30 listopada 2023

Zapowiedzi fantastyczne na grudzień 2023

W grudniu 2023 najważniejszą premierą jest mój dziewiąty patronat, czyli wizjonerska powieść science fiction "Nieświat" Magdaleny Świerczek-Gryboś. Poza tym wyszukałam dla Was kilka innych propozycji, a ponieważ większość z nich nie mieści się w ramach klasycznego fantasy czy sf, stąd zmiana zwyczajowego nagłówka. Co wpadło Wam w oko z zebranych tu utworów?

 
 
PATRONAT GŁODNEJ WYOBRAŹNI
6 grudnia 2023  
Magdalena Świerczek-Gryboś, Nieświat 
e-book 
(wersja papierowa 20 lutego 2024) 

 

Czy jest jeszcze dokąd uciekać? I tak naprawdę... przed czym? Kim jest przybysz z gwiazd, który odebrał naszym potomnym dom?

Pożeranej przez kosmicznego pasożyta Ziemi kończy się czas, jednak marsjańscy koloniści nieoczekiwanie zrywają z nią kontakt. Ostatni członkowie NASA, uznawani za szaleńców, barykadują się w bazie na Księżycu, a stacja kosmiczna Meridian, objęta kwarantanną, powoli się rozpada.

Nieświat to wartka i monumentalna opowieść o ludziach i nieludziach, światach i nieświatach, o tym, skąd jesteśmy, kogo możemy spotkać w kosmosie i kim staniemy się wobec Innego. Opowieść snuta przez niesfornego syna hakerki, autystyczną dziewczynę oraz marsjańską kolonistkę otwiera przed czytelnikiem oszałamiającą i druzgocącą wizję końca naszego wieku... i naszych złudzeń. A także narodzin prawdy o człowieku.

Świat nie musi kończyć się w błysku i huku, widowiskowo i nagle. Może przegnić, zapaść się, odwrócić. Stać się nieświatem.

 

 

6 grudnia 2023  
Mateusz Lubach, Spęd


Transfer świadomości do nowego ciała stał się faktem. Tylko co utraciliśmy w zamian za nieśmiertelność? Mieszczący się we Wrocławiu Bank Pamięci Bytowej to instytucja budząca wiele kontrowersji wśród ogółu społeczeństwa. Funkcjonująca w sprzeczności z założeniami Kościoła, gwarantuje przetrwanie świadomości człowieka niezależnie od śmierci jego ciała. Pozorny upadek Banku po nieudanym ataku cybernetycznym nie zmienił jego światowej pozycji. Jednak brak winnego tragicznych skutków tego wydarzenia i zaniechanie śledztwa przez lata potęgowały poczucie rozgoryczenia milionów obywateli względem wymiaru sprawiedliwości. Niespełna dekadę od tamtego zdarzenia Wrocławska Delegatura Komendy Głównej Policji po raz kolejny otwiera dochodzenie w tej sprawie. Do jego rozwiązania wyznacza dwoje śledczych, którzy w chaosie wyzutego z humanitaryzmu świata będą musieli rozpoznać kłamstwo od pozorów i zmierzyć się z szaleństwem, w jakie zostaną uwikłani.10 grudnia 2023  
antologia Obiata
 
  
Kolejna odsłona antologii słowiańskiej, ukazująca wierzenia i obrządki zarówno w przeszłości, jak i we współczesnym kontekście. Szesnaście opowiadań zabierze Czytelnika do świata grozy i magii pełnego zapomnianych bóstw, demonicznych stworów i obrzędów.

Autorzy: Silke Brandt, Aleksandra Dobies, Krzysztof Dzieniszewski, Grzegorz Gajek, Michał Jankowski, Adam Kaczmarczyk, Agnieszka Kuchmister, Małgorzata Lewandowska, Monika Maciewicz, Graham Masterton, Karolina Mogielska, Tadeusz Oszubski, Olaf Pajączkowski, Jacek Pelczar, Kalina Sucharska, Katarzyna Wierzbicka, Zeter Zelke


 
13 grudnia 2023  
feranos, Entropia. Osierocę wilki
 
 
 
Jest to fantastyka/horror egzystencjalny o życiu, śmierci, śmiertelności i nieśmiertelności, egzystencji i wieczności.
 
Ogniu, krocz ze mną,
Pośród samotności mrozów.
W drodze ku Czarnej Księdze,
Przez przeszłości schody,
Po trupach idąc,
Przez obsydian brzytw,
I tęsknot ostrza,
Pod nieboskłonami gwiazd,
Gdzie kiełkuje dobro i zło.
Żeglując zawiesinami bezczasu,
Jak w klepsydrze ziarna,
Gdzie wieczność, trwałość, niezmienność, stałość
Są jak plamy krwi na śniegu,
Zanikające jak słabość i starość.
Marznąc pośród żarów i cieni przeszłości,
Wiedząc, że nigdy już nie będę młodszy.
Ale choćby cały świat miał spłonąć,
Nie ugnę się ani nie ulęknę,
Pójdę na wschód, po swe życie,
Choćby przez piekło czasu.
Przepłynę jeziora i oceany bólu,
Sunąc po barkach tytanów.
W końcu stanę na kamieniach losu,
Nie bacząc na mroki przeszłości.
Odmienię fatum i sięgnę celu,
Zanurzę się w księgach mądrości.
Uczynię ostatni krok,
Choćbym nie poznał siebie leżącego w trumnie.
Nie złamię się, nie pęknę,
Na swe kości we krwi spojrzę dumnie.
 
 
grudzień 2023  
Tadeusz Miciński, Niedokonany
 

Legendarny poemat prozą Tadeusza Micińskiego, będący głównym dziełem prezentującym ideę lucyferyczną, jaką autor budował również w innych swoich utworach. Wydanie zostało zilustrowane grafikami Gustave’a Doré.
 
 
 grudzień 2023  
Romuald Pawlak, Cabezano. Król karłów

 
Przełom XVII i XVIII wieku. W hiszpańskich pałacach panuje upodobanie do karłów, a w niejednym powstają wręcz Karle Dwory, skupiające ich po kilkunastu lub więcej. Mają zabawiać, służyć, być egzotyczną ozdobą. I nie mieć żadnych oczekiwań, marzeń – niczego poza chęcią służenia swoim panom. Cabezano, jeden z dworskich karłów księcia Juana de Villegasa, nie zgadza się na to, nie chce też brać udziału w intrygach, jakimi wypełnione jest otoczenie księcia. Pokochał Rosalindę, jedną ze służek, co już jest poważnym przestępstwem, a wolność stawia wyżej niż dotychczasowe życie. Dla dziewczyny jest gotów zrobić wszystko: dokonać przestępstwa, użyć trucizny, a nawet spróbować ucieczki, gdyby zdarzyła się taka sposobność. Nie chce być ani zabawką, ani niewolnikiem – pragnie posmakować wolności, kochać i być kochanym. Chce być człowiekiem jak inni. Bardzo niebezpieczne marzenia, bardzo niebezpieczne działania. Czy to może się udać? Czy ktoś na dworze mu na to pozwoli? Przed Wami opowieść o obowiązkach i wolności, a także o miłości przełamującej wszelkie konwenanse.

Romuald Pawlak tak mówi o swojej książce: „Zawsze mnie bardzo bulwersowało traktowanie w przeszłości osób nie mieszczących się w normie wyznaczonej przez daną epokę czy geografię. Zapewne jest to wpływ obejrzanego we wczesnej młodości filmu Lyncha, „Człowiek-słoń”. Po nim nic już nie było takie samo. Traktowanie karłów na dworach mieści się w tym moim oburzeniu, długo tylko nie wiedziałem, jak stworzyć historię, w której wybrzmi to, co myślę. Aż trafiłem na opowieść o grupie karłów, nie zgadzających się na takie traktowanie, próbujących uciec z jednego z hiszpańskich dworów. Reszta jest literaturą, ale ta chęć wyzwolenia się z pęt jest prawdziwa. Zawsze była prawdziwa. Przecież człowieka nie określa wzrost czy kolor skóry”.
 
 
 

 SERIALE 

 What if...?, sezon 2 22 grudnia

Wszystkie okładki i opisy pochodzą z materiałów wydawców. Wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany, książki tu wyróżnione odzwierciedlają mój gust literacki, a seriale filmowy.

 

Hop do zapowiedzi stycznia 2024.

3 komentarze:

  1. Tym razem niestety nie znalazłam nic dla siebie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Żadna nie jest dla mnie odpowiednia, ale na pewno są tu fani takiej fantastyki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja podziwiam za fascynacje gatunkiem.

    OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.