01 maja 2020

zapowiedzi fantasy i science fiction na maj 2020

W maju 2020 królowały będą wznowienia - np. legendarnej Diuny albo też napisanego dawno temu, bo pod koniec ubiegłego wieku, ale wartego przeczytania polskiego fantasy, czyli cyklu Księga Całości (prezentuję poniżej tylko pierwszy tom pt. Północna granica). Dla mnie to będzie chyba dobry miesiąc na zmniejszenie stosiku wstydu, a Wy co widzicie dla siebie z tej listy i co planujecie czytać w maju? Czekam z niecierpliwością na Wasze komentarze!





Frank Herbert, Diuna
 5 maja (nowe wydanie w miękkiej okładce)


 
"Diuna" Franka Herberta w miękkiej oprawie i w nowej szacie graficznej!

Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu - substancji przedłużającej życie, umożliwiającej odbywanie podróży kosmicznych i przewidywanie przyszłości.
Z rozkazu Padyszacha Imperatora Szaddama IV rządzący Diuną Harkonnenowie opuszczają planetę, swe największe źródło dochodów. Diunę otrzymują w lenno Atrydzi, ich zaciekli wrogowie. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne - przejęcie planety ukartowano.
W odpowiedzi na atak połączonych sił Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów, Paul – końcowe ogniwo planu eugenicznego Bene Gesserit – staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i wyciąga rękę po imperialny tron.



David Weber, Eric Flint, 1633
5 maja



Amerykańska wolność i sprawiedliwość kontra siedemnastowieczna tyrania.
Nowy twór polityczny w środkowej Europie – Konfederacja Księstw Europejskich – powstał w ramach sojuszu Gustawa II Adolfa, króla Szwecji, z dowodzonymi przez Mike’a Stearnsa mieszkańcami Wirginii Zachodniej, którzy na skutek tajemniczego zjawiska w przestrzeni kosmicznej zostali przeniesieni ze współczesności do siedemnastowiecznych Niemiec. Nowy system rządów wciąż jest słaby. Poza granicami Konfederacji szaleje wojna trzydziestoletnia. Na domiar złego Konfederacja jest przyczyną nieprzejednanej wrogości kardynała Richelieu, faktycznego władcy Francji…
Gustaw II Adolf zmuszony jest polegać na Michaelu Stearnsie i magicznej technologii jego krnąbrnych amerykańskich poddanych. W zawieruchę wojenną wplątane zostają również dwie amerykańskie misje dyplomatyczne: wyprawa Rebeki Stearns do Francji i Holandii, a także poselstwo, które Mike posłał do Karola I, króla Anglii, pod przewodnictwem swej siostry Rity oraz Melissy Mailey. Rebeka zostaje uwięziona w obleganym Amsterdamie; Rita i Melissa stają się więźniami londyńskiej Tower. Mike bardzo chce przenieść pokojowe idee z XXI wieku do targanej wojną siedemnastowiecznej Europy, lecz mimo to znajduje pocieszenie w fakcie, że niemieckie warsztaty produkują już nowe karabiny…


Alfred Bester, Gwiazdy moim przeznaczeniem
12 maja 
a jednak oficjalna data premiery to 26 czerwca


 
Jest XXV stulecie. Złoty wiek ludzkości, która zajęła Układ Słoneczny i szykuje się do pierwszych wypraw gwiezdnych. Wiek nowych technologii pojawiających się, nim opanowano stare. Wiek, w którym można się teleportować z jednego krańca Ziemi czy Marsa na drugi – choć jeszcze nie z planety na planetę. Ale też wiek kosmicznych rabusiów, wszechwładnych klanowych koncernów i oddzielnych pomieszczeń dla kobiet.
Dla Gully'ego Foyle'a, samotnego rozbitka od miesięcy uwięzionego na wraku dryfującym między planetami, wszystko to nie ma znaczenia. Everyman bez wykształcenia, umiejętności i ambicji, chce tylko przeżyć. I w końcu pojawia się nadzieja. Przelatujący obok frachtowiec ignoruje jednak sygnały z wraku i zostawia rozbitka na śmierć.




Baoshu, Odzyskanie czasu
19 maja 

Mózg Yun Tianminga został zamrożony i umieszczony w statku kosmicznym, który wystrzelono w kierunku floty trisolariańskiej. Plan był desperacki. Istniała tylko minimalna szansa na to, że obcy ożywią człowieka i że pewnego dnia Tianming zdoła przekazać na Ziemię cenne informacje.
Tak też zrobił. Ale wcześniej zdradził ludzkość.
Po tysiącach lat spędzonych na zesłaniu Tianming może wreszcie odkupić winę. Istota zwana Duchem werbuje go do pomocy w wojnie z wrogiem, który zagraża istnieniu całego wszechświata. Tianming podejmuje to wyzwanie, ale tym razem nie chce być jedynie pionkiem w grze... Odkupieniem za zdradę może być ocalenie ludzkości.
Wydane za zgodą Cixina Liu Odzyskanie czasu poszerza zdumiewające uniwersum wyczarowane przez trylogię „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”. Odkryjesz, dlaczego wszechświat jest „ciemnym lasem”, i dowiesz się, jak naprawdę wyglądają Trisolarianie.
Baoshu, czyli „Boskie Drzewo”, to pseudonim literacki Li Juna (ur. 1980 r.). Studiował filozofię na Uniwersytecie Pekińskim i na Katholieke Universiteit Leuven. Opublikował dotąd cztery powieści i dwa zbiory opowiadań. Otrzymał sześć nagród Xingyun i trzy nagrody Yinhe, należące do najbardziej prestiżowych wyróżnień dla chińskojęzycznych twórców fantastyki naukowej. 


Ursula K. Le Guin, Kotolotki
19 maja

Arcydzieło literatury dziecięcej.
Pewnego razu mieszkająca w mieście kotka urodziła czworo kociąt. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kociaki miały... skrzydła.
Korzystając z rzadkiej u kotów umiejętności latania, Thelma, Harriet, James i Roger postanawiają udać się w świat, aby go lepiej poznać. Nie wiedzą jednak, że z dala od domu będą czyhać na nie różne niebezpieczeństwa.
Czy znajdą bezpieczne schronienie? Czy spotkają po drodze przyjaciół? A co jeśli trafią w złe Ręce?
Przepełnione urzekającym ciepłem historie autorstwa jednej z największych legend literatury fantastycznej to niezapomniana lektura dla całej rodziny.
W niniejszym zbiorze znajdują się wszystkie części cyklu: "Kotolotki", "Powrót kotolotków", "Wspaniały Aleksander i kotolotki", "Jane rozkłada skrzydła".




Paweł Majka, Radosław Rusak, Czerwone żniwa. Trzeci front
20 maja


Co by było, gdyby w 1964 roku wybuchła trzecia wojna światowa?
Trwa trzecia wojna światowa, mordercze zmagania w Europie wchodzą w decydującą fazę. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z założeniami sztabowców Układu Warszawskiego. Wojska NATO zmobilizowały siły i rzuciły rezerwy w rozpaczliwym kontrnatarciu. W Moskwie dochodzi w związku z tym do zakulisowych rozgrywek, a walka wywiadów staje się brutalniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Na efekty nie będzie trzeba długo czekać. Żołnierze polskiego 1 Batalionu Szturmowego znów znajdą się w samym centrum wydarzeń. A przed nimi i przed wyjątkowym oddziałem specnazu stanie najważniejsze wyzwanie – odkrycie, kto naprawdę jest ich wrogiem.
"Czerwone żniwa" to osadzona w latach 60. XX wieku wizja alternatywnej rzeczywistości, w której NATO i Układ Warszawski stają przeciw sobie. "Trzeci front" to kolejny tom trylogii po świetnie przyjętym "Uderzeniu wyprzedzającym". W przygotowaniu ostatni tom "Rozkaz: śmierć", w którym poznamy ostateczny wynik wojny, a wszystkie tajemnice znajdą swój zaskakujący finał. 




Peter A. Flannery, Mag bitewny księga II
22 maja


Oto nastał czas najwyższej próby, a brzemię odpowiedzialności każdy musi unieść sam.
Tym, kto stoi pomiędzy królową a buntem magów, który wybuchnie lada chwila, jest Falko. Tylko od jego umiejętności zależy, czy i na ile uda mu się osłonić władczynię.
Królowa ma świadomość, że czas na wahania się kończy. Oto nadchodzi moment, gdy będzie musiała ulec i poświęcić osobiste szczęście dla dobra poddanych. Magowie bitewni robią, co mogą by wzmocnić armię z walce z siłami ciemności. Do walki dołączają jednak kolejne piekielne kreatury, jeszcze silniejsze i potężniejsze. Zło zatruwa serca przerażeniem, kolejni ludzie zasilają szeregi Opętanych.
Upadek Furii wydaje się nieunikniony.







Feliks Kres, Północna granica (wznowienie)
25 maja

Szerń i Aler – dwie przeciwstawne Potęgi wiszące nad światem Szereru. Obie mają moc sprawczą, by obdarowywać w kontrolowanych przez siebie częściach świata wybrane istoty Rozumem. Szerń obdarzyła nim ludzi, koty i sępy. Istoty te nie mogą przebywać na terenie wrogiego Aleru, i odwrotnie. Ale w strefach granicznych jest to możliwe i trwa tam nieustająca i bezpardonowa wojna. Jest też kraina, gdzie mieszkają mędrcy – Przyjęci. Stamtąd pochodzą magiczne artefakty, Porzucone Przedmioty, które mają wielki wpływ na ludzi. I często na losy świata.

Północne rubieże Szereru to niezbyt ludna kraina. Graniczy z Alerem, krainą opanowaną przez obcą Potęgę. Z Aleru co rusz wyruszają hordy Złotych i Srebrnych Alerów, niszcząc, paląc i mordując. Przed atakami bronią chłopów nieliczne stanice, gdzie stacjonują niewielkie oddziały jazdy i piechoty imperialnych Legii.

Nadchodzi rok, w którym wydaje się, jakby cały Aler wyszedł na wojnę, w poszukiwaniu czegoś, co znajduje się na ziemiach zamieszkanych przez ludzi. Ambegen, Rawat, Tereza i inni będą musieli stawić czoło wielkiej potędze.


Wszystkie zdjęcia i opisy pochodzą z materiałów wydawców.

Hop do zapowiedzi czerwca 2020.

12 komentarzy:

  1. Diuna na pewno będzie przeze mnie przeczytana, ale w poprzednim wydaniu, bo jestem wielkim fanem tych Rebisowych okładek i szkiców Siudmaka. Czekam aż już pojawi się pewna data ekranizacji (chyba grudzień?) i zabieram się za tom 1. :)
    David Weber - to chyba ten od sporaśnego cyklu sf, space opera? To brzmi mi jak powieść historyczna i to całkiem nieźle brzmi. Czekam na opinię, jeśli będziesz czytać. :)
    Wehikuł na pewno łyknę, chociaż okładka jest koszmarna...
    Zastanawia mnie ten (ta?) Baoshu - to niby prequel serii Liu. O co w tym chodzi? Czemu się za ten świat zabrał i odcina kupony, kojarzysz?
    Flannery to ma grafikę bardzo podobną do innego autora Fabryki, o magach prochowych, który to cykl chcę poznać. Ciekawe czy poziom obu autorów ten sam.
    Tego Kresa fajnie, że wznawiają, chętnie bym to poznał. Ale tak badziewne okładki mnie dosłownie odrzucają...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poprzednie wydanie Diuny rzeczywiście ma lepsze okładki, też bardziej mi się podobają. Na serial też czekam!
      Zaś kres to była kiedyś najlepsza polska fantastyka - zanim nastała era Wegnera :) Ale i tak warto sięgnąć, naprawdę dobrze się to czytało. Tylko coś w maju okładki się nie bardzo udały...

      Usuń
  2. W Diunie, kiedy byłam mała, zaczytywał się mój tata, ja jeszcze nie miałam okazji, ale zawsze w pewien sposób mnie ona intrygowała. Niedawno, kiedy dowiedziałam się o ekranizacji zaplanowałam sobie, że ją przeczytam. Może to, że jest nowe wydanie to znak, żeby się w nią zaopatrzyć? :)
    Pozdrawiam! włóczykijka z Imponderabiliów literackich

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja się zapatruję na:
    David Weber, Eric Flint, 1633
    Alfred Bester, Gwiazdy moim przeznaczeniem
    Paweł Majka, Radosław Rusak, Czerwone żniwa. Trzeci front
    Peter A. Flannery, Mag bitewny księga II

    Diunę zaś chciałabym w poprzednim wydaniu, więc nie skorzystam. ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety nic nie zwróciło mojej uwagi, choć lista jest imponująca.

    OdpowiedzUsuń
  5. pomimo tego, że 1632 było średnie jakościowo, to jestem ciekawa 1633, bo w przypadku pierwszej części Flint pisał sam, a tu dochodzi jeszcze Weber i może to trochę lepsze jednak będzie. Poza tym, że w tych książkach jest bardzo mało science fiction a bardziej wątek sf opiera się na tym przeniesieniu w czasie i przestrzeni i na tym koniec. Reszta to mrzonki historyczne.
    Kresa podobno warto poczytać. Ponoć fanom Wegnera podchodzi, więc kiedyś sobie sprawdzę ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. O, Kotolotki mnie zaciekawiły. ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. "Diuna" przypomina mi o sobie już od lat, więc pewnie w końcu będę musiała przeczytać:). A z Twoich propozycji zainteresowały mnie jeszcze "Kotolotki"

    OdpowiedzUsuń
  8. Kotolotki mam na celowniku :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Diuna w miękkiej okładce... nie czuje się przekonana mając twardą.
    Generalnie to mam tylko "Kotolotki" na celowniku z tego, co tu zamieściłaś.

    OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Chwilowo włączyłam funkcję moderowania, bo niestety na cel wzięli mnie spamerzy, mam nadzieję, że w ten sposób szybko się zniechęcą.