niedziela, 21 października 2018

Tajemnice Gasalabadu

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
Książka w oficjalnej sprzedaży od 22 października, 

Drugi Legion to kolejny tom serii Tajemnica Askiru autorstwa Richarda Schwartza, fantasy zdobywającego serca coraz większej rzeszy polskich czytelników. (O pierwszej części, czyli Pierwszym Rogu pisałam dla Was tu.) Pod wieloma względami ta książka jest lepsza od swojej poprzedniczki, gdyż autor zdecydowanie poszerzył arsenał pisarski.

Wydarzenia w Drugim Legionie to bezpośrednia kontynuacja fabuły Pierwszego Rogu. Uzbrojeni w wiedzę o portalach oraz zestaw kamieni je aktywujący, śmiałkowie z karczmy Pod Głowomłotem wyruszają do Besarajnu, by sprawdzić, co dzieje się w jednym z byłych państw legendarnego imperium, a także odnaleźć drogę do samego Askiru. I tak w skład drużyny wchodzą: wojownik Havald i jego ukochana maestra Leandra, mroczna elfka Zokora oraz jej kochanek Varosch, kapłan Borona i niewolnica Poppet, a także wcale nie zbój Janos wraz ze swoją partnerką Sieglinde, która nadal jest połączona z duszą żołnierki z Pierwszego Rogu o imieniu Serafine. Wyprawa nie jest jednak łatwa – już samo dotarcie do Twierdzy Gromów przez podziemne tunele obfituje w spotkania z groźnymi stworami, a w Besarajnie nie jest ani trochę lżej – kraj nie wygląda już bowiem tak, jak za świetności Askiru, pogoda jest nie do zniesienia, zaś miejscowym domom zajezdnym nie zawsze można ufać, o czym boleśnie przekonują się nasi bohaterowie, po noclegu budząc się w wyjątkowo niekorzystnych okolicznościach...


Co ucieszyło mnie najbardziej, wreszcie dowiadujemy się czegoś o wszystkich bohaterach – między innymi poznajemy przeszłość Varoscha i wiemy już, jak został kapłanem Borona, okazuje się też, że Poppet wcale nie jest ciągle paraliżowana przez Zokorę i ma okazję powiedzieć, że jest Natalyią z domu Berberach, która służyła dla władcy Thalaku jako skrytobójczyni. Uzupełnione są też tak istotne informacje jak wiek postaci czy też ich motywacje. Pojawiają się pierwsze niesnaski i konflikty, w formie czasem nawet zabawnych dialogów, czyli w stosunku do pierwszego tomu mamy tu znacznie bardziej wiarygodne relacje między członkami drużyny. Co więcej, nie ma już postaci nietykalnych – bo zarówno Havald jak i Zokora zostają tak ciężko ranni, że ocalają życia tylko dzięki magicznemu ekwipunkowi i pomysłowości towarzyszy. I najciekawsze jest to, jak różnorodna jest ekipa – mają przecież w swoich szeregach wszelkie talenty i wyznawców wszystkich istotnych bogów. Uświadomiwszy to sobie, Havald otwarcie zastanawia się, czy mają błogosławieństwo ich wszystkich. Również język jest na wyższym poziomie – mieszkańcy Besarajnu uwielbiają bowiem kwieciste przemowy, i właśnie takie serwuje zazwyczaj Armin, oswobodzony przez Havalda były właściciel cyrku, który w ramach wdzięczności przyłącza się do bohaterów, by im pomagać w obcym kraju. 

 
niemiecka okładka książki, źródło: https://www.abebooks.com/book-search/isbn/3492266290/used/, dostęp: 18.10.2018


Oprócz początkowego marszu przez wydrążone w górach tunele fabuła toczy się dość wartko – i widać, że bohaterowie mają spory wpływ na świat przedstawiony, choć nie mogą ani na chwilę uśpić czujności, grozi to bowiem utratą cennych rzeczy, w tym nawet życia. Przebywając w Besarajnie, kraju o kulturze przypominającej naszą arabską, trafiają między innymi do miasta Gasalabad, gdzie składając elementy układanki wpadają na trop poważnej intrygi politycznej. Jest więc jak w dobrym RPG – każda postać ma swoją historię i cele, a także umiejętności i wiedzę, które mogą pomóc lub przeszkodzić wyprawie w osiągnięciu sukcesu. Czytając ten tom byłam zresztą całkowicie przekonana, że został napisany na podstawie kampanii fantasy, bo idealnie się na nią nadaje. Zawiera wiele z jej klasycznych elementów: eksplorację podziemi, nocowanie w nieznanym terenie, walkę z różnorodnymi przeciwnikami wymagającą odpowiedniej taktyki, niezwykłe artefakty i tajemnice, a także możliwość angażowania się w lokalne problemy i poważniejsza misja do wykonania w finale historii.

Inna wersja okładki, źródło: https://www.ceneo.pl/20700680, dostęp 18.10.2018
 
Nie spodziewajcie się jednak rozwiązań i rozmachu w stylu Brandona Sandersona takich jak unikatowy systemu magii czy wierzeń. Styl opowieści Richarda Schwartza jest zdecydowanie bardziej konkretny, przy tym ma tylko jednego narratora – Havalda, co czyni go soczewką wydarzeń i zawęża naszą czytelniczą wiedzę o innych osobach i miejscach. Z drugiej strony zdecydowanie warto pochwalić polskie wersje okładek – zarówno pierwszy, jak i drugi tom są inspirowane niemiecką wersją, ale wystarczy rzucić okiem, by dostrzec, ile dało dołożenie do nich mieczy!

Dlatego też Drugi Legion to idealna lektura dla wszystkich miłośników nie tylko klasycznej bohaterskiej fantasy, ale także fanów RPG. Rozbudowana akcja, dające się lubić, wielobarwne postaci i szukanie legendarnego Askiru to recepta na udany wieczór z tą obfitującą w przygody, przystępnie napisaną powieścią.

Autor: Richard Schwartz
Tytuł: Drugi Legion
Tytuł oryginału: Die Zweite Legion. Das Geheimnis von Askir 2
Tłumaczenie: Agnieszka Hofmann
Wydawnictwo: Initium
Rok wydania: 2018

Hop do recepcji trzeciej części, Oka pustyni.

4 komentarze:

 1. Póki co jedynie słyszałam o pierwszym tomie i mam w planach poznanie tej historii. Mam nadzieję, że mnie również zachwyci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pierwszym tomie historia dopiero się rozkręca, drugi wypada jednak lepiej. Ja na pewno przeczytam całą serię!

   Usuń
 2. Nie znam się na tym i książkę już przeczytałam, ale moim zdaniem trochę zbyt dużo fabuły zdradziłaś w swojej recenzji...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama z góry obaliłaś swoją wypowiedź pierwszym zwrotem, ale i tak dodam, że dzieje się tu tyle ważniejszych rzeczy, że bynajmniej nie zdradziłam nic istotnego.

   Usuń