Eliot Rosewater, miłośnik alkoholu, a także prezes bajecznie bogatej Fundacji Rosewatera, nie jest w stanie znieść ciężaru fortuny, którą posiada. Wpada w obłęd i wyrusza w pijacką pielgrzymkę po całym kraju, żeby na końcu zamieszkać w ciasnym biurze w swoim rodowym miasteczku i zacząć, ku niezadowoleniu wpływowego ojca, pomagać jego mieszkańcom w codziennych potrzebach. Tymczasem przebiegły i ambitny prawnik Norman Mushari postanawia pozbawić Eliota majątku i dostać się do upragnionego grona najbogatszych ludzi Ameryki. Finał tego niezwykłego społecznego eksperymentu Eliota Rosewatera każe zastanowić się, kto jest bardziej szalony – milioner, który rezygnuje ze swojej fortuny, czy pełen hipokryzji i chciwości świat, w którym żyjemy.
Pan Lodowego Ogrodu – finałowy, czwarty tom cyklu, ozdobionego kompletem nagród przyznawanych w polskiej fantastyce. Sztandarowe dzieło pisarza z legendarnego „Klubu tfurcuff”, grupy której prace złożyły fundament pod współczesną polską fantastykę. Kontynuacja historii uznanej przez portal Onet za „fantastyczną powieścią dziesięciolecia 2000-2010”. Ten cykl to właściwie jeden wielki, literacki popis możliwości kreacji współczesnego pisarza popkulturowego. Faszerowany efektami blockbuster z przesłaniem sprowadzony do postaci książki. Perspektywa opisu zmieniająca się w zależności od tempa akcji, wielotorowa fabuła, słowa kreślące dziwaczny, szalony wręcz obraz rodem z sennych widziadeł Hieronima Boscha. Supertechnologia w bezpardonowym pojedynku z magią. Akcja gna przez świat, który nie jest jedynie płaską dekoracją służącą za tło zmagań herosów. Odkrywamy skomplikowany mechanizm z barierami kulturowymi, obsesjami i pragnieniami, który zachowuje prawo do istnienia i funkcjonowania nawet bez galerii pierwszoplanowych postaci. To już nie jest tylko forma rozrywki. Jarosław Grzędowicz błyskotliwie udowadnia, że uniwersalnym popowym kodem pisarz może mówić o rzeczach fundamentalnych i prowokować do wyciągania wniosków. Taki jest Pan Lodowego Ogrodu. Porywająca opowieść o konsekwencjach popełnionych czynów.
Już po raz piąty ukaże się antologia z serii
“Ścieżki Wyobraźni”, przygotowana przez sekcję literacką “Logrus”
Śląskiego Klubu Fantastyki. W tym roku tematem przewodnim jest “Sztuka
przegrywania”. Co kryje się za tym tajemniczym hasłem? Zarówno podróż do
wirtualnej rzeczywistości, jak i dawnej Japonii, czy na XVI-wieczny
galeon. Bohaterowie gonią za sukcesem, poszukują zaginionych na morzu
oraz bronią swojej ziemi. Opowiadaniom jak zawsze towarzyszą piękne
ilustracje autorstwa Alicji Tempłowicz.
Ze wstępu Anny Kańtoch: “Znajdziecie w tym tomie rasowe science fiction,
zarówno bliskiego, jak i dalekiego zasięgu, fantasy czerpiące z dziejów
polskiej historii i fantasy bardziej klasyczne, melancholijną opowieść w
egzotycznym, japońskim klimacie oraz współczesną interpretację motywu
faustowskiego. Czy wszystkie te historie kończą się źle, a ich
bohaterowie przegrywają? Cóż, o tym musicie się przekonać sami – ja
tylko powiem, że każde z tych opowiadań zdecydowanie warte jest
przeczytania, a interpretacja tytułu antologii okazała się wcale nie tak
oczywista, jak mogłoby się wydawać.”
POZA SIÓDMYM Marta Magdalena Lasik
JEDNA Z TYCH DOBRYCH Krystyna Chodorowska
O KOBIECIE OD KURCZAKÓW Marta Ryczko
SPOWIEDŹ KAPITANA NEUMANNA Michał Niedźwiedzki
NIEPOJEDNANI Anna Askaldowicz
TO, CO ZOSTAJE Paula Wanarska
Zbiór „Czarne bataliony” został nominowany do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza, a także trafił na listę nominacji do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Nakład książki jest od dwóch lat wyczerpany, więc ci, którzy chcieliby się z nią zapoznać, skazani są na poszukiwanie egzemplarzy w antykwariatach czy portalach aukcyjnych. Teraz się to zmieni. Niniejsza edycja Wydawnictwa IX nosi tytuł „Czarne bataliony 2.0” i została poszerzona o trzy opowiadania. Tekst „Pies, papuga i płastuga” ukazał się na łamach magazynu „Fantastyka Wydanie Specjalne” (nr 1/2017), a opowiadanie „Jak utopiliśmy Hana Solo” napisane zostało na zamówienie Wojtka Sedeńki do antologii Przedmurze (2016, Solaris). Trzecim opowiadaniem jest „Zaścianek”, który ukazał się w „Fenixie” (7/1992). Autor zbioru pisze także: „Chciałbym też niniejsze rozszerzone wydanie Batalionów potraktować jako podsumowanie tego, czym w krótkiej formie zajmowałem się w latach (uwaga, zabrzmi to poważnie) 1990-2020”.
W wieku XXVI człowiek panuje między gwiazdami. W mrokach kosmosu, na dziesiątkach tysięcy pozbawionych życia światów, ludzkość zapaliła pochodnie swojej cywilizacji. Lecz tak jak góry mają swoje szczyty, tak imperia rosną tylko do czasu. Temu Ziemskiemu już od dekad zaglądają do oczu separatyzm, anarchia, tyrania i terror. Czy to mocarstwo, tak silnie związane swoją historią i tradycjami, ma jeszcze dość sił, by przystosować się i przetrwać? Po dawnych przywódcach zostali jedynie ich kacykowie i oficjele. Patrząc na pychę tych decydentów, trzeba zapytać: czy postęp czasem nie przejada dziedzictwa? A może odwrotnie? W tej epoce ambicji oraz kruchych układów o losach Ziemi i jej kolonii rozstrzygną jednostki - a zwłaszcza dwóch ludzi, na których barki spadnie ciężar najbardziej wiekopomnych decyzji. Między obcym gatunkiem a rywalami wewnętrznymi ci dwaj przywódcy będą musieli zmierzyć się z odwiecznym sprawcą największych wojen: różnicą celów.
Turkus i Purpura to umieszczony w uniwersum Elapsum cykl opery kosmicznej poświęconej zmaganiom między reformatorską Koalicją a tradycjonalistycznym Cesarstwem. Niewiadomą w tym sporze pozostają obcy, którzy mimo fizycznego podobieństwa do ludzi zdają się wręcz syntezą cywilizacji dystopijnych. Zasadniczym pytaniem jest: czy w tomach Turkusu i Purpury ludzkość rozwiązuje swoje dziejowe problemy, czy też zawiązuje pętlę na własną szyję? A może odpowiedź kryje się w zupełnie innym kącie?
SERIALE
Przybysze (Beforeigners), 2. sezon - 5 grudnia 2021
The Expanse, 6. sezon - 10 grudnia 2021
Wiedźmin, 2. sezon - 17 grudnia 2021
The Book of Boba Fett, 1. sezon - 29 grudnia 2021
Cobra Kai, 4. sezon - 31 grudnia 2021
Wszystkie opisy i okładki pochodzą z materiałów wydawców.
Hop do zapowiedzi stycznia 2022.
O toto Jakub Turkiewicz, Chciej mnie zawsze pierwszy raz widzę i mnie intryguje. Zapisuję sobie na listę oczekiwajek.
OdpowiedzUsuńA zanabyć z nowości pokazanych mam w planie
Kurt Vonnegut, Niech Bóg pana błogosławi, panie Rosewater
Chcieja można już nabyć. www.odesfa.pl Proszę polubić fanpejdża i dać znać gdzieś tam na stronie, jeśli Pani dokona zakupu, że to Sylwka z Głodnej Wyobraźni. Dołożę coś gratis i więcej Ciuciaców :) Serdeczności! A tak w ogóle, jest to SF. A do tego kryminał. O Wiecznej Miłości w Gwiezdnym Pyle Mlecznych Dróg. Szamani Fantastyki pozdrawiają!~
UsuńSzkoda, że nie wysyłacie Państwo "zagramanicę" :(
UsuńTylko "Wiedźmin" ze wszystkiego, co wymieniłaś. Jestem bardzo ciekaw i liczę, że nie będzie już takiego chaosu jak w s1. :)
OdpowiedzUsuńTo czekamy wspólnie na lepszy sezon!
UsuńJa chyba tylko ten zbiorek od Piotra Goćka. Jak dotąd nie kupiłem tego używanego, okazało się, że w sumie dobrze wyszło. Jestem dość ciekaw.
OdpowiedzUsuńPowiem Ci, że mnie też on intryguje. Będziesz czytał i recenzował?
UsuńTym razem nie widzę nic dla siebie, ale może to i dobrze, przed świętami masa roboty w domu a przed końcem roku statystki i analizy w pracy. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe propozycje, z pewnością wybiorę coś dla siebie.
OdpowiedzUsuńU mnie w grudniu na razie tylko "Dobre wychowanie", jakaś świateczna, a dalej zobaczymy ;)
OdpowiedzUsuńThe Expanse i nowe Gwiezdne wojny. Może i książkowo tak sobie, ale do ogląanie syzkuje się kilka na prawdę dobrych seriali.
OdpowiedzUsuńZdecydowanie tak, miłego oglądania!
UsuńDla mnie nic - i dobrze, portfel odpocznie :D
OdpowiedzUsuńCzekam bardzo na drugi sezon Wiedźmina!
OdpowiedzUsuńJa tradycyjnie najbardziej czekam na Vonneguta
OdpowiedzUsuńTeż za nim przepadam!
UsuńOj tak w tym miesiącu jest kilka ciekawych premier.
OdpowiedzUsuńJa absolutnie nie mogę się doczekać Wiedźmina!
OdpowiedzUsuńNie do końca moje gatunki, ale wiem komu mogę polecić ten post. ;)
OdpowiedzUsuńMiałam przyjemność poznania debiutu Michała Leda i musze przyznać, że książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Na początku z nadmiaru wielu szczegółowych opisów chciałam zrezygnować, ale stwierdziłam, że nie odpuszczę. Z każdą kolejną stroną coraz bardziej się wciągałam. I teraz nie pozostaje mi nic innego jak czekać na kontynuację. a z tego co wiem ta ma sie ukazać już w tym roku ;)
OdpowiedzUsuń