01 grudnia 2021

Zapowiedzi fantasy i science fiction na grudzień 2021

Z powodu braku papieru w Europie wiele książek zapowiedzianych na listopad pojawi się z opóźnieniem, w tym trzeci tom Pana Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza i Łowcy kości czy Stevena Eriksona, nie będę już więc pisać o nich kolejny raz. Grudzień przyniesie nam za to ciekawe antologie - Niezwyciężone i Sztukę przegrywania oraz Czarne bataliony 2.0, ponadto wznowienie powieści Niech Bóg pana błogosławi, panie Rosewater Kurta Vonneguta. Za to w kategorii seriale będzie się działo! Przybysze, The Expanse, Wiedźmin, The Book of Boba Fett i wreszcie Cobra Kai - żadna siła nie odklei mnie chyba w tym miesiącu od ekranu! Jedzie też do mnie pierwsza z umieszczonych tu książek od zupełnie nowego wydawnictwa Odesfa, które planuje wydawać ambitną fantastykę, nie omieszkam więc zapoznać się z ich debiutem na rynku i go dla Was zrecenzować.
 
A Wy co będziecie czytać i oglądać w grudniu 2021? Jak zawsze z zaciekawieniem wypatruję Waszych komentarzy! 
 
 

 
 
 
Jakub Turkiewicz, Chciej mnie zawsze
koniec listopada/początek grudnia 2021 
 

 
"Chciej mnie zawsze" to niepozbawiona humoru przygodowa opowieść o dystopijnym świecie przyszłości, kosmosie i tęsknocie, która skłania do refleksji o współczesnej kulturze. Wypreparowany obraz znanego nam świata odbija się w codzienności nie pamiętających już macierzystej planety i nie znających celu podróży pasażerów floty wielopokoleniowych statków kosmicznych… 

 
Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction
początek grudnia 2021
ebook oraz print on demand
(wersja audio dostępna partiami od 23 listopada do 14 grudnia 2021)
 

 
Antologia „Niezwyciężone” to dziewięć opowiadań science fiction zainspirowanych twórczością Stanisława Lema. Tytuł zbioru nawiązuje do „Niezwyciężonego”, jednej z najsłynniejszych powieści pisarza, której tematami przewodnimi są: spotkanie z Innym, przezwyciężanie własnych słabości i przekraczanie granic. Autorzy i autorki, zaproszeni do projektu, interpretują lemowskie światy i ukazują je z perspektywy postaci kobiecych. Jakub Żulczyk, Marta Kisiel, Jakub Szamałek, Bartek Biedrzycki, Magdalena Świerczek-Gryboś, Romuald Pawlak, Magdalena Kucenty, Krystyna Chodorowska i Ewa Białołęcka zabierają czytelnika w widowiskową, kosmiczną podróż spod znaku hard SF, jak i science fantasy, gdzie magia łączy się z nauką. Doświadczymy obyczajowych wizji życia po zmianach klimatycznych i apokalipsie, cyberpunkowych obrazów triumfu megakorporacji, socjologicznych fantazji o osiągnięciu przez człowieka długowieczności, wyzwań macierzyństwa przyszłości.
 
 
 
Kurt Vonnegut, Niech Bóg pana błogosławi, panie Rosewater
 2 grudnia 2021

 


Eliot Rosewater, miłośnik alkoholu, a także prezes bajecznie bogatej Fundacji Rosewatera, nie jest w stanie znieść ciężaru fortuny, którą posiada. Wpada w obłęd i wyrusza w pijacką pielgrzymkę po całym kraju, żeby na końcu zamieszkać w ciasnym biurze w swoim rodowym miasteczku i zacząć, ku niezadowoleniu wpływowego ojca, pomagać jego mieszkańcom w codziennych potrzebach. Tymczasem przebiegły i ambitny prawnik Norman Mushari postanawia pozbawić Eliota majątku i dostać się do upragnionego grona najbogatszych ludzi Ameryki. Finał tego niezwykłego społecznego eksperymentu Eliota Rosewatera każe zastanowić się, kto jest bardziej szalony – milioner, który rezygnuje ze swojej fortuny, czy pełen hipokryzji i chciwości świat, w którym żyjemy. 

 

 

Jarosław Grzędowicz,Pan Lodowego Ogrodu, księga IV
 6 grudnia 2021
 

Pan Lodowego Ogrodu – finałowy, czwarty tom cyklu, ozdobionego kompletem nagród przyznawanych w polskiej fantastyce. Sztandarowe dzieło pisarza z legendarnego „Klubu tfurcuff”, grupy której prace złożyły fundament pod współczesną polską fantastykę. Kontynuacja historii uznanej przez portal Onet za „fantastyczną powieścią dziesięciolecia 2000-2010”. Ten cykl to właściwie jeden wielki, literacki popis możliwości kreacji współczesnego pisarza popkulturowego. Faszerowany efektami blockbuster z przesłaniem sprowadzony do postaci książki. Perspektywa opisu zmieniająca się w zależności od tempa akcji, wielotorowa fabuła, słowa kreślące dziwaczny, szalony wręcz obraz rodem z sennych widziadeł Hieronima Boscha. Supertechnologia w bezpardonowym pojedynku z magią. Akcja gna przez świat, który nie jest jedynie płaską dekoracją służącą za tło zmagań herosów. Odkrywamy skomplikowany mechanizm z barierami kulturowymi, obsesjami i pragnieniami, który zachowuje prawo do istnienia i funkcjonowania nawet bez galerii pierwszoplanowych postaci. To już nie jest tylko forma rozrywki. Jarosław Grzędowicz błyskotliwie udowadnia, że uniwersalnym popowym kodem pisarz może mówić o rzeczach fundamentalnych i prowokować do wyciągania wniosków. Taki jest Pan Lodowego Ogrodu. Porywająca opowieść o konsekwencjach popełnionych czynów.

 

 

 Sztuka przegrywania - antologia ŚKF
11 grudnia 2021


Już po raz piąty ukaże się antologia z serii “Ścieżki Wyobraźni”, przygotowana przez sekcję literacką “Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki. W tym roku tematem przewodnim jest “Sztuka przegrywania”. Co kryje się za tym tajemniczym hasłem? Zarówno podróż do wirtualnej rzeczywistości, jak i dawnej Japonii, czy na XVI-wieczny galeon. Bohaterowie gonią za sukcesem, poszukują zaginionych na morzu oraz bronią swojej ziemi. Opowiadaniom jak zawsze towarzyszą piękne ilustracje autorstwa Alicji Tempłowicz.

Ze wstępu Anny Kańtoch: “Znajdziecie w tym tomie rasowe science fiction, zarówno bliskiego, jak i dalekiego zasięgu, fantasy czerpiące z dziejów polskiej historii i fantasy bardziej klasyczne, melancholijną opowieść w egzotycznym, japońskim klimacie oraz współczesną interpretację motywu faustowskiego. Czy wszystkie te historie kończą się źle, a ich bohaterowie przegrywają? Cóż, o tym musicie się przekonać sami – ja tylko powiem, że każde z tych opowiadań zdecydowanie warte jest przeczytania, a interpretacja tytułu antologii okazała się wcale nie tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.”

W antologii znajdą się następujące opowiadania:
POZA SIÓDMYM Marta Magdalena Lasik
JEDNA Z TYCH DOBRYCH Krystyna Chodorowska
O KOBIECIE OD KURCZAKÓW Marta Ryczko
SPOWIEDŹ KAPITANA NEUMANNA Michał Niedźwiedzki
NIEPOJEDNANI Anna Askaldowicz
TO, CO ZOSTAJE Paula Wanarska

 

Piotr Gociek, Czarne bataliony 2.0
15 grudnia 2021 
 
 

Zbiór „Czarne bataliony” został nominowany do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza, a także trafił na listę nominacji do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Nakład książki jest od dwóch lat wyczerpany, więc ci, którzy chcieliby się z nią zapoznać, skazani są na poszukiwanie egzemplarzy w antykwariatach czy portalach aukcyjnych. Teraz się to zmieni. Niniejsza edycja Wydawnictwa IX nosi tytuł „Czarne bataliony 2.0” i została poszerzona o trzy opowiadania. Tekst „Pies, papuga i płastuga” ukazał się na łamach magazynu „Fantastyka Wydanie Specjalne” (nr 1/2017), a opowiadanie „Jak utopiliśmy Hana Solo” napisane zostało na zamówienie Wojtka Sedeńki do antologii Przedmurze (2016, Solaris). Trzecim opowiadaniem jest „Zaścianek”, który ukazał się w „Fenixie” (7/1992). Autor zbioru pisze także: „Chciałbym też niniejsze rozszerzone wydanie Batalionów potraktować jako podsumowanie tego, czym w krótkiej formie zajmowałem się w latach (uwaga, zabrzmi to poważnie) 1990-2020.

 

Michał Leda, Turkus i Purpura. Eskalacja
1 tom cyklu Elapsum 
15 grudnia 2021 W wieku XXVI człowiek panuje między gwiazdami. W mrokach kosmosu, na dziesiątkach tysięcy pozbawionych życia światów, ludzkość zapaliła pochodnie swojej cywilizacji. Lecz tak jak góry mają swoje szczyty, tak imperia rosną tylko do czasu. Temu Ziemskiemu już od dekad zaglądają do oczu separatyzm, anarchia, tyrania i terror. Czy to mocarstwo, tak silnie związane swoją historią i tradycjami, ma jeszcze dość sił, by przystosować się i przetrwać? Po dawnych przywódcach zostali jedynie ich kacykowie i oficjele. Patrząc na pychę tych decydentów, trzeba zapytać: czy postęp czasem nie przejada dziedzictwa? A może odwrotnie? W tej epoce ambicji oraz kruchych układów o losach Ziemi i jej kolonii rozstrzygną jednostki - a zwłaszcza dwóch ludzi, na których barki spadnie ciężar najbardziej wiekopomnych decyzji. Między obcym gatunkiem a rywalami wewnętrznymi ci dwaj przywódcy będą musieli zmierzyć się z odwiecznym sprawcą największych wojen: różnicą celów.

Turkus i Purpura to umieszczony w uniwersum Elapsum cykl opery kosmicznej poświęconej zmaganiom między reformatorską Koalicją a tradycjonalistycznym Cesarstwem. Niewiadomą w tym sporze pozostają obcy, którzy mimo fizycznego podobieństwa do ludzi zdają się wręcz syntezą cywilizacji dystopijnych. Zasadniczym pytaniem jest: czy w tomach Turkusu i Purpury ludzkość rozwiązuje swoje dziejowe problemy, czy też zawiązuje pętlę na własną szyję? A może odpowiedź kryje się w zupełnie innym kącie?

 

SERIALE

Przybysze (Beforeigners), 2. sezon - 5 grudnia 2021


 The Expanse, 6. sezon - 10 grudnia 2021


 

Wiedźmin, 2. sezon - 17 grudnia 2021

 

The Book of Boba Fett, 1. sezon - 29 grudnia 2021

 

 

Cobra Kai, 4. sezon - 31 grudnia 2021

(no wiadomo, nie jest to serial fantastyczny, ale jest po prostu fantastyczny ;) )

 


Wszystkie opisy i okładki pochodzą z materiałów wydawców.

 

Hop do zapowiedzi stycznia 2022.

21 komentarzy:

 1. O toto Jakub Turkiewicz, Chciej mnie zawsze pierwszy raz widzę i mnie intryguje. Zapisuję sobie na listę oczekiwajek.

  A zanabyć z nowości pokazanych mam w planie
  Kurt Vonnegut, Niech Bóg pana błogosławi, panie Rosewater

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chcieja można już nabyć. www.odesfa.pl Proszę polubić fanpejdża i dać znać gdzieś tam na stronie, jeśli Pani dokona zakupu, że to Sylwka z Głodnej Wyobraźni. Dołożę coś gratis i więcej Ciuciaców :) Serdeczności! A tak w ogóle, jest to SF. A do tego kryminał. O Wiecznej Miłości w Gwiezdnym Pyle Mlecznych Dróg. Szamani Fantastyki pozdrawiają!~

   Usuń
  2. Szkoda, że nie wysyłacie Państwo "zagramanicę" :(

   Usuń
 2. Tylko "Wiedźmin" ze wszystkiego, co wymieniłaś. Jestem bardzo ciekaw i liczę, że nie będzie już takiego chaosu jak w s1. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja chyba tylko ten zbiorek od Piotra Goćka. Jak dotąd nie kupiłem tego używanego, okazało się, że w sumie dobrze wyszło. Jestem dość ciekaw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci, że mnie też on intryguje. Będziesz czytał i recenzował?

   Usuń
 4. Tym razem nie widzę nic dla siebie, ale może to i dobrze, przed świętami masa roboty w domu a przed końcem roku statystki i analizy w pracy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe propozycje, z pewnością wybiorę coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie w grudniu na razie tylko "Dobre wychowanie", jakaś świateczna, a dalej zobaczymy ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. The Expanse i nowe Gwiezdne wojny. Może i książkowo tak sobie, ale do ogląanie syzkuje się kilka na prawdę dobrych seriali.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla mnie nic - i dobrze, portfel odpocznie :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Czekam bardzo na drugi sezon Wiedźmina!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja tradycyjnie najbardziej czekam na Vonneguta

  OdpowiedzUsuń
 11. Oj tak w tym miesiącu jest kilka ciekawych premier.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja absolutnie nie mogę się doczekać Wiedźmina!

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie do końca moje gatunki, ale wiem komu mogę polecić ten post. ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Miałam przyjemność poznania debiutu Michała Leda i musze przyznać, że książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Na początku z nadmiaru wielu szczegółowych opisów chciałam zrezygnować, ale stwierdziłam, że nie odpuszczę. Z każdą kolejną stroną coraz bardziej się wciągałam. I teraz nie pozostaje mi nic innego jak czekać na kontynuację. a z tego co wiem ta ma sie ukazać już w tym roku ;)

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.