01 listopada 2018

zapowiedzi fantasy i science fiction na listopad 2018

Oto kolejna porcja najciekawszych zapowiedzi wydawniczych. W listopadzie 2018 o szybsze bicie serca przyprawia mnie przede wszystkim oferta wydawnictwa Zysk i S-ka, szczególnie nową książką George'a R.R. Martina "Ogień i krew", która przeniesie nas w czasy panowania Targaryenów. Z niecierpliwością czekam również na piąty tom opowieści z Meekhanu, czyli "Każde martwe marzenie" Roberta M. Wegnera, porządne polskie fantasy. Tym razem nowości ułożone są wydawnictwami, według tego, co wydało mi się najbardziej warte przeczytania. A Wy na co z tej listy ostrzycie sobie ząbki?




George R.R. Martin, Ogień i krew, część I
premiera: 2o listopada 2018
recenzja

300 lat przed wydarzeniami opisanymi w "Grze o tron", kiedy Westeros rządziły smoki... Opowieść o ekscytujących dziejach dynastii Targaryenów...
Wiele stuleci przed wydarzeniami opisywanymi w pierwszym tomie cyklu, "Grze o tron", Targaryenowie – jedyna rodzina smoczych lordów, która przeżyła zagładę Valyrii – zamieszkali na Smoczej Skale, nad którą panowali przez z górą dwa stulecia, nim postanowili podbić całe Westeros. Ogień i krew zaczyna się opowieścią o legendarnym Aegonie Zdobywcy, który stworzył Żelazny Tron, a następnie opisuje dzieje kolejnych pokoleń Targaryenów walczących o utrzymanie tego sławetnego krzesła, aż po wojnę domową, która omal nie zniszczyła ich dynastii.
Co naprawdę wydarzyło się podczas Tańca Smoków? Dlaczego tak niebezpiecznie było odwiedzać Valyrię po Zagładzie? Jak wyglądało życie w Westeros w czasach, gdy nad niebem panowały smoki? Jakie były najstraszliwsze zbrodnie Maegora Okrutnego? Dlaczego Aegonowi Zdobywcy nie udało się podbić Dorne?
To tylko niektóre z pasjonujących pytań, na które odpowiada ta szczegółowa kronika spisana przez uczonego arcymaestera z Cytadeli. Książka zawiera też ponad osiemdziesiąt nowych czarno‑białych ilustracji autorstwa Douga Whetleya. 
Ogień i krew będzie dla świata Westeros tym, czym jest Silmarillion dla Śródziemia.



Marie Brennan, Podróż „Bazyliszka”
premiera: 26 listopada 2018

Nieustraszona lady Trent wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż dookoła świata, aby zbadać przeróżne gatunki smoków w ich środowisku naturalnym!
Wierni czytelnicy poprzednich tomów pamiętników lady Trent, Historii naturalnej smoków i Zwrotnika węży, mogą uważać, że poznali już szczegóły jej historycznego rejsu na pokładzie Królewskiego Okrętu Badawczego „Bazyliszek”, ale prawda o tej pouczającej, przerażającej i skandalizującej podróży nigdy nie została ujawniona – aż do teraz.
Sześć lat po ryzykownej wyprawie do Erigi Izabela wyrusza na jak dotąd najbardziej ambitną ekspedycję: podróż dookoła świata, aby badać wszystkie odmiany smoków we wszystkich miejscach, gdzie te gady występują. Od pierzastych węży wygrzewających się na ruinach upadłej cywilizacji po potężne węże morskie w tropikach, stworzenia te są źródłem nieustannej fascynacji i śmiertelnego niebezpieczeństwa.
Oczywiście, badania naukowe są głównym celem wyprawy, ale życie Izabeli rzadko bywa takie proste. Nieustraszona podróżniczka musi stawić czoło sztormom, chorobom i intrygom na najwyższych szczeblach władzy. Wbrew sobie musi wziąć też udział w działaniach wojennych na skalę międzynarodową, a przy tej okazji dokonuje rewolucyjnego odkrycia, które rzuci całkiem nowe światło na starożytną historię smoków. 

https://zysk.com.pl/2018/10/24/podroz%cc%87-bazyliszka-marie-brennan/#more-502


Roger Lancelyn Green,  
Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu
premiera: 29 listopada 2018
 
Pełna magii i niesamowitości legenda o szlachetnych rycerzach, walce dobra ze złem i miłości.
Legenda o królu Arturze jest jedną z najbardziej znanych legend w kulturze europejskiej. Od magicznego momentu, w którym Artur uwalnia miecz z kamienia, po ostatnią bitwę, Roger Lancelyn Green ożywia oszałamiający świat króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu.
Oto historie o mieczu w kamieniu, o Zielonym Rycerzu, o miłości Lancelota i Ginewry, o poszukiwaniu Świętego Graala i o odejściu do Doliny Avalonu.
  
Roger Lancelyn Green (1918-1987) – brytyjski autor, potomek normandzkich wikingów, członek klubu Inklingów, grupy pisarzy czytających i wzajemnie oceniających napisane przez siebie książki, do której należeli m.in. C.S. Lewis i J.R.R. Tolkien. Zasłynął z książek opisujących mity starożytnej Grecji, Egiptu (Tales of the Greek Heroes, Tales of Ancient Egypt) i mitów skandynawskich oraz nowymi wersjami dawnych opowieści o królu Arturze (Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu) i Robin Hoodzie (Robin Hood z zielonego lasu). Jest też autorem biografii, m.in. C.S. Lewisa i J.H. Barriego.



Robert M. Wegner, Każde martwe marzenie
premiera: 28 listopada 2018 
recenzja


Długo wyczekiwana odsłona najgłośniejszego polskiego fantasy ostatnich lat!
Deana d’Kllean, niegdyś Pieśniarka Pamięci i mistrzyni miecza, a dziś rządząca pustynnym księstwem wybranka Boga Ognia, stoi na progu wojny. Powstanie niewolników, które wybuchło u południowych granic państwa, zatacza coraz szersze kręgi. Genno Laskolnyk wraz ze swoim czaardanem wolnych jeźdźców wpada w sam środek wojny. Czego szuka wśród niewolników, którzy postanowili zrzucić jarzmo krwawych panów? Tymczasem tysiące mil na północ Czerwone Szóstki trafiają na tajemnicę, która pochłonęła już niejedną ofiarę. Czy odwaga górali ocali im życie?
Meekhan spływa krwią i wydaje się, że nic już nie powstrzyma płomienia, który ogarnia Imperium.
„Opowieści z meekhańskiego pogranicza” Roberta M. Wegnera to barwny, epicki fresk, w którym splatają się losy pełnokrwistych postaci, a ludzkie dramaty sąsiadują z intrygami bogów i tajemnicami sprzed tysięcy lat. Bestsellerowy cykl docenili czytelnicy nie tylko w Polsce, ale i w Rosji, gdzie „Opowieści…” zdobyły nagrodę najlepszej fantasy roku.

A tu link do fragmentu: https://esensja.pl/ksiazka/prezentacje/tekst.html?id=25245





Neal Stephenson, Nicole Galland,  
Wzlot i upadek D.O.D.O.
premiera: 14 listopada 2018

Neal Stephenson, autor bestsellerów oraz ceniona przez krytyków powieściopisarka Nicole Galland wspólnie tworzą wciągający i misternie skonstruowany thriller, którego akcja dzieje się w bliskiej przyszłości, splatając historię, naukę, magię i tajemnicę w opowieść podważającą fundamenty naszego nowoczesnego świata.
Melisande Stokes, ekspertka od lingwistyki i języków, spotyka na korytarzu Uniwersytetu Harvarda Tristana Lyonsa, pracownika wojskowego wywiadu – i rozpoczyna się ciąg zdarzeń, które odmieniają tak ich życie, jak losy całego świata. Młody człowiek z zakonspirowanej rządowej agencji zwraca się do Mel, szeregowej pracownicy naukowej, z niewiarygodną ofertą. Warunek jest jeden: musi przysiąc, że zachowa tajemnicy, w zamian otrzymując bardzo godziwe wynagrodzenie.
Tristan chce, aby Mel przetłumaczyła pewne bardzo stare dokumenty. Jeśli są autentyczne, ich znaczenie jest niemal rewolucyjne: dowodzą, że magia naprawdę istniała i była praktykowana od stuleci, a dopiero przybycie Oświecenia i rewolucji przemysłowej osłabiło jej moc i naraziło na zagładę jej adeptów. W roku 1851, w czasie Wielkiej Wystawy w londyńskim Kryształowym Pałacu, będącej świętem techniki i nowoczesności, magia przestała działać całkowicie. Coś we współczesnym świecie "zagłusza" używane przez magię "fale" i Tristan musi się dowiedzieć, co to takiego.
Powstaje więc Departament Od Diachronicznych Operacji – DODO – i rusza do pierwszej misji, której celem jest skonstruowanie urządzenia przywracającego magię światu, a potem posłanie w przeszłość Agentów Diachronicznych, aby udaremnili zagładę magii... . jednocześnie zmieniając odrobinę historię świata. Lecz doskonaląc tę naukę i technologię, Tristan i jego rozrastająca się organizacja ignorują zdradziecki i nieprzewidywalny czynnik – ludzką naturę.
Ta ekscytująca i przepięknie odmalowana powieść fantastyczna, łącząca geniusz, skomplikowanie i pomysłowość Neala Stephensona z ludzkim ciepłem i humorem typowym dla stylu Nicole Galland sprawi, że uwierzycie w to, co niemożliwe, a także przeniesiecie się w zupełnie niewyobrażalne miejsca – i czasy.
https://datapremiery.pl/neal-stephenson-wzlot-i-upadek-dodo-premiera-ksiazki-21349/

Ray Bradbury,  
Kroniki marsjańskie. Człowiek ilustrowany. Złociste jabłka słońca
premiera: 30 listopada 2018
 

 

Ray Bradbury, jeden z najpopularniejszych dwudziestowiecznych pisarzy amerykańskich, zachwycał pokolenia czytelników nastrojowymi opowieściami science fiction, fantasy i grozy. W tym niezwykłym zbiorze zebrano trzy najpopularniejsze książki tego autora. Kroniki marsjańskie/Człowiek Ilustrowany/Złociste jabłka słońca to ponadczasowe historie dla czytelników w każdym wieku, niezależnie od upodobań.

https://www.mag-sklep.pl/pl/p/KRONIKI-MARSJANSKIE.-CZLOWIEK-ILUSTROWANY.-ZLOCISTE-JABLKA-SLONCA-/826
(dostęp 08.12.2018)







Michał Cholewa, Sente
premiera: 14 listopada 2018
recenzja
 
Michał Cholewa, laureat Nagrody im. Janusza Zajdla, przedstawia kolejną powieść w cyklu Algorytm Wojny. 
Po zagładzie świata, który przeminął w Dniu, gdy Sztuczne Inteligencje postanowiły unicestwić ludzkość, ta jednak przetrwała, zwyciężyła i teraz podzielona na trzy mocarstwa walczy o pozostałości dawnej cywilizacji.
Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone muszą jednak zawrzeć rozejm bo straszny wróg, który miał już nie istnieć nagle się znów pojawił. Nadarza się okazja by dowiedzieć się więcej o okręcie SI który udało się zdobyć.
Czy Hakken, schwytana Sztuczna Inteligencja poróżni ludzi i zdoła uciec do nieznanego zakątka wszechświata w którym odradza się potęga krzemowych istot?




Ursula K. Le Guin, Wracać wciąż do domu
premiera: 13 listopada 2018

Po raz pierwszy w jednym tomie! Zbiór "Wracać wciąż do domu" jest doskonałym uzupełnieniem poprzednich tomów Ursuli K. Le Guin, jednej z najwybitniejszych i najczęściej nagradzanych autorek SF i fantasy. W skład zbioru wchodzą: "Kroniki Zachodniego Brzegu", "Wracać wciąż do domu" oraz "Międzylądowania". Autorka ponownie zabiera czytelników do swojej niezwykłej wyobraźni, gdzie powstały kunsztowne i subtelne światy. Zbiór "Międzylądowania" oraz druga i trzecia część "Kronik Zachodniego Brzegu" ukazują się w Polsce po raz pierwszy! Tematyka zawarta w tym zbiorze to człowiek, jego światy i inne egzotyczne miejsca, których mieszkańcy są bardzo ludzcy… Ursula K. Le Guin wykorzystuje różne środowiska by odpowiedzieć nam na pytanie, czym mogliśmy albo czym jeszcze możemy się stać.

https://www.proszynski.pl/Wracac_wciaz_do_domu-p-35513-.html&page=1-.html




Philip Reeve, Zabójcze maszyny
premiera: 22 listopada 2018


Sześćdziesiąt minut – tyle wystarczyło, żeby zniszczyć ludzką cywilizację.
Tysiące lat później nastała nowa era ruchomych miast. Miasta drapieżcy na gigantycznych gąsienicach przemierzają wyludnioną Ziemię. Polują: atakują, walczą i pożerają się nawzajem.
Londyn dostrzegł zdobycz. Małe miasteczko nie ma szans. Londyn jest wielki, szybki i... głodny.
Podczas polowania Wielki Mistrz Cechu Historyków Londynu zostaje zaatakowany sztyletem przez tajemniczą dziewczynę. Życie ratuje mu młody czeladnik, który w pogoni za napastniczką zostaje wyrzucony z pędzącego miasta. Na jałowych pustkowiach wielkiego Terenu Polowań ci dwoje, których wszystko dzieli, są zdani tylko na siebie.
Wśród przemocy, brutalności i nieustannego niebezpieczeństwa Tom i Hester muszą walczyć o życie i przyszłość świata…

http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/fantastyka-s-f/zabojcze-maszyny-okladka-filmowa,p299565767


Dostęp do wszystkich powyższych linków w dniu 29.10.2018.
W grudniu 2018 nie było żadnych interesujących nowości, więc hop do zapowiedzi stycznia 2019

8 komentarzy:

  1. Jak dla mnie Stephenson. Le Guin potem. Może ten 'Król Artur'. Martin...kiedyś, jak mu się życzliwie zachce cały cykl zakończyć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe, czy mu się uda... Najwyżej Brandon Sanderson dokończy, jak to było z "Kołem czasu" ;) A niestety po słabiutkim "Tańcu ze smokami" widać, że Martinowi brakuje pomysłów...

      Usuń
  2. Ja czekam niecierpliwie na "Sente", oczywiście <3

    OdpowiedzUsuń
  3. Martin u mnie na pewno będzie do kupienia, Król Artur też, choć to mnie pilne. Z Wegnerem jeszcze jestem w lesie, więc aż tak bardzo tej piątej części mi do szczęścia nie trzeba, ale jak wyjdzie to pewnie kupię... Jestem w połowie drugiego tomu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla mnie najlepsze interpretacje mitu arturiańskiego to "Mgły Avalonu" M. Zimmer Bradley i trylogia Bernarda Cornwella, jestem więc ciekawa, jak wypadnie na ich tle to opracowanie.

      Usuń
  4. Zysk i mnie przyprawił o szybsze bicie serca. :D Nieźle poszaleli z zapowiedziami na koniec roku. Z Twoich zapowiedzi będę chciała na pewno Wegnera i Martina, no i oczywiście Le Guin, ale to może nie teraz, bo dopiero czytam jej drugiego omnibusa. :)

    OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.