środa, 27 czerwca 2018

Zapowiedzi wydawnicze fantasy i science-fiction na lipiec 2018

Zapraszam na kolejną subiektywną porcję najciekawszych nowości i wznowień wydawniczych fantasy i science-fiction, tym razem na lipiec 2018. Jak zobaczycie po datach premier, wydawnictwa dwoją się i troją, by zdążyć na Polcon, a będzie w co się na nim zaopatrzyć! Tym razem polecam szczególnie Stefana Grabińskiego - naszego polskiego Edgara Allana Poe, o którym niestety mało kto słyszał, a będąc fanem rodzimej fantastyki warto zapoznać się z jego nafaszerowaną grozą twórczością. Mam nadzieję, że znajdziecie w tym poście coś smakowitego dla siebie, w końcu w wakacje mamy więcej czasu na czytanie!



Skafander i melonik
premiera: 14 lipca 2018
recenzja


Podczas tegorocznego Polconu będzie miała miejsce premiera antologii członków Sekcji Literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki „Logrus”. „Skafander i melonik” to drugi zbiór w serii „Ścieżki wyobraźni”, która zastąpiła broszurowe wydawnictwo, jakim był Nieoficjalny Obiekt Literacki.
Tym razem czytelnicy będą mogli się zapoznać z dziewięcioma opowiadaniami:
- „Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra” Anny Hrycyszyn,
- „Flaun” Marty Potockiej,
- „Ekonomia to dolina niesamowitości” Anny Łagan,
- „Jeden spalony rzut” Krystyny Chodorowskiej,
- „La Estrella” Aleksandry Sokólskiej,
- „Matki płaczą solą” Alicji Tempłowicz,
- „Pościg” Michała Cholewy,
- „Ślady w popiele” Karoliny Fedyk,
- „Zwierciadło w dziurce od klucza” Marty Magdaleny Lasik.
Podobnie jak zeszłoroczna antologia „Ścieżki wyobraźni: Zabawa w Boga”, „Skafander i melonik” będzie dostępny w wersji papierowej podczas konwentów, a także w siedzibie Śląskiego Klubu Fantastyki w Katowicach (możliwy zakup na odległość), natomiast nowość w stosunku do roku ubiegłego stanowi fakt, że sekcja planuje udostępnić e-booka (wersja pdf, epub i mobi) za darmo.


 https://www.facebook.com/sciezkilogrus/?ref=br_rs




Martyna Raduchowska, Łzy Mai
premiera (a właściwie wznowienie): 4 lipca 2018
recenzja


Wznowienie cyberpunkowej powieści Martyny Raduchowskiej będące wstępem do nowej powieści "Spektrum", która ukaże się w IV kwartale 2018 roku. Książka zdobyła nagrodę "Kwazar". Czwarta dekada XXI wieku. Po trzech latach od najkrwawszej rebelii w historii New Horizon porucznik Jared Quinn wraca do służby w wydziale zabójstw. Czasy się jednak zmieniły, teraz nad bezpieczeństwem obywateli czuwa Riot Shield – cybernetyczny policjant, który zastępuje dochodzeniówkę niemal w każdym zadaniu. Szybko się okaże, że inteligentna maszyna nie daje sobie rady z pochwyceniem tajemniczego i nieuchwytnego mordercy. Czas wrócić do starych i dobrze sprawdzonych metod… Ich uosobieniem będzie oczywiście Quinn, który borykając się z kryzysem tożsamości, niebezpiecznie zbliża się do obłędu.



 https://www.facebook.com/commerce/products/1684496021665105/



Anna Kańtoch,  Diabeł na wieży
premiera (a właściwie wznowienie):  13 lipca 2018


Zbiór sześciu nastrojowych opowiadań, które łączy osoba tajemniczego Domenica Jordana. Z zawodu medyk, z zamiłowania – tropiciel magii, zagadek i spraw nierozwiązanych. Wciągające i mroczne kryminalne intrygi, błyskotliwy, inteligentny detektyw i tajemnice przyprawiające o dreszcz grozy, czyli Anna Kańtoch w najlepszym wydaniu!

 https://powergraph.pl/katalog/ksiazki/diabel-na-wiezy



















Wit Szostak, Chochoły
premiera (a właściwie wznowienie): 13 lipca 2018

 
O rodzinie.
O Krakowie.
O Polsce

Historia wielopokoleniowej krakowskiej rodziny Chochołów, zamieszkującej kamienicę po przodkach, z kaplicą na strychu i katakumbami w piwnicach, jest tylko pretekstem do opowieści o polskiej tożsamości. Chochoły to nastrojowa, piękna proza o rodzinie, o Krakowie, ale również o polskiej tradycji i obrzędach. To zaproszenie do dekonstrukcji naszych narodowych mitów.

 https://powergraph.pl/katalog/ksiazki/chocholy










Dave Hutchinson, Europa o północy
  premiera: 3 lipca 2018



W podzielonej Europie wyrastają kolejne quasi-państewka. Dla Jima, oficera wywiadu, to koszmar. Co tydzień z zaprzyjaźnionego dotychczas kraju wypączkowuje nowy organizm państwowy, który może – ale nie musi – sprzyjać interesom Anglii. Trudno za tym wszystkim nadążyć. Jednak sytuacja ma się jeszcze pogorszyć. Atak nożownika w londyńskim autobusie rzuca go w świat, w którym jego służba przygotowuje się do starcia z innym wszechświatem i w którym pojawia się człowiek mogący dzierżyć klucz do najściślej strzeżonych tajemnic Europy…
Cykl „Pęknięta Europa” 
Europa jesienią 
Europa o północy 
Europa w zimie








Katarzyna Wójcik,  Zanim zawieje wiatr
premiera: 9 lipca 2018

     Ile zdołasz poświęcić, by zdobyć klucz do niewyobrażalnej potęgi?
    Wiele wieków temu chciwość spopieliła królewskie ziemie. Pamięć o wojnie, która z najgłębszych czeluści wywabiła bestie, a z cienia – zaciekłych wojowników, dawno już się zatarła. Przetrwała jedynie legenda o kamieniach Lyshanach i ich mocy, wciąż kusząc obietnicą wielkości.
       Wiele lat po tych wydarzeniach młody Yun decyduje się opuścić rodzinną wioskę. Impulsem do wyprawy jest lęk o życie najbliższych i słowa zakapturzonego Nieznajomego. Wkrótce Yun poznaje ambitną Młodą Alchemiczkę Minę oraz Skrytobójcę Garetta, by wraz z nimi wyruszyć w podróż po Czterech Krainach. Wspólnie mierząc się z napotykanymi niebezpieczeństwami, tworzą osobliwą drużynę. W dążeniu do zdobycia Lyshanów każdemu z nich przyświecają jednak odmienne cele.
        I tylko kwestią czasu pozostaje, kto zdradzi pierwszy…


http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/zanim-zawieje-wiatr---katarzyna-wojcik




Ewa Białołęcka, Kroniki Drugiego Kręgu, 
księga IV – Piołun i miód
premiera (a właściwie wznowienie): 11 lipca 2018

Czwarty tom serii Kroniki Drugiego Kręgu Ewy Białołęckiej, pierwszej damy polskiej fantastyki dla młodzieży.
Jeszcze w tym roku długo wyczekiwany ostatni tom serii!
Magowie z Drugiego Kręgu rozdzielili się. Pożeracz Chmur, Gryf, Jagoda oraz rodzina Nocnego Śpiewaka postanowili zaznać spokoju i stabilności w ojczyźnie hajgów. Reszta chłopców wyruszyła w dalszą drogę, by wypełnić misję powierzoną im przez Matkę Świata. Przyjaciele trafili do kraju ogarniętego wojną, w którym słowo „magia” wywoływało mieszaninę strachu i szacunku. Zostali przyjęci przez króla Northlandu, który stara się jak najlepiej wykorzystać niezwykłe umiejętności swych niespodziewanych gości. Magowie również zdają sobie sprawę, że nie trafili na dwór bez powodu – Matka Świata nieustannie daje im sygnały. Czy będą potrafili dobrze je odczytać?



W serii ukazały się: 
Tom 1  Naznaczeni błękitem
Tom 2  Drugi krąg
Tom 3  Kamień na szczycie

 http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/kroniki-drugiego-kregu-ksiega-iv-piolun-i-miod/




Richard Morgan,  Zbudzone Furie 
premiera: 4 lipca 2018



Takeshi Kovacs wrócił do domu.
Na Świat Harlana. Oceaniczną planetę, gdzie tylko pięć procent powierzchni wystaje nad niebezpieczne i nieprzewidywalne morza. I gdzie próba wzbicia się nad chmury czymś bardziej zaawansowanym technicznie od śmigłowca kończy się zestrzeleniem przez platformy orbitalne Marsjan.

Jednakże śmierć nie czyha tylko w morzach i na niebie. Na ziemi, od tropikalnych plaż i bagien Kossutha do lodowatych, rojących się od maszyn pustkowi Nowego Hokkaido utracone zostały z trudem wywalczone zdobycze quellistowskiej rewolucji. Wszystko kontrolują Pierwsze Rodziny, korporacje i yakuza.

Wiedziony pragnieniem zemsty za utraconą miłość Kovacs trafia w wir intryg politycznych i technologicznych tajemnic, które niosą ze sobą zbudzone duchy Świata Harlana i jego własnej, brutalnej przeszłości. Krążą pogłoski, że Quellcrista Falconer powstała z martwych, a na zlecenie Pierwszych Rodzin poluje na nią bezlitosny młody Emisariusz Kovacs, który spędził w przechowalni dwieście lat i nie zamierza dzielić się życiem z wypalonym, podstarzałym i zbrukanym przestępstwami sobą.

Wokół jest pełno gangsterów, łowców nagród, sekt religijnych i rewolucjonistów, z których każdy chce uszczknąć coś dla siebie - z czego? Tego właśnie próbuje dojść Kovacs. Wśród narastającego chaosu tylko jedno jest jasne - w którymś momencie ktoś, kto nazywa się Takeshi Kovacs, będzie musiał zginąć. Na dobre.


Obiekt jest częścią serii Takeshi Kovacs
http://katedra.nast.pl/ksiazka/15340/Morgan-Richard-Zbudzone-Furie-Mag/





Keith Donohue, Bez przeszłości
premiera: 5 lipca 2018

Pełna napięcia opowieść o miłości i zauroczeniu, współczesna wariacja na temat mitu o Orfeuszu i Eurydyce.
W Quebecu Kay Harper zakochuje się w lalce na wystawie Quatre Mains, zamkniętego sklepiku ze starymi zabawkami. Kay spędza letnie wakacje, pracując w cyrku jako akrobatka, podczas gdy jej mąż, Theo, tłumaczy biografię pioniera fotografii − Eadwearda Muybridge’a. Pewnej nocy, gdy Kay wraca do domu, ma wrażenie, że ktoś ją śledzi. Kiedy widzi, że w jej ulubionym sklepiku pali się światło a drzwi są otwarte, postanawia znaleźć schronienie w jego wnętrzu.

Nazajutrz Theo odkrywa, że żona zaginęła. Podejrzewany przez policję, zrozpaczony, obsesyjnie przemierza ulice Starego Miasta. Tymczasem Kay, przemieniona w lalkę, tkwi uwięziona na zapleczu Quatre Mains, gdzie towarzyszy jej pstrokata gromadka kukiełek z różnych zakątków świata, które ożywają jedynie na noc. Kay może wrócić do ludzkiej postaci tylko wtedy, gdy Theo znajdzie ją i rozpozna. Tak rozpoczyna się podwójna odyseja: męża wytrwale szukającego zaginionej żony − i kobiety uwięzionej w magicznym świecie, gdzie jej życie należy do kogoś innego.

 http://www.proszynski.pl/Bez_przeszlosci-p-34976-1-30-.html

Stefan Grabiński, Muzeum Dusz Czyśćcowych
premiera: 18 lipca 2018

Stefan Grabiński: jedyny polski klasyk opowieści niesamowitej. Maszynista widmowych pociągów, mediumista zabłąkanych dusz, geometra przestrzeni między światami. Nikt tak jak on nie potrafił postrzec grozy przyczajonej w prowincjonalnych miasteczkach, w kątach starych mieszkań, pod podszewką zwyczajności. Nikt prócz niego nie poznał demona ruchu, białego wyraka i zabójcy czasu.
Zapatrzony w Edgara Allana Poego, szybko zapomniany, po latach inspirował między innymi Stanisława Lema, ale długo czekał na ponowne odkrycie.
Muzeum dusz czyśćcowych: nowy wybór najlepszych nowel mistrza grozy, ozdobiony stylowymi ilustracjami, których autorem jest Maciej Kamuda.

 https://vesper.pl/zapowiedzi/581-muzeum-dusz-czysccowych-stefan-grabinski-oprawa-twarda-9788377312995

(Dostęp do wszystkich linków z tego posta: 26.06.2018.)

Hop do zapowiedzi sierpnia 2018 

8 komentarzy:

 1. Z powyższych będę "przymierzać się" do"
  Martyna Raduchowska, Łzy Mai
  Richard Morgan, Zbudzone Furie

  Mam też chętkę na ;)
  Stefan Grabiński, Muzeum Dusz Czyśćcowych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam chrapkę na wszystko, ale doba ma odrobinę za mało godzin...

   Usuń
 2. Patrzę sobie co tutaj byłoby na tyle ciekawe i mogłoby mi się spodobać i stwierdzam, że "Łzy mai" będzie idealną książką. Zapowiada się świetna historia, a do tego w mrocznych klimatach.
  Buziaki :*
  Fantastic books

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój egzemplarz już przyjechał, niedługo będę szykować recenzję. Też pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Bardzo chciałbym przeczytać ,, Łzy Mai" , ,,Zanim zawieje wiatr" oraz serię o której nie słyszałam ,, Kroniki drugiego kręgu". Te książki z przyjemnością upoluję ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Kroniki Drugiego kręgu" czytałam jeszcze w poprzednim wydaniu i skradły me serce - to taka mamusina młodzieżówka fantasy, gdzie autorka lubi swoich bohaterów i mądrze ich rozwija. Bardzo polecam!

   Usuń
 4. Może jeśli przypadkiem wpadnę do ŚKF to sobie kupię tę pozycję. Wprawdzie jak na razie zdarzyło mi się to aż raz, ale kto wie :D A dwa tomy serii Białołęckiej czekają u mnie w domu - jak wrócę z wakacyjnej pracy to pewnie zerknę, co to takiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Skafander i melonik" będzie można zamówić w ŚKF z wysyłką :) A Ewę Białołęcką serdecznie polecam - to takie pozytywne fantasy o grupie wyjątkowych młodych magów, z dobrą fabułą.

   Usuń