06 stycznia 2022

Zapowiedzi fantasy i science fiction na styczeń 2022

W styczniu 2022 miłośnicy fantastyki zdecydowanie będą mieli co czytać, szczególnie z gatunku science fiction. Ja najbardziej czekam na Umierając, żyjemy Roberta Silverberga, ale z zaciekawieniem spoglądam także na obfitą ofertę Maga m.in. w ramach serii Artefakty, a oprócz niej szczególnie na V. Thomasa Pynchona. Z pewnością zapoznam się z ostatnim tomem trylogii Arkadego Saulskiego Bitwa Nieśmiertelnych i oczywiście będę czytać moje wspaniałe prezenty gwiazdkowe, w tym Boga Maszynę Joanny W. Gajzler, Listopadowe porzeczki i Głodną Puszczę. Mam też nadzieję, że uda mi się pójść do kina na Morbiusa. Bonusowo w tym miesiącu w zapowiedziach pojawia się kryminał - Arsène Lupin kontra Herlock Sholmès oraz debiut science fiction Magdaleny Anny Sakowskiej Fuga. Powieść polifoniczna, który jako trzeci z kolei utwór został objęty moim patronatem.
 
Co wpadło Wam w oko z moich propozycji? Jakie macie czytelnicze plany na styczeń 2022? Jak zawsze czekam na Wasze komentarze!
  
 
 
M. John Harrison, Urządzenie Centauryjskie
 14 stycznia 2022


John Truck z pozoru był tylko kolejnym szemranym kapitanem statku kosmicznego. Handlował narkotykami, gdy mógł je dostać, a kiedy ich nie było, przewoził inne towary. W rzeczywistości był jednak ostatnim z Centauryjczyków – choć tylko półkrwi – i w związku z tym jedyną osobą zdolną uruchomić Urządzenie Centauryjskie, rozumną bombę, która mogła być kluczem do rozstrzygnięcia okrutnej kosmicznej wojny. Klasyczna powieść M. Johna Harrisona stawia na głowie konwencje space opery i jest napisana i precyzją oraz talentem, z jakich zasłynął. 

 

John Brunner, Zygzakowata orbita
14 stycznia 2022


Matthew Flamen, ostatni ze śledczych dziennikarzy rozpaczliwie poszukuje wielkiej sensacji Jeśli jej nie znajdzie, straci widzów i pracę. Możliwości nie brakuje: kartel Gottschalków wywołuje niepokoje wśród nieblanków, by sprzedawać broń blankom, Patrioci X knują coś dużego i wygląda też na to, że wydarzyło się niewyobrażalne i jeden z najgroźniejszych brytyjskich rewolucjonistów dostanie amerykańską wizę Nagle w ręce wpada mu też wiadomość, że szanowany dyrektor stanowego szpitala psychiatrycznego jest szarlatanem. John Brunner przedstawia nam wspaniałą, bezlitosną wizję społeczeństwa rozpadającego się pod naciskiem przemocy, narkotyków, wszechobecnej korupcji oraz masowego zamykania w szpitalach psychiatrycznych ludzi uznanych na „chorych umysłowo“. W roku 1969 jego wizja była ważna i potężna, a choć minęły dziesięciolecia, nie utraciła mocy.

  

Brian Herbert, Kevin J. Anderson, Diuna. Książę Kaladanu 
 Trylogia Kaladanu, tom 1.
 18 stycznia 2022


Leto Atryda, książę Kaladanu i ojciec Muad’Diba. Wszyscy wiedzą o upadku i wzlocie jego syna, natomiast niewiele wiadomo o nim, spokojnym władcy Kaladanu, i jego partnerce, ani o tym, jak książę niewiele znaczącej planety zaskarbił sobie względy imperatora i wzbudził gniew rodu Harkonnenów, wchodząc na drogę, która przywiodła go do śmierci. Oto ta historia. Leto cierpliwie i wiernie służy Tronowi Złotego Lwa. Podczas gdy inni spiskują i knują, książę Kaladanu działa. Ale jego potężni wrogowie uważają, że zanadto wyrasta ponad swój stan i że ród Atrydów osiąga zbyt wysoką pozycję. Otoczony przez niewidzialnych wrogów Leto musi zdecydować, czy ciężar powinności i honoru jest wart ceny jego życia, rodziny i miłości.

 

Aaron Mahnke, The world of Lore. Straszne miejsca
 18 stycznia 2022


Niesamowity przewodnik po miejscach owianych złą sławą. Bilet wstępu do świata makabry, którego nie spodziewaliście się odwiedzić nawet w najgorszych snach. Czasem wchodzimy do jakiegoś pokoju, budynku, a nawet miasta i ogarnia nas trudny do nazwania nieokreślony lęk. Coś wydaje się nie w porządku - panująca tam atmosfera jest dziwnie niepokojąca, a w kątach zdaje się czaić mrok. Do odwiedzenia takich właśnie miejsc zaprasza nas gospodarz popularnego podcastu „Lore”, który bada te okropne miejsca i związane z nimi historie. Aaron Mahnke zabiera nas do Kolorado i eleganckiego hotelu „Stanley", gdzie na początku dwudziestego wieku bogaci goście podziwiali panoramę Gór Skalistych, a kilkadziesiąt lat później podróżujący autor Lśnienia miał koszmarny sen, który zainspirował go do napisania jednej z najlepszych powieści grozy wszechczasów. Mahnke przemierza morza i lądy, odwiedzając różne okropne miejsca - od Nowego Orleanu w Wirginii po ponure stare angielskie zamczyska, w których wciąż rozbrzmiewają echa mrocznych zbrodni, straszliwych tragedii i szokującego zła.

 

Magdalena Anna Sakowska, Fuga. Powieść polifoniczna
 20 stycznia 2022
 
 
Zacznijmy od gniewu. Takiego, który pojawia się na półmetku życia, gdy widać już, że rzeczy, o których w młodości słuchaliśmy z wypiekami na twarzy – istnieją tylko w bajkach. Później przychodzi cynizm, ale Finian Mikcerion jest jeszcze na etapie gniewu, prawdę mówiąc: składa się w większej części z wściekłości i zmęczenia. Nie cierpi ogłupiających aplikacji i małostkowości ich użytkowników, nienawidzi świecących na niebiesko diod bluNetu, ale chyba najbardziej – samego siebie. Pozostał mu w życiu tylko jeden cel: zarobić poważne pieniądze i uciec jak najdalej od wszystkiego, włącznie z sobą samym. Dlatego właśnie postanawia wziąć udział w igrzyskach na odległej Pifiny.

Następnie pomówmy o walce. Koloseum jest prawdziwe, choć nikt nie rozumie, jak dokładnie działa. Dzięki aplikacji użytkownicy mogą oglądać starcia z punktu widzenia widowni, gladiatora, lub (co najbardziej popularne) oczami bestii. W rywalizacji o kciuki w górę Finian Mikcerion stanie tam naprzeciwko Mnicha, Księżniczki, Korpo-kobiety i Hazardzisty – oraz swoich najgłębszych, indukowanych chemicznie koszmarów. Czegokolwiek boisz się najbardziej, Pifiny ma to dla ciebie. A Ministerstwo Sportu i Rozrywki zadba, by złe sny gladiatorów trafiły w gusta użytkowników.

Czy człowiek znikąd odważy się przeciwstawić systemowi?

 

Robert Silverberg, Umierając, żyjemy
 25 stycznia 2022

 

Arcydzieło Roberta Silverberga, nominowane do nagród Hugo i Nebula. David Selig od dzieciństwa ma zdolności telepatyczne. Bez trudu czyta w myślach innych ludzi i poznaje ich najgłębiej skrywane sekrety. Z czasem jednak dochodzi do wniosku, że ten dar jest zarówno narzędziem władzy, jak i przekleństwem. Wkraczający w wiek średni, coraz bardziej wyalienowany Selig nie potrafi nawiązać normalnych związków z ludźmi. Ledwo wiąże koniec z końcem, utrzymując się z pisania prac semestralnych dla studentów. Jest coraz bardziej zniesmaczony tym, co dzieje się w Ameryce. Na domiar złego odkrywa, że jego cudowny dar zaczyna z niewiadomego powodu zanikać…

 

Fantastyczne pióra 2020 
Antologia portalu fantastyka.pl
 25 stycznia 2022
 

Antologia zawiera piętnaście opowiadań z gatunku szeroko pojętej fantastyki – od science fiction przez postapo i realizm magiczny aż po heroic fantasy. Napisane przez entuzjastów gatunku, czerpiących pełnymi garściami z dorobku klasyków, ale serwujących świeże, oryginalne opowieści. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wśród autorów są zarówno doświadczeni autorzy mający za sobą publikacje na papierze (w tym na łamach magazynu NF: Korta, Fulińska, Rybiński) jak i debiutanci, którzy wcześniej publikowali tylko na portalu fantastyka.pl.


Spis treści:
Przedmowa - Jerzy Rzymowski
"Godzina czarownika, godzina szczura" - Sonia Korta
"Detektyw Lowin kontra Front Wyzwolenia Bobra" - Rafał Łoboda
"Szósta" - Paulina Klimentowska
"Śmieciarka" - Sylwester Nowicki
"I niesprawiedliwość dla wszystkich" - Jerzy Bogusławski
"Deszczowa oberża" - Agnieszka Fulińska
"Reklamacja" - Michał Rybiński
"Sto dni" - Marcin Popiel
"Trupi pieniążek" - Franek Zarzecki
"Powiernik wspomnień" - Krzysztof Marciński
"Gniazdo" - Alicja Mirek
"T72" - Katarzyna Szymonik
"Obca dusza" - Paweł Wącławski
"Bestiariusz niekompletny" - Marek Kolenda
"Wszystkie teraźniejszości Bena Memmortigona" - Daniel Kordowski

Wszystkie teksty ozdobione są ilustracjami Katarzyny Szymonik.

 

Robert Beatty, Willa, dziewczyna z Mrocznej Jamy
 26 stycznia 2022

Numer 1 listy bestsellerów „New York Timesa”. Dajcie się porwać nowym przygodom Willi – panującej nad pierwotnymi mocami natury, nastoletniej leśnej czarownicy. Uczono ją, że trzeba kraść, żeby przetrwać, że światłoluby to ucieleśnione zło, a dobrem nadrzędnym jest klan. Chciwość i zajadłość przewodzącego mu padarana doprowadziły jednak do upadku ród Feiran. Głucha Jama uległa zniszczeniu. Willa zbudowała sobie nowy świat, zdobyła nową rodzinę i pogłębiła umiejętności, które przez lata wpajała jej babka. Niestety bliskim dziewczyny (roślinom, zwierzętom i ludziom) ponownie zagraża niebezpieczeństwo. Groźni są nie tylko nie znający umiaru drwale, którzy w imię dobrego zarobku i rozwoju cywilizacji bezlitośnie karczują lasy porastające Wielkie Góry Mgliste, ale i nowa mroczna siła, która narodziła się na zgliszczach byłej siedziby Feiran...  Czy Willa zdoła uchronić tych, których kocha? Co czeka ostatnią czarownicę z klanu leśnych ludzi? I czym są cieniste stwory niosące ze sobą przeraźliwy chłód, śmierć i zapach zgnilizny, które pojawiły się ostatnio w leśnych ostępach? Czy staną się sprzymierzeńcem, czy wrogiem dziewczyny? Zanurzcie się w pełną tajemnic i magii, baśniową opowieść o Willi, literackiej siostrze Serafiny, która podbiła serca młodych i starszych czytelników na całym świecie. I bądźcie wytrwali w swej miłości, bo Robert Beatty pracuje już nad scenariuszem serialu, będącego aktorską adaptacją książek o nastoletniej Feirance. 

 

James S.A. Corey, Upadek Lewiatana
 Expanse, tom 9.
 26 stycznia 2022
 
 

Imperium lakońskie upadło, uwalniając 1300 układów spod rządów Winstona Duarte. Jednak starożytny wróg, który zabił budowniczych bram, obudził się i na nowo podjął wojnę przeciwko naszemu wszechświatowi. W martwym układzie Ardo Elvi Okoye kieruje desperacją misją naukową mającą na celu zrozumienie tego, kim byli budowniczowie wrót i co ich zniszczyło, nawet jeśli ceną jest złamanie własnych zasad i narażenie na wpół obcych dzieci, na których barki spadł ciężar badań. Pośród zasiedlonych przez ludzkość gwiezdnych układów pułkownik Aliana Tanaka poluje na zaginioną córkę Duarte... oraz samego imperatora. A na Rosynancie James Holden i jego załoga walczą o zapewnienie ludzkości przyszłości pośród strzępów i odłamków tego, co nastało wcześniej. Gdy niemal niewyobrażalne siły przygotowują się do wymazania całego ludzkiego życia, Holden i grupa niespodziewanych sojuszników odkrywają ostatnią, desperacką szansę na zjednoczenie całej ludzkości, która w razie wygranej obiecuje stworzenie potężnej galaktycznej cywilizacji wolnej od wojen, kłamstw i tajemnic. Jednak cena zwycięstwa może być większa od kosztu przegranej.
 
 

Stanisław Lem, Solaris (dodruk)
 27 stycznia 2022

 
Najsłynniejsza powieść Stanisława Lema w nowym wydaniu! Dzieło przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i dwukrotnie przeniesione na ekran. W "Solaris" Stanisław Lem podejmuje jeden z najpopularniejszych tematów literatury fantastycznej - temat Kontaktu. Z obcą cywilizacją, odmienną formą życia, a może po prostu z Nieznanym, tego Lem jednoznacznie nie dopowiada. Być może dlatego "Solaris" po kilkudziesięciu lat od pierwszego wydania wciąż fascynuje.


 

Thomas Pynchon, V.
 28 stycznia 2022
4 lutego 2022
 

Obejmujące sześćdziesiąt lat poszukiwania V. prowadzą czytelnika przez Aleksandrię, Paryż, Maltę, Florencję, Afrykę i Nowy Jork – ale kim, gdzie lub czym jest V.?

Sprośna, czasem smutna, często zabawna "V" stała się współczesnym klasykiem. Niezwykła książka – Sunday Telegraph

Wariaci ścigają aligatory w kanałach ściekowych w chaotycznej, obejmującej cały świat pogoni za V., podczas gdy różne style literackie, od błyskotliwe i cudaczne, ścigają się nawzajem – Books & Bookmen

Majestatyczna żegluga przez jaskinie niezmierzone przez człowieka. Niewiele jest książek, które prześladowałyby czytelnika we śnie i na jawie, ale ta z pewnością do nich należy – Time

Pynchon pisze z niezwykłą swadą i wirutozerią – Times Literary Supplement


Simon Imenez, Ptaki, które zniknęły
28 stycznia 2022 
28 lutego 2022
 
(okładka w przygotowaniu)

Do samotnej kobiety trafia pod opiekę tajemnicze dziecko, co na zawsze zmienia życie ich obojga. Wielu rzeczy się po tym rejsie spodziewałem. Nie spodziewałem się, że zyskam rodzinę. Kapitan statku, nieskrępowana czasem. Nieme dziecko, dźwigające brzemię niewyobrażalnej mocy. Tysiącletnia kobieta, dręczona przez życiowe błędy. W tej niesamowitej debiutanckiej powieści, spinające czas i przestrzeń w jedność, wszyscy ci samotnicy odnajdą w sobie to, czego im brakowało - własne miejsce, przepełnione miłością. Bezpieczną przystań, w której można zacząć życie od nowa. Lecz przyszłość już jest ich spragniona, i kiedy ich dogoni, zagrozi rozbiciem tej kruchej i efemerycznej rodziny. "Ptaki, które zniknęły odkrywają uczucie i tęsknotę w epopei galaktycznego postępu i jej katastrofalnych skutkach. Powieść ma ogromny rozmach i skalę, a mimo to znajduje czas na współczucie, zachwyt i poetyckość". - Indra Das.

 

 

Arkady Saulski, Bitwa Nieśmiertelnych
3 tom cyklu Zapiski stali
28 stycznia 2022 


Śmierć Shughisa nie uratowała Nipponu. Kotul, młody Chan, jest jeszcze groźniejszy od ojca: rozkochany w wojnie i żądny nowych zwycięstw, ale także mądry i cierpliwy. Nie musi się śpieszyć. Wie, że półmilionowa armia rzuci mu Nippon do stóp. Pierwsi zdrajcy już przyłączają się do Chana i ruszają przeciwko bratnim klanom. W morzu ognia, krwi i zdrady trwa ostatnia wyspa: twierdza Ten no Iwa, Niebiańska Skała. Siedziba rodu Toyotomi zdaje się ostatnią nadzieją uciekinierów i tych, którzy chcą walczyć przeciwko Mandukom. Daimyo rodu jest młody, ale mądrością i odwagą zdobył już fanatyczną miłość swoich poddanych. Duch znalazł trzeciego Pana. Wojnę, którą rozpętali ojcowie, skończą teraz synowie. Srebrny Smok zmierzy się z Czerwonym Koniem. Magia, z której upleciony jest Nippon rzuci wyzwanie stalowej pięści Stepów.

 
 
Maurice Leblanc, Arsène Lupin kontra Herlock Sholmès
28 stycznia 2022Niezwykły pojedynek, w którym do walki stają beztroski i zuchwały nieuchwytny francuski włamywacz kontra uparty i flegmatyczny angielski detektyw, którego metody zawsze przynoszą sukces…  Ktoś kradnie mahoniowe biurko z mieszkania profesora paryskiego liceum – i przypadkiem znajdujący się w nim szczęśliwy bilet na loterię – i znika. Ktoś zabija starego barona w jego własnym domu – i znika. Ktoś kradnie błękitny diament, wcześniej należący do zamordowanego barona – i znika. „Kiedy już zupełnie nie rozumiem, jak to się mogło stać, podejrzewam Arsène’a Lupina” ‒ mówi inspektor francuskiej policji Ganimard. Poszkodowani w tych trzech sprawach decydują się wysłać prośbę o pomoc do Herlocka Sholmèsa. O pomoc do Sholmèsa zwraca się również baron d’Imblevalle, któremu skradziono starą żydowską lampkę i znajdujący się w niej cenny klejnot. W tym przypadku Arsène Lupin, w tajemniczy sposób dowiedziawszy się, że do akcji znów wkracza Sholmès, kilkakrotnie prosi go, by nie brał tej sprawy, a potem – by się z niej wycofał. Bezskutecznie. Ambicja Herlocka Sholmèsa nie pozwala na to, co pociąga za sobą szereg nieprzewidzianych komplikacji… W starciu dwóch wybitnych umysłów i osobowości: złodzieja i dżentelmena zarazem z detektywem i dżentelmenem z drugiej strony nie sposób przewidzieć zwycięzcy, jednak kiedy Sholmès wypowiada Lupinowi wojnę, obie strony muszą się wznieść na wyżyny swego geniuszu.

 

 

SERIALE

Snowpiercer, sezon 3. - 24 stycznia 2022FILMY

Morbius - 28 stycznia 2022a jednak 1 kwietnia 2022


 

 

Wszystkie opisy i okładki pochodzą z materiałów wydawców.

 

Hop do zapowiedzi lutego 2022.

31 komentarzy:

 1. Chciałabym w tym roku nadrobić klasyki jak Diuna i Solaris ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Spokojny (dla portfela) miesiąc, dla mnie tylko "Urządzenie centauryjskie" i "Ptaki, które zniknęły".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też intryguje ta druga książka :)

   Usuń
  2. A Harrison nie? To autor, który pięciokrotnie znalazł się w Uczcie Wyobraźni. Ma opinię człowieka świetnie operującego piórem, ale piszącego skompilowane i "odleciane" fabuły, po prostu: trudnego pisarza. Natomiast "Urządzenie centauryjskie" to coś z początków jego kariery (pierwsze wydanie: 1975), kiedy chyba jeszcze tak nie odleciał, więc zapewne jest to rzecz łatwiejsza w lekturze.

   Usuń
  3. Zastanawiam się nad przeczytaniem czegoś z jego twórczości, mam nadzieję, że znajdę na to czas, a co spod jego pióra najbardziej polecasz?

   Usuń
 3. "Diunę" to będę musiała kiedyś nadrobić, bo znam tylko pierwszy tom.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja już zacieram rączki na wieść o "Umierając, żyjemy". :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mój portfel już na początku roku przestanie mnie lubić. ;)
  M. John Harrison, Urządzenie centauryjskie
  John Brunner, Zygzakowata orbita
  Robert Silverberg, Umierając, żyjemy
  James S.A. Corey, Upadek Lewiatana
  Arkady Saulski, Bitwa Nieśmiertelnych
  Maurice Leblanc, Arsène Lupin kontra Herlock Sholmès

  OdpowiedzUsuń
 6. Diunę przerobiłam całą całkiem niedawno, niesamowite przygody czytelnicze, każdy tom ma w sobie coś szczególnego. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na książkę o Lupinie i Sherlocku chyba się skuszę po jej premierze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Najbardziej czekam na nowe Artefakty. Ale i dodruk Lema cieszy, nawet jeśli "Solaris" mam akurat za sobą ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dużo dobrego i na półkę. Dwa tomy Artefaktów, koniec Expanse i teoretycznie nowa Diuna. Teoretycznie bo trochę zapał do zbierania mi opadł, ale skoro mam prawie wszystko...

  OdpowiedzUsuń
 10. W styczniu czekam co prawda na inne premiery, ale mam też w planach czytać Solaris :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka: "Umierając Żyjemy" mnie zaciekawyła, ineresujacy temat.

  OdpowiedzUsuń
 12. Styczeń zapowiada się ciekawie. Sama nabrałam ochoty na przynajmniej 3 Twoje propozycje.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wiele ciekawych tytułów dla miłośników gatunku!

  OdpowiedzUsuń
 14. Simon Imenez - "Ptaki, które zniknęły" została przesunięta na Luty-Marzec :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci bardzo za informację, powiedz mi proszę, jakie jest jej źródło, bo od dawna szukam jakiegoś sposobu na zweryfikowanie zapowiedzi Maga, póki co bezskutecznie.

   Usuń
  2. Ja kieruję się zapowiedziami na swiatksiazki.pl, którzy z kolei biorą informacje od dystrybutora, czyli Dresslera. Strona Maga, jak i ich sklep mają jak zwykle problemy. Trochę marketingu i na pewno wszystko by lepiej działało.

   Usuń
  3. Miszkurka twierdzi, że powinni się wyrobić z Ucztą Wyobraźni ("W Kalabrii" i "Ptaki, które zniknęły") w lutym. Konkretnie 28 lutego :D

   Usuń
 15. Większość książek z Maga, które miały być w styczniu chyba stoją pod znakiem zapytania, bo część już jest przesunięta na luty niestety :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ech, u Maga to ostatnio normalna praktyka - najpierw szumne zapowiedzi, a potem kilkakrotne przekładanie premiery... Dobrze, że mogę na bieżąco edytować wpisy...

   Usuń
 16. Na pewno biorę Saulskiego, skoro dwa tomy czekają na stosie do przeczytania, no i Silverberga, bo za punkt honoru postawiłam sobie przeczytanie całego Wehikułu Czasu. :) Kusi mnie Leblanc, ale to pomyślę za jakiś czas, jak trochę zejdę ze stosu hańby, bo już himalaiści czekają, żeby się na niego wdrapać. :D A Morbiusa nie mogę odżałować, no, cholera, kolejne przełożenie :(

  OdpowiedzUsuń
 17. These books look really interesting.

  Have a great year 2022.

  Ann
  https://roomsofinspiration.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Diuna i Lem jak zawsze wymiatają. Może znajdę chwilę też na książkę fantasy. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. "Solaris" to świetna opowieść, chętnie bym przyjęła nowe wydanie do mojej biblioteczki. ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo dużo propozycji. Każdy znajdzie coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ciężko byłoby mi wybrać, wiele ciekawych tytułów akurat z gatunku, po który chętnie sięgam :)

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.