piątek, 1 lutego 2019

zapowiedzi fantasy i science fiction na luty 2019

Witam w kolejnym przeglądzie subiektywnie najciekawszych nowości wydawniczych. W lutym 2019 będzie sporo premier i wznowień, jestem szczególnie ciekawa, czy mój ulubiony Steven Erikson (ten od Malazańskiej Księgi Poległych) sprawdzi się w science fiction, jak wypadnie drugi tom cyklu chwalonej Laini Taylor i nowa książka Brandona Sandersona Rytmatysta. Apetycznie zapowiada się nowy zbiór opowiadań od Fantazmatów o smokach pt. Dragoneza (recenzja już w niedzielę) i zbiór artykułów naukowych o czytaniu Grabińskiego. W ramach ciekawostki chciałam Wam też pokazać książki dwóch nowych u mnie wydawnictw, które do tej pory raczej nie zajmowały się fantasy, ale wygląda na to, że romans z elementami fantastyki przeżywa swój złoty wiek, co widać po ich książkach zatytułowanych Wiedźma i Wiedźma morska (zabawne podobieństwo tytułów, nie sądzicie?).

Dajcie mi koniecznie znać, co z poniższych propozycji przeczytacie.

Dragoneza

Latają, zieją ogniem, strzegą skarbów. To pierwsze skojarzenia związane ze smokami. Ale czy wiecie, co te mityczne stworzenia mają wspólnego z Pearl Harbor? Czy opancerzony pociąg to właściwy środek transportu na wyprawę prosto do leża skrzydlatej bestii? Wyobrażacie sobie, że śliski gad może być lepszym przyjacielem niż pies? Albo że ma dwie kłótliwe głowy? Dzięki naszym autorom i autorkom usłyszycie smocze głosy płynące z antycznych malowideł, poczujecie mrożący dech lodowych istot, otoczą was kłęby dymu z pogorzelisk. Razem z bohaterami opowiadań „Dragonezy” będziecie leczyć słodkie smoczątka, walczyć z druzgocącymi nalotami, korzystać z pradawnej magii i przyswajać mądrość duchów. Smoki wypełzną ku Wam z mitów, innych wymiarów, wulkanów, oceanów, domów sąsiadów i ludzkich powłok. Mamy do dyspozycji dwadzieścia utworów – wybraliśmy je spośród dzieł autorów zaproszonych do współpracy oraz zwycięskich prac z konkursu „Dragoneza” organizowanego na portalu fantastyka.pl. Udowodnimy Wam, że o smokach nie wiecie jeszcze wszystkiego.Marta Kisiel, Nomen Omen (wyd. 2)
premiera: 13 lutego 2019 r.
recenzja


Współczesny Wrocław z krótką wycieczką do czasów niemieckiego Breslau, doprawiony sporą dozą czarnego humoru i odrobiną romantycznego ducha.

Los nigdy nie był łaskawy dla Salomei Klementyny Przygody. Wystarczy spojrzeć na jej rodzinę: matka chcąca uwolnić „rozbuchany erotyzm” córki, ojciec żyjący mentalnie w dziewiętnastym wieku i brat Niedaś – społeczny szkodnik, leń i zakała. Nic więc dziwnego, że gdy tylko nadarza się okazja, Salka ucieka z rodzinnego miasta do Wrocławia.

Nowe życie nie będzie jednak usłane różami. Na stancji panuje żelazna dyscyplina, w radiu i telefonie słychać tajemnicze szepty, a współlokatorem Salki zostaje Roy Keane, dobrze wychowana papuga gustująca w wafelkach. Na domiar złego, studiujący we Wrocławiu Niedaś w nietypowy sposób okazuje siostrze swoją miłość, próbując utopić ją w Odrze. A to dopiero początek kłopotów…

 
 


Maciej Lewandowski, Cienie Nowego Orleanu
premiera: 27 lutego 2019
recenzja


Okultystyczny kryminał z elementami mitologii wudu i horror w duchu twórczości Lovecrafta!

John Raymond Legrasse, doświadczony nowoorleański policjant, podczas policyjnego nalotu na przemytników trafia do dziupli handlarzy żywym towarem. Znajduje tam makabrycznie okaleczone zwłoki młodej kobiety. Tropy prowadzą do niewyjaśnionej sprawy z przeszłości, rytualnego mordu dokonanego przez tajemniczą sektę. Zamordowanej dziewczynie wyryto na skórze tajemnicze znaki oraz zdarto płat skóry z pleców. Odsunięty od sprawy Legrasse prowadzi własne śledztwo. Podążając śladem handlarzy żywym towarem, dociera do zakładu fotograficznego, w którym znajduje nagrania brutalnych gwałtów i tortur czarnoskórych kobiet. Kolejny ślad prowadzi do Kaznodziei, przywódcy sekty przywołującej demony…

Anna Sokalska - Wiedźma. Opowieści z Wieloświata. Tom 1
premiera: 6 lutego 2019 Nadszedł czas "Wiedźmy"! Sięgnij po pierwszy tom cyklu urban-fantasy "Opowieści z Wieloświata".
Obłożona klątwą wiedźma Jasna budzi się z długiego snu. Wyrwana ze swoich czasów, samotna i pozbawiona mocy, pragnie zemścić się za dawne krzywdy. Spotyka na swej drodze zmorę-uciekinierkę, szamana z przypadku i anioła niezadowolonego z nowych obowiązków. Każdy z nich zmaga się z cieniami przeszłości, a Los wciąga ich w nieoczywistą rozgrywkę o ludzkie dusze... Zapraszamy do niezwykłego uniwersum, przesyconego słowiańsko-fantastycznym kolorytem!


 

 

 


Jacek Piekara - Płomień i krzyż. Świat inkwizytorów. Tom 3 
 premiera: 13 lutego 2019 

Arnold Lowefell i Mordimer Madderdin wspólnie ruszają do walki!
Dwaj szczególni Inkwizytorzy znowu się spotykają. Tym razem, by wspólnie wypełnić zadanie w przeklętej krainie zamieszkanej przez dziki lud, który wiarę w Chrystusa połączył z pogańskimi obrządkami. Tysiące mil od granic Cesarstwa, inkwizytorzy będą musieli spełnić misję kluczową dla całego chrześcijaństwa.
W całej intrydze wielką rolę odegrają także mało znani lecz potężni funkcjonariusze Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorium. Hildegarda Reizend - podróżniczka, która przewędrowała świat od Afryki po Himalaje. Biegły w sztuce magicznej Barnaba Biber. Wszyscy będą musieli stawić czoła Herenniuszowi Furiusowi - Rzymianinowi, który na własne oczy widział Ukrzyżowanie i Zstąpienie Jezusa Chrystusa.
Węzły intryg zaciskają się na szyjach wszystkich bohaterów. Kto będzie musiał umrzeć dla dobra chrześcijaństwa, a kto przeżyje, by dalej służyć Sprawie?

Peter F. Hamilton, Noc bez gwiazd
premiera: 4 lutego 2019 (wznowienie)

Klasyczna międzygwiezdna przygoda w fascynującej opowieści o zbiegu, który niesie nadzieję ocalenia dla świata Wspólnoty.
Przez stulecia więziona w Pustce, planeta Bienvenido wraz z jej mieszkańcami, zarówno ludźmi jak Upadłymi, została wyrzucona w zwykłą przestrzeń. Jednak ocaleni znajdują się miliony lat świetlnych od Wspólnoty, która nawet nie wie o ich istnieniu. Gdy obie rasy zamieszkujące planetę rozpoczynają śmiertelną walkę o jej wyłączne posiadanie, ludzkość wydaje się skazana na klęskę, pomimo pomocy tajemniczej Anielskiej Wojowniczki, dysponującej niedostępnymi dla ludzi zdobyczami techniki Wspólnoty.
Jednak w trakcie rutynowego lotu kosmicznego major Ry Evine bezwiednie uwalnia przetrzymywany przez Upadłych statek, który awaryjnie ląduje na Bienvenido, przynosząc ludzkości nadzieję na przetrwanie: niezwykłe dziecko. To dziecko nie tylko dorasta w błyskawicznym tempie, ale posiada wiedzę i umiejętności znacznie przekraczające te, jakimi dysponują ludzie mieszkający na Bienvenido. Tropione przez Upadłych i ludzi, jest ogniwem łączącym zapomnianą przeszłość i wspaniałą przyszłość, będącą już niemal poza zasięgiem…

  

 

 

Steven Erikson, Cena szczęścia
premiera: 25 lutego 2019

recenzja


Zdumiewająca opowieść o pozaziemskiej interwencji.

Najnowsza powieść jednego z najbardziej poczytnych pisarzy fantastyki.

Ruchliwa ulica w kanadyjskim mieście. W promieniu światła, najwyraźniej wystrzelonego przez UFO, znika Samantha August, autorka książek science fiction. Podczas gdy nagrane telefonami filmy, ukazujące moment porwania, rozchodzą się w Internecie, Samantha budzi się w małym pomieszczeniu. Tam wita ją głos Adama, który wyjaśnia, że znajdują się na orbicie, a on sam jest obdarzonym sztuczną inteligencją rzecznikiem Delegacji Interwencyjnej, triumwiratu obcych cywilizacji. Celem Delegacji jest ochrona i ewolucja ziemskich ekosystemów...Tak oto rozpoczyna się zdumiewająca, prowokacyjna, świetnie napisana i niepokojąco wizjonerska historia pierwszego kontaktu. Laini Taylor,  
Muza koszmarów. Strange the Dreamer. Tom 2
premiera: 27 lutego 2019 
recenzja


Lazlo i Sarai nie są już dłużej tym, czym byli. Sarai, Muza Koszmarów, dopiero odkrywa pełnię swoich możliwości, tymczasem Lazlo musi dokonać wyboru niemożliwego: ocalić życie ukochanej czy wszystkich mieszkańców Szlochu? Otwarcie zapomnianych drzwi do nowych światów zamiast odpowiedzi przynosi wiele pytań – czy bohaterowie zawsze muszą zabijać potwory, czy mogą je... ocalić?
Miłość i nienawiść, zemsta i łaska, zniszczenie i zbawienie ścierają się ze sobą w tej zadziwiającej i chwytającej za serce kontynuacji "Marzyciela", bestsellera "New York Timesa".

 

 Brandon Sanderson, Rytmatysta
premiera: 27 lutego 2019

recenzja
 
 

 

Joel zostaje pomocnikiem profesora, którego zadaniem jest zbadanie zabójstw młodych adeptów magii i wkrótce wraz z przyjaciółką Melody trafia na ślad zaskakujących odkryć, które na zawsze zmienią Rytmatykę.

 

  


Sarah Henning, Wiedźma morska
premiera: 27 lutego 2019


Wszyscy znają koniec tej opowieści. Syrena, książę, pocałunek prawdziwej miłości. Lecz przedtem była trójka przyjaciół – jedna z nich wzbudzała strach, drugi pochodził z rodziny królewskiej, a trzecia nie żyła.
Po tym, jak jej najlepsza przyjaciółka, Anna, utonęła, Evie stała się wyrzutkiem w swoim małym rybackim miasteczku. Dziwolągiem. Przekleństwem. Wiedźmą.
Przy brzegu zaczyna pojawiać się dziewczyna niezwykle podobna do Anny, i, mimo jej zaprzeczeń, Evie jest przekonana, że jej przyjaciółka wciąż żyje. Że jej magia okazała się nie być tak bezużyteczna, jak się wydawało. Dlatego gdy obie dziewczyny wpadają w oko – i skradają serca – dwóm czarującym książętom, Evie wierzy, że w końcu ma szansę żyć długo i szczęśliwie.
Niemniej jednak jej przyjaciółka skrywa tajemnicę. Nie może zostać w Havnestadzie ani poruszać się na dwóch nogach, chyba że Evie znajdzie sposób, by jej pomóc. Teraz Evie zrobi wszystko, aby uratować człowieczeństwo swojej przyjaciółki oraz serce swojego księcia, w którym drzemie potęga jej magii, jej oceanu oraz jej miłości, aż w końcu zbyt późno odkryje prawdę, jaka kryje się za zawartą przez nią umową.

Joanne K. Rowling,
Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda. Scenariusz oryginalny

Po tym jak został zdemaskowany i schwytany w Nowym Jorku, Gellert Grindelwald, potężny czarnoksiężnik, spełnia swą groźbę i ucieka w dramatycznych okolicznościach. Jego celem jest zgromadzenie jak największej liczby nowych zwolenników swojej sprawy — wyniesienia czarodziejów ponad wszystkie niemagiczne istoty.
Jedyną osobą, która ma szanse go powstrzymać, jest Albus Dumbledore, którego niegdyś uważał za swojego najlepszego przyjaciela. Jednak Dumbledore nie obejdzie się bez pomocy byłego ucznia – Newta Skamandera, który już raz pokrzyżował plany Grindelwalda. Przygoda ponownie splecie losy Newta, Tiny, Queenie i Jacoba. Ich nowa misja, tym razem w Paryżu, okaże się sprawdzianem miłości i lojalności, kiedy będą stawiali czoło kolejnym zagrożeniom w coraz bardziej niebezpiecznym i podzielonym świecie czarodziejów.
Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda to drugi z serii pięciu scenariuszy autorstwa J.K. Rowling, autorki uwielbianej i popularnej na całym świecie serii o Harrym Potterze. Okładkę i wnętrze scenariusza ponownie zaprojektował niezrównany duet artystów, MinaLima, którzy pracują przy wszystkich produkcjach z serii o Harrym Potterze i fantastycznych zwierzętach.

red. Krzysztof Grudnik, Czytanie Grabińskiego 

1. Krzysztof Grudnik - Wstęp
2. Bogusław Bakuła - Stefan Grabiński jako Galicjanin i pisarz środkowoeuropejski. Geopoetyka, teksty i konteksty
3. Dariusz Brzostek - Monomit Stefana Grabińśkiego. Nowela grozy jako pierwszoosobowa narracja obłędu
4. Michał Budak - Czarostwo w wybranych utworach Stefana Grabińskiego
5. Krzysztof Grudnik - Literatura jako ocalenie. Znaczenie języka i twórczości literackiej dla Grabińskiego i jego bohaterów
6. Wojciech Gutowski - Aspekty inicjacyjne prozy Stefana Grabińskiego
7. Tomasz Kaliściak - Pociąg seksualny. Prus – Freud – Grabiński
8. Eliza Krzyńska–Nawrocka - Granice Grabińskiego
9. Monika Kulesza - Metafizyka kolejarskich nowel Stefana Grabińskiego. O „Maszyniście Grocie”
10. Aleksander Madyda - „Czad” Stefana Grabińskiego, czyli kłopoty z płcią kulturową
11. Joanna Majewska - Demon ruchu, demony nowoczesności
12. Marcin Mierzejewski - Stefan Grabiński przez pryzmat noweli Smoluch
13. Ewa Mikuła - Jak kształtowała się polska literatura metafantastyczna? O pisarstwie Stefana Grabińskiego i Edgara Allana Poe
14. Jacek Piekiełko - Siódme „Spojrzenie” Stefana Grabińskiego
15. Paweł Pietrzak - Stykanie się świata fantastycznego z rzeczywistym w twórczości Stefana Grabińskiego
16. Mariusz Polowy - Fantazje przyszłości Stefana Grabińskiego
17.Tadeusz Sławek - Demon Grabińskiego. Próba fenomenologii kolei żelaznej
18. Marek Wilczyński - Ciągłość szyn, ciągłość rynków i ogrodów. Wspólne przestrzenie Romana Jaworskiego, Stefana Grabińskiego i Brunona Schulza

 

Wszystkie opisy pochodzą z materiałów przygotowanych przez wydawców. 16 komentarzy:

 1. "Nomen omen" Marty Kisiel czytałam i bardzo mi się podobał, w odróżnieniu do "Dożywocia", do którego podchodziłam aż 3 razy i ani razu jej nie dokończyłam.

  Z e-BOOKIEM POD RĘKĘ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Dożywocie" rzeczywiście ma swoje wady - przede wszystkim jest kilkoma połączonymi opowiadaniami, nie normalną powieścią, więc nie do końca wiadomo, czego się spodziewać, a kwiecisty język i wysoki poziom absurdu mogą nie wszystkim odpowiadać. Ale jej inne książki, np. "Toń" całkiem dobrze się bronią.

   Usuń
 2. Nomen omen było tak tragiczne, że od tamtego czasu omijam autorkę szerokim łukiem. Nie wiem co ludzie widzą w książkach tej grafomanki.

  Z tego zestawienia zainteresowała mnie tylko książka o Grabińskim. Dzięki za info.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, ta autorka nie wszystkim się spodoba, tak jak pisałam albo się ją bardzo lubi, albo nienawidzi :)

   Bardzo proszę, myślę, że opracowanie o Grabińskim będzie naprawdę warte uwagi.

   Usuń
 3. Teraz poluję na "Wiedźmę morską". Jak do tej pory czytałam tylko jedną serię o syrenach, ale bardzo mi się spodobała.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Dragoneza" już u mnie na komputerze, zapowiada się ciekawa lektura :) "Nomen Omen" mam w starym wydaniu, więc pozostanę mu wierna, ale w sumie kusi mnie bardzo Piekara i Lewandowski :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piekara jest obiecujący, choć przyznam, że czekam na jakąś konkluzję i zamknięcie historii Mordimera. A Lewandowski to na razie jedna wielka niewiadoma ale lubię połączenie kryminału i fantastyki, więc nastawiam się pozytywnie!

   Usuń
 5. Z powyższych na dobry początek ;)
  Marta Kisiel, Nomen Omen
  Maciej Lewandowski, Cienie Nowego Orleanu
  Jacek Piekara - Płomień i krzyż. Świat inkwizytorów. Tom 3
  Brandon Sanderson, Rytmatysta


  OdpowiedzUsuń
 6. Ta "Wiedźma Morska" wygląda ciekawie. Może to być interesujące zagranie tym, co już dawno było, ale w naprawdę ciekawej odsłonie. Także wielkie dzięki, sam bym nie zauważył, że coś takiego wychodzi.
  Ericsona i Sandersona już miałem upatrzonego ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo proszę :) Też jestem ciekawa tych nowych wiedźm, a morska kusi tym, że wygląda na nową interpretację znanej baśni, a lubię czytać takie rzeczy.

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. Ja właśnie skończyłam czytać i szykuje już pozytywną recenzję.

   Usuń
 8. Nomen omen czytałam w poprzednim wydaniu :) Dla mnie bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja najbardziej z filmów filmy Sci-fi i fantasy uwielbiam serie Harrego Pottera ( świetnie są ostatnie dwa filmy Insygnia Smierci )

  OdpowiedzUsuń