28 kwietnia 2025

Zapowiedzi fantasy i science fiction na maj 2025

W maju 2025 fani dobrej fantastyki dostaną ponad pięćdziesiąt książek do wyboru, a te najbardziej moim zdaniem warte zainteresowania serwuję w niniejszym wpisie. 
 
Dajcie znać w komentarzach, na co macie największą czytelniczą chrapkę w tym miesiącu!

 


 

 7 maja 2025
Brandon Sanderson, Wiatr i prawda, tom 2

Dalinar Kholin rzucił wyzwanie złemu bogu Odium, zaś uzgodniony przez nich pojedynek czempionów ma zadecydować o przyszłości Rosharu. Świetlistym Rycerzom zostało zaledwie dziesięć dni na przygotowania – a niespodziewane wstąpienie przebiegłego i bezwzględnego Taravangiana, który zajął miejsce poprzedniego Odium, wprowadziło chaos w ich planach. Na całym świecie trwają walki – Adolin walczy w Azirze, Sigzil i Venli na Strzaskanych Równinach, a Jasnah w Thaylenah. Były skrytobójca Szeth musi zaś oczyścić swoją ojczyznę, Shinovar, z mrocznych wpływów jednego z Niestworzonych. Towarzyszy mu Kaladin, którego czeka nowe wyzwanie – pomóc Szethowi pokonać własne demony...


 7 maja 2025
Stanisław Lem, Bajki robotów i Cyberiada

Pierwsze w historii wydanie zawierające w jednym tomie wszystkie opowiadania z cyklów "Bajki robotów" i "Cyberiada", opatrzone trzydziestoma klasycznymi ilustracjami Daniela Mroza! Opowieści o wyczynach dwóch genialnych konstruktorów, Trurla i Klapaucjusza, są fenomenem niemającym odpowiednika w światowej literaturze. To powrót do dzieciństwa: historii o złych władcach, groźnych smokach i ich skarbach – choć jednocześnie wszechświat zamieszkują wyłącznie roboty, a o ludziach krążą jedynie pogłoski budzące niedowierzanie i niesmak. Wspaniała demonstracja literackiej wyobraźni i mistrzostwo języka, a przede wszystkim podróż w głąb bardzo ludzkich ambicji, pragnień i zamierzeń, bo Lemowym bohaterom we wszystkich ich przygodach i działaniach przyświeca jeden cel: zrozumieć – i naprawić – świat. Starsi czytelnicy mogą Lema odkryć na nowo i przekonać się, jak odświeżająca i uniwersalna to lektura, młodsi – poznać niesamowitą literacką wrażliwość. Niniejsze wydanie – twarda oprawa, powiększony format, szlachetne materiały, płócienny grzbiet – to klasyk, który powinien się znaleźć w każdej biblioteczce. Stanisław Lem i wszyscy miłośnicy jego talentu od dawna na to zasługiwali!

 

20 maja 2025
Henry Kuttner, Wszystko jest iluzją

Wszystko jest iluzją to drugi tom opowiadań jednego z mistrzów złotego wieku science fiction. Niezwykły, i niestety nieco zapomniany, talent Kuttnera lśni najjaśniej w krótkiej formie. W tym tomie prezentujemy kolejny niewielki wycinek jego twórczości. Są tu m.in, zebrane po raz pierwszy w jednym tomie wszystkie opowiadania o Hogbenach, wywodzącej się z Atlantydy rodzinie amerykańskich mutantów, którzy do zabawy używają stosu atomowego, potrafią ingerować w kod genetyczny– a i tak są normalniejsi od wielu ludzi. Oprócz tego znajdziemy tu tajemniczego Twonka, szaloną wyprawę w świat gnomów, przestrogę przed mieszaniem się w sprawy magicznych sublokatorów oraz cztery opowiadania po raz pierwszy prezentowane polskim czytelnikom. Kuttner zachwyca pomysłami, w których błyskotliwie łączą się humor, refleksja i wyobraźnia. 

 

 20 maja 2025
J.R.R. Tolkien, Pan Gawen i Zielony Rycerz, Perła, Pan Orfeo

 


Tom, który oddajemy do rąk czytelników, zawiera trzy średniowieczne poematy w tłumaczeniu i z komentarzami J.R.R. Tolkiena. Przekłady Tolkiena w pełni oddają rytm, a także aliterację oryginału i towarzyszą polskiemu tłumaczeniu. „Pan Gawen i Zielony Rycerz” oraz „Pan Gawen i Zielony Rycerz” to dwa poematy autorstwa nieznanego artysty. Pierwszy z nich, ocalały w jednym tylko manuskrypcie, stał się jedną z najbardziej znanych legend arturiańskich. To romans rycerski, którego bohaterem jest rycerz Okrągłego Stołu, Gawen. Bohater przyjmuje niezwykłe wyzwanie Zielonego Rycerza i aby mu sprostać, musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami, przede wszystkim zaś z samym sobą. To pełna życia i barw opowieść rycerska, a jednocześnie traktat filozoficzny, moralny i religijny. „Perła” jest z pozoru średniowieczną elegią, jednak – podobnie jak „Pan Gawen i Zielony Rycerz” – również stanowi głęboką przypowieść z subtelnymi i skomplikowanymi rozważaniami, przede wszystkim religijnymi. „Pan Orfeo” to romans, należący do wcześniejszej i odmiennej tradycji literackiej, średniowieczna wersja greckiej opowieści o Orfeuszu i Eurydyce z elementami celtyckiego folkloru.

 

20 maja 2025
George R.R. Martin, Piaseczniki

Zanim powstało Westeros George R.R. Martin opisał inny świat - pełen wojen, obcych ras i kosmicznych przygód. Świat tak różny, a jednocześnie szokująco podobny do naszego... Piaseczniki to futurystyczne preludium do chaosu. Piaseczniki to antologia science fiction, która zawiera jedne z najlepszych krótkich form w dorobku pisarza. Głównym bohaterem wielokrotnie nagradzanego tytułowego opowiadania jest Simon Kress, ekscentryczny kolekcjoner drapieżnych stworzeń. Poszukując nowych okazów natrafia na tajemniczy sklep, w którym nabywa piaseczniki – z pozoru niegroźne owadopodobne istoty tworzące skomplikowane kolonie. W tomie znajdziemy ponadto sześć innych utworów, które ukazują bogactwo wyobraźni autora. Wraz z bohaterami przemierzamy kosmiczną pustkę w poszukiwaniu obcych ras, kolonizujemy nowe planety, przenosimy się w daleką przyszłość, by zapytać o etyczne granice technologicznego postępu oraz badamy naturę pierścienia gwiezdnego umożliwiającego poznanie struktury wszechświata.

 

21 maja 2025
Jeff VenderMeer, Anomalia

Po dwunastej ekspedycji nic nie jest już takie samo. John Rodriguez, zwany Kontrolerem, nowo mianowany szef agencji rządowej Southern Reach, jako kolejny próbuje rozwikłać zagadkę Strefy X. Przesłuchania, które prowadzi, nie dają jednak rezultatów. Dziwne wielogodzinne nagrania wideo wywołują w nim trudny do opisania niepokój. Do tego wszelkie postępy musi raportować tajemniczemu, nieznoszącemu sprzeciwu Głosowi. Każde nowe odkrycie przynosi coraz więcej pytań. Nie tylko tych o istotę Strefy X, ale też o przeszłość Kontrolera. Czy będzie mógł zawrócić, gdy znajdzie się na granicy szaleństwa? Pewne jest tylko jedno: w tym świecie nie wolno ufać nawet własnym zmysłom.


21 maja 2025
Stuart Turton, Morderstwo u kresu świata

Jak rozwiązać tajemnicę zbrodni, skoro nawet sam morderca nie wie, że ją popełnił? Niesamowita, mieszająca gatunki i rozpalająca wyobraźnię powieść. Nowa zagadka kryminalna od nagrodzonego Costa First Novel Award autora bestsellerowych powieści „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle” oraz „Diabeł i mroczna toń”. Niedaleka przyszłość, samotna wyspa pośrodku nicości. Świat, jaki znamy, unicestwiła toksyczna mgła, stworzona przez człowieka i przypadkowo uwolniona. Trujący opar spowił całą planetę i przyniósł śmierć każdemu, kogo dotknął. Jednak tutaj, na idyllicznej wyspie, w idealnej symbiozie i pokojowej harmonii żyje stu dwudziestu dwóch prostych ludzi i troje naukowców – nestorów. Społeczność zadowala się łowieniem ryb i uprawą roli, karnie przestrzegając nocnej godziny policyjnej i ochoczo wykonując prace wyznaczone przez mądrzejszych od nich. Do czasu, gdy ku przerażeniu mieszkańców wyspy ich ukochana nestorka zostaje brutalnie zasztyletowana. A system bezpieczeństwa wokół wyspy, który dotąd powstrzymywał śmiercionośną mgłę, przestanie działać. Jeśli zagadka morderstwa nie zostanie rozwiązane w ciągu 92 godzin, mgła spowije wyspę i unicestwi jej mieszkańców. Niestety, awaria systemu bezpieczeństwa wymazała z pamięci wszystkich jakiekolwiek wspomnienia o tym, co tak naprawdę wydarzyło się poprzedniej nocy... 

 

21 maja 2025
Alan Moore, Wielkie Kiedy

Londyn, rok 1949. Pewnego dnia Dennis Knuckleyard, nieszczęśliwy osiemnastolatek zatrudniony w sklepie z używanymi książkami odkrywa powieść, która... nie istnieje. Jak to możliwe? Odpowiedź na to pytanie to zaledwie początek podróży w głąb magicznej wersji Londynu. Miasta poza czasem i przestrzenią, gdzie rzeczywistość miesza się fikcją. I w której można spotkać czarnoksiężników, gangsterów i morderców – niektórych pochodzących z legend, a niektórych aż nazbyt realnych. Wkrótce Dennis znajduje się w centrum serii wydarzeń, które mogą na zawsze zmienić i zagrozić obu Londynom. Co więcej –alternatywna, magiczna wersja metropolii musi pozostać jego tajemnicą. W Wielkie kiedy autor zaprasza nas do gry, w której miasto, które znamy, ustępuje miejsca miastu pełnemu tajemnic, magii i szaleństwa.

 

26 maja 2025
Magdalena Świerczek-Gryboś, Somnauci,
1 tom cyklu Katla
 

Twój świat to sen śniony przez kogoś innego. Dzieciństwo Katli się kończy, gdy pewnego ranka za oknem widzi Wielką Biel, zwiastującą narodziny Śniącego. Od chwili, kiedy matka wkłada w jej ramiona nowo narodzonego brata i nakazuje uciekać, dziewczynka nieustannie będzie desperacko umykać pogoni. Depczące jej po piętach upiorne istoty zdają się bowiem istnieć tylko po to, by Śniącego „obudzić” – czyli zabić. Pośród islandzkich mitów i tajemnic kosmosu, w świecie staczającym się w Koszmar Katla musi szukać sprzymierzeńców i własnego potencjału. Wiecznie w cieniu młodego „boga” i strachu, bezsenna i starzejąca się szybciej niż inni, stanie twarzą w twarz z mrokiem – tym wokół niej i tym, który skrywa w sobie. Zanurz się w oniryczną opowieść o dziewczynie noszącej imię wulkanu.

 

 maj 2025
Poul Anderson, Złamany miecz

W mrocznych czasach wikingów, w świecie, w którym magia i miecz splatają się w bezlitosnym tańcu losu, śmiertelnicy oraz przedwieczne istoty – elfowie, trollowie i nordyckie bóstwa – podejmują brutalną grę o władzę. A wszystko zaczyna się od konfliktu, który wybuchł pomiędzy elfami i trollami, od starcia, które w ostatecznym rozrachunku może pogrążyć świat w chaosie. Wśród zdrad, przekleństw i okrutnych bitew Skaflok – człowiek porwany i wychowany przez elfy, o pogmatwanych więzach krwi – musi stawić czoło nie tylko własnemu przeznaczeniu, ale i krwawej wojnie, która nie oszczędza nikogo. Jego życie nierozerwalnie łączy się z losem Walgarda, odmieńca, który zajął jego miejsce w świecie ludzi, oraz pewnym tajemniczym złamanym mieczem…


 SERIALE 

15 maja 2025

Miłość, śmierć i roboty sezon 4

Wszystkie okładki i opisy pochodzą z materiałów wydawców. Wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany, książki i seriale tu wyróżnione odzwierciedlają mój gust literacki i filmowy.

4 komentarze:

  1. Sanderson, Turton, Anomalia, Złamany miecz, Wszystko jest iluzją plus pewnie coś tam jeszcze, z seriali dorzucił bym Mordbota w połowie maja na Apple :)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Morderstwo u kresu świata" to mój faworyt wśród zapowiedzi :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wielkie Kiedy i Anomalia wydają się szczególnie ciekawe ;)

    OdpowiedzUsuń

Jestem wdzięczna za każdy komentarz, mam dzięki nim więcej motywacji :). Proszę jednak o zachowanie kultury dyskusji i nie umieszczanie spamu, dlatego też włączyłam funkcję moderowania.