02 marca 2019

zapowiedzi fantasy i science fiction na marzec 2019

Witam w kolejnej porcji najciekawszych moim zdaniem zapowiedzi marca 2019. W tym miesiącu czeka nas kilka gorących premier przede wszystkim oczekiwana przez wielu nowa Marta Kisiel i dalsze przygody Szaławiły, a także świeżutka młodzieżówka Brandona Sandersona, opóźniony Sebastien de Castell, women power w antologii opowiadań Hardej Hordy, i pewna nietypowa pozycja, która mnie szczególnie zaintrygowała, czyli Dziennik 29 będący w istocie interaktywną grą. I prawie wszystkie najciekawsze książki zostaną wydane 13 marca, mój portfel jak nic tego dnia na znak protestu wyprowadzi się z hukiem...
Napiszcie koniecznie, na co ostrzycie sobie czytelnicze ząbki w marcu!

Marta Kisiel, Oczy uroczne
premiera: 13 marca 2019
recenzja
 


Gdzie anioł nie może, tam czorta pośle. Laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla powraca z nowymi dożywotnikami w kolejnej odsłonie bestsellerowego cyklu! Wraz z nieoczekiwanym atakiem zimy nadciągają równie niespodziewane kłopoty. Ktoś lub coś grasuje po okolicy, atakując przypadkowe osoby. Tymczasem Bazyl wyraźnie coś knuje i w tej intrydze niespodziewanie zyskuje sprzymierzeńca, zaś przyjaźń Ody z Rochem zostaje wystawiona na poważną próbę. Lecz wszystko to blednie w obliczu tajemnic sprzed wielu lat, jakie skrywa pobliski cmentarz — i niewielki staw w samym sercu ciemnego lasu. Nadciąga czas nieprzejednanej nocy. Czas śmierci.








Harda Horda. Antologia opowiadań
premiera: 8 marca 2019



 
Kiedy kilkanaście kobiet łączy siły, powstają rzeczy wyjątkowe.
Dwanaście niesamowitych historii pełnych nostalgii i grozy. Wyrusz w niezwykłą podróż po zdumiewających światach, w których ludzkość próbuje radzić sobie ze skutkami katastrof spowodowanych przez naturę lub własną ignorancję, gdzie czasem pojawiają się chmury będące portalem do innego uniwersum, a w słowach niewinnej piosenki dla dzieci „Jaworowi ludzie” ukrywa się mrożąca krew w żyłach tajemnica.
Pierwsze wspólne dzieło stowarzyszenia Harda Horda. Grupy dwunastu znakomitych i nagradzanych polskich pisarek. Poznaj ich zjawiskową antologię o przekraczaniu granic.
Od kobiet dla kobiet. Ale nie tylko. Porywająca lektura dla wszystkich wielbicieli mrocznych klimatów.








Dziennik 29, interaktywna gra książkowa
premiera: 13 marca 2019



Naukowcy natrafili na ślady obcej cywilizacji. Rozpoczęte przez nich tajne prace wykopaliskowe nie przyniosły żadnych rezultatów przez 28 tygodni. Dopiero w 29. tygodniu wydarzyło się coś nieprzewidzianego.Ekipa badaczy zaginęła – jedyne co po niej pozostało, to ten dziennik...
Dziennik 29 jest grą książkową opartą na zagadkach i układankach.
Do gry potrzebujesz: egzemplarza Dziennika 29, ołówka, urządzenia podłączonego do internetu (najlepiej sprawdzi się smartfon).
Zanurz się w niezwykłej przygodzie. Zmierz się z łamigłówkami i układankami. Do rozwiązania zagadek potrzebne jest niekonwencjonalne podejście.
Pisz, rysuj, zginaj, łącz i szukaj, by odkryć prawdę. Dziennik 29 to 144 strony doskonałej zabawy z 63 wciągającymi wyzwaniami.


Sebastien de Castell, Krew świętego 
 premiera: 13 marca 2019

(miała być 30 stycznia, ale się coś omsknęło)



Jak zabić świętego?
Falcio, Kest i Brasti niedługo się tego dowiedzą, ponieważ ktoś właśnie znalazł na to sposób. I żeby było ciekawiej, na jedną ze swoich pierwszych ofiar wybrał ich przyjaciółkę.
Książęta już od jakiegoś czasu zachodzą w głowę, jak nie dopuścić, by Aline zasiadła na tronie. Tymczasem zaczynają ginąć święci, a cała Tristia aż huczy od plotek, że jej koronacji przeciwni są sami bogowie. Duchowni próbują się bronić: przywracają zbrojne zakony żołnierzy, asasynów, a przede wszystkim Inkwizytorów. Aby powstrzymać zakusy kapłanów dążących do wprowadzenia w Tristii teokracji, Falcio musi znaleźć mordercę, a jedyny wiodący do niego trop to przerażająca żelazna maska, która sprawia, że święci popadają w obłęd i stają się bezbronni. Ale odszukanie zbrodniarza to tylko połowa sukcesu – będzie trzeba jeszcze zmierzyć się z nim w walce. Z jej wygraniem może być jednak pewien problem, bo zapowiada się pojedynek, w którym każdy szermierz – nawet ten najbardziej wytrawny – będzie bez szans.



Katherine Arden, Dziewczyna z wieży
premiera: 13 marca 2019

W średniowiecznej Rusi młoda kobieta ma niewielki wybór: małżeństwo albo życie w klasztorze. Wasia wybierze trzecią drogę: magię.

Na dworze Wielkiego Księcia Moskiewskiego trwają walki o władzę i narastają niepokoje. Tymczasem na okoliczne wsie napadają bandyci, którzy podpalają domy i porywają dziewczynki. Wielki Książę i jego wierny druh, brat Aleksander, wyruszają, by pokonać rozbójników. Po drodze spotykają młodzieńca na wspaniałym koniu. Jedynie Sasza, mnich wojownik, rozpoznaje w tym znakomitym jeźdźcu swoją młodszą siostrę, Wasię, w rodzinnej wiosce uznaną za zmarłą oraz za czarownicę. Kiedy jednak dziewczyna sprawdza się w walce, Sasza dochodzi do wniosku, że musi zachować w tajemnicy jej tożsamość – być może jedynie Wasia zdoła ocalić Moskwę przed zagrożeniami zarówno ze strony ludzi, jak i tajemnych mocy…
Piękna zimowa opowieść, pełna magii, potworów i problemów związanych z dorastaniem.




James S.A. Corey, Igrzyska Gry Nemezis
  premiera: 13 marca 2019
poprawka: jednak 24 kwietnia 2019

Niestety, okładki i opisu na razie brak...



Anna Kańtoch, Zabawki diabła
premiera: 15 marca 2019 (wydanie III)

 


Zbiór nastrojowych opowiadań, które łączy osoba tajemniczego Domenica Jordana. Z zawodu medyk, z zamiłowania – tropiciel magii, zagadek i spraw nierozwiązanych. Wciągające i mroczne kryminalne intrygi, błyskotliwy, inteligentny detektyw i tajemnice przyprawiające o dreszcz grozy, czyli Anna Kańtoch w najlepszym wydaniu!










Brandon Sanderson, Do gwiazd
premiera: 25 marca 2019
poprawka: 9 kwietnia 2019 
recenzja

Pasjonująca opowieść o nieustraszonej dziewczynie, która chce zostać pilotem myśliwca w czasach najazdu ludzkości przez okrutną rasę obcych.
Świat Spensy jest atakowany od setek lat. Obcy zwani Krellami przypuszczają jeden powietrzny atak za drugim, prowadząc niekończącą się kampanię, której celem jest zagłada ludzkości. Jedyną obroną przed nimi są eskadry myśliwców walczące z wrogiem w przestworzach. Piloci są bohaterami niedobitków ludzkiej rasy.
Spensa zawsze marzyła, że zostanie jedną z nich, że będzie latać i dowiedzie swojej odwagi. Jednak ciąży na niej niesława jej ojca – zestrzelonego przed wieloma laty pilota, który nieoczekiwanie zdezerterował, praktycznie przekreślając szanse Spensy na przyjęcie do szkoły pilotów.
Ludzie nigdy nie pozwolą Spensie zapomnieć o tym, co zrobił jej ojciec, lecz ona mimo to postanowiła latać. A Krelle właśnie to umożliwili. Podwoili liczebność swojej powietrznej armady, jeszcze bardziej zagrażając światu Spensy. Rozpaczliwa walka ludzkości o przetrwanie pozwoli spełnić jej marzenie życia…


 Stephen Baxter, Masakra ludzkości
premiera: 25 marca 2019
poprawka: 2 kwietnia 2019

Błyskotliwa kontynuacja klasycznej Wojny światów H.G. Wellsa.
Minęło czternaście lat od inwazji Marsjan. Ludzkość rozwinęła się, cały czas obserwując niebo, choć żyje w przekonaniu, że dysponuje wiedzą, jak można sobie poradzić z zagrożeniem ze strony Obcych. Marsjanie są nieodporni na ziemskie zarazki. Wojsko jest przygotowane. Poznanie urządzeń znalezionych w pozostałych po Marsjanach Machinach Bojowych oraz w walcach, w których przylecieli, pozwoliło dokonać ogromnego skoku technologicznego.
Gdy zaobserwowane zostają zjawiska świadczące o wystrzeliwaniu z Marsa kolejnych walców, nie ma powodu do niepokoju. Chyba, że zwraca się uwagę na słowa Waltera Jenkinsa, narratora powieści Wellsa. Jego zdaniem pierwsza inwazja była jedynie misją zwiadowczą, poprzedzającą prawdziwy najazd, a Marsjanie wyciągnęli wnioski z przegranej, zmienili metody działania i stanowią znacznie większe zagrożenie niż poprzednim razem.
Ma rację…

Wszystkie opisy pochodzą z materiałów wydawców.

16 komentarzy:

  1. Dla mnie stąd tylko Gorzowa antologia. No i Kisiel ewentualnie. Ostatnio coś niewiele ma mi fantastyka do zaoferowania 😕

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Och, to szkoda, ale zapraszam na kolejne zapowiedzi, może coś do Ciebie przemówi w następnych miesiącach?

      Usuń
  2. Po pierwsze: Kisiel <3, po drugie: Harda Horda <3, po trzecie: Sanderson <3. Same cudeńka w tym miesiącu.

    OdpowiedzUsuń
  3. O ta Masakra ludzkości wygląda na świetny pomysł, oby wykonanie też było dobre. No i książka Sandersona, okładka wygląda jak tanie, pulpowe sf, ale to raczej świadoma stylizacja. Może wyjść z tego coś fajnego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Baxter zapowiada się ciekawie, a ja liczę bardzo na Sandersona - bo ostatnio młodzieżówki raczej mnie rozczarowują nadmiarem niezbyt sprawnie poprowadzonych wątków romantycznych...

      Usuń
  4. Ja tam chciałam Abercrombiego w nowym wydaniu sobie kupić, ale zmalał mój entuzjazm, może się wstrzymam z tym zakupem.
    Do Hardej Hordy mnie nie ciągnie spcjalnie i tylko ten Baxter może być interesujący, ale poczekam na opinię i w oczekiwaniu na nie może nadrobię Wojnę Światów ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. W sumie prawie wszystko co wymieniłaś mnie interesuje.
    Intryguje mnie zaś bardzo Braxter - jestem ciekawa, co autor wykombinował w tej kontynuacji. :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ach, miód na me serce :) Też jestem ciekawa, czy będzie miał na tę kontynuację sensowny pomysł.

      Usuń
  6. "Oczy uroczne" i "Harda Horda" - te dwie książki to coś, co koniecznie muszę przeczytać ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na razie napiszę tylko, że "Oczy uroczne" zauraczają i to w 150%, a recenzja przedpremierowa już wkrótce!

      Usuń
  7. Baxter kontynuuje "Wojnę światów"? Biorę ;) Sandersona też - jako pisarza fantasy cenię, ciekaw jestem jak da radę w sci-fi. Ericsson bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, także chętnie sprawdzę i Sandersona.
    Poza tym chyba się połakomię na " Dziewczynę z wieży" - osadzenie akcji w Rosji nie jest częste, a może być całkiem ciekawe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W marcu jest spory wybór, cieszę się, że aż tyle pozycji bierzesz na celownik:)

      Usuń
  8. Oczy są świetne i Harda Horda też :) Z Dziennikiem się zmagam, trudny, skubany! :P
    Annę Kańtoch wrzucam do schowka, mus kupić tak piękne wydanie. No i na jesieni ponoć trzeci tom!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też na niego czekam, bo właśnie od pierwszego wydania tej serii polubiłam tę autorkę!

      Usuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.