31 października 2020

Zapowiedzi fantasy i science fiction na listopad 2020

W listopadzie 2020 będzie w czym wybierać wśród oferty wydawniczej fantasy i science fiction, a można zauważyć, że pojawi się sporo zbiorów opowiadań, w tym świątecznych. Jak zwykle wybrałam dla Was najbardziej warte moim zdaniem zainteresowania propozycje. Osobiście czekam z niecierpliwością na Odrodzone Królestwo, Cyberpunk girls, jestem ciekawa Inkszego weltu i Księgi Drogi i Dobra oraz najnowszego numeru Nowej Fantastyki poświęconej tematyce LGBT. A Wy na co ostrzycie ząbki w listopadzie? Na coś z mojej listy czy zupełnie inne książki? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

Cyberpunk Girls. Opowiadania
12 listopada
 
 
 "Cyberpunk Girls. Opowiadania" to zbiór opowiadań cyberpunkowych polskich autorek. I tych znanych, i docenionych, i tych jeszcze nieodkrytych. Poznaj zawiłe ścieżki wyobraźni cyberpunk girls i wybierz świat dla siebie.
Keira
Pandemia wcale się nie skończyła, ale rozciągnęła w czasie tak bardzo, że nauczyliśmy się z nią żyć, a przynajmniej zbyt szybko nie umierać. Nieustanne obostrzenia, nakazy i zakazy sprawiły, że świat się zmienił. Ale jak? Półżywa po zakażeniu koronawirusem, spłukana, bez jakichkolwiek perspektyw na legalne zatrudnienie czy opiekę medyczną kurierka walczy o każde uderzenie serca.
Rita
Stany Zjednoczone po ataku, inwazji, ekspansji i odparciu obcych Termeszów budujących tajemnicze struktury Kopca. Rita McGee prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczych porwań małych dzieci. Tajemniczych, bo dzieci chętnie wychodziły z przedszkola z fałszywym opiekunem. By dotrzeć do przestępcy, policjantka będzie musiała skorzystać z pomocy soreniczki, wykorzystującej technologię obcych.
Tyana
Świat, w którym każdy nosi maskę. Dosłownie. Tyana w króliczej masce jest kurierką, najczęściej przekazuje informacje, sama będąc ich nośnikiem. Pewnego dnia podczas zwyczajnego zlecenia odkrywa pewne załamanie, szczelinę i podąża jej tropem. Czy każdą tajemnicę zawsze należy odkryć?
Amber
Obszar Europa, 2121 rok. Amber mieszka na wyspie odciętej od świata po wielkim tsunami, które zatopiło pół Europy. Zdobycze współczesnej cywilizacji są tylko nic niewartymi artefaktami wyławianymi spod wody niczym cudowne skarby. Czy Amber pisane jest szczęście u boku Milana?
Rubble
Zakazany świat podziemnych gangów i wyścigów motocyklowych. Rubble, należąca do gangu Chimer, zaryzykuje wszystko, by wygrać Dobówkę. Wszczepi sobie nawet niedozwolony dopalacz, byle tylko stać się legendą.

 
Stanisław Lem, Summa technologiae
12 listopada 
 
 

Legendarne dzieło Lema. Synteza myśli człowieka ery techniki i nauki. Prorocza wizja rozwoju świata, która spełnia się na naszych oczach. Co się stanie, gdy cywilizacja wyzwoli się z ograniczeń materialnych i technologicznych? Jakie będą etyczne i filozoficzne konsekwencje rozwoju technologii? Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka? Summa technologiae po raz pierwszy ukazała się w 1964 roku. Lem, zafascynowany różnymi dziedzinami nauki i techniki, chciał w niej zawrzeć – oczywiście w swoim niepowtarzalnym stylu – najważniejszą wiedzę i wyzwania człowieka współczesnego. Kilkaset lat wcześniej podobny cel przyświecał św. Tomaszowi z Akwinu, który w dziele Summa theologiae dokonał syntezy człowieka średniowiecza. Lem widział przyszłość, która teraz staje się naszą rzeczywistością. Wirtualna rzeczywistość w książce nazwana została „fantomatyką”. Sztuczna inteligencja – „intelektroniką”, z kolei przechowywanie i wyszukiwanie informacji – „ariadnologią”. 
 
 Inkszy welt, antologia ŚKF-u
13 listopada
 

W poprzednich antologiach eksplorowaliśmy koncepcje “Zabawy w Boga” i “Rozstajów”, a także tworzyliśmy opowieści wokół rekwizytów w “Skafandrze i Meloniku”. Tym razem zabierzemy Was na wyprawę w nowe miejsce. Tym miejscem będzie widziany oczami naszych autorów Śląsk przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Śląsk podziemi, familoków, blokowisk i wieżowców. Śląsk tajemniczy, groźny i fascynujący. Chodźcie z nami, a pokażemy Wam prawdziwie Inny Świat. 
W zbiorze znajdziecie następujące opowiadania: 
Michał Niedźwiedzki, Zajścia w kopalni "Wyzwolenie"
Anna Askaldowicz, Pamięć wody
Agnieszka Żak, Przechył
Katarzyna Rupiewicz, Córka utopca
Michał Cholewa, Casus Belli
Marta Magdalena Lasik, Głos
 
 
 J.R.R.  Tolkien, Gospodarz Giles z Ham. Kowal z Przylesia Wielkiego. 
Przygody Toma Bombadila
17 listopada 
 

Wyjątkowa edycja w jednym tomie dwóch magicznych opowieści Tolkiena oraz baśniowego cyklu wierszy, nawiązującego do jednej z najbardziej tajemniczych postaci z "Władcy Pierścieni" – Toma Bombadila. Zawarte w książce opowieści stanowią dowód niezwykłego poczucia humoru Tolkiena, który musiał „odreagować” wieloletnią pracę nad epopeją "Władca Pierścieni". Pisarz w żartobliwy sposób wykorzystuje tu motywy heroiczne i rycerskie, robiąc sobie wakacje od „spraw wyższych, głębszych lub bardziej tajemniczych”, o których traktuje trylogia. W "Gospodarzu Gilesie" Tolkien śmieje się serdecznie z tego, co wcześniej traktował z największą powagą jako pisarz, uczony i krytyk, a przedstawia się nam jako wydawca i tłumacz dawnego rękopisu, opisującego powstanie pewnego królestwa w przedarturiańskiej Brytanii. Z kolei "Kowal z Podlesia" Większego stanowi próbę wytłumaczenia słowa „faerie” za pomocą krótkiej historyjki o kucharzu i jego cieście. Wreszcie "Przygody Toma Bombadila" to oryginalne, zabawne wiersze związane z anegdotami z "Hobbita" i "Władcy Pierścieni". Książka jest idealną okazją dla fanów Śródziemia do zapoznania się z mniej znanymi utworami Tolkiena, które oferują niezapomnianą podróż w świat pełen magii i czarów, i zachwyci czytelników w każdym wieku.
 
Elżbieta Cherezińska, Odrodzone Królestwo
5. tom cyklu Odrodzone królestwo
24 listopada
 

Władysław nie zdejmuje wojennej korony i nie daje się zwieść rozejmom. Przygotowuje się do wielkiej wojny z Zakonem. Jemioła walczy o życie Kazimierza z coraz mroczniejszymi siłami. Zawiera z królem sojusz przeciwko Krzyżakom i wojownikom Starców Siwobrodych. W tym samym czasie w Malborku toczy się zażarta walka o wizję Zakonu. Wielki mistrz zostaje zamordowany, a jego następca kończy politykę ugody. Wystawia przeciw Polakom wielką armię. Król Jan Luksemburski hołduje Śląsk, z rozmachem zdobywa północną Italię i wzmocniony sukcesami zwraca wzrok na Królestwo Polskie. Nowy mistrz proponuje mu coś więcej niż sojusz – rozbiór Królestwa. Rikissa decyduje się na ryzykowną grę. Płoną miasta, wsie i katedry. Wojownicy Trzygłowa tańczą na ołtarzach kościołów. W wielkiej wojnie każdy dzień jest nieprzewidywalny, nawet ostateczna bitwa do której pod Płowcami stają Zakon i Królestwo. Odrodzone Królestwo to finałowa część pięciotomowego cyklu pod tym samym tytułem. Powieść przeprowadza nas przez świat średniowiecznych intryg od północnej Italii przez litewską Wielką Puszczę, krzyżackie zamki i wawelskie zbrojownie. Świat chrześcijański i pogański splatają się ze sobą jeszcze silniej, niż wcześniej. Walka z Zakonem wchodzi w decydującą fazę, a Elżbieta Cherezińska po raz kolejny udowadnia, że na polu bitwy czuje się równie dobrze, co w zamkowych komnatach. Wracają wątki i bohaterowie, znani z poprzednich tomów. Wszystkie tajemnice zostaną rozwikłane, misterne intrygi ujrzą światło dzienne, a nawet przypadkowe zdarzenia sprzed lat odegrają zaskakująco ważną rolę w wielkim finale cyklu.

 
Ursula Le Guin, Księga Drogi i Dobra 
24 listopada


Zachwycająca interpretacja jednej z najważniejszych ksiąg w dziejach ludzkości w mistrzowskim przekładzie Justyny Bargielskiej i Jerzego Jarniewicza. "Księga Drogi i Dobra" powstała prawdopodobnie dwadzieścia pięć stuleci temu. Napisał ją ktoś, kto być może nazywał się Lao Tzu, a żył mniej więcej w tym samym czasie co Konfucjusz. Nic pewnego o tej "Księdze" powiedzieć nie sposób, poza tym, że to dzieło chińskie, bardzo stare, i że przemawia do czytelników na całym świecie, jakby je napisano zaledwie wczoraj. Miałam wielkie szczęście, że odkryłam go w tak młodym wieku i mogłam żyć z jego księgą przez całe swoje życie. Autorzy naukowych przekładów "Księgi Drogi i Dobra" jako podręcznika dla władców używają słownictwa, które podkreśla wyjątkowość taoistycznego "mędrca", jego męskość, władzę. Ja zaś chciałam stworzyć wersję "Księgi" taką, która byłaby przystępna czytelnikom współczesnym, niewyrafinowanym, niesprawującym władzy, i być może też nie-męskim. Takim, którzy nie szukają ezoterycznych tajemnic, ale nasłuchują głosu przemawiającego wprost do duszy. Chciałabym, żeby zrozumieli, dlaczego tak bardzo kochano tę "Księgę" przez dwadzieścia pięć wieków. (ze wstępu Ursuli K. Le Guin) "Księga Drogi i Dobra" to wyjątkowa, niezwykle inspirująca poetycka interpretacja starożytnego tekstu stworzonego dwa i pół tysiąca lat temu przez twórcę taoizmu. Według jej mądrości żadna z naszych cech nie różni się od cech doskonałego władcy, genialnego myśliciela czy wielkodusznego filantropa. W tej przełomowej współczesnej interpretacji starożytnego klasyka Ursula Le Guin przedstawia uświęconą i zadziwiająco potężną filozofię chińskiego myśliciela. Książka zawiera obszerne osobiste komentarze autorki, podkreślające wartość tekstu - zwłaszcza w naszych trudnych, niespokojnych czasach. Przekładu tej mistrzowskiej interpretacji dokonali Justyna Bargielska i Jerzy Jarniewicz, a notę o autorce przetłumaczyła Kaja Gucio.

 
Fantastyczne opowieści wigilijne
24 listopada
 

Od drogi do Betlejem po drogę ku gwiazdom. Od zaułków warszawskiej Pragi po dziwne obyczaje na odległych planetach. Od cichej nocy po inwazję obcych. Od Świętego Mikołaja po Dziadka Mroza. Od fantasy po cyberpunk i od science fiction po horror. Fantastyczne opowieści wigilijne to antologia świątecznych opowiadań najlepszych zagranicznych i polskich autorów fantastyki. Wśród nich między innymi Orson Scott Card, Joe Haldeman, Connie Willis, Łukasz Orbitowski, Mirosława Sędzikowska i Krzysztof Kochański.

 

Leonard J. Pełka,  
Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian
24 listopada
 

 
Jedna z najważniejszych książek poświęconych polskiej demonologii. Fascynujący świat słowiańskich duchów i demonów od lat inspiruje najznakomitsze osobistości nauki. Doktor Leonard Pełka, uczeń Bohdana Baranowskiego, spędził wiele lat swojego życia na studiowaniu tego intrygującego tematu. Efektem jego badań jest Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian – pozycja wyjątkowa i ponadczasowa. Demony chmur burzowych i gradowych. Demony wiatrów i wirów powietrznych. Demony domowe, demony zła. Istoty szkodzące położnicom, duszące i wysysające krew. Demony chorób i śmierci. Demony patroszące zwierzęta domowe. Skąd się wzięły? Dlaczego w nie wierzono? Jak z nimi walczono?Autor odwołuje się do folkloru, nawiązuje do baśni oraz opowieści ludowych z różnych stron kraju, a także do podań i porzekadeł regionalnych. Przedstawia barwny obraz świata polskich demonów, diabłów i istot półdemonicznych, jak również wszelakich strachów, zjaw i mar. Czyni to dokładnie i z pasją, która emanuje z każdej strony tego dzieła.
 
 
J. K. Rowling, Ikabog
25 listopada
 
 

Nadchodzi Ikabog! Przez tego legendarnego potwora królestwo znajdzie się w niebezpieczeństwie, a dwoje dzieci będzie musiało wykazać się nie lada odwagą. Poznaj historię o mocy nadziei i przyjaźni opowiedzianą przez jedną z najlepszych pisarek na świecie.
Coniemiara była niegdyś najszczęśliwszym królestwem. Nie brakowało tam złota, król miał najpiękniejsze wąsy na świecie, a specjały serwowane przez rzeźników, cukierników i serowarów to było niebo w gębie! Wszystko w tym pięknym kraju było idealne – wszystko poza mglistymi Błotami na północy. Legenda głosiła, że mieszka tam potworny ikabog. Każdy rozsądny człowiek wiedział jednak, że ikabog nie istnieje, a wymyślono go tylko po to, by straszyć nim niegrzeczne dzieci. Z legendami tak jednak bywa, że czasami zaczynają żyć własnym życiem. Czy legenda może pozbawić tronu uwielbianego króla? Czy legenda może doprowadzić do upadku szczęśliwy kraj? Czy legenda może nieoczekiwanie rzucić dwoje dzieci w sam środek przygody? Dowiesz się tego ze stronic tej książki, jeśli tylko nie zabraknie ci odwagi… Ta pięknie wydana baśń to idealny prezent nie tylko dla dzieci. Dodatkową atrakcją są kolorowe ilustracje autorstwa młodych zwycięzców konkursu.
 
Leigh Bardugo, Dziewiąty dom
25 listopada 
 
 
Hipnotyzujący debiut w powieściach dla dorosłych Leigh Bardugo. Opowieść o władzy, przywilejach, mrocznej magii i morderstwie pośród elity z Ivy League. Alex Stern to ostatnia dziewczyna, jaka mogłaby znaleźć się na pierwszym roku w Yale. Rzuciła szkołę i jako jedyna przeżyła potworną, niewyjaśnioną zbrodnię. Ostatnie, czego chce, to sprawiać kłopoty, zwłaszcza kiedy Yale może być dla niej nowym początkiem. Jednak darmowa nauka na jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów wiąże się z pewnym haczykiem. Alex ma za zadanie monitorować tajemnicze poczynania tajnych stowarzyszeń w Yale, stowarzyszeń, z których wywodzi się wielu najsłynniejszych i najbardziej wpływowych ludzi świata. Teraz na kampusie znaleziono martwą dziewczynę i wydaje się, że tylko Alex nie akceptuje sposobu, w jaki policja i uniwersytecka administracja wyjaśniły jej śmierć. Alex wie, że tajne stowarzyszenia są o wiele bardziej złowieszcze i nadzwyczajne, niż ktokolwiek sobie wyobraża. Tajne stowarzyszenia parają się zakazaną magią. Wskrzeszają umarłych. A czasem żerują na żywych… 
 

(Dostępna w sprzedaży od 30 października 2020.)
 
W numerze znajdziecie m.in. artykuł o tęczowych złoczyńcach pokazujący, że postacie nieheteronormatywne niekoniecznie muszą być ukazywane jako bohaterowie pozytywni, a sztuka polega na tym, jak się to robi. Ponadto przybliżamy sylwetkę Samuela Delany'ego - czarnoskórego geja, jednego z wielkich mistrzów gatunku. Będzie też mowa o afrofuturyzmie - fascynującej stylistyce, która zdobywa coraz większą popularność. Miłośnicy kina przy okazji Halloween przeczytają o jednym z najbardziej kultowych filmów fantastycznych - "Rocky Horror Picture Show". A z kolei w Lamusie przedstawiamy "Carmillę" i "The Anglo-American Alliance". W dziale prozy czeka na Was aż siedem tekstów, w tym opowiadania m.in. Witolda Jabłońskiego, Michała Gołkowskiego (z uniwersum "Komornika"), Olgi Niziołek i Charlie Jane Anders. Gościnny występ felietonowy zalicza tym razem Joanna Usowicz, która przedstawi historię Shi Pei Pu - szpiega, którego wyczyny okazały się bardziej zdumiewające niż fantastyka. Oprócz tego oczywiście czeka Was kolejne spotkanie z Lilem i Putem, a także porcja recenzji, felietonów i innych stałych fragmentów gry.
 
Wszystkie okładki i opisy pochodzą od wydawców.  
 

10 komentarzy:

 1. Dla mnie nic - Pełki "Polską demonologię ludową" mam w pierwszym wydaniu. Tak na marginesie - podtytuł "Wierzenia dawnych Słowian" dodany do wydania drugiego, chyba tylko po to, żeby zgarnąć trochę. kasy od neopogan i turbosłowian.

  Nowej Fantastyki nie mam zamiaru kupować tak długo, jak długo Rzymowski będzie red.naczem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Poza książką Pełki i Le Guin jestem ciekawa Cherezińskiej i Tolkiena.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lecę po kajet i muszę zanotować większość z tych pozycji - chyba tylko Lema nie jestem ciekawa, ale ja się z Lemem od szkoły nie lubię... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. bałam się tego wpisu, ale widzę, że nie jest źle, miałabym co czytać, ale nie muszę zaraz biec do sklepu po nową książkę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z niecierpliwością wyczekuję na Polską Demonologię Ludową, idealnie wpisuje się w mój czytelniczy gust.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wystarczyło mi przeczytać jedną książkę Elżbiety Cherezińskiej, żeby poczuć do jej twórczości dużą sympatię. ,,Harda", bo takową udało mi się zdobyć i zagłębić zawartość, była naprawdę świetnie napisana. Autorka nie tylko uwzględniła w średniowieczu ważną rolę, jaką pełnili mężczyźni, ale na równi stawiała i kobiety, które gdzieś zawsze były pomijane książkach z tych czasów. Gdyby nie ten post, to bym nawet nie wiedziała, że Tolkien wydaje nową książkę, a brzmi bardzo przyjemnie i na pewno chętnie po nią sięgnę. Co do,,Cyberpunk Girls" to założę się, że to jest inspirowane zbliżającą się premierą Cyberpunka 2077, w dodatku imię Keira występujące w ,,Wiedźminie", czyli w jednej z gier tych twórców :) To też jest must have!

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie zobaczyłabym wszystkie na swojej półce ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Tolkien na pewno u mnie zagości, ale nic innego równie pilnego dla siebie chwilowo nie widzę. Inna sprawa, że sporo książek z poprzednich miesięcy czeka na nadrobienie, więc w sumie w porządku, że niczego nadzwyczajnego dla siebie nie widzę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja się zapatruję na:
  Cyberpunk Girls. Opowiadania
  Ursula Le Guin, Księga Drogi i Dobra
  Leigh Bardugo, Dziewiąty dom

  Tolkiena mam wcześniejsze wydanie, więc na nowsze się nie piszę. ;) :D

  OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.