31 maja 2025

Zapowiedzi fantasy i science fiction na czerwiec 2025

Wygląda na to, że czerwiec 2025 będzie obfitował w warte przeczytania pozycje fantasy i science fiction, zapraszam więc na pożywną porcję zapowiedzi wydawniczych z nutką grozy. Na co macie największą chrapkę? Koniecznie napiszcie w komentarzach!

 


 

3 czerwca 2025
 Ray Bradbury, Tom Hamilton, 451 stopni Fahrenheita
 
 

Absolutna klasyka literatury SF i jedna z najlepszych dystopii w jej historii... teraz w powieści graficznej! Autoryzowana adaptacja ze wstępem Raya Bradbury’ego! Totalitarne państwo, w którym żyje Guy Montag, nie znosi niezależności i swobody myślenia, a on robi wszystko, by jego bezwzględna machina działała sprawnie. W tym absurdalnym świecie straż pożarna nie gasi pożarów, lecz je wznieca, a Montag z pasją oddaje się niszczeniu największego zagrożenia dla opresyjnego systemu – książek. Pewnego dnia jednak w tej doskonałej maszynie coś się zacina... Tim Hamilton po mistrzowsku odmalował dystopijną przyszłość z powieści Raya Bradbury’ego i w zniewalający sposób ukazał przebudzenie głównego bohatera z bezrefleksyjnego życia ku wolności, jaką dają filozofia i literatura. 

 

3 czerwca 2025
 William Drake Westervelt, Mitologia hawajska
 

Mitologia Hawajów to piękne opowieści inspirowane naturą. Niemal każda z dolin na wyspach ma własną, fascynującą opowieść. Pozwalają one zrozumieć, jak ich dawni mieszkańcy postrzegali przyrodę, a zarazem opisują wczesną historię w legendarnej oprawie. Niezwykłe tęcze na zboczach gór symbolizują śmierć i odradzanie Kahali, Tęczowej Pani z doliny Manoa. Za niezwykłymi kolorami hawajskich ryb, dorównującymi motylom, stoi walka dwóch wodzów. Maui, półbóg cudotwórca, słysząc śpiew ptaków, sprawia, że również ich piękne kształty stają się widzialne dla wszystkich. Lasy zamieszkują wróżki oraz skrzaty, wychodzące nocą, by budować świątynie, masywne mury, tworzyć kanu lub ostrzegać szeptem przed niebezpieczeństwem. Ptaki i ryby są mądrymi i oddanymi opiekunami domostw. Te o jaskrawym upierzeniu, obdarzone pięknym głosem wiernie towarzyszą wodzom. Rekiny i inne wielkie morskie stworzenia są niezawodnymi posłańcami tych, którzy składają im ofiary. Często przenoszą swoich wyznawców z wyspy na wyspę i chronią przed niebezpieczeństwami. Ale nie brakuje w hawajskim folklorze także tego, co mroczne i przerażające… Czystość myśli, bogactwo wyobraźni oraz subtelność barw sprawiają, że mity hawajskie, w których przyroda ożywa za sprawą ludzkiej fantazji, zasługują na wysokie miejsce w literaturze, na równi z baśniami europejskimi.

 

3 czerwca 2025
 Sarah-Beth Watkins, Smoki w wierzeniach i kulturze
 

Smoki kroczą wraz z ludzkością od zarania dziejów. Raz straszliwe i przerażające, sieją spustoszenie, ziejąc ogniem i siarką. Gdzie indziej służą pomocą, symbolizując szczęście i dobrobyt. Zawsze potężne, budzące lęk, podziw i szacunek. Stanowią nieodłączną część mitologii i legend w niemal każdej kulturze, jednakowoż potrafią znacząco różnić się wyglądem, historią i znaczeniem. Ich obrazy, zrodzone i osadzone w folklorze, mitach i legendach, wpływały na religię, sztukę i obyczaje, bez względu na to, czy uznawano je za stworzenia pełne uroku czy niosące grozę. Niniejsza bogato ilustrowana podróż w czasie i przestrzeni przybliża opowieści o smokach z różnych stron świata. Ukazuje przypisywane im odmienne role – stwórców i sprzymierzeńców, zbieraczy skarbów i zaciekłych wrogów. Oto jak przez wieki widzieli je nasi przodkowie od Chin po kraje Zachodu. I jak widzimy je my, bowiem zakorzeniły się w kulturze tak głęboko, że nadal zamieszkują naszą wyobraźnię i nasze psyche. Nieustannie żywimy nadzieję, że jest gdzieś taka kraina, gdzie żyją smoki…

 

6 czerwca 2025
 Frederick Pohl, Spotkanie z Heechee, Kroniki Heechee
3 i 4 tom cyklu Kroniki Heechee 
 
 
Spotkanie z Heechee. Po upływie tysiącleci ludzkość odkryła dziedzictwo Heechee (kultury obcych, którzy uciekli schronić się we względnym bezpieczeństwie czarnej dziury) – w szczególności asteroidę pełną samosterujących statków kosmicznych. Kierujący ekspedycją, która doprowadziła do odkrycia wielu tajemnic technologii Heechee Robinette Broadhead jest teraz zmuszony do odbycia niebezpiecznej wyprawy w kosmos… gdzie czekają Heechee. Tym razem stawką jest przyszłość Człowieka…

Kroniki Heechee - ostatnia część sławnej Sagi Heechee! Zaawansowana technologia Heechee pozwoliła Robinette Broadheadowi żyć po śmierci jako osobowość zapisana maszynowo, ciesząc się życiem przez przemykanie po drutach z przyjęcia na przyjęcie wraz z mnóstwem innych osób zapisanych maszynowo. Jednak nagle to dekadenckie istnienie dobiega końca, gdy potężna rasa obcych pragnąca zniszczenia wszelkiego inteligentnego życia pojawia się ponownie po eonach milczenia i zagraża życiu wszystkich Heechee i ludzi. Nawet Robin, praktycznie nieśmiertelny i mający dostęp do tysiącleci nagromadzonych informacji, nie potrafi odkryć, jak powstrzymać tych obcych. Zaczyna się wydawać, że przyszłość wszechświata może określić tylko spotkanie twarzą w twarz… 

 

11 czerwca 2025
 Marcin Rusnak, Głodny świat
 

W Świecie Między Światami niemożliwe nie istnieje. Tak jak dla kogoś, kto pragnie odzyskać zaginione dziecko. Brytyjski żołnierz dręczony przez wspomnienia. Samuraj i skrytobójczyni z feudalnej Japonii, którzy przyrzekli wierność różnym panom. Beznadziejnie zakochany polski dziennikarz specjalizujący się w grach wideo. I Oliver Fiala – człowiek, który zapłaci każdą cenę, by ocalić syna. Na Ziemi ich losy nie miałyby prawa się spleść, ale Nexus to nie Ziemia. To Świat Między Światami, miejsce dziwne, wspaniałe i straszne, targane dziesiątkami konfliktów, pełne cudów i magii. A także istot z najróżniejszych planet, istot, które trafiły tam wbrew swojej woli. Bo Nexus to głodny świat, wiecznie spragniony nowych mieszkańców – albo ofiar. Kiedy niespodziewanie znika dziesięcioletni syn Olivera Fiali, ten jako jedyny wierzy, że nie chodzi o zwykłe zaginięcie czy porwanie. Osamotniony i traktowany przez innych jak szaleniec, nie spocznie, póki nie odzyska chłopca – nawet jeśli będzie to oznaczać wyprawę poza granice wyobraźni i człowieczeństwa. 

 

17 czerwca 2025
 C.L. Moore, Poranek dnia zagłady
 

Po wojnie jądrowej w rozbitej Ameryce ponowny porządek zaprowadza Komus. System totalitarny kontroluje wszystkie aspekty życia: od komunikacji przez transport po sztukę i rozrywkę. Powoli pojawiają się oznaki rozkładu, charyzmatyczny przywódca się starzeje, a Kalifornia wyłamuje się spod wszechwładzy Komusu. Niespodziewanie losy kraju znajdują się w rękach upadłego gwiazdora filmowego Howarda Rohana.

Komus wyprawia go na czele trupy aktorskiej do zbuntowanego stanu, żeby odnalazł tajemniczy Anty-Kom. Rohan wychodzi jednak ze swej roli, sympatyzuje z rebeliantami i w końcu, jako podwójny agent, nie wie już, po której stronie stoi.

 

18 czerwca 2025
 Joe Abercrombie, Diabły
 

Europa spogląda w otchłań. Szerzą się głód i zarazy, w każdym cieniu czają się potwory, a chciwi książęta są zainteresowani wyłącznie realizacją własnych ambicji. Jedno tylko jest pewne: elfy powrócą, a wtedy pożrą wszystkich. Czasem jedyne drogi ku światłu wiodą przez najczarniejszy mrok, a człowiek prawy nie waży się na nie wkroczyć. Taki właśnie sekret skrywa Kaplica Świętej Konieczności, ukryta głęboko w podziemiach cudownego Niebiańskiego Pałacu. Nie ma grzechów, których nie popełniliby tworzący jej trzódkę skazańcy i potwory, nie ma granic, których by nie przekroczyli, nie ma misji, której nie obróciliby w krwawą rzeź. A teraz nieszczęsny brat Diaz musi znaleźć sposób, by przekonać tych najgorszych z najgorszych do służby w szczytnej sprawie. Mają posadzić złodziejkę na trojańskim Wężowym Tronie i zjednoczyć rozdarty Kościół w obliczu nadciągającej apokalipsy. Kiedy udajesz się do piekła, warto mieć diabły za towarzyszy.


18 czerwca 2025
 Stefan Grabiński, Księga ognia i inne opowiadania
 

Stefan Grabiński, nazywany polskim Edgarem Allanem Poe, w swoich opowiadaniach mistrzowsko łączy elementy horroru, nadprzyrodzoności i psychologicznej głębi. Księga ognia to historia tajemniczego manuskryptu, który zawiera wiedzę o potędze ognia – nie tylko jako żywiołu, ale także jako mistycznej siły, zdolnej wpływać na ludzkie losy. W Namiętności bohater pogrąża się w uczuciu tak silnym, że zaciera granicę między rzeczywistością a iluzją, a pasja i pożądanie przybierają niemal nadprzyrodzoną formę, prowadząc do nieuchronnego upadku. Niesamowita opowieść to historia, w której granica między snem a jawą, rzeczywistością a złudzeniem staje się coraz cieńsza, a bohaterowie nie mogą ufać własnym zmysłom.

25 czerwca 2025
 Yangsze Choo, Lisia żona
 
 

Niektórzy uważają, że lisy są podobne do duchów, bo też gromadzą qi, ale nic bardziej mylnego. Jesteśmy żywymi istotami, takimi jak wy, po prostu zazwyczaj lepiej wyglądamy… Mandżuria, rok 1908. W ostatnich latach rządów dynastii Qing właściciel restauracji znajduje na swoim progu zamarzniętą kurtyzanę. Jej śmierć wywołuje plotki o lisach, które według ludowych wierzeń zwodzą śmiertelników, przybierając postać pięknych kobiet i przystojnych mężczyzn. Bao, detektyw obdarzony niezwykłą zdolnością wykrywania kłamstw, otrzymuje zadanie ustalenia tożsamości zmarłej. Tymczasem rodzina chińskich aptekarzy, mimo biegłości w leczeniu chorób, nie potrafi uwolnić się od klątwy, która nad nimi wisi. Wydaje się jednak, że gdy w ich życie wkracza niebezpiecznie czarująca służka zwana Śnieżną, ich los w końcu się odmienia. Tylko czy na pewno? Śnieżna skrywa wiele sekretów, a przede wszystkim jest matką, która pragnie pomścić swoje utracone dziecko. Trop zaprowadzi ją z północy Chin aż do Japonii, a Bao będzie podążał za nią niczym wierny pies. Zarówno Śnieżna, jak i Bao, poruszając się wśród mitów i błędnych wyobrażeń o lisich duchach, spotkają starych przyjaciół i nowych wrogów – a trup nadal będzie ścielić się gęsto. Yangsze Choo mistrzowsko eksploruje świat śmiertelników i duchów, ludzi i innych stworzeń, a także olśniewające momenty, gdy ich ścieżki się krzyżują. Lisia żona, napisana z epickim rozmachem i pełna wyjątkowych, niezapomnianych bohaterów, to zachwycająca powieść o dawnych miłościach i drugich szansach, głębi matczynej miłości oraz pradawnych ludowych podaniach, które mogą okazać się prawdą.

 

27 czerwca 2025
 Romuald Pawlak, Smoczy ogień

 

Jak to jest być królem, kiedy człowiek nie jest gotowy i wcale tego nie pragnie? Jak to jest zobaczyć własną, potężną niegdyś armię nie tylko w rozsypce, ale jako zbiorowisko okaleczonych ludzi? Jak to jest być rycerzem Zakonu Szpitalników Świętego Jana, człowiekiem pełnym ludzkich namiętności, a jednocześnie związanym żelaznymi regułami? A przy tym poczuć gorzki smak zdrady, upokorzenia, bólu i zawodu? Jak to jest przyjaźnić się ze smokami, które budzą zarówno zachwyt, jak i strach? Jak to jest zabłądzić w zaklętej wieży i ze zjeżonymi włosami próbować się wyrwać z objęć przerażającej magii? Na te i wiele innych pytań odpowiada zbiór opowiadań Romualda Pawlaka. Czytelnik znajdzie tu mrożące krew w żyłach zjawiska, istoty budzące grozę, okrucieństwo bez miary, ale również wzruszenie, dobro i miłosierdzie. Bo życie – czy to po znanej nam stronie rzeczywistości, czy w rejonach, o których lepiej nie myśleć – ma niezmiennie bardzo wiele barw.

   

27 czerwca 2025
 Gregory Benford, Zagrożenie Fundacji
 
 

Trzeci tom cyklu "Fundacja", tym razem pisany nie przez Asimova, a przez G. Benforda. Młody Hari Seldon przebywa na Trantorze i pracuje nad psychohistorią. Towarzyszą mu najwierniejsi przyjaciele i współpracownicy: żona Dors Venabili, Yugo Amaryl, Raych, minister imperialny Demerzel, czy robot R. Daneel, oraz sam imperator Cleon. Bohaterami są też jednak rzeczy i czynności towarzyszące człowiekowi początku dwudziestego pierwszego wieku i tworzące jego przyszłość lub przynajmniej wizje: zbieranie, przetwarzanie i wykorzystywanie informacji, Internet, rzeczywistość wirtualna, symulacje komputerowe.

 

27 czerwca 2025
 Paolo Bacigalupi, Navola
 

W Navoli, tętniącym życiem mieście-państwie zdominowanym przez garstkę wpływowych rodów, biznes to władza, a władza to wszystko. Przez pokolenia kupcy z rodu di Regulai pielęgnowali swoje wpływy w najdalszych zakątkach znanego świata. I choć twierdzą, że nie są politykami, to ich oszałamiające bogactwo kupowało miasta oraz obalało królestwa. Wkrótce Davico di Regulai obejmie władzę po swoim ojcu i będzie musiał zmierzyć się z intrygami i brutalną polityką innych możnych rodów. Ale za wspaniałą złotą fasadą Navoli kryją się też groźne i tajemnicze siły. Jedną z nich jest będące w posiadaniu rodu di Regulai oko smoka - potężny artefakt surowej mocy i talizman, który wydaje się wzywać młodego Davica do działania. Los młodzieńca zależy od tej starodawnej smoczej relikwii i od tego, co kryje się w sercu jego adoptowanej siostry, Celii di Balcosi, której rodzina została zniszczona przez pokrętną politykę Navoli.

 

27 czerwca 2025
 Robert E. Howard, Solomon Kane
 

W mrocznych zakątkach świata, gdzie zło czai się w cieniu, a pradawne moce wciąż knują przeciwko ludzkości, kroczy Solomon Kane – nieustraszony purytanin, pielgrzym zemsty. Ubrany w czarny płaszcz, uzbrojony w rapier i pistolety, przemierza ponure knieje, przeklęte ruiny i egzotyczne krainy (od Anglii po Afrykę), walcząc z demonami, czarownikami i wszelkimi siłami ciemności. Solomon Kane jest legendarnym obrońcą sprawiedliwości zdolnym stawić czoła zarówno siłom nadprzyrodzonym, jak i zwykłym tyranom gnębiącym niewinnych ludzi. Jego życie jest epicką opowieścią o walce ze złem i zmaganiach z wewnętrznymi demonami.

 

27 czerwca 2025
 Veronica Roth, Między wrony
 

W noc kupały Dymitr przybywa z niebezpieczną misją do małego kościoła w Chicago. Musi odnaleźć mityczny kwiat paproci i ofiarować go pewnemu przeklętemu stworzeniu w zamian za pomoc w odnalezieniu Baby Jagi. Ala to zmora dotknięta klątwą, która powoli ją zabija. Jest na tyle zdesperowana, że zgadza się pomóc Dymitrowi, chociaż nie zna jego prawdziwych motywów. W ciągu jednej nocy Ala i Dymitr ryzykują życie w poszukiwaniu legendarnej wiedźmy, dzięki czemu zawiązuje się między nimi nić przyjaźń. Jednak kiedy Ala dowiaduje się, co ukrywa Dymitr, może to zniszczyć ich kruchy sojusz. Między wrony to porywająca opowieść o odwadze, poświęceniu i poszukiwaniu odkupienia w świecie, gdzie granice między człowiekiem a potworem zacierają się na każdym kroku.

 

30 czerwca 2025
 Jarosław Dobrowolski, Ronin
3 tom cyklu Krwiopijca 
 
 

Dragan Solomonari nie zapomina i nie wybacza. A przeszłość, nawet bardzo odległa, potrafi wrócić z przytłaczającą siłą. Tymczasem Borys, tropiąc ślady niedawnych wydarzeń, zapuszcza się głębiej w bieszczadzkie ostępy, gdzie czeka coś, czego nie sposób nazwać ani zrozumieć. Coś, co nie przypomina żadnego z dotąd napotkanych stworzeń. W trzecim tomie cyklu Krwiopijca świat staje się jeszcze bardziej mroczny i nieprzewidywalny. Bohaterowie będą musieli zmierzyć się nie tylko z przeciwnikami, ale i z sobą samymi. Nie wszystkie decyzje okażą się słuszne. Nie wszyscy wyjdą z tego cało. Ronin to długo wyczekiwana kontynuacja przygód Harkova – opowieść o lojalności, utracie i o tym, co dzieje się, gdy potwory z legend przestają być tylko opowieściami szeptanymi przy ognisku.

 


 

czerwiec 2025
 Gaston de Pawlowski, Podróż do sfery czwartego wymiaru
 

Powieść „Voyage au pays de la quatrième dimension” („Podróż do sfery czwartego wymiaru”) autorstwa Gastona de Pawlowskiego, wydana po raz pierwszy w 1912 roku, to niezwykła, filozoficzno-fantastyczna przygoda literacka. Jej bohater, snujący rozmyślania nad ograniczeniami świata, który postrzega swoimi zmysłami, zainspirowany teoriami czwartego wymiaru, postanawia odbyć podróż poza zwykłą przestrzeń. W wyniku eksperymentalnych doświadczeń przenosi się do rzeczywistości, gdzie cztery wymiary są codziennością. Tam zauważa, że prawa fizyki, takie jak grawitacja, czas czy kształt, ulegają radykalnym zmianom.  

„Voyage au pays de la quatrième dimension” miało wpływ na pewne kręgi awangardy, zwłaszcza kubistów i surrealistów, którzy także fascynowali się koncepcją czwartego wymiaru jako sposobem wyrażania rzeczy niewidocznych i wykraczających poza zwykłe doświadczenie. Powieść bowiem opisuje np. architekturę budynków, które istnieją w kierunkach niedostępnych dla zwykłego oka — coś w rodzaju ruchomych labiryntów lub domów, które wewnątrz są większe niż na zewnątrz. Marcel Duchamp — artysta awangardowy — bardzo interesował się czwartym wymiarem i znał dzieło Pawlowskiego. Jego słynne „Wielkie Szkło” („La mariée mise à nu par ses célibataires, même”) jest często interpretowane jako próba przedstawienia „czwartowymiarowych” zjawisk.

W swoim dziele Pawlowski odnosi się do prawdziwych teorii matematycznych (np. prace Charlesa Howarda Hintona o hipersześcianach, tzw. tesseraktach), nawiązuje do idei, że świat, który widzimy, jest tylko wycinkiem większej rzeczywistości, a także sugeruje, że ludzka percepcja to zaledwie skromne narzędzie wobec ogromu wszechświata.

 

SERIALE
 
24 czerwca 2025
 Ironheart
 

 Wszystkie okładki i opisy pochodzą z materiałów wydawców. Wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany, książki i seriale tu wyróżnione odzwierciedlają mój gust literacki i filmowy.

5 komentarzy:

  1. Poznałabym chętnie "Mitologię hawajską".

    OdpowiedzUsuń
  2. w sumie większość do kupienia, i odłożenia na stos "kiedyś przeczytam":)

    OdpowiedzUsuń
  3. Fahrenheita już mam. Wehikuł czasu zawsze mnie interesuje. Pawlak - bo go lubię. Ta Lisia żona wydaje się być fajna. I Glodny świat. I coś jeszcze... za dużo tego! ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dużo ciekawych premier w czerwcu!

    OdpowiedzUsuń
  5. Jestem bardzo ciekawa Lisiej żony ;)

    OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Proszę jednak o zachowanie kultury dyskusji i nie umieszczanie spamu, dlatego też włączyłam funkcję moderowania.