i od czego można zacząć?

   A Expanse ma naprawdę ciekawy pomysł, więc warto tę serię poznać.

   Usuń
  6. Napiszę osobny post, bo to dłuższy i ciekawy temat.

   Właśnie zacząłem oglądać Expanse, jestem po 2. odcinku i jak na razie podoba mi się. :) Dzięki.

   Usuń
  7. Cieszę się, że się podoba, to naprawdę dobre s-f. Szkoda tylko, że stacja Syfy zdecydowała, że nie zrobi 4 sezonu (oj, będą tego żałować). Z innych dobrych, ale starszych seriali ogromnie podał mi się Battlestar Galactica (ten z lat 2004-2009, choć koniec nie był satysfakcjonujący.
   A posta o afrykańskiej fantastyce napisz koniecznie - bo rzadko mamy z nią w Polsce do czynienia, a może to być coś wartego przeczytania.

   Usuń
  8. Nie lubię oglądać seriali anulowanych. 2 sezon jest kontynuacją 1, 3 mówisz dotyczy czego innego?

   Dzisiaj doszedłem do wniosku, że Expanse temat biedy, wykluczenia, nierówności, dyskryminacji traktuje tylko jako tło do nawalanek. Niby zwraca na to uwagę, pokazuje, ale nie jest to specjalnie pogłębione. Daleko temu do 3% (też na Netflixie).

   BSG oglądałem stare, nowego w całości - nie.

   Już wiem, że będzie też o filmach, a w ogóle będzie seria kilku postów, bo nawet "łatwo dostępnych" książek czy filmów jest "za dużo". :D

   Usuń
  9. W sieci toczy się właśnie wielka walka o to, by inna stacja przejęła "The Expanse". Po pierwszym sezonie zamyka się wątek kilku postaci, ale kolejne sezony (2 i 3) są kontynuacją głównego wątku protomaterii.
   Próbowałam oglądać 3%, doceniam starania twórców w kwestii tworzenia klimatu napięcia i tajemnicy przy małym budżecie, ale całość jest dla mnie zbyt klaustrofobiczna. Wolę historie z szerszym tłem.
   To czekam na serię postów o afrykańskiej fantastyce:)

   Usuń
  10. Co to znaczy "klaustrofobiczny" i z "szerszym tłem" w tym wypadku?

   Usuń
  11. Chciałbym wiedzieć, jak wygląda cały świat, nie tylko wycinek, w którym pokazani są bohaterowie.

   Usuń
  12. Opublikowane wprowadzenie do wprowadzenia. ;) Miłego czytania.

   Usuń
 4. Odliczam dni do 23 maja i premiery "Spętanych przeznaczeniem"! <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Też jestem bardzo ciekawa, jak wypadnie kontynuacja "Naznaczonych śmiercią" - autorka stworzyła interesujący świat, więc zastanawiam się, czy w pełni wykorzysta jego potencjał.

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.